Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 29 Ian 2014, 19:30

Nu ii mai da salata, de la salata, castraveti face diaree si se baloneaza. Mai ales acum iarna salata e plina de toxine si ii face mult rau. Ti-am spus sa ii dai doar radacinoase pana isi revine!

Nu astepta pana maine, poate fi prea tarziu, fa cum ti-a spus Gemon, mergi si cumpara acum ce e nevoie sau roaga pe cineva sa mearga pentru ca il poti pierde!!!

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 30 Ian 2014, 10:50

Daca refuza sa manance trebuie sa ii dai fortat cu seringa, altfel nu va rezista.

Exista o mancare speciala pentru porcusori care refuza hrana sau sunt slabiti, un praf verde care se dizolva in apa si pe care il gaesesti de cumparat la doctorul Ionescu.

Ii mai poti stoarce morcovi, telina sfecla rosie si ii dai cu seringa..

Mergi la Ana Pantu cat mai repede.

Pentru diaree ii poti da si ceai de menta cu salvie si neaparat unul dintre probioticele recomandate (Erce Flora, Eubiotics) pentru ca aceste contin bacteriile de care el nevoie.

Ai grija sa ii dai si apa cu seringa pentru a-l hidrata.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 10:53

I.am dat smecta. O sa ii fac si ceai de menta si o sa ma duc sa i.au Eubiotics :( Tot nu vrea sa manance... I.a mancat toata coada partenerei acum cateva zile si daia cred ca ii e rau.. :worried:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 30 Ian 2014, 11:02

ce inseamna i-a mancat coada partenerei?

Da-i fortat de mancare....fa cum ti am spus...stoarce niste morcovi si dizolva 4 5 pelete in sucul respectiv si da-i cu seringa...a mea a avut un virus la inima si n-a mancat n-a baut apa singura 2 luni si ii dadeam din 2 in 2 ore...

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 11:49

I.a mancat coada, adica femela avea in spate crescuta blana parca avea o rochie si Fifi a mancat toata blana de acolo... Imi e frica sa nu i se fi facut ghem in stomac :cry: Cum ii dau probiotic ? Adica i.am dat mai devreme smecta,dupa ii dau probiotic.. si carbunele medical cand ? in ce ordine sa i le dau ????
Tata a luat Carbocit (Carbune Medicinal ) dar nu e la plic. Cum il dizolv ? Sunt comprimate.... :| Habar n.am :worried:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 30 Ian 2014, 12:09

le dizolvi in apa si i le dai cu seringa..dar nu ii da si carbune si smecta..ii dai fie una fie alta...de 2 ori p zi, probiotic de 3 ori pe zi...suna la Ana Pantu.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 12:32

pffffff.... i.am dat de dimineata smecta si i.am dat si acum carbune. :| am crezut ca e altceva nu acelasi lucru :| si dupa o ora ii dau probiotic :-s i.am facut suc de morvoc sa ii dau ca nu a mancat nimic de alalteri :cry:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 12:35

Face SANGE pe fund!!!! :|:|:|:|:| De la ce sa fiee ???/ :cry:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 30 Ian 2014, 13:00

du te mai repede la veterinar!!!

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 13:05

Ar trebui sa ma duc dar nu am niciun ban :worried: :cry:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 13:12

Gata ma duc cu el acum la Dr. Ana Pantu. Revin diseara.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 30 Ian 2014, 13:44

mama zice ca moare daca face cu sange.... :cry: :cry: si in pana mea nu am bani de doctorrrrrr :cry: :noway:

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde ch32 » 30 Ian 2014, 14:51

mama ta este medic veterinar?????

incearca sa faci cumva rost de bani sau cere-i mamei sau vb cu medicul poate iti face un plan de tratament si poti plati la sfarsit...

In momentul in care iti iei un animal ai o responsabilitate...nu te uti la el cum moare...

Daca aveai un copil si se imbolnavea ce faceai????

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 31 Ian 2014, 10:32

Nu vrea sa manance nimic... I.am dat smecta.. eubiotics.. i.am facut suc de morcovi.. dar nu mananca deloc... si a slabit groaznic.. nu se misca dintr-un colt.. si degeaba i.am dat atata smecta ca tot face diaree.... :cry: :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 31 Ian 2014, 11:06

Inteleg ca inca nu l-ai dus la doctor :( e mare pacat pentru ca se pare ca micutul chiar lupta sa supravietuiasca. Trebuie sa ii dai mancare fortat cum ti s-a explicat, dizolva peletele de la mancarea speciala in sucul de morcov si da-i fortat cu seringa. Si trebuie sa il hidratezi, da-i apa cu seringa sa bea. Ai grija sa nu il ineci, procedeaza cum ti-a explicat doamna Geda(Gemon), altfel va muri de foame!!!Sa stii ca un consult la doctorul veterinar nu e atat de scump, eu am dat aici in Timisoara 20 roni, incearca te rog sa il duci la doctor daca a rezistat pana acum poate mai are o sansa...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori