Migrare dinti, dinti strambi, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

ploaie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 15 Aug 2013, 21:41
Localitate: Bucuresti

porcusorul meu este pe moarte...

Mesajde ploaie » 15 Aug 2013, 22:01

nici nu stiti cat de greu imi este sa scriu aceste randuri... am 2 porcusori de guineea pe care ii iubesc tare mult, unul dintre ei are aproape 4 ani, este sanatos si vioi, celalalt are 1 an si jumatate si este foarte bolnav. l-am dus la veterinar, mi s-a explicat ca are dintii crescuti prea mult (si cei din fata, si cei din spate), si veterinarul i-a taiat. am sperat ca asta sa fie capatul problemelor, dar nici pe departe. nu stiu daca din nepricepere, nepasare sau poate pur si simplu pentru ca nu se putea altfel, veterinarul i-a taiat dintii din fata prea scurti. asta am observat destul de tarziu, cand am vazut ca porcusorul tot nu mananca si ca se chinuie sa roada un fir de fan, dar nu poate. l-am dus la un alt veterinar, i-a mai facut 2 injectii, dar mi-a zis ca va trebui sa il hranesc eu pana ii vor creste dintii din fata destul de mult cat sa manance singur. am incercat sa ii dau sa manance cu seringa, asa cum am citit pe mai multe site-uri, inclusiv aici, dar mananca un pic si pe urma nu mai vrea, se fereste de seringa sau face urat daca incerc sa ii dau sa manance cu forta. am incercat si alta metoda: ii imping fire de fan in gura, sa le apuce cu dintii din spate, dar porcusorul nu reactioneaza in niciun fel. pur si simplu sta nemiscat cu fanul in gura, si sta asa pana il las in pace, si pe urma il arunca.
nu stiu ce sa ii mai fac. in rest, e cat de cat vioi; in cusca sta mai mult intr-un loc, dar cand in scot pe parchet se plimba de colo-colo, pare chiar sanatos, numai ca e foarte slabit.
am citit ca dintii ii cresc destul de repede, dar nu stiu daca o sa mai apuce el...
si nu stiu ce sa ii mai fac. eu lucrez 8 ore pe zi + 2 ore drumul dus-intors, timp in care nu e nimeni care sa aiba grija de el. nu vreau sa moara, e inca asa de tanar...
in doctori veterinari nu mai am incredere, asa ca apelez la voi pentru ajutor, orice sfat e binevenit; chiar si criticile, pentru ca le merit...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: porcusorul meu este pe moarte...

Mesajde Gemon » 15 Aug 2013, 22:58


CMD
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Iul 2013, 23:28
Localitate: sibiu

Re: porcusorul meu este pe moarte...

Mesajde CMD » 23 Aug 2013, 18:11

ce face micutul? ai mai fost la doctor ? da'i cu seringa( chiar daca refuza) il ti in brate si poate se lasa pacalit
multa sanatate

Lorenaandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2013, 10:45
Localitate: constanta

Probleme cu dintisorii

Mesajde Lorenaandreea » 16 Dec 2013, 21:09

Buna, numele meu este Lorena. Acum 2 saptamani am primit de ziua mea un porcusor foarte frumos. :heart: Este foarte sanatos si vioi insa aseara am observat ca iau cazut cei doi incisivi de sus.. si nu stiu de la ce :-?? ma gandesc ca poate erau dintisorii de lapte dar am gasit tot felul de pareri cum ca nu ar avea dinti de lapte... ma poate ajuta cineva va rog cu un sfat, cu o idee? Multumesc anticipat :heart: :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 16 Dec 2013, 21:42

Bine ai venit printre noi!

Porcusorii se nasc cu dinti definitivi.
Pentru a sti cum sa procedezi, citeste cele scrise in acest topic viewtopic.php?f=6&t=3708
si cele scrise in acest mesaj viewtopic.php?p=115743#p115743

Neaparat sa ii dministrezi Vitamina C, zilnic odata cate 4-5 picaturi, pe o perioada de aprox. 7-10 zile, se gaseste la farmacia umana
Imagine

Nu-l tine singur, ofera-i un partener de acelas sex cu el, deoarece are mare nevoie de compania unui alt porcusor. Poti adopta de pe forumul nostru, viziteaza aceasta sectiune unde gasesti anunturi viewforum.php?f=1

Lorenaandreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 16 Dec 2013, 10:45
Localitate: constanta

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Lorenaandreea » 27 Dec 2013, 23:34

Multumesc frumos de sfaturi si imi cer scuze pentru raspunsul intarziat. Acum porcusorul meu este bine, este foarte vioi si jucaus.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Crissy » 04 Feb 2014, 16:29

Am si eu o intrebare in ceea ce priveste dintisorii.De cand l.am adoptat pe Bubi,porcusorul meu,am observat ca uneori isi freaca dintisorii de sus de cei de jos si scoate un sunet ciudatel.Ca atunci cand unui om ii e frig si ii clantane dintii.Am trimis catorva membrii mesaje dar nu a raspuns nimeni asa ca postez aici.E posibil sa il manance gingiile avand in vedere ca are doar 4 luni?Sau este anormal?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde MaraC » 04 Feb 2014, 16:30

Asa fac doi porcusori cand se cearta si vor sa stabileasca ierarhia. Sau cand sunt nervosi si vor sa ameninte.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Crissy » 04 Feb 2014, 17:48

Da,dar al meu este singur nu are partener.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde anca » 04 Feb 2014, 18:00

Tocmai pentru ca este singur, aceasta reactie este indreptata spre tine. Faptul ca clantane din dinti inseamna ca este nervos, deranjat de un gest al tau si te avertizeaza sa pastrezi distanta. Probabil face asta cand te apropii de el, pentru ca ii este inca teama de tine si vrea sa se apere. Si pe mine ma mai clantane Pufa, ea este foarte dominanta si ma considera un porcusor mai mare pe care il poate subordona :). Da-i timp sa se acomodeze si nu il forta, cand il vezi deranjat lasa-i un pic de spatiu, cu timpul se va obisnui.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Crissy » 04 Feb 2014, 18:10

Multumesc pt raspunsuri!!acum are sens probabil il speriam eu cand treceam pe langa el :D

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 05 Feb 2014, 12:22

Porcusorul meu (mascul in varsta de aproximativ 8 ani) a inceput sa aiba probleme; de mai multa vreme se tot baloneaza si desi am renuntat la fructe-legume si primeste doar radacinoase (plus fan, desigur, tarate si Cavia complete); si bobitele sunt moi; medicul a zis sa ii dam vitamine - Rodi Care instant si sa ii curat sacul anal sa il spal cu o solutie de 1 la 10 de Betadine si apa (sacul anal avea la interior ca o pielita galbuie - zicea medicul ca e o infectie bacteriana); pentru ca dupa un tratament e aproape o saptamana cu acestea nu am vazut nici o imbunatatire, medicul a zis sa ii dam Ciprofloxacina injectabil; a primit timp de 4 zile insa in a patra zi deja a renuntat sa mai manance, adica luni; am inceput eu sa ii dau cu seringa mai ales acele vitamine RodiCare si Eubiotic (din care primeste deja de aproape doua saptamani)+vitamian C si Beres; aseara i-am dat si Cavia Complete bucatele si sfecla rosie maruntita asa ca i le-am impins pana la dintii din spate; asa a primit si azi de dimineata; fan a mai rontait dar foarte putin, apa deloc doar ce i-am dat eu cu seringa; acum, nu stiu cum sa imi dau seama daca el nu poate manca de unul singur sau nu vrea; de exemplu, daca i-am dat dovleac sau mar (din care nu a mai primit de ceva vreme, de cand cu problemele lui de sanatate), a mancat dar nu l-am lasat decat putin.
Nu stiu ce sa fac in continuare, medicul spune ca mai poate sa ii dea vitamine injectabile si sa il hidrateze insa nu stie daca are rost la aceasta varsta pentru ca ei cand nu mai mananca in general le e aproape sfarsitul. Asta mi-a spus-o desigur pentru ca eu am insistat sa aflu daca acele injectii l-ar ajuta cu adevarat sau doar l-ar stresa inutil si tot la acelasi final am ajunge.
Spuneti-mi ce sa fac?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 05 Feb 2014, 14:06

La asa o varsta este bine sa sa se evite administrarea de antibiotic in cazul in care exista posibilitatea de a incerca o alta strategie ca tratament local. In mod normal sacul anal are cute, datorita secretiilor celor doua glande situate adanc poate parea sa aiba o culoare dubioasa, in interior http://www.gemon.ro/boli4.htm#anal

Verifica acea pielita dupa ce vei citi urmatoarele, si revino sa scri ce ai observat, daca poti, pune si o poza.
Pielita in interior poate avea culoarea mentionata de tine in mod normal fara a avea vreo problema la acest nivel, poate fi deci interpretat gresit drept o infectie, vezi de ex. o imagine unde se poate vedea o parte din interior
Imagine
(sursa imagine: guinealynx.info)

De fiecare data cand cureti sacul anal, este bine sa ii oferi din cecotrofele care contin elemente indispensabile sanatatii lui, in cazul in care din diferite motive nu poate avea acces la boabele moi din sacul anal, pana la urma moare. Daca nu este in stare sa scoata el din sacul anal aplecandu-se spre anus, sau prin eliminare pe talas si reingerare de pe asternut, sau oferit in amestecul de hrana ce ii prepari, pana la urma va tot slabi si organismului lui va ceda, fie si din aceast motiv. Niciun probiotic nu poate suplimenta elementele obtinute prin coprofagie (consumarea cecotrofelor), mare atentie la acest lucru!

Alfavet RodiCare instant ar trebui sa sistezi, avand aceasta varsta rinichii trebuie protejati, suplimentul contine in proportie de 15,53 % lucerna! Impreuna sau concomitent administrat cu picatura Beres nici nu ar fi recomandat sa ii dai, deoarece ambele au in continut unele elemente similare ce nu justifica administrarea ambelor in aceeasi perioada.
Iti recomand de la Versele-Laga, se pune 10 picaturi la 100 ml apa, se foloseste cu succes in asemene carente / apetit scazut.
Dovleac galben ii poti da zilnic daca ii place, merele sa alternezi cu pere, in general accepta foarte repede chiar si unul care nu a mai consumat. Procura din surse bio macese in aceasta forma naturala viewtopic.php?p=106991#p106991
si da-i de 2x/saptamana cateva. Intre timp stimuleaza consumul de fan, amesteca in acesta menta sau da-i separat, la fel ii poti da salvie in forma uscata de 1-2x/saptamana. Telina radacina si frunze de telina ai incercat? Ii face mult bine, mai ales daca ii dai dimineata cate putin.

Imagine

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gabici » 05 Feb 2014, 16:29

Da, aproximativ asa arata sacul anal (doar ca acea pielita pare a avea tendinta sa se desprinda in unele locuri); fructe cum sa ii dau daca are scaune moi aproape diareice si se baloneaza? Nu ii va face mai mult rau?
Nu vrea nici sa manance singur (acum a mancat o feliuta de dovleac insa orice altceva refuza); am si grau verde insa am impresia ca si de la acela se baloneaza; i-am dat Salvie uscata si separata si pe fan insa doar foarte putin a mancat la inceput; telina radacina i-am mai dat insa nici aceea nu prea ii place; ce sa fac in continuare?
Bobite cecale tot am incercat sa ii dau de la ceilalti insa nu reusesc sa ii prind cand si le scot.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu dintisorii

Mesajde Gemon » 05 Feb 2014, 21:53

Ii poti da o mica bucatica de pere din soiul cu textura mai dura si miez crocant, neaparat impreuna cu coaja (mancam des iarna atat noi, cat si porcusorii, are pe langa altele un ce noi numim insolubile, vitamina K, potasiu, deosebit de sanatoase pentru sistemul lui digestiv, inima etc., nu provoaca diaree), poate primi chiar de 2-3x/saptamana. Cand Dagi (aproape la fel de batran) avea scaun mai moale, i-am dat pe langa fan si cate o mana de iarba de grau, textura si consistenta scaunului s-a imbunatatit semnificativ, graul verde avand firele lungi este sanatos pentru intestine, este foarte bogat in celuloza. Este la fel de apreciat si potrivit in aceasta perioada si gutuiele, vezi viewtopic.php?p=98322#p98322
Ii dai prima data doar putin si dupa cateva zile la urmatoarea masa cresti treptat cantitatea, urmarind scaunul. Faptul ca este in varsta, nu inseamna sa primeasca o dieta monotona, diaree sau scaun moale poate face si din cauza faptului ca intestinele nu sunt stimulate in modul individual al unui porcusor batran, dar inca cu pofta de viata, din prudenta prea mare fiind mai mult menajat fata de normal.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori