Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 01 Feb 2014, 13:32

Asa am facut. Am luat exact ca cea din poza. :( Nu am luat Beres.. A fost prea scump.. :worried: Mama tot imi spune ca moare.. Nu are cum sa ma paraseasca dupa 4 ani.. E singurul prietenn. Daca moare el,mor si eu :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 01 Feb 2014, 15:09

Daca nu vrei sa moara du-te la veterinar.... Asta e singura scapare.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 01 Feb 2014, 19:03

Spune-i mamei tale ca Fifi nu este de plus...si ca atunci cand l-a luat pentru tine trebuia sa se gandeasca ca va avea nevoie odata si odata de veterinar...daca il lasi asa va muri...pentru ca fara analize nu vei stii exact ce are...numai un medic iti poate spune...noi putem sa iti dam sfaturi dar nu te vor ajuta daca nu aflii exact ce are si tratament trebuie sa urmeze...explica-le parintilor tai ca au luat o viata in responsabilitate....nu este normal sa se comporte asa...practic daca nu te ajuta cu veterinarul e ca si cum l-ar omori

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 02 Feb 2014, 15:50

Hei. Fifi se simte mai bine. Dar problema e ca ii e foame si se ridica sus la gratii sa ii dau sa manance si ii dau fan si morcov dar cand ia cu dintii sa manance musca de cateva ori si dupa oboseste :| sau ceva de genu' :| si cand ii dau cu seringa mananca putin si apoi scoate afara :worried: si are gaze :|

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 02 Feb 2014, 15:58

daca i-a revennit pofta de mancare poate se reface...da-i timp si continua cu probioticul...spune ne maine cum mai este.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 02 Feb 2014, 16:12

Da :) Multumim mult pentru sfaturi ! :*
Fişiere ataşate
Fotografie-0005 (Copy).jpg
Fifiloi :d

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 02 Feb 2014, 17:59

Da-i in continuare si carbune medicinal iar dupa carbune la 2 ore probiotic. Carbunele absoarbe gazele. Scaunul cum il are? Fan trebuie sa aiba mereu in cusca nu doar cand cere mancare! Tinem pumnii sa se faca bine!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde Gemon » 03 Feb 2014, 13:04

Irenne, scrie aici ce are in cusca mereu, ce ai pus acolo pentru a putea accesa oricand atunci cand ar avea pofta de mancare.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 14:04

Pai are in permanenta fan, apa , ii mai dau si morcov, putin mar si cateva fire de patrunjel. Azi ii ia mama ardei gras sau alte legume :-s

Scaun nu prea cred ca are :| Adica nu am cum sa stiu ca sta cu Zana in cusca si face si ea :|:| Dar are niste gazeeeee :worried: parca ii explodeaza burta :| Si a slabit fff rau :( imi intra mana in toate coastele si oasele cand il pun sa ii dau cu seringa :( si din seringa nu prea vrea sa manance.. adica nu vrea sa mestece.. inainte mai mesteca dar acum nu mai vrea.. si scoate afara din gura :(

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 14:48

trebuie sa o tina cineva si altcineva sa ii dea cu seringa..incearca sa ii acoperi ochisorii..la mine mergea...
spune-i mamei sa o duceti la veterianar..e posibil sa aibe un virus sau o bacterie si fara un tratament adecvat nu se va face bine...degeaba scrii 100 de mesaje pe forumul asta...nu il ajuta cu nimic.....

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 03 Feb 2014, 15:05

Pai eu il tin dar nu vrea sa mestece :thinking:
De aseara am observat ca respira greu! cu zgomote :surprised: dar acum am auzit zgomotele astea de pe scaun :| cand l.am luat in brate am vazut ca se schinuia sa respire :|:|:|

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 03 Feb 2014, 15:16

Porcusorul meu a respirat greu intr-o dimineata. Inainte de 2 (cand era medicul la cabinet - DESI ERA IN CELALAT CAPAT AL BUCURESTIULUI AM SUNAT SA VEDEM CAND E!!!!!) era mort.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 15:20

cel mai probabil are un virus la inima...cum a avut si a mea...aprox aceleasi simptome...ii trebuie medicatie speciala pe care va trebui sa o ia toata viata (cel mai probabil)....a mea a stat 2 luni practic paralizata, am hranit o cu seringa din 2 in 2 ore...trebuie sa-l duci la vet altfel va muri...sincer ma umplii de nervi ca nu faci nimic pentru viata acestui animal in afara sa te plangi....daca am fi intr-o tara civilizata cineva ar veni sa ti-l ia si ti-ar da si o amenda sanatoasa sa te sature...

Animalele nu sunt jucarii!!!! iti asumi o responsabilitate cand il iei...nu toata lumea ar trebui sa aiba animale...

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scaun moale

Mesajde MaraC » 03 Feb 2014, 15:31

Foarte bine spus ch32. Si nu e ca si cum ar sta la mama naibii intr-un catun unde nu e nici un medic. Sta in Bucuresti, unde sunt 3 medici priceputi pe porcusori!!!

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 03 Feb 2014, 15:40

pe mine experienta m-a invatat ca este unul singur...

cel de la Falcon Vet m-a trimis de 4 ori acasa spunandu-mi incontinuu ca nu are nimic..

Dr. Ionescu i-a facut o radiografie si a vazut ca are o problema la plamani...mi-a dat tratament cu antibiotic dar mi-a dat probiticul gresit (Linex Baby) care nu avea prorietatile necesare florei intestinale unui procusor...si a inceput sa faca moale...am dus-o de 5 ori inapoi la el la cabinet si imi tot spunea sa stau linistita...daca stateam...nu mai era aici...

Ana Pantu mi-a prescris probioticul corect si s-a ocupat de ea...am facut si eu research impreuna cu ea si ne-am dat seama de problema la inima...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori