Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 16:02

din punctul meu de vedere ce se intampla acum cu acest porcusor este un abuz...nu e posibil ca acest animal sa fie lasat in suferinta si sa nu se sesizeze nimeni...rog administratorul site-ului sa faca ceva in acest sens...

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 16:15

frate eu v.am intrebat ce as putea sa ii dau nu sa imi spuneti voi sa ma duc la vet ca asta stiam si eu dar mama a zis ca nu il duc ca nu are bani de tratament. ori ii trece cu ce mi.a zis anca si doamna geda , ori moare. eu m.am chinuit cu el.. e alegerea lui daca vrea sa traiasca sau nu,nu a mea. ~X(

ch32 da.mi tu bani de veterinar. nu mai comenta aiurea. daca tu ai bani sa o duci pe a ta bravo tie. eu am 15 ani si nu sunt milionara. :up:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 16:30

draga mea...nu e chiar asa...tu si mamica ta il omoriti cu zile...daca ai 15 ani si nici un venit poate nu aveai de ce sa ai animal...eu pe a mea am dus-o la toti veterinarii...m-am imprumutat...nu m-am miscat de langa ea 2 luni...am facut pe dracu in 4....tu nu faci decat sa te plangi...din punctul meu de vedere daca moare e vina ta si a mamei tale...nu e ca daca vrea traieste daca nu nu!!!! Viata lui depinde de tine ca nu se poate duce singur la veterinar!!!

Poate maine te imbolnavesti tu si iti zice..daca vrei traiesti daca nu nu....Cnd l-ai luat trebuia sa te gandesti ca iti trebuie si bani...daca nu trebuia sa ti iei unul de jucarie...ala n-avea nevoie nici de mancare nici de vet...mi-e scarba de astfel de atitudini...va mai dati si iubitori de animale...sava fie rusine!!

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 16:34

poti sa nu mai raspunzi la subiectu asta. nu am nevoie de prostiile tale. la revedere! ;)

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 16:36

presupun ca sa iesi in oras sau sa-ti cumperi tot felul de chestii iti da bani...mai presupun ca ai si alocatie...pana una alta..nici eu nu sunt mult mai mare decat tine...ai cerut un sfat ti s-au dat sute...nu pentru ca ai merita ci pentru ca ne pasa de animalutul ala aparent mai mult decat iti pasa tie...la 15 ani nu esti chiar copil...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 03 Feb 2014, 18:11

Probabil ca nu iti pasa, dar anul trecut, cand aveam 14 proaspat impliniti am mers sa ridic de pe strada niste porcusori aruncati, abandonati. Am folosit o cusca veche, i-am dat de mancare ce aveam si apoi am luat alti 3 pui, puii unei femele care a fost la randul ei abandonata acolo. M-am ocupat de adoptie, am facut poze si toate cele. Acum toti au case foarte bune!
Am fost cu o catea care avea puii prea mari in burta sa o salvam, noi am carat-o cu masina la vet o vecina a platit si a ingrijit-o.

Iar asta ... "E alegerea lui daca traieste sau nu".... Daca Doamne fereste cade ceva peste mana ta, ti-o striveste, pierzi mult sange, dar n-ai bani de medic, e alegerea ta daca traiesti sau nu, asa e?

Eu tot la doamna Ana am mers cand am avut probleme.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 18:13

Da am alocatie care se duce pe abonamentu' la telefon ;). Si nu cred ca iti pasa tie de Fifi mai mult ca mie care am crescut cu el. Si daca nu imi pasa il lasam sa moara cum a zis mama, nu imi cheltuiam banii pe el ;) Asa ca incearca sa gandesti ;)
Bravo. Doamna Ana cere 35 pt consultatie. Aveam bani pentru asta, dar daca mergeam nu mai aveam bani sa ii i.au medicamentele care trebuiau ;)

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 03 Feb 2014, 18:17

Porcul ala tot o sa moara, daca nu il duci la medic. Si de cand te vaiti tu aici pe forum, deja se facea bine. Nu inteleg de ce ti-ai luat animal daca stiai ca nu ai bani sa il ingrijesti. Mamei tale nu ii pasa deloc, bag de seama, de animalul ala. Poate suntem eu si parintii mei mai ciudati, tinand cont ca ne pasa de fiecare vietuitoare care iese in cale.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 18:29

daca are ce cred eu medicamentele de inima nu costa mai mult de 20 lei.....numai ca va trebui sa i le iei toata viata si sa ai grija de el...mai bine ii gasesti o alta casa....cred ca tuturor ne pasa mai mult de fifi decat iti pasa tie ;)

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 19:30

Eu zic sa iti gasesti tu alta ocupatie ;) Nu mai respira greu ca azi :) Dar nush dc .. vrea sa manance si ia mancarea in gura dar nu poate sa mestece.. adica ii cade mancarea din gura :| daca ar putea sa manance nu ar mai avea nimic :|:| :speachless:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 04 Feb 2014, 01:29

Pentru ca e pe moarte, zic si eu!?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde Gemon » 04 Feb 2014, 15:47

Porcusorul tau are nevoie de ajutorul tau, este pacat sa iti pierzi timpul liber alocat pentru activitati extrascolare aici pe forum, in defavoarea porcusorului tau iubit si in defavoarea membrilor care ajuta si ei cu sfaturi in timpul lor liber, acesta fiind pretios pentru fiecare dintre noi, atat tie, cat si noua.
Privindu-l doar si asteptand in speranta ca va manca singur, il vei pierde.

Porcusorul este inapetent din cauza bolii la care a contribuit si administrarea de antibiotic toxic. Starea lui se inrautateste tot mai mult si pana la urma moare daca nu primeste ajutorul de care are nevoie. Intra intr-un cerc vicios, pierde pofta datorita bolii, flora intestinala se degradeaza, din aceasta cauza devine inapetent si nu mai vrea sa accepte hrana. Nefiind tratat corespunzator si nefiind stimulat sa manance cat de putin (treptat crescand cantitatea in timp ce carbunele medicinal administrat periodic absoarbe o parte din toxinele eliberate de bacteriile patogene si probioticul administrat tot periodic ajuta la reechilibrarea florei endogene, crescand numarul bacteriilor bune, ajutand in acest fel la stimularea si revenirea poftei de mancare) tot mai mult se degradeaza flora intestinala si starea generala, fara o sansa spre vindecare. Un cerc vicios care daca nu este intrerupt, se sfarseste tragic.

Reciteste mesajele si sfaturile acordate, si aplica-le. Repetand aceleasi sfaturi nu devenim mai eficienti, perioada de banare iti va fi utila, avand posibilitatea de a acorda timpul si atentia ta ingrijirii lui.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 11 Feb 2014, 15:13

Am facut 4 ani de cand il aveam pe 2.02 , iar pe 5.02 a murit ... :cry:

Nota admin:
viewtopic.php?p=129927#p129927

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 11 Feb 2014, 20:52

Din pacate pentru porcusor "mamica" lui nu prea s-a luptat pentru el.
Odihneste-te in pace piticule, nu uita sa ii saluti pe Alvin, Blue, Boomer, Ruby, Yoshy, Pusu, Vasile, Teddy, Missy si toti ceilalti. Imi pare rau ca nu ii pot enumera pe toti, dar sunt sigura ca tu stii pe cine trebuie sa saluti :heart:

1. Ma bucur ca femela nu a apucat sa fie montata
2. Nu ma bucur ca ai dat-o inapoi. Asta si-ar fi dorit Fifi?
3. Sper ca Zana va ajunge la cineva care va putea sa o duca la medic la probleme, si ca va duce o viata buna.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Adio prietene! :(

Mesajde Irenne » 12 Feb 2014, 13:57

Asta e... Eu in fiecare minut ma gandesc la el... Era puiu meu :cry: Acum nu am pe cine sa mai tin in brate si sa mai mangai :cry: Asa a vrut Dumnezeu... Sper ca ii e bine acolo unde e :cry: da...sper ca Zana va avea pe cineva care sa o iubeasca cum am facut eu :cry: Imi doream sa fie fericita cu Fifi... :cry:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 41 vizitatori