Puiut nou nascut, cu probleme

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

RoxanaG
Nou venit
Nou venit

Puiut nou nascut, cu probleme

Mesajde RoxanaG » 26 Sep 2014, 02:53

Buna! Azi dimineata a nascut femela mea porcusor de guineea.. A mai fatat o data de cand o am, a facut doi pui si au fost sanatosi. De data aceasta a facut 3... 2 dintre ei sunt bine, dar al 3 lea are o problema la piciorusele din spate sau poate la coloana. Nu se sprijina pe piciorusele din spate, sta mai mult intr-o parte, nu prea se misca, daca il pun in picioare sta, isi tine echilibrul, dar cade apoi... Isi misca si piciorele din spate, dar nu le foloseste... Este mic, are o zi. Ma gandeam ca poate atunci cand l-a facut a calcat pe el sau ceva de genul... Dar vreau pareri. Imi este frica ca nu suge/se hraneste, eu personal nu l-am vazut facand-o, pe ceilalti da... Mentionez ca pare din toate celelalte puncte de vedere bine, are ochii limpezi, o expresie draguta. Credeti ca se hraneste? Vreau sa-l pastrez ca imi este drag de el, este dragut, chiar daca o sa aiba probleme pe tot parcursul vietii. Ma gandesc ca are nevoie de o ingrijire mai speciala mai ales in acum in primele zile de viata! Help! Pareri...

Deasemenea daca citeste cineva din Pitesti si ma poate indruma catre un veterinar serios care sa nu ma expedieze repede pe motivul ca "n-are ce-i face, lasa-l sa se descurce" ar fi minunat.

In alta ordine de idei, faptul ca nu e la fel de ager ca fratiorii lui ma ingrijoreaza, mi-e frica sa nu il raneasca femela si mai mult. Dar nu stiu cat e de in regula sa il separ de ea, avand nevoie mare de laptele matern. Exista riscul sa fie respins de femela din pricina faptului ca il tin cu mine?
Pot incerca sa-l hranesc eu? Cum si mai ales cu ce? Zilele astea cred ca sunt cruciale pentru ei si am mare nevoie de ajutor, e mare pacat sa se piarda un sufletel nevinovat din atata lucru.

multumesc anticipat!

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: Pui ranit. Ajutor, please!

Mesajde Gemon » 26 Sep 2014, 14:21

Cauzele pot fi diverse, trebuie investigat ce cauzeaza problema la nivelul membrelor inferioare, poate fi o anomalie congenitala asociata sau nu cu alte malformatii (fie si nedetectabile cu ochiul liber), o consecinta a unei pozitii anormale in uter, un rezultat a gestatiilor repetate (mama este exploatata, neavand suficiente resurse pentru dezvoltarea si cresterea puilor in uter energia si nutrimentele sunt canalizate spre feti, fapt care poate genera probleme de acest fel si nu numai), spatiu insuficient in uter sau subdezvoltare .... si lista se poate continua.

Cumpara la farmacia umana vitamina C sub forma de picaturi orale si picaturi Beres Drop Plus
Imagine Imagine
si administreaza atat mamei, cat si micutului 4-5 picaturi vitamina C si 2 picaturi Beres, respectiv 2-3 picaturi vitamina C si 1 picatura Beres odata pe zi timp de 10 zile (mamei chiar si 2 saptamani) .

Examineaza mai deaproape piciorusele, incearca sa masezi fin canalizand spre pozitia normala, monitorizand reactia puiului, daca iti pare ca se simte bine, continua cateva minute de mai multe ori pe zi.

Daca nu ajunge la mamica sa suga, dupa ce ceilalti au supt, ofera lor o mana de fan in alt colt a custii si pune micutul langa mama si faciliteaza apropierea spre mameloane, pentru a putea suge. Incearca sa linistesti mama vorbindu-i pe ton bland si oferindu-i o mica bucatica de legume sau cateva fire de verdeturi (marar, iarba verde, papadie).

Cantareste zilnic dimineata si seara greutatea micutului inainte de masa, vezi cum evolueaza si in functie de aceasta poti aplica o strategie. daca scade sau stationeaza, scrie aici pentru a te putea ajuta cu sfaturi. Intre timp citeste si asta viewtopic.php?p=42365#p42365 pentru a te putea pregati la cele necesare unei alimentari artificiale in cazul in care nu suge si nu mananca singur. Bebelac 4 cereale (orez,grau,ovaz,hrisca) sau alt produs similar (Nestle Burtica Sanatoasa) gasesti la magazine (de ex. Kaufland) sau farmacii.

Creste grau verde in ladita, incepe acum viewtopic.php?p=43927#p43927 pentru a avea peste cateva zile recolta ce e benefica pentru ei.

aurelia_m
Nou venit
Nou venit

moarte subită

Mesajde aurelia_m » 24 Dec 2014, 02:17

Acum 2 saptamani porcusoara mea a fătat 3 pui. 2 albi cu ochii rosii si unul pestriț cu ochii negri (ultimul semana cu ea). De 2 zile moare unul câte ubul. Întâi cei cu ochii roșii, iar acum da semne de slabiciune si puiul care a mai ramas. Au fost vioi toți pana cand au inceput sa moară. Ce ar putea fi? De strănutat, nu au strănutat. .

Gemon
Site Admin
Site Admin

Re: moarte subită

Mesajde Gemon » 24 Dec 2014, 16:05

Ce varsta are porcuta ta? Cum a ajuns la tine, era deja gestanta?
Sti cate ceva despre viata ei anterioara, in ce conditii a fost tinuta, cum a fost hranita, ingrijita?

Ai monitorizat greutatea ei, ai cantarit-o recent, dupa nastere si/sau macar in aceasta perioada cand ai intampinat aceasta problema, pentru a putea face o comparatie in acest sens? Este foarte important sa fie cantariti si puii macar odata pe zi cateva zile la rand la orice semn anormal, deoarece se pot preintampina multe probleme prin monitorizarea greutatii, se poate interveni prompt in cazul in care scad in greutate, se pot hrani artificial cu seringa, se poate apela si la medic in timp util etc.

Atunci cand apar asemenea probleme, atentia trebuie indreptata atat catre pui, cat si catre mama, se pune mare accent pe nevoile mamei si a puilor (hrana speciala de buna calitate, fan ad libitum, adapatoare asezata mai jos, ca puii sa ajunga si ei la ciocul acesteia, o mare atentie se acorda si alimentelor proaspete, tot ce e nou, se introduce treptat, se ofera alimentele de sezon, cat mai diversificat posibil / si trebuie asigurat un mediu potrivit).

Problema poate fi de natura genetica, poate avea cauze nutritionale, factorii externi putand avea si ei o contributie.
Cantareste greutatea mamei, vezi daca ea se simte bine sau are si ea probleme, monitorizeaza apetitul ei, si reevalueaza dieta ei. S-ar putea sa aiba nevoie de o alimentatie speciala, in functie de stare si varsta.

Scrie mai detaliat cum o hranesti, ce varsta are si ce greutate, pentru a putea ajuta privind dieta si ingrijirea ei.
Ca prim ajutor, cumpara la farmacia umana vitamina C orala si picaturi Beres, vezi cum sa administrezi mamei, aici viewtopic.php?p=131068#p131068
Puiul sa primeasca o picatura Beres si 2-3 picaturi vitamina C zilnic pe o perioada de 10-14 zile. daca nu mananca bine, trebuie hranit cu seringa si neaparat tinut la cald, pe un prosopel incalzit.

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”