A slabit foarte mult...

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Catalin1516
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 14 Feb 2014, 12:38
Localitate: Pitesti

A slabit foarte mult...

Mesajde Catalin1516 » 14 Feb 2014, 12:50

Salut,ieri in juraul ore 19:00 porcusorul meu a inceput sa ii fie rau, nu se mai putea tine pe picioare se tara dintr-un colt in altul merge putin si cadea am incercat sa ii dau sa manance si nu a vrut, lam dus de urgenta la un medic veterinar pe la ora 19:30 inca putin si inchidea femeia de acolo nu se prea pricepea ia facut 2 injectii un antibiotic si ceva pentu vitamine, problema consta in faptul ca porcusorul meu slabise exagerat era numai piele si os dar nu imi imaginez cum pentru ca acum 4 zile era "obeza" avea cel putin 1 kg femeia cand mi-a cantarioto avea 450g am ramas socat cand am vazut.Am pus inapoi in acvariu langa calorifer si azi noapte pe la ora 12:10 a inceput sa gafaie ca si cum dadea sa vomite si in cele din urma a murit:(( .Nu am stiut ce sa ii fac asa ca am lasato acolo in acvariu pana dimineata,cand m-am trezit era toata vanta si picioarele neagre.Plang incontinuu parca sa rupt o parte din mine in casa e foarte multa liniste eu invatat sa ma trezesc cu un guitat din partea ei..Intrebarea mea este cum a putut sa slabeasca in halul asta in numai 2 zile,nici daca o lasam nemancata 1 saptamana nu slabea asa rau,vreau sa stiu din ce cauza a murit,va rog frumos poate stie cineva.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost boala?

Mesajde MaraC » 14 Feb 2014, 19:19

WOW... Imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat! Condoleante :cry:

lutchee
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Sep 2014, 08:46
Localitate: Bucuresti

Ajutor!!!! porcutul meu e pe moarte?

Mesajde lutchee » 24 Sep 2014, 08:54

am o problema mare cu el..a tot facut diaree. L-am dus la vet timp de 5 zile in care i-a dat antibiotic, isi mai revenise. nu mai facea diaree, incepuse sa si manance. mentionez ca se auzea si un semi-horcait. vad insa ca de joi (de cand am terminat tratamentul) starea lui se tot inrautateste. horcaie toata noaptea(desi vet zicea ca nu are nimic la plamani), ma apuca disperarea..ma doare sufletul sa-l vad cum sufera..a slabit si foarte mult..ii simt toate oasele. ce sa fac? :((( Stiu ca e batranel..ca face 4 ani..dar tot ma doare sufletul

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor!!!! porcutul meu e pe moarte?

Mesajde anca » 24 Sep 2014, 09:33

Pentru diaree ii poti administra Smecta 1 varf de cutit amestecat cu aprox. 2 ml de apa de 2/3 ori pe zi sau carbune medicinal un sfert de pastila pisata si amestecata cu apa de 3/4 ori pe zi. Se pune intr-o seringa fara ac si se administreaza.
Pentru reglarea florei intestinale administreaza-i probiotic Refflor sau Eubiotic, daca ii dai carbune, probioticul se va da la 2 ore dupa carbune. Vei proceda la fel si cu probioticul, un varf de cutit in 2 ml de apa plata dat cu seringa fara ac.
Daca nu mananca trebuie neaparat sa il hranesti tu cu seringa, altfel nu va rezista. Vezi aici cum se procedeaza : viewtopic.php?p=87168#p87168 sau aici : viewtopic.php?p=117252#p117252

Incearca sa il duci la unul din doctorii recomandati pe site, daca nu ai facut-o deja : viewtopic.php?f=2&t=2

La 4 ani nu e chiar batranel, sunt porcusori care o duc si pana la 9 ani. Multa sanatate ii dorim!
Ultima oară modificat 24 Sep 2014, 17:26 de către anca, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Intreaba/Raspunde

Mesajde anca » 24 Sep 2014, 09:35


lutchee
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Sep 2014, 08:46
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor!!!! porcutul meu e pe moarte?

Mesajde lutchee » 24 Sep 2014, 15:46

multumesc mult de informatii, in legatura cu horcaitul ma poti ajuta?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor!!!! porcutul meu e pe moarte?

Mesajde Gemon » 25 Sep 2014, 11:08

Cumpara neaparat :!: probiotic la farmacia umana, asa cum ti-a recomandat Anca, Refflor forte, un varf de cutit amesteci cu apa plata si ii dai la fiecare 4 ore, apoi incepand cu ziua urmatoare la fiecare 6 ore.

Are nevoie si de inhalatie cu ceai de musetel, vezi cum sa aplici la viewtopic.php?p=129925#p129925 si viewtopic.php?p=119648#p119648

Trebuie sa il hranesti tu cu seringa daca nu vrea sa manance singur, incepe cu putin si mareste treptat cantitatea, daca prima data nu vrea sa accepte, chiar si putin inseamna mult, deoarece el se simte rau si nu ii este foame din cauza bolii, ii trezesti incet interesul fata de hrana daca aplici aceasta strategie, dand putina hrana, dar cat mai des, in primele zile chiar la fiecare 2-3 ore, apoi cum maresti cantitatea, mai rar.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori