Porcusor cu tumori- operat-salvat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Iulisca
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 28 Dec 2012, 22:42
Localitate: Alba Iulia

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Iulisca » 16 Iul 2014, 13:19

Imi pare rau sa aud ca ai avut doi porcusori si au fost amandoi cu probleme. La fel si eu, prima mi-a murit dupa operatie, la fel, la dr Ana, iar a pe a doua a vrut sa o deschida dar nu am lasat-o. Asta se intampla in noiembrie, cand era mai mica tumora. Acum probabil e in ultima faza, s-a dublat ca marime burta. Nu mai vreau sa intervin in niciun fel, nu pot sa o duc sa o eutanasiez. Cat ii e dat sa traiasca, chiar daca are dureri, sa traiasca.M-am gandit si eu la varianta eutanasierii, dar chiar nu pot. Alti porcusori nu o sa-mi mai iau. Nu cred ca sunt animale de companie, au prea multe probleme de sanatate si nu sunt doctori care sa le trateze, si daca se ajunge la operatii e si mai nasol.Am vazut ca foate multi fac tumori, ceea ce nu mi se pare ok.Nu cred ca as mai suporta sa mai pierd inca unul.
Multumesc pentru experienta impartasita si pentru cuvintele si gandurile frumoase.

Roxii
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 06 Sep 2012, 13:28
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Roxii » 03 Feb 2015, 14:36

Off Doamne, eu m-am umflat de plans. Am un porcusor de 5 ani cu o tumora. Doamna doctor mi'a spus ca nu ii mai da mult si ca nu imi recomanda operatia pentru ca este foarte slabit si intr-un stadiu destul de avansat si nu crede ca ar rezista operatiei.. Nici eu nu cred, ca nici pe picioare nu se mai tine.. Asa ca am decis sa-l las cate zile o mai avea pt ca nu'l pot eutanasia... Dar as vrea totusi sa ii dau ceva care sa ii mai calmeze durerile ca tremura incontinuu.. :( Aveti vreo idee ce as putea sa ii dau? :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Gemon » 03 Feb 2015, 16:24

Imi pare rau.

Pentru combaterea durerii se poate da Meloxydil sub forma de suspensie orala de 1,5 mg /ml, vezi doza la viewtopic.php?p=113852#p113852

Roxii
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 06 Sep 2012, 13:28
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Roxii » 03 Feb 2015, 18:47

Va multumesc din suflet! Am sa-i dau, sper sa ii fie mai bine!

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde oanacristinapalade » 29 Apr 2015, 23:00

Buna,

Am o porculina cam de 6-7 ani cu care am fost azi la d-nul dr Manea, i-a facut o ecografie si are o tumora de marimea unui ou de rata in abdomen. Nu a putut vedea ce natura si nu mi-a recomandat nici o interventie medicamentoasa sau chirurgicala...
Porculina insa mananca bine, face scaun cam des si in pic moale, pipi des, si sta ghemuita.
Fan mancare uscata si legume are tot timpul si o vad mancand din ele insa in timp a mai prins ea si o gura de punga din punga de fan sau scame din paturica fleece.

Acum un an, ea a mai avut probleme de sanatate si i-am dat orz verde (pulbere) si urinal + vit C si beres, acum are iar pastilute pentru usurare sa faca pipi (asta i-am dat pana acum - azi- deoarece credeam ca a facut blocaj renal) si a eliminat atunci un tesut poros si sangeriu de marimea unei capsuni un pic mai mare decat media.
Ma gandesc daca as reusi sa ii se sparga si sa o elimine pe bucati?
Am mai citit pe forum despre vit C, beres, eubiotics, polen de albine...
E slabita ... ii simt oasele ei micute cand o mangai :(
Pupici de la Tyra :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde Gemon » 30 Apr 2015, 16:27

O tumora atat de mare poate crea mare disconfort, s-ar putea sa aiba chiar dureri in cazul in care sta ghemuita si urineaza des. Incearca sa procuri din locuri curate papadie, frunza si tija de la floarea frageda care inca nu s-a deschis. De asemenea e bine sa primeasca ceai de merisor cumparat la magazinul de produse naturiste (nu din supermarkete ce contin arome, ci in forma originala) sau comprimate de merisoare, din acesta din urma un sfert de comprimat dizolvat cu putina apa zilnic pe o perioada mai mare, chiar si cateva luni.

Avatar utilizator
oanacristinapalade
Membru
Membru
Mesaje: 177
Membru din: 25 Sep 2010, 23:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde oanacristinapalade » 30 Apr 2015, 20:51

Multumesc frumos!
Pupici de la Tyra :)

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde GeorgianaR » 30 Apr 2015, 21:23

O tumora nu se poate sparge, doar se opereaza. Tumora e la rinichi sau la vezica? Doar pietrele, litiaza se pot sparge si elimina. Tratamentul acesta cu orz sau merisor sunt pt infectii urinare sau pietre la rinichi. Te sfatuiesc sa mai ceri si parerea altui medic legat de operatie. Indiferent de care este, ii poate pune viata in pericol. Sanatate!
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Porcusor cu tumori- operat-salvat

Mesajde GeorgianaR » 10 Mai 2015, 13:20

Stiti de cazuri in care tumoarea a fost maligna si i s.a administrat porcusorului tratament oncologic? Mie mi s.a spus ca se poate.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori