Porcusor(i) orfan(i)

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

danna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2014, 21:40
Localitate: Bucuresti

Porcusor(i) orfan(i)

Mesajde danna » 16 Feb 2014, 14:56

Am luat de curand un porcusor de guineea, caruia i.a murit mămică dupa aproape 3 sapatamani. Este sănătos pentru el să îl hrănesc ca pe un porcut matur sau trebuie sa ii suplinesc alimentatia cu ceva anume? :?:

Nota admin:
Un topic similar
Hranire artificiala a puilor nou-nascuti/a mamei slabite la viewtopic.php?f=4&t=1595&start=0

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: puisori orfani

Mesajde MaraC » 16 Feb 2014, 18:07

Daca a putut sa suga trei saptamani e foarte bine. Ii poti da mancare ca unui porcusor adult, fanul e foarte important. De asemenea sa ii ai bobite CAVIA COMPLETE zilnic, sunt foarte bune pentru ei. Ca legume axeaza-te pe radacinoase, sunt mai indicate in perioada asta, neavand atat de multe chimicale ca celelalte legume.

danna
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 02 Feb 2014, 21:40
Localitate: Bucuresti

Re: puisori orfani

Mesajde danna » 18 Feb 2014, 13:06

Mersi frumos de raspuns, chiar imi făceam griji pt ea. :heart:

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 11 Mar 2014, 14:43

Eu am avut pereche Jerry si Puf
La 2 zile dupa fatare Puffy (fetita) a decedat. Fatase 3 puiuti dintre care 2 i-am gasit morti, iar al 3-lea este bine, estr un baietel curajos, vorbaret si plin de viata Kissy... acum este cu Jerry (tatal) care ma ajuta mult la cresterea lui.
Problema este ca mi s-a recomandat de catre un doctor veterinar un lapte praf Pappylait de la Candioli de care nu pot face rost decat la sfarsitul saptamanii.
Eu deja ii dau la fircare 3 ore glucoza recomndata de doctora vet. El deja mananca si mancare solida (fructe, verdeturi, castravete in principal).
Trebuie sa subliniez ca 2 zile a supt de la mama ceea ce stiu ca este f important si bine .
Cu ce alt lapte l-as putea hrani pe micutul Kissy?
Va rog ajutati-ma!!!!!!!!

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde Roxa » 11 Mar 2014, 15:54


Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 11 Mar 2014, 17:19

Stiam de aceasta hrana recomandata, dar acest lapte nu este similar cu cel de vaca care il poate deranja la stomacel?

Avatar utilizator
Roxa
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 19 Dec 2013, 12:00
Localitate: Galati
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde Roxa » 11 Mar 2014, 17:27


Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 11 Mar 2014, 17:54

Multumesc foarte mult!

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 22 Mar 2014, 18:09

Buna... In ciuda incercarilor mele de a-l face pe Kissy un porcut mare si fericit, astazi a decedat :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Ieri Kissulica a implinit 2 saptamani, a luat in greutate (il cantaream zilnic de 2 ori pe zi inainte de masa si dupa masa), maine trebuia sa termine si cura cu vitamina c si bares, dar astazi a murit, la mine in brate la fel ca si Puffy (mamica lui) doar ca in cazul lui Kissy doctorii nu m-au lasat balta...

Astazi eu am plecat la munca, el tipa la mine dupa papa , sotul a plecat ceva mai tarziu de acasa, dupa 5 ore s-a intors sotul si m-a sunat ca lui Kissy ii este rau, am sunat la doamna doctor, am ajuns in graba...

Sotul l-a gasit nemiscat in picioaruse in talaj, el fiinde f activ, sotukui i s-a parut straniu, cand a pus pana pe el Kissy a cazut pe o parte. La cabinet cand am ajuns avea semne vitale f slabe si miscari necontrolate ( dadea din labute....) i s-a administrat perfuzie cutanata cu glucoza, vitamina c si B12, dar dupa 10-15 minute a murit ....

Doctora spune ca e posibil ca Jerry sa se fi pus pe el, sau sa fi cazut pe el...

In curent nu au stat, mancare... amandoi mancau la fel deci si Jerry ar fi avut probleme daca era din cauza asta...

Acum nici nu stiu ce sa mai fac.... Ma simt vinovata fata de Puffy deoarece pe ea as fi putut sa o salvez sau cel putin as fi putut incerca... eu am facut tot ce am putut, doctorii nu m-au luat in seama si mi-au lasat puiu sa moara , acum Kissy :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Ma gandesc si la Jerry ca e obijnuit sa aibe companie, plus ca porcutii sunt din gena animale sociale... dar imi este teama ....

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde ramona_inka » 22 Mar 2014, 22:26

Imi pare rau pentru pierderea ta :-( te inteleg, este greu, mai ales cand cei mici si nevinovati se duc...

Il ai pe Jerry acum singur. Ai grija de el, adu-i un tovaras de acelasi sex cu el, unul mic de 1-2 luni si ii va fi bine.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 24 Mar 2014, 08:07

pfff... crede-ma k la Jerry ma gandesc , imi este teama sa am alt porcut.... sunt speriata , dar stiu ca Jerry nu trebuie sa ramana singur.
Am inteles ca tu ai o ferma cu porcuti, poate ma poti ajuta....

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde ramona_inka » 25 Mar 2014, 01:32

Ferma este mult spus... sau mult prea diferit. Ferma presupune animale multe, de multe ori pentru sacrificiu, pentru venit... ceea ce nu este cazul. Suntem crescatori nu fermieri. Adica o familie care iubim porcusorii, care avem servicii si care nu traim din cresterea lor. Avem cativa porcusori de rasa si suntem interesati de selectia pe anumite rase/culori.

Daca ai nevoie de ajutor scrie aici de temerile tale referitor la Jerry si un posibil partener si vom incerca cu totii sa te ajutam. Ca principiu de baza ar trebui sa stii ca langa un mascul matur cea mai buna solutie este aducerea unui pui de 1-2 luni, in acest fel ierarhia se va face in mod natural, cel mare sef, cel mic subordonat.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 25 Mar 2014, 09:18

Da stiu, scuza-ma pt exprimare.

I-am gasit deja un baietel lui Jerry. Are 7 saptamani, plus-minus o saptamana. Este vioi, activ, parca e veverita, se urca pe grilajele custii :love: A fost dragoste la prima vedere :wasntme: s-a agatat de bluza mea si nu-mi mai dadea drumul. Am fost cu el la vet pt control de rutina mai ales ca o sa fie pus cu Jerry in cusca.

Inca e putin speriat... momentan sta singurel... sa se obijnuiasca cu casa, cu noi.

Aseara i-am pus pe amandoi in pat. Se inteleg bine, nu se bat, se piguleau unul pe altu, doar ca Jerry insista cu linsul la curisorul lui si pe Chitibus (numele noului membru) il cam enerva :)))))

Diseara o sa repetam intalnirea, la fel in pat , noi langa iei, mai ales ca Chitibus este un vitezoman, imi este frica sa nu zboare din pat.

Chitibus a fost hranit numai cu uscaturi asa ca am inceput sa ii dau alimente verzi dar foarte putin, anume: aseara o bucatica de castravete pe care a devorat-o, in dimineata asta cateva frunze de patrunjel si o feliuta de morcovel.

Vet zicea ca e o idee buna sa ii fac si o cura cu vit C + Beres dar mie sa nu-l speri, si asa este el speriat... cred ca de saptamana viitoare o sa ii dau...

Daca ai alte sfaturi sau recomandari... Vreau sa invat tot despre ei , astefel incat sa le fie bine langa mine si sa nu mai patesc ce am patit cu cei 2 ingerasi.... Nu sunt o persoana rea si iubesc enorm animalutele astea mici... Iar pt Puffy o sa ma simt mereu vinovata :(

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde ramona_inka » 25 Mar 2014, 21:47

Daca ai fost la medic si totul este ok cu noul venit atunci:

1. nu mai da castravete niciodata in perioada rece
- s-a tot scris despre asta in ultima perioada, o multime de porcusori au murit din cauza castravetelui dat acum. Castravetele se da numai in sezon cate putin, fara a se da coaja jos (se spala bine). Regula de care amintesc mereu: sa se ofere alimente de sezon, care cresc in mod obisnuit in fiecare anotimp la noi in tara! Deci acum nu au voie sa primeasca rosii, castraveti, vinete... dar se poate profita de iarba ce apare proaspata, papadie, trifoi, rocoina... Dai cate putin, dupa ce se obisnuieste cu un aliment poti introduce alt aliment.

2. daca le-ai facut deja cunostinta pe teritoriu comun nu ii mai separa! pentru ca dupa 24 de ore uita unul de altul si incep perioada de tatonare din nou. Deci ii lasi impreuna pe pat/dusumea si apoi ii pui impreuna in cusca si ii supraveghezi. Ai grijsa sa accesorizezi cusca cu diverse obiecte utile (casuta, tunel podet, hamac...) ca sa aiba unde sa se ascunda daca este nevoie.

Lasa-i mai intai sa se obisnuiasca unul cu altul, sa se invete si cel mic cu noua casa si apoi ii poti administra mai usor si lui vit C+Beres. Daca de ex. cel mare ia singur amestecul din seringa cel mic poate invata prin imitare de la cel mare.

Avatar utilizator
kissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2014, 14:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: kissy un porcusor orfan

Mesajde kissy » 26 Mar 2014, 09:17

Multumim de sfaturi! Chitibus inca nu a cazut la pace cu Jerry :)) inca nu s-a stabilit cine este "seful". Sunt foarte haiosi impreuna. Se alearga mult dar nu se bat. Doar ca noaptea ii pun separat :sleeping: deoarece sunt foarte galagiosi, iar eu stau in garsoniera si nu am cum sa mut cusca lor in alta camera. Sper ca odata cu trecerea timpului sa nu mai fie atat de galagiosi :)))

Cat despre castravete da stiu ca nu este tocmai bun acum, dar Jerry e innebunit dupa coaja de castravete, nu le dau mult numai cate o feliuta pe zi... Dar daca asa este mai bine pt ei nu o sa le mai dau deloc. :thinking:
Eu stau la bloc si nu prea am de unde sa procur iarba proaspata, papadie, trifoi, rocoina... Daca imi poti spune de unde pot face rost Jerry si Chitibus iti vor multumi! :smile: Nu mi-ar fi greu sa ma duc in fata blocului sa iau iarba proaspata, dar trebuie sa tin cont de cateii si pisicile care trec pe acolo, nu vreau sa pateasca altceva... :worried:


Multumim inca odata, iar in curand o sa apara si pozici cu cele doua mici iubiricicuti!!! :love:


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori