URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 21 Iul 2014, 11:57

Multumesc, la urmatoarea masa primeste ceai de cicoare, (am gasit ca si Liv52 contine cicoare, contine si inulina care e prebiotic FOS fructooligosaccharide http://en.wikipedia.org/wiki/Prebiotic_(nutrition) ) si tot azi primeste fi matase de porumb, sper sa ii placa, celalalt porcusor o adora, dar el nu a mai primit pana acum.

Am incercat si ieri sa il facem sa se miste un pic, mai greu cu el ca nu prea vrea dar o sa insistam.

Verdeturi ii pun de fiecare data in fata cand primeste mancare cu siringa, nu mananaca decat marar, de celelalte nu e interesat deloc (busuioc, patrunjel, frunze telina). Ii dam cu seringa, il lasam sa mestece linistit (mesteca cateva minute pe o seringa de 1 ml Critical Care), si uneori in perioada asta mai apuca cate un fir de marar si il mananca singur.
Ii mai lasam verdeturi si in cusca in speranta ca mananca, dar nu mananca decat in locul cunoscut unde primeste mancare cu forta, poate si-a facut un obicei prost sa nu manance decat acolo, nu stiu.. O sa le scot din cusca atunci sa le primeasca doar la ora mesei.

Fan si apa are in permanenta in cusca dar nu se atinge de ele, cand e in cusca cel mult le miroase si le taraste in casuta, dar le lasa neatinse.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 21 Iul 2014, 22:17

Luni

La ora 17:00 a primit masa obisnuita + ceai de cicoare.
L-am facut sa se miste prin cusca luandu-i casuta si mutand-o prin cusca, de fiecare data a mers dupa ea, asa ca am facut si ceva exercitii, si o sa mai continui cu exercitiile d ecateva ori pe zi.

Pe la 22:00 am gasit multe multe bobitze, la fel de multe ca ieri dupa parafina. Unele sunt putin cam moi si le-a zdrobit, dar celelalte arata aproape normal.

Inca nu mananca singur decat roade cateva fire de marar, miroase fanul si celelalte verdeturi, dar nu se atinge de ele - ca deobicei.

Azi dimineata a primi ultima doza de antibiotic, a 7-a zi, sper sa fie ok ca incheiem dupa 7 zile, daca ar fi sa continuam acuma seara ar fi urmatoarea doza.
Ultima oară modificat 22 Iul 2014, 23:58 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 22 Iul 2014, 07:33

Marti

Dimineata: Nu mananca singur deloc :(
Am decis sa ii mai dam antibiotic si sa vedem daca nu ar mai avea nevoie. Chiar daca au trecut 12 ore de cand trebuia sa ia urmatoarea doza, nu e asa mult avand in vedere ca deja am facut atatea zile tratament cu antibiotic si unele antibiotice se dau si la 24 ore, inca nu e nimic pierdut, sper; avand in vedere ca nu mananca singur as vrea sa il mai urmarim.

Il doare la palpat cand il apasam pe burta, unde e colonul. Cum am mai zis, unde e ficatul pare sa reactioneaze la fel cu daca il apasam in cealalta parte unde nu e ficatul, deci poate are probleme cu burta acum.

Nu a prea fauct bobitze de ieri seara, desi a primit multa mancare si ceai de cicoare & papadie. De dimi avea putin caca moale in fundulet, iarasi moale, dar nu diaree.

Am terminat cu antibioticul, daca ii facea bine probabil ar fi mers tot spre mai bine, nu spre mai rau, deci intrerupem din nou, si tratam simptomatic combinatia scaun moale & constipatie, nu stiu ce ar cauza asa ceva :( Asa ca a luat ca 7.5 zile si ne oprim aici.

Update:
- am schimbat probioticul din Refflor Forte pt adulti in Eubiotic pentru adulti la masa de seara, a mai primit ce ii dam deobicei CC + ceai de cicoare de data asta;
- nu a facut bobitze aproape deloc toata ziua, spre seara si-a dat drumul, face bobitze moi si le turteste
- pe la 11pm suropriza, o bobitza mare cat china, cat 10 bobitze normale, moale si turtita
Sper sa isi dea incet drumul sa nu mai fie constipat, si sper ca scaunul moale se va vindeca cu probiotic, altceva nu mai stiu deocamdata ce sa fac.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde Gemon » 23 Iul 2014, 15:15

Incearca sa ii pui in fata cateva cecale moi / cecotrofe, pentru a putea mirosi din mana ta, ar fi bine sa le consume de fiecare data cand/sau dupa ce isi face lipsa mare.
Sper sa nu fie usor obez (predispozitie ereditara asociata sau nu cu factori subiectivi/obiectivi) ca stare ce s-a instalat lent, greutatea si lipsa de miscare (porcusorul care prefera mai mult sa stea intr-un loc aproape tot timpul) fiind factori ce pot afecta pe termen lung ficatul, aparatul digestiv sau dupa caz alte organe.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 23 Iul 2014, 16:02

nu mananca cecale/bobitze de la celalalt porc, am incercat de cand e bolnav; i-am zdrobit noi in mancare si asa cu seringa le-a mancat, o sa-i mai oferim si diseara dar sunt aproape sigura ca nu se va atinge de ele;
cei 2 porci stau separati pt ca se bat, custile sunt una langa alta si uneori se mai miroseau si se certau prin gratii, dar orice incercare de a-i pune impreuna s-a soldat cu fulgi de par smulsi si am fost muscati la sange in procesul de despartire ; incercarile de a-i pune impreuna au fost zic eu corecte, teren neutru, am pus custile una langa alta, spatiu mare, unul din porci avea 3 luni iar celalalt Tompy 1 an jumatate; nu stiu unde am gresit cert e ca nu pot sta impreuna, dar se miros si se simt si cer de mancare impreuna, iar uneori mancau fan impreuna, fiecare de alta parte a gratiilor; si isi mancau cecalele unul altuia cand le gaseau in peripetiile inafara custii;

cam de aprox 1 an de zile Tompy a devenit foarte sedentar, inainte mai umbla prin casa, se misca, de 1 an sta tot la el in casuta, iar cand il scot face o tura in jurul custii si se aseaza; 3 ore daca il las sta culcat in acelasi loc :(

cum am mai zis, si dieta lui a fost destul de saracacioasa, nu i-am dat foarte variat pt ca nu manca decat anumite lucruri, a primit mai mult morcov, castravete, patrunjel si marar, uneori mar, ardei, rosie, si mai rar capsuna, piersica; boabe de calitate apa si fan a avut mereu la discretie, insa am observat ca nu prea bea apa, fan obisnuia sa manance foarte mult, mai greu cu apa;

poate e putin obez, are un pic de gusa, dar la eco organele interne aratau normal. dar cine stie, fiind asa mici poate sunt greu de vazut;

noi continuam sa il hranim artificial, ii mai dau probiotic inca vreo 2 zile (Eubiotic am schimbat din Refflor) si cum vad ca e mai stabil cu scaunul o sa incercam iar RodiCare Akut sau Liv 52.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 25 Iul 2014, 12:56

De 2 zile nu mai mananca singur nimic, a inceput deja de vreo 5 zile sa manance tot mai putin si a mers tot mai spre rau, am sperat ca e de la antibiotic combinat cu constipatia care ii creea normal un discomfort, dar acum nu mai e constipat de aproape 2 zile, face relativ moale dar cu forma, nu are diaree, nu il mai doare burta la atingere cum il durea cand era constipat;
A si slabit foarte mult, a ajuns la 1100 :( a scazut in ultimele 2 zile 50 grame :(

Am apasat putin si in partea cu ficatul, dar nu imi dau seama sincer daca il mai doare, pentru ca a devenit mai apatic si mai burzulit, caraie la orice, bine macar ca inca mesteca ce ii dam :(

Luni mergem la Szeged la Farkas Patricia, aici pe plan local nu mai avem ce sa facem, si eu nu mai am idei. Acolo vom face analize de sange, urina, raze X, va verifica dintisorii mai cu atentie etc... cu anestezie generala ne-a explicat ca va face asta.

Pana atunci ne-a zis sa ii dam ketoprofen o data pe zi un sfert de tableta. Am sa mai caut pe internet sa vad daca un sfert de tableta e ok ca si cantitate.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 25 Iul 2014, 20:15

nu i-as da ketonal, e si mai greu pt stomac, i-as da ibuprofen; ibuprofen pt copii se da? 10 mg/kg/zi am citit sau 10 mg/kg/4 ore..
i-am dat de 2 ori pe zi cate 2.5 mg de fiecare data, sa nu introducem asa brusc un medicament nou;
Ultima oară modificat 26 Iul 2014, 19:09 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 26 Iul 2014, 19:09

pot zice ca slabeste foarte mult, de pe o zi pe alta, de ieri seara a pierdut 15 grame, am ajuns la 1085, aveam 1285 acum o luna la inceputul bolii, si pe la 1150 grame acum o saptamana...

luni mergem la Szeged, abia astept sa avem un diagnostic

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 29 Iul 2014, 08:47

Am ajuns si la Szeged, dr Farkas Patricia http://www.allatorvositanacsadas.hu/ mi-a lasat o impresie foarte buna, sper sa nu mai am porcusori bolnavi, dar nu ma mai complic vreodata cu medicii din Timisoara, pe cat posibil daca nu e urgenta mergem direct la ea fara compromisuri.
Am reusit sa ne intelegem destul de bine in engleza.
Are un cabinet bine echipat, cunostinte despre porci, la farmaciile din Szeged se gasesc medicamente pentru porci (Vetri-DMG, Fibreplex, Bio-Lapis, Critical care la un medic veteriar la cabinet dr Szoke Istvan, dar e deshis doar intre 4->7pm http://hungaropet.com/zoovetszeged/ ).

L-a consultat cu speculum la dinti, l-a ascultat cu stetoscopul, l-a palpat si avea ceva dureri la burta, i-a facut ecograf cu burtica tunsa, are si raze X dar noua nu ne-a facut, i-a luat temperatura ce a avut-o un pic mai mica decat normal, am dus urina recoltata de acasa si tinuta la frigi ferit de lumina si i-a facut si analiza de urina pe bandeleta, a luat bobitze pt examen coproparzitolocig si bacterian dar abia peste o saptamana primim rezultatele.

Porcul meu a fost anesteziat in incercarea de a-i lua sange, 30 min a stat in cabinet cat timp noi am asteptat afara, are taiat dintr-un degetel, urechea intepata in mai multe locuri si parul ras pe o mana, din pacate nu a avut suficient debit cat sa ii ia destul sange, asa ca nu am reusit sa ii facem analizele de sange :( I-a facut anestezie cu gaz, s-a trezit imediat, si toata ziua de ieri a fost foarte molesit.
Cat a fost anesteziat i-a pilit putin dintii (avea un dinte din spate cam ascutit si il deranja, si am observat ca si saliva, de ieri nu mai saliveaza) si i-a facut si glicemia.

In rest nu prea multe noutati: la eco ficatul s-a vazut inconsistent, cu pete deschise si inchise restul organelor OK.
Am primit tratament pt regenerarea ficatului Epato Pasta Plus pt pisici (1 unitate x 1 /zi), Vetri DMG (10 pic / zi pentru imunitate), probiotic Bio Lapis (1 pachet in 2 doze / zi) sau alternativ Fibreplex (2 unitati pe zi), Ketoprofen (pastile de 5 mg din care ii dam o data pe zi o patrime, deci aprox 1.25mg, - ne-a zis ca ea prefera sa dea asta la porci in loc de ibuprofen). Mancare Critical Care in continuare amestecat cu pireu ca pt bebelusi.
Am mai primit si niste vitamine ce se gasesc doar pt a le comanda online Complexamin emulsie. Complexamin picaturi se gaseste in Ungaria la aprox 50 lei 20 ml. Cum dureaza foarte mult la ajunga aici la noi in catun o comanda din strainatate, prin posta romana, am vb cu ea si mi-a zis ca pot da Calo-Pet in loc.

Cam atat, nu am sperante prea mari :(
Ultima oară modificat 11 Aug 2014, 20:27 de către alex_pad, modificat de 3 ori în total.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 30 Iul 2014, 11:29

a facut ascita ieri seara banuiesc, avea dureri mari, dificultati in respirare, scrasnet din dinti, frisoane, nu se putea misca statea locului si abia isi tara funduletul, a suferit toata noaptea;
porcusorul nostru drag nu mai e :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde Gemon » 30 Iul 2014, 11:44

M-am gandit mult la el in aceste zile, sperand ca voi primi vesti bune la intoarcere.
Imi pare rau pentru pierderea suferita, suntem alaturi de tine.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 30 Iul 2014, 15:14

Multumesc mult pentru toate sfaturile si ajutorul dumneavoastra, asa l-am tinut in viata primele 4 saptamani cand a fost relativ constant; in ultima saptamana, a 5-a saptamana, starea lui a inceput sa se inrautateasca semnificativ;
Mi-as fi dorit sa stiu ce a avut, e inca un mister, stim doar ca a fost ceva la ficatel :(

De aceea, as sfatui pe toti cei care au un porcusor bolnav ce nu a putut fi complet diagnosticat in Timisoara, pentru ca nu avem cabinete dotate si specializate pe porcusori, sa mearga de urgenta la doctor Farkas Paricia in Szeged unde i se vor face analize de sange, urina, scaun etc.. inainte sa fie prea tarziu. Asta regret cel mai mult ca nu am mers mai devreme la ea, poate, nu sigur, il puteam salva.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde FlorinG » 30 Iul 2014, 19:21

Imi pare rau pentru pierderea ta si ca v-ati chinuit atat de mult si tu si el.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 01 Aug 2014, 23:22

Multumesc pt mesaj;

Acum am realizat ca am mai facut 3 greseli pe langa aceea de a-l duce prea tarziu la Szeged:
1) a fost o perioada de o saptamana in care nu l-am hranit noaptea, treceau 8 ore intre masa de seara si cea de dimineata :( ar fi trebui sa treaca maxim 6 ore
2) dupa anestezie au trecut 2-3 ore pana sa ii dau sa bea apa, si nu l-am hidratat suficient in ziua aceea
3) tot in ziua cu anestezia a primit mancare dimineata inainte sa plecam spre Szeged intre 7:00->8:00 si seara la intoarcere 19:00 :( sigur si asta i-a facut rau :( trebuia sa ii fi dat se mancate la 2 ore dupa anestezie cand desi era bleg ar fi putut sa mestece :(
4) a fost foarte cald in ziua in care am mers la Szeged si porcul bolnavior si anesteziat a stat si in caldura :(

Sa nu faceti greselile mele cu bietii porcusori :(

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: URGENT nevoie de Critical Care in Timisoara

Mesajde alex_pad » 05 Aug 2014, 13:58

Am primit si analizele din Szeged la scaun, a iesit negativ de paraziti si negativ de bacterii.
Deci concluzia ramane ca a avut cel mai probabil o ciroza hepatica sau ceva similar cronic, spre asta indica si ecograful unde ficatul a aparut inconsistent si cu pete, ascita (lichid in burta) toate indica incolo. Nu stim insa de ce a avut o scurta perioada de revenire :(

Multa sanatate la porcusori


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 18 vizitatori