Porcusor de guineea nou

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 21:17

Nu stiu daca am postat unde trebuia deoarece sunt noua pe site dar sunt pe cale sa adopt un porcusor,mascul,4 luni si nu as vrea sa il iau bolnav.Asadar,fiindca voi va pricepeti mai bine am sa incerc sa incarc niste poze cu micutul sa imi spuneti ce parere aveti.
Fişiere ataşate
DSC06605.JPG

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 21:19

DSC06602.JPG
Fişiere ataşate
DSC06604.JPG

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 21:34

Este foarte frumos! :smile:

Dupa poza nu se poate evalua sanatatea lui, cum ai avut deja unul (desi nu ai mentionat cat timp), inseamna ca ai o oarecare cunostinta despre aceasta specie si sti ca ei se simt bine in doi (recomandam sa se tina doi de acelas sex).

Verifica atent blanita din cap pana in picioare, daca pielea are aspect sanatos, e putin probabil sa aiba vreo afectiune dermica. Daca ai posibilitatea sa il cantaresti, la varsta de 4 luni ar trebui sa aiba aprox. 650-850 grame.
- Cresterea staturala la viewtopic.php?p=69209#p69209
- Cresterea ponderala (ritmul de crestere si dezvoltarea ulterioara) la viewtopic.php?p=43760#p43760

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 21:54

Multumesc si mai am o intrebare..cum sa il transport?persoana de la care il iau sta in berceni si eu stau in capatul opus deci e un drum destul de lung.In ce sa ii sugerez stapanului sa il aduca?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 22:51

Poate sa ia o cutie de carton in care porcusorul incape si sta comod, in partea de jos pune o paturica sau un prosop/material calduros in asa fel, incat sa il protejeze si lateral, dar in acelas timp sa se si poata misca porcusorul putin in acea cutie, asa va fi ferit de frig si curent. Capacul cutiei sa aiba cateva gauri mici pentru a avea suficient aer. Se poate tine aceasta cutie in poale in timpul transportului cu masina sau transportului comun, si sa tina cutia aproape de piept (deschizand jacheta/paltonul) atunci cand coboara si/sau merge o anumita distanta in frig.

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 22:59

Multumesc mult!!Porcusorul pe care l.am avut facea o galagie infernala noaptea..asa e intampla cu toti?pentru ca nu am unde sa il tin decat in camera mea

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 23:07

Pentru a putea raspunde, ar fi nevoie de cunoasterea conditiilor in care era tinut, dieta lui si inca multe altele.

Sunt cateva recomandari ce trebuie respectate pentru a le oferi conditii de viata buna ce sprijina si comportamentul lor natural de cercetare-cautare. Un asemenea comportament mentionat de tine poate indica mai multe nevoi.
Are nevoie de un congener de acelas sex, o cusca spatioasa amenajata corespunzator (accesorii, bariere vizuale, loc de odihna), fan ad libitum in suport. oferit ocazional si in diferite suporturi sau pus cate o mana direct pe asternut, adapatoare cu apa zilnic schimbata, servite la aceleasi ore pe cat posibil, si hrana speciala de buna calitate (recomandam Cavia Complete de la versele-Laga) dupa nevoi (stare, varsta) pentru a nu stimula un comportament cersetor, vezi viewtopic.php?p=129249#p129249

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 23:40

Porcusorul meu avea conditii foarte bune,o cusca la fel de buna si destul de mare pe care am facut.o impreuna cu tatal meu,avea casuta,fanul nu ii lipsea,apa la fel,rumegus mult cam de 2.3 degete insa eu cred ca facea asa deoarece l.am primit cand avea numai 2 saptamani si probabil ducea dorul mamei,nu stiu.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 23:51

Saracul ... este o cruzime sa fie despartit de mama la aceasta varsta, un stres imens pe care l-a trait in conditii de singuratate, ceea ce crestea exponential aceasta trauma. Trebuia sa te interesezi atunci de nevoile lui, daca te-ai fi documentat, ai fi stiut ce semnaleaza saracutul. :speachless:
Vezi viewtopic.php?p=49035#p49035

Avatar utilizator
Crissy
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 25 Ian 2014, 13:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebaree

Mesajde Crissy » 29 Ian 2014, 23:59

Ma simt extrem de vinovata in acest moment doar ca atunci nu realizam..probabil daca il hraneam cu ce avea nevoie de fapt nu ar fi fost atat de agitat si confuz.Ma bucur insa ca micutul meu este bine si ca a crescut sanatos.Inca tin legatura cu persoana careia i l.am donat.Si multumesc enorm pentru sfaturi.Acum il astept cu nerabdare pe micutul din poze si sper sa nu mai am probleme.Tin sa precizez de asemenea ca am vorbit cu o vecina careia i.a nascut porcuta si peste o luna este foarte posibil ca micutul meu sa aiba un frate.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 05 Ian 2015, 20:54

Buna, acum mi-am facut cont pe site... mi se pare super ! Eu am avut un porcusor de guineea pe care l-am hranit cu hrana speciala pentru porcusor (cereale , subproduse de origine vegetala, granule de lucerna deshidratata,fulgi de porumb , fulgi de cereale , ulei vegetal, substante minerale si ulei de masline ), ii mai dadeam felii de morcov, mar, salata...eiiiiii acesta a murit , acum mi-am luat altul si am descoperit foarte multe greseli facute de tipa de la petshop... a zis total altceva fata de ce e aici... Voi ce ma sfatuiti ? :?: :?: :?:

Si ii mai dau si recompense cu porumb si morcov...

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde FlorinG » 05 Ian 2015, 23:59

Buna,

Eu iti recomand sa citesti si acolo gasesti tot ce ai nevoie sa stii despre ingrijirea lor (e important sa traiasca in grupuri de minim doi de acelasi sex).
Nu ii mai da porumb

Eu de pe site am citit si am aplicat toate indrumarile.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 06 Ian 2015, 20:00

Iar recompense cu porumb si morcov sa-i mai dau ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Gemon » 06 Ian 2015, 20:11

Recompense cu porumb asa sa ii dai --> cresti in ladita --> tai cu foarfeca --> si pui in fata
Imagine
Imagine

Morcov poate primi chiar si impreuna cu frunza. Vezi topicul cu mesele verzi pentru idei si diversificare viewtopic.php?f=3&t=2847
Neaparat sa ii dai printre altele si dovleac galben de placinta, pastarnac, sfecla rosie, telina radacina, sunt sanatopase si contin multe fibre.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Porcusor de guineea nou

Mesajde Iarina » 07 Ian 2015, 14:56

Mulțumesc , dar eu zic legat de niște pastile mai așa cam ca și un dop de sticla ... cu conținut de porumb și morcovi. Dintr-alea sa-i mai dau ? :?:


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori