Mascul sau femela?

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Wiggie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 21 Apr 2013, 19:21
Localitate: Constanta

Re: Mascul sau femela?

Mesajde Wiggie » 25 Mai 2013, 13:48

ahh..mi-a scapat :))...tipa de la pet shop mi-a zis si a doua oara ca e femela..mi-a zis sa incerc sa apas deasupra sa vad daca iese ceva..si ca doar asa ar fi mascul..am incercat eu acolo cate ceva :)) dar nu a iesit nimic..nu am insistat si nici nu am apasat foarte tare..in schimb am ramas cu un dubiu in legatura cu bijuteriile :)) totusi pareau cam mari sa fie doar un fundulet de fetita...:)) deci nu mai am nici o sansa sa fie fetita...probabil gestanta dupa cum mi-au zis initial..?
Multumesc pt raspuns! oricum am ajuns sa tin atat de mult la porcusorul meu incat nu conteaza ce e...sanatos sa fie dupa cum zic toate mamicile :D

alina.dragne
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 03 Iun 2013, 23:10
Localitate: Targoviste

Re: Mascul sau femela?

Mesajde alina.dragne » 03 Iun 2013, 23:25

Buna seara,

Sunt Alina din Targoviste. Am si eu 2 purcei (mai bine zis 2 femele). Pentru siguranta postez pozele cu ele pentru a va da si voi cu parerea.

Nr.1: Margelutza
Imagine

Nr. 2: Albinutza
Imagine

Am fost si la vet, dar stiti cum e, mai cer si alte pareri :D

Multumesc!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mascul sau femela?

Mesajde ramona_inka » 04 Iun 2013, 00:01

Sunt femele amandoua. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase multi ani. Asteptam poze cu ele si in pozitii mai putin rusinoase la topicul de prezentare! Bine ati venit cu toatele!

alina.dragne
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 03 Iun 2013, 23:10
Localitate: Targoviste

Re: Mascul sau femela?

Mesajde alina.dragne » 04 Iun 2013, 09:00

Multumesc pentru raspuns Ramona. O sa revin cu poze si filmulete.

Elida
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Noi 2013, 01:16
Localitate: Bucharest

Re: Mascul sau femela?

Mesajde Elida » 03 Dec 2013, 00:21

Buna seara :hi:
Bine v-am gasit, forumul si site-ul dvs sunt biblia mea de la o vreme!
Ea e Bubulina, sau cam asta stiu eu de la cei care la care a fost inainte :D
Va rog mult, daca se poate, sa-mi dati o parere daca exista posibilitatea sa fie de fapt un Bubulin, pentru ca vreau sa mai iau o porcuta, nu vreau s-o las singura. Si mi-e teama sa nu se nimereasca totusi pereche.
Atasez niste poze, cu scuzele de rigoare daca nu sunt prea grozave. Cred ca am cea mai rusinoasa porcuta :oops:
Daca e nevoie, incarc altele zilele astea (trebuie sa rog pe cineva sa ma ajute la sedinta foto :giggle: )
Va multumesc frumos! Si de asemenea, pentru toate informatiile de pe site multumiri!
Fişiere ataşate
bubu 4.jpg
ca sa stiti despre cine e vorba, pun si o poza mai decenta
bubu 4.jpg (61.31 KiB) Vizualizat de 9064 ori
bubu 1 copyy.jpg
bubu 1 copyy.jpg (31.35 KiB) Vizualizat de 9064 ori
bubu 2 copyy.jpg
bubu 2 copyy.jpg (29.41 KiB) Vizualizat de 9064 ori

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mascul sau femela?

Mesajde Gemon » 03 Dec 2013, 15:03

Este o fetita frumoasa foc (ne bucuram si pentru prima poza unde o putem vedea cum arata), sa iti traiasca! :heart:

Elida
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 21 Noi 2013, 01:16
Localitate: Bucharest

Re: Mascul sau femela?

Mesajde Elida » 03 Dec 2013, 19:33

Va multumesc frumos :smile: acum mai ramane doar sa-i gasesc o colega de apartament cu care sa se inteleaga :D

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Mascul sau femela?

Mesajde Irenne » 25 Dec 2013, 11:41

Buna. Am 2 porcusori. Dar nu stiu ce sunt :(.
Cand am luat primul porcusor (Fifi- abisian) , acum 4 ani, doamna de la pet shop mi.a spus ca e femela. Dupa ce a stat 4 ani singura, a inceput sa faca zgomot si ma trezea de 2 ori pe noapte , asa ca stiind ca ea e femela , m'am gandit ca daca luam un porcusor ( Rufus ) o sa se linisteasca. Acum o saptamana l'am cumparat pe Rufus ( Peruvian) , dar Fifi tot il musca si il tinea intr'un loc...iar apoi am vazut ca ii manca parul :cry: . Asa ca acum cred ca amandoi sunt baieti :cry: :cry: :cry: :cry: 4 ani am crezut ca Fifi e fetita :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Mascul sau femela?

Mesajde anca » 25 Dec 2013, 12:40

Ma bag si eu in seama chiar daca nu am atata experienta... daca porcusorii tai sunt de acelasi sex este cel mai bun lucru ce se putea intampla pentru ei. Sarcina la porcute este destul de riscanta, ele pot muri la nastere de aceea NU se recomanda sa tinem porcusori de sexe diferite. In plus daca Fifi a ta este intr-adevar femela si nu a avut nici o sarcina pana la 4 ani, ea va muri la nastere. Citeste pe site si vezi de ce nu e bine sa se de-a femela la monta dupa varsta de un an daca nu a mai avut puiuti pana atunci.

Pune poze aici cu zonele rusinoase ale porcutilor tai si sigur cineva priceput iti va spune exact ce sex au. Sunt sigura ca vei lua cea mai buna decizie pentru porcuti in functie de sexul lor. Repet cel mai bine e sa tinem porcuti de acelasi sex!

[edit] Inca ceva, daca nu esti sigura de sexul lor poate ar fi mai bine sa ii separi pana te lamuresti pentru a nu o pune pe Fifi in pericol(asta in cazul in care e femela si Rufus mascul)

Bertha&Mucky
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 01 Ian 2014, 16:11
Localitate: Campulung-Muscel

Varsta porcusor

Mesajde Bertha&Mucky » 02 Ian 2014, 20:52

Buna seara!Vin cu o alta intrebare:Se poate afla varsta porcusorilor de guineea?Daca da , cum?Intreb asta deoarece, am "salvat" un porcusor (acum il cheama Mucky)care , pana in luna mai , era tinut singur , intr-un acvariu , cu 2 caini in casa si statea ud , pe ziare.Acum are o familie si in curand , va avea si un fratior/surioara(ma gandesc ce sa aleg).

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Varsta porcusor

Mesajde Lisimah » 02 Ian 2014, 21:14

Daca e pui (are mai putin de 1 an) se poate estima varsta in functie de greutate, un tabel cu valori orientative se gaseste pe site: http://www.guinealynx.info/images/Ferraretto_m.png (presupunand dupa nume ca e baiat). Se recomanda un partener de acelasi sex pentru a preveni inmultirile nedorite.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Varsta porcusor

Mesajde MaraC » 02 Ian 2014, 22:45

Buna! TInand cont ca a fost salvat, nu prea poti sti ce sex are. Pune aici pe forum o poza cu zona lui genitala si iti spunem noi exact!

Bertha&Mucky
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 01 Ian 2014, 16:11
Localitate: Campulung-Muscel

Re: Varsta porcusor

Mesajde Bertha&Mucky » 03 Ian 2014, 18:04

Aceasta este poza pe care mi-ati cerut-o.Eu cred ca este baiat. :giggle:
Imagine rofl

Voi mai pune imagini , daca doriti , la "Membrii despre prcusorii lor".
Din pacate , sunt prea mari.Cum le pot miscora?
Ultima oară modificat 07 Ian 2014, 21:39 de către Bertha&Mucky, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Varsta porcusor

Mesajde Gemon » 03 Ian 2014, 18:40

In poza pare sa fie baiat, dar cum imaginea inserata e facuta in momentul in care el scapa o bobita, vezi si aceste descrieri cu poze ce ajuta si mai mult identificarea viewtopic.php?p=79758#p79758

Pozele poti micsora cu un program gratuit ce poti descarca de pe net (de ex. PhotoScape) sau redimensionezi direct pe net, de ex. cu unde incarci poza pe site apasand Browse, alegi Scale, Resize Image. Apoi la Width si Height scrii dimensiunile dorite, si apesi Save To: Your Computer.
Poza micsorata poti insera in postarea ta urmand acesti pasi viewtopic.php?p=129092#p129092

DAVIDSIRAFAELA
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 08 Ian 2014, 20:06
Localitate: vilcea

Re: Mascul sau femela?

Mesajde DAVIDSIRAFAELA » 08 Ian 2014, 20:31

buna! am primit ieri 2 porcusori de la nasa noastra si nu stim nimic de ei nici ce sunt poate sa ma ajute cineva?
Edit:
nu pot pune poze imi spune ca e marimea prea mare a fisierului


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori