Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde irena » 21 Sep 2011, 22:26

ma bucur tare mult! sper si eu sa nu mai aveti parte de surprize, decat de cele placute ;)
sanatate maxima in continuare!

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 25 Ian 2012, 22:02

Imi cer scuze ca nu am mai postat de mult timp, dar sint plecat si stau foarte prost cu timpul liber.
Pot sa va zic ca Mica mea s-a recuperat 100% dupa operatie, atit operatia in sine cit si problema de la piciorusul din spate.
Firul cu care a fost cusuta si care l-a respins si a ramas sub piele a disparut pur si simplu. De atita timp sigur dadea semne daca inca era in ea si organismul tot il respingea. Deci nu stiu cum a disparut dar important e ca e bine.
Cu problema de la picior a fost mai problematic dar o sa detaliez aici unde am inceput sa vb despre ea: viewtopic.php?f=6&t=149&p=109035#p109035
Pozele promise o sa le pun cind revin in Turda, adica in martie.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 18 Iun 2014, 21:05

Buna seara!Am fost cu fetita mea la medic pentru ca a avut probleme urinare,iar la palpare,medicului i s-a parut ca ar avea chist pe ovarul drept,desi pana atunci o mai palpasera si alti medici de la alt cabinet la care am mers pt tratamentul problemei urinare si nu mi-au spus nimic legat de asta.Medicul care zice ca a simtit,mi-a recomandat ecografie cu sonda,pentru a stii exact.Pana la a recurge la metoda asta,i-am facut la alt cabinet care are aparatura,ecografie pe burtica,iar doctora mi-a spus ca nu i se pare nimic anormal.Din ce am citit si in articolul pus de admin in alt topic unde am pus intrebarea si din ce ati scris si voi,imi dau seama ca la o ecografie s-ar vedea daca ar fi acele chisturi.M-am gandit ca poate sunt prea mici si nu se vad la ecograf,dar,totodata,ma gandesc ca pentru a putea fi simtite la palpare,nu au cum sa fie atat de mici incat sa nu se vada la ecograf.M-am uitat la mameloane,par usor mai alungite si nu stiu sigur daca pe cel stang e ceva...am vazut imagini ca ar trebui sa aiba cruste,insa nu arata ca in pozele de pe internet...In rest,fetita mea e bine,mananca,e activa,nu i-a cazut parul si nici nu i s-a rarit pe abdomen,semn care ar face parte din simptomatologia chisturilor.Spuneti-mi,va rog,fetitele voastre care au avut chisturi,ce semne si simptome au avut?Multumesc.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 18 Iun 2014, 21:10

Ambele fetite ce au avut chisturi ovariene le simteam la palpare si s-au vazut la ecograf. Dar chisturile erau enorm de mari si da, ai intuit bine, daca se simte la palpare trebuie sa se vada si la eco.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 18 Iun 2014, 23:08

Multumesc pentru raspuns.Sa inteleg ca exista speranta ca fetita mea sa nu aiba problema asta?Si atunci,oare ce a simtit medicul la palpare?In urma ecografului facut la un alt medic,nu e nimic anormal...Fetitele tale au mai avut si alte simptome?Gen zone pe lateral fara par,mameloane marite sau alungite,cumva modificate,apetit modificat sau scadere in greutate?Fetita mea nu prezinta simptomele acestea,de care am aflat citind diverse articole pe aceasta tema.Ma sperie gandul,si stiu ca aceste chisturi pot fi si asimptomatice.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 19 Iun 2014, 10:27

Prima, care a si murit din cauza chisturilor, nefiind diagnosticata la timp, a facut tumori in zona mamelonului drept. Asta a fost singurul simptom pe linga burta mare si ovarele imense simtite la palpare.
Fiica ei, stiind deja ce poate provoca chisturile netratate, am dus-o la alt medic (la Spitalul din Facultatea de Medicina Veterinara Cluj) si a operat-o dupa ce a diagnosticat problema. Simpotmele prezentate erau doar burta mare si se simteau chisturile imense la palpare.

Uite poza cu chisturile scoase din Mica (a 2-a scrofita care a trait bine mersi 7 ani).

Am pus poza pt a vedea ca e cam greu sa nu observi asa ceva la ecograf in conditiile in care un ovar ar fi trebuit sa fie de citiva milimetri in diametru. Chisturile avea 1,5 cm diametru.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 19 Iun 2014, 11:09

Of...mersi mult.O sa incerc sa pun o poza mai tarziu cu fetita mea,mi se pare oarecum ca ar avea lateralele putin umflate,dar,repet,la echo nu s-a vazut nimic...sper ca medicul acela sa se priceapa sa se uite.O sa pun poza sa vezi daca forma corpului ti se pare in regula,dat fiind ca ai avut experienta cu aceasta afectiune.Multumesc mult.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 19 Iun 2014, 11:26

Cam asa arata Mica inainte de operatie:
Cam greu sa-ti dai seama dupa forma corpului.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 19 Iun 2014, 11:59

Dupa operatie mai avea lateralele asa pronuntate?Citisem ca forma corpului gen para este un semn,cam asa cum arata fetita ta in poza.Nu stiu daca sunt paranoia deja,dar parca si fetita mea are forma asemanatoare,insa,in momentul acela,Mica ta avea niste chisturi destul de mari care s-ar fi vazut la eco...
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 19 Iun 2014, 13:10

E logic ca dupa ce a scos din ea 2 chisturi de 1,5 cm diametru fiecare, forma ei a devenit mult mai supla.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Chisturi ovariene

Mesajde FlorinG » 19 Iun 2014, 13:23

Ma bag si eu in discutie.

Mi s-a parut ca are Clatita burta cam tare, am fost cu ea la medic, i-a facut ecografie si mi-a spus ca are o "formatiune densa, globuloasa, cu diametrul de 3.4 cm". Nu a stiut sa imi spuna mai mult, a zis ca nu are cum sa isi dea seama despre ce e vorba.
Poate sa fie un ovar? Se simte tare chiar pe centrul burtii cam in dreptul buricului.

Am sunat la Ana Pantu si am intrebat de operatie, mi-a spus sa revin cu un telefon maine si timpul abia trece.

In afara de probleme cu digestia Clatita se poarta normal, si nici nu se plange cand e palpata (medicul a spus ca asta i s-a parut ciudat).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 19 Iun 2014, 13:50

Nu prea ai ce face decit sa astepti pina miine. Si Micai initial a incercat sa o vindece prin medicamentatie. Nu a reusit sa faca astfel incit chisturile sa fie reabsorbite asa ca operatia a fost imperios necesara. Sper ca Clatita sa poata fi tratat medicamentos, dar ia in calcul si o posibila operatie.

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 19 Iun 2014, 21:22

Ea este fetita mea :D
Fişiere ataşate
05042012(003).jpg
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

GeorgianaR
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 59
Membru din: 15 Mai 2014, 09:29
Localitate: Arges

Re: Chisturi ovariene

Mesajde GeorgianaR » 19 Iun 2014, 21:30

Asa arata fetita,mi se pare ca are lateralele putin proeminente.Punand poza,pot face comparatie mai usor.Vladdia,ce parere ai?
Fişiere ataşate
Scrofi.JPG
Ultima oară modificat 19 Iun 2014, 21:42 de către GeorgianaR, modificat de 2 ori în total.
Te voi iubi mereu, printesa mea dulce !

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 19 Iun 2014, 21:36

Burta Micai era mai lata, dar pozele pot fi inselatoare rau.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori