Cele trei mese verzi zilnice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Axelandralexis » 20 Ian 2014, 14:10

Salut,
Am si eu o intrebare legata de alimentatia porcusorilor mei.Este bine daca le dau in feicare zi castravete?Le dauneaza?LE dau cam un sfert de castravete pentru amandoi la una dintre mese k altfel fac scandal si nu se lasa pana nu primesc ceea ce vor.De asemenea salata le-am dat cam des in ultimele 3 saptamani.Este posibil sa ii doara burtica de la ea?Aseara tipau cat ii tinea gura desi aveau mancare de toate felurile langa ei, insa nu era un strigat de durere ci guitau k atunci knd le este foame.
Apa nu prea beau ........insa mananca multe legume care contin apa.Este un lucru rau?Eu nu m-am ingrijorat deoarece stiu k mananca mult castravete si isi iau de acolo aportul,sau din salata ori dovlecel.
Astept un sfat.
Va multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Gemon » 20 Ian 2014, 14:33

Castravetele si salata ar trebui sa scoti din meniu, castravete sa primeasca doar in sezon, iar salata verde deloc sau doar foarte rar, numai din surse bio in sezon, deoarece poate perturba foarte grav tranzitul intestinal si pe termen lung in cantitate mare sau oferita frecvent provoaca diaree.

Cele mai multe probleme iarna apar din cauza hranirii nepotrivite, oferirea alimentelor crescute in sere, tratate cu pesticide, fungicide pot imbolnavi usor si repede porcuorul. Ei au nevoie de mult fan, hrana speciala de buna calitate (recomandam cele inserate ) oferita in functie de stare si varsta, si alimente de sezon, bogate in fibre, vezi de ex. viewtopic.php?p=111728#p111728

Axelandralexis
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 15 Iul 2013, 13:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Axelandralexis » 20 Ian 2014, 14:44

Fan au in permanenta la fel si mancare de la Versele laga Crispy Muesli.Multumesc de sfatul cu cstravetele......nu stiam k daca nu e de sezon ii poate dauna.Am sa incerc sa evit sa le dau dar asta inseamna ca trebuie sa gasesc o alta leguma care sa il inlocuiasca,mai ales pentru ca le place enorm de mult.Sa inteleg ca acelasi lucru este valabil si la rosie si dovlecel ori vanata?
Insa nu mi-ati spus daca este rau ca nu consuma apa.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Gemon » 20 Ian 2014, 14:57

Rosie iarna nu le dau porcusorilor mei. Vezi aici ce le cresc lor in ladita viewtopic.php?f=22&t=1699

Pe langa acestea primesc iarba verde si diferite plante (aduc de la tara si rocoina, papadie, se gasesc si acum in gradina sau in locuri curate nevizitate de caini), morcov, pastarnac, sfecla rosie, dovleac galben, patrunjel, telina radacina, sfecla furajera, mere, pere, pomelo sau alte citrice, mai rar fenicul, spanac, frunza de morcov si patrunjel din gradina, in forma uscata salvie, panuse de porumb, menta etc.
Fata de legume fructele sa fie prezente intr-o proportie mai mica in dieta.

Consumul de apa depinde de consumul de alimente, poate fi diferit de la individ la individ (stare, activitate, varsta), de temperatura mediului ambiant, vezi http://www.gemon.ro/mit2.htm#apa

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde chinchi2 » 21 Ian 2014, 02:54

Castravetele le poate dauna destul de grav.
Salata nu e deloc nutritiva si baloneaza.In schimb se poate da cate o frunza de varza de 2 ori pe saptamana.
Ar trebui sa le faci un meniu inafara sa fan si mancarea lor de la Versele.
Da-le 3 mese pe zi ,cate o leguma la o masa ! :up:
Cele mai importante sunt radacinoasele (morcov,telina,pastarnac,dovleac,sfecla) si verdeturile (marar,patrunjel).
Poti sa cresti in ladita iarba de grau,orz,ovaz,vlastari de f-soarelui.Sunt foarte bune pentru porcuti,mai ales iarna!
Ultima oară modificat 21 Ian 2014, 20:02 de către chinchi2, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 21 Ian 2014, 08:21


chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde chinchi2 » 21 Ian 2014, 16:13

Ups, eram cu gandul la salata si am gresit.Ma refeream la varza bineinteles :). O sa corectez mesajul cand intru pe calculator

Miruna Adina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 25 Apr 2019, 22:25

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Miruna Adina » 18 Mai 2019, 23:43

Ei bine :nerdy: :
Dimineață:morcov și salată
La amiază: iarbă și o bucățică de castravete
Seara:O felie groasa de castravete și pătrunjel :love: :love:


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori