Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde maria » 22 Iul 2012, 12:56

nu ii mai dai beres, ii dai inca o saptamana vit c
si mai vedem cum ii merge
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 22 Iul 2012, 20:48

Cate picaturi/seringa?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde maria » 22 Iul 2012, 21:09

pai tu cate picaturi de vit c i-ai dat pana acum?

4 picaturi de vit c
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 22 Iul 2012, 21:38

Tot atata ii dadeam dar voiam sa stiu daca portia ramane aceeasi sau se schimba in aplicare fara beres. Multumesc, de azi incep fara beres si vedem dupa ce se intampla :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 20 Aug 2012, 20:45

Azi, mi-a adus tata apasratul foto, ma bucuram si am inceput sa fac poze fetelor, apoi vad ca Molly are o portiune portocalie in blana, unde inainte era alba. Ma gandeam ca iar s-a culcat pe pipi asa ca am dus-o la spalat, cand am udat portiunea am vazut ceva bizar in blana, ACARIENI :cry: . Am udat toata blana, am spalat tot, chiuveta era plina de puncte maro dupa clatire, insa inca are foarte multi :( Culoarea portocalie am vazut ca e si pe burta, si talasul este uscat, de unde sa fi luat culoarea si de ce nu iese? Cum sa scap de acarieni? :( Eu cred ca dupa spalarile anterioare au mai trait 2-3 si s-au inmultit :( .
Portocaliul:
Asa avea blanita inainte:
Imagine

Asa o are acum:
Imagine
Imagine
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Gemon » 21 Aug 2012, 08:16


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde maria » 21 Aug 2012, 08:27

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 21 Aug 2012, 15:12

Asta am facut si data trecuta cand a avut si au revenit :( Atunci reiau spalarile si sper nu se mai intampla iarasi :( . Talasul il schimb oricum la 2 zile, accesoriile le voi curata mai des. Pe cea mica nu am gasit nici unul, mai trebuie si ea spalata preventiv sau nu?
Old username: Andreea_Molly

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde FlorinG » 21 Aug 2012, 15:16

Le speli pe amandoua. Neaparat 3 saptamani, in aceeasi zi a saptamanii. Nu treci peste nici o spalare, de fiecare data si accesoriile. Nu le mai tine pe hainele tale, sau daca le tii, spala si hainele la fel.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Allma » 21 Aug 2012, 15:19

Multumesc :smile: Dar dupa ce scapa de ei cum le protejez? :( Acarieni sunt peste tot... :(
Old username: Andreea_Molly

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde FlorinG » 21 Aug 2012, 15:23

Aia sunt alte tipuri de acarieni, cred ca si capusa e tot acarian. In principiu niciodata nu ma ating de fetele mele dupa ce vin de afara, inainte sa ma spal pe maini, sau nu o ating cu hainele cu care am fost afara daca stiu ca ar putea fi murdare de ceva (chiar si invizibil). Deci sa fie curatenie in jurul lor.

Parazitii acarieni de pe porcusori sunt specifici porcusorilor.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde anisoara » 14 Dec 2013, 19:43

Am ceva probleme cu Maya.
Am observat o mare portiune fara blanita.Suntem deja la a doua baie cu sampon antiparazitar pt pisici ( cu tot ce implica ...spalarea accesoriilor cu acelasi sampon, atentie marita la igiena + vit C si pic Beres).
Eu zic ca nu e micoza pt ca zona nu este rosie, ci doar fara par. Inainte de prima baie am observat si matreata.
Voi ce ziceti ca e si ce ma sfatuiti sa-i dau/fac?
Imagine
Imagine
Imagine
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Gemon » 15 Dec 2013, 22:31

Matreata de obicei indica prezenta ciupercii parazite, imbaierea cu sampon antiparazitar in acest caz poate ingreuna/intarzia diagnosticarea. O piele sanatoasa prezinta o rezistenta fata de ciupercile parazite, atunci cand din diferite motive rezistenta organismului scade, ea se poate manifesta in forma usoara, sau in prezenta factorilor favorizanti in forma mai accentuata.

Am scris despre pielea porcusorului in aceasta postare viewtopic.php?p=63870#p63870 urmatoarele:
Corpul porcusorului este acoperit de blana, acolo unde exista fire de par, exista si glande sebacee, ele sunt glande anexe ale pielii, cu secretie externa. Produsul de secretie a glandei este sebumul, grasimea naturala a pielii si parului care la suprafata pielii si parului formeaza o pelicula de protectie impotriva bacteriilor, parazitilor, toxinelor, ciupercilor. Matreata poate aparea in cazul dezechilibrului glandelor sebacee, in subproductia sau supraproductia de sebum.
In exces de sebum, supraproductia de sebum eliberat de glandele sebacee acopera/blocheaza foliculii de par, pielea devine usor unsuroasa, astupa radacinile firelor de par, ceea ce poate duce la caderea lor.
Cantitatea de sebum secretata de piele poate fi influentata de alimentatie, de schimbari hormonale, pe fondul stresului/schimbare mediu, chiar si aerul din incapere (iarna poate fi prea uscat, poate determina aparitia uscaciunii pielii).

Samponul antiparazitar pt pisici este eficace in combaterea infestarii cu acarieni.
In cazul micozei samponul potrivit este cel pe baza de Ketoconazol (cum e de ex. samponul Nizoral, SeboderM, Nizan Forte sau Dan Free).

Pe langa tratamentul local (substanta potrivita pentru afectiunea respectiva, ce se aplica pe piele) si cel per os (cresterea imunitatii prin administrare vitamina C si picaturi Beres) este bine sa reevaluezi dieta (mai putina hrana speciala ce se reduce treptat la o cantitate optima stimuleaza consumul de fan, eu de ex. le dau hrana speciala doar de 2-3x/saptamana, chiar si in cantitatea mica de hrana amestec putine seminte de ovaz - le place si le rontaie cu mare pofta, ovazul este bogat in fibre, in , formeaza o bariera naturala la nivelul mucoasei intestinale, crescand/optimizand raspunsul imunitar). Se poate da mai frecvent sfecla rosie, ar fi binevenita la ea odata pe saptamana salvie in forma uscata, si iti recomand sa ii dai si suc proaspat de rodie amestecat cu suc de morcov sau mere, putina broccoli, pe langa cele ce primeste de obicei.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde anisoara » 18 Dec 2013, 16:05

Am asteptat pana sa raspund pt a vedea ce se mai intampla.
Dupa a doua baie cu sampon antiparazitar ,matreata a disparut insa nu am vazut o alta imbunatatire a situatiei.
Este adevarat ca in ultima perioada Maya a primit mai multa mancare speciala pt ca Bella a avut probleme cu burtica iar Maya nu manca altceva fata de surioara ei pt ca refuza sa pape singura.
In ultima luna Bella si Maya se cam barie cand se apropie mai mult una de alta, Bella o mai ciupeste pe Maya, aceasta din urma neripostand in nici un fel .De aici si chestia de stres.
Mai am de facut o baita cu samponul antiparazitar, dupa care reevaluez situatia.

A, si inca ceva! Atunci cand o luam in brate pe Maya ( chiar si pe bella) ii scuturam blanita trecandu-i mainile de mai multe ori prin ea , observam ca-i curg chestii mici precum firicelele de nisip. Acum nu mai curge nimic . De asta am optat pt antiparazitar.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Mare portiune fara par, posibili paraziti in blana

Mesajde Gemon » 19 Dec 2013, 02:08

Draga Anisoara,

Mare atentie cu hrana speciala, cea mai mare proportie in hrana zilnica trebuie sa aiba fanul, sa fie prezent in proportie de aprox. 80 % in dieta! Dupa aceasta urmeaza mesele proaspete, hrana speciala sa reprezinte cea mai mica proportie in "piramida" lor alimentara. O cantitate mai mare de hrana oferita este in detrimentul fanului, pot duce la diferite probleme (cele dentare, de piele, dereglari ale florei intestinale, obezitate si complicatii cum sunt durerile articulare, de inima, etc.).

Sanatoasa este dieta care tine cont de necesitatile acestei specii, necesitatile individuale variand doar usor in functie de varsta si stare (in mai mica masura si de predispozitiile genetice).

Dieta H.A.F.F ("Hay and Fresh Foods" - doar "fan si alimente proaspete") este noul curent ce prinde teren tot mai mare in randul iubitorilor de porcusori. Conceptia este una buna atunci cand alimentele proaspete sunt sanatoase, obtinute din productia locala, in forma moderata (doar foarte putina hrana speciala) aplic de mai multi ani cu rezultate bune la porcusori, fara a fi influentata de curente sau rezultate ale altora. Ai mei primesc doar de 2x (foarte rar de 3x) pe saptamana putina hrana speciala, avand provizii mari de fan (fiind cosit de la noi din gradina) acesta reprezinta cea mai mare parte in dieta, combinat in forma moderata si cu diferite plante, printre care si medicinale pe langa altele (radacinoase, plante crescute in ladite etc.).


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori