Mancarea speciala

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Bertha&Mucky
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 01 Ian 2014, 16:11
Localitate: Campulung-Muscel

Meniuri pentru porcusori

Mesajde Bertha&Mucky » 02 Ian 2014, 19:25

Buna ziua1Sunt noua pe acest forum ,si as dori sa stiu ce fel de meniuri folositi.Am auzit ca majoritatea folositi produse de la Vitakraft , dar as dori si alte pareri.La noi in oras , aduc un fel de meniu la sac , si il iau vrac , dar nu imi convine deoarece porcutul nu mananca meiul , porumbul si semintele de floarea-soarelui.In rest , mai are peleti , grau , alune , arahide , orz , ovaz etc.Si fan de care recomandati ?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Meniuri pentru porcusori

Mesajde anca » 02 Ian 2014, 20:09

Din cate ce am citit eu pe aici, semintele de floarea soarelui, porumbul boabe nu sunt bune pentru porcusori, alunele si arahidele nici atat. Cea mai buna mancare speciala este de la Versele-Laga Cavia Complete. Eu le amestec la fete cu Versele-Laga Crispy Muesli. De la vitakraft este recomandata gama Emotion. Fan au de la vitakraft cu papadie momentan dar mi se pare cam marunt si face mizerie in cusca (eu le tin pe fleece).

Vezi ca exista topicuri similare pe forum unde s-au discutat deja aceste lucruri, trebuie doar sa cauti la sectiunea Ingrijire, hranire.

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Meniuri pentru porcusori

Mesajde Lisimah » 02 Ian 2014, 20:34

Pentru fan recomand JR Farm, porcutilor le place si este si la un pret foarte bun daca iei de pe zooplus.ro , momentan au 50% reducere (14 kg la 45 lei):
http://www.zooplus.ro/shop/animale_mici ... fan/244927
Imagine
iar in privinta meniului, Cavia Complete e bun ca se prezinta sub forma peletelor si astfel porcutii nu mai pot da la o parte ce nu le place. Talasul de tamplarie e bun daca e de calitate (uscat si nu prea marunt)

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniuri pentru porcusori

Mesajde chinchi2 » 03 Ian 2014, 00:56

Ca meniu eu recomand de la Versele laga ,Cavia Nature,Crispy Muesli sau Cavia Complete.Iar de la Vitakraft,Vitakraft Emotion.
Nu e bine deloc sa manance porumb,seminte de floarea soarelui sau alte seminte de genul asta.
Mancarea trebuie sa fie sub forma unor pelete.Asa e cel mai bine.
Iar Fan eu recomand Lolo Pets si Vitapol.
Este un fan bun,verde,cu ierburi aromatice,cu fir lung si subtire.
Porcii mei il adora!
Ai grija sa nu iei un fan prea maroniu pentru ca a fost taiat tarziu si nu e asa de nutritiv.Ai grija sa nu fie prea tare sau paios,ca la vaci de exemplu.Si sa nu fie prea mic,marunt si cu praf! :up:

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Mancarea speciala

Mesajde sabz » 13 Mar 2014, 18:58

Buna,

Are cineva vreo parere despre asta: http://www.zooplus.ro/shop/animale_mici ... aft/300668 ?(ca tot s-a mentionat zooplus mai sus)
E un tip de Vitakraft Emotion, dar nu e pe lista de mancarica recomandata, preupun ca din cauza ca nu e prea raspandita. Am mai gasit pe un site si cantitati mai mici.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde Gemon » 14 Mar 2014, 01:15

Vitakraft Professional Prebiotic Guinea Pig este un produs nou al seriilor Emotion, a aparut recent, din aceasta cauza nu figureaza la cele recomandate.
Dupa compozitie pare OK, aduce noutate in meniu.
Imagine
Pe pagina firmei vezi .

Exista si varianta Vitakraft Emotion Professional pentru puiuti, cu denumirea de Prebiotic Kids Guinea Pig
La aceasta constituentii analitici sunt urmatoarele:
Proteine 16.5%, Fibre 19.0%, Calciu 0.9%, Fosfor 0.5%
Imagine
Vezi .

Bine de stiut!
Cand se introduce o noua hrana, prima data se amesteca doar putin in hrana cu care sunt obisnuiti, scazand treptat cantitatea celei vechi, pentru a se obisnui cu gustul si mirosul celei noi. Fiind neofobi accepta mai greu alimentele ce nu cunosc (vezi explicatii la http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob ).

Avatar utilizator
sabz
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 19 Ian 2014, 23:07
Localitate: Bucuresti

Re: Mancarea speciala

Mesajde sabz » 14 Mar 2014, 12:11

Am inteles. Multumesc mult de raspuns :)

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde true_fan_66 » 31 Mar 2014, 20:55

Tot de la Vitakraft a aparut o gama noua, Vitakraft Emotion Sensitive, pentru porcusori sensibili, cu lucernă si o extradoză de vitamina C. Se poate comanda doar online, eu nu am vazut-o in magazine
http://my-pet.eu/produs/hrana-rozatoare ... ive-600-g/
De asemenea, noile batoane Vitakraft Emotion Functional Kracker, singurele fara adaos de zahar si coloranti artificiali, facute manual, conform producatorului http://www.vitakraft.de
Se pot comanda tot online de aici https://www.petpal.ro/rozatoare/delicii ... n-2-bucati sau aici https://homepets.ro/rozatoare/hrana-rozatoare
Fişiere ataşate
sensi.jpg
sensi.jpg (11.36 KiB) Vizualizat de 6147 ori

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde Gemon » 08 Sep 2014, 11:23

Imagine

O noua versiune a hranei Cavia Complete a aparut recent, pe langa substantele nutritive de baza avand in compozitie si 7 % fan timoftica ce este foarte apreciat de porcusori, 2 % seminte de in (cu proprietati antivirale, antibacteriene, antitumorale, antiinflamatoare si cardioprotectoare, ce ajuta si reglarea tranzitului intestinal, sursa de acizi grasi esentiali polinesaturati Omega 3 etc.) si 4 % fructe de soc, bogate in vitamine, minerale, flavonoide, benefice in caz de raceli, boli ale tractului respirator superior, contribuie la intarirea sistemul imunitar, purifica sangele, detoxifica organismul, are si efect diuretic.

Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Tipuri de mancare

Mesajde LoveGuineeaPig » 22 Ian 2015, 17:04

Eu la porcutii mei le dau mancare Cunipic... E bună? Ce alte feluri de mancare mi-ati recomanda sa le dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mancarea speciala

Mesajde Gemon » 24 Ian 2015, 22:04

Informatii despre hrana Cunipic gasesti aici viewtopic.php?p=131191#p131191

Recomand sa se dea hrana Cavia Complete, vezi mai sus la viewtopic.php?p=130977#p130977

Avatar utilizator
LoveGuineeaPig
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 22
Membru din: 26 Dec 2014, 17:50
Localitate: Botosani

Despre mancare

Mesajde LoveGuineeaPig » 14 Apr 2015, 22:15

Am un coleg de clasa cam saracut si are 2 porcusori, deoarece nu are prea multi bani nu cumpara penteu porcusori vitamina c sau mancare speciala. Am mers la el si porcusorii au burtica mare (amandoi masculi). Nu zic ca sunt obezi. Sunt bine hraniti. Porcutii traiesc bine si fara sau nu?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre mancare

Mesajde Gemon » 16 Apr 2015, 15:19

Important e sa le puna la dispozitie fan, FANUL este alimentul de baza, acesta se poate culege in forma proaspata si se poate usca sau se poate aduce de la tara o cantitate mare la pret foarte atractiv sau dupa caz de la o cunostinta care are cai sau vaci.

De preferat de 2-3x/zi este bine sa primeasca alimente proaspete ce consta din legume, verdeturi, plante medicinale, si doar in mai mica masura fructe. Sunt alimente ce se afla dispozitie, deoarece se gateste, si din materia prima (morcov, patrunjel, pastarnac, telina radacina si frunza, spanac, sfecla rosie etc.) se poate taia o mica bucatica pentru ei. La fel se poate creste grau verde in ladita, se poate culege iarba proaspata si papadie din locuri curate, deci practic alimentatia lor nu necesita un efort mare financiar. Asternutul este cel care poate prezenta un efort financiar, dar si asta de ex. se poate rezolva in cazul in care exista cineva care poate aduce de la o tamplarie la un pret rezonabil. Adapatoarea se cumpara odata si indeplineste rolul multi ani in cazul in care se foloseste asa cum este indicat.

In concluzie, daca au grija ca dieta sa fie pe cat posibil diversificata (nu prea monotona), hrana speciala se poate da mai rar, de ex. de 2-3 ori pe saptamana, cu conditia sa poata consuma fan ad libitum (dupa pofta, dupa plac).

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Mancarea speciala

Mesajde Jinx23 » 23 Sep 2015, 11:30

Buna,am facut comanda pe emag pentru mancarea Brit.Initial ma uitam dupa o mancare mai buna decat versela lega complete cavia pentru ca are 0,8%calciu si poate aduce la formarea pietrelor la rinichi,asa ca am gasit .Am luat o punga mare de 1,5 kg si una de 300g.Aceasta mancare are numai 0,5%calciu ,pana la urma este o diferenta destul de mare.porcusorului meu Jinx ii place la nebunie, bine nu ii dau foarte multa pentru ca mancarea uscata este ca un supliment in dieta lor.+transport gratuit.cred ca o mai gasiti si azi, cand postez ,pentru ca eu am dat pe 20 comanda si a venit ieri.daca vreti mai multe informatii despre mancare sa intrebati.(nu are cereale) :up2: :arrow: :!: :!: :heart: :heart: :clapping:

Jinx23
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2015, 20:02
Localitate: Mihail Kogalniceanu

Re: Mancarea speciala

Mesajde Jinx23 » 23 Sep 2015, 11:39

Am uitat un detaliu micut dar dragut:))In interiorul pachetului sunt niste cartonase de colectie cu animale mici,sunt foarte amuzante dar si folositoare.Eu m.am uitat pe site.ullor pentru mai multe informatii.Am decis sa va scriu si ingredientele: lucernă, plante (urzică, păpădie, pătlagină), porumb, mere uscate, grâu, morcov, măceşe, seminţe de in, drojdie de bere, spirulină, extract de paprika, manan-oligozaharide (75 mg/kg), fructo-oligozaharide (50 mg/kg ), lapte de ciulin (50 mg/kg), extract de Yucca (45 mg/kg).

CONSTITUENŢI ANALITICI: proteină 12%, celuloză brută 16%, umiditate 10%, cenuşă brută 6,5%, conţinut în grăsimi 2,9%, calciu 0,5%, fosfor 0,3%, sodiu 0,05%.

ADITIVI/KG: Aditivi nutriţionali: vitamina A 10 200UI, vitamina D3 1 250UI, vitamina E (alfa-tocoferol) 70mg, vitamina C 720mg, vitamina K 0,1mg, vitamina B1 1mg, vitamina B2 2mg, vitamina B3 6mg, vitamina B5 3,5mg, vitamin B6 1mg, vitamina B9 0,12mg, vitamina B12 0,02mg, biotină 1mg, clorură colină 200mg, zinc 72mg, fier 40mg, mangan 54mg, cupru 10mg, iod 1,8mg, seleniu 0,21mg, cobalt 0,1mg. Energie metabolizabilă 2 510 kcal/kg.Dupa parerea mea este destul de buna. :up2:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori