I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde vladdia80 » 05 Oct 2013, 14:19

Am citit topicurile de aici legat de caderea parului la porcusori dar nu am gasit nimic care sa para Ciufulina mea ar avea o problema anume.

Ea are zone de piele expusa, fara par, nu are mincarimi, sta in aceeasi cusca cu Mica si aceasta e perfect sanatoasa si nu ii cade parul. Nu si-l roade pt ca are par cazut si in zone inaccesibile. Zona fara par e aproape toata burta si se extinde usor pe laturi.
Din ce stiu e micoza e contagioasa, deci ar cadea pt ca Mica nu are. In Turda chiar nu stiu nici un medic de incredere. Asa ca v-as ruga pe voi, daca stiti, sa imi recomandati un medic in Cluj-Napoca care s-a mai lovit cu porbleme de acest gen la porcusori de guineea.

Pun si citeva poze cu Ciufulina (pozele sint un pic editate pt a se vedea mai bine zonele lipsite de par fata de cele cu par, deci culoarea pielii nu refelcta fidel culoarea ei reala):

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde adelinatache » 06 Oct 2013, 14:25

Dupa mine pare a fi micoza.
Dar te-ai uitat bine bine, sunt cumva niste paraziti pe acolo?
Dupa mine pare a fi micoza.
Dar te-ai uitat bine bine, sunt cumva niste paraziti pe acolo?
De mancat mananca? Greutatea cum e?
Vita C si Beres primeste?
Probiotic (Reflor)?
Ai un vet sa ii faca un raclaj? O analiza la piele sa vada ce e acolo?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde vladdia80 » 06 Oct 2013, 14:43

M-am uitat atent la ea si nu se vede nici un parazit si din moment ce una e sanatoasa cealalta e cu problema asta si dorm lipita una de cealalta se cam exclude parazitii, in special cei mai mari ce ii vedem cu ochiul liber.
Energie are cit 2, alearga se plimba, nu are stare, de mincat iar maninca foarte bine si nu are probleme cu greutatea. Vit C si Beres nu vor niciuna si am renuntat in a le baga cu seringa cu forta in ele.
Legat de raclaj ... sincer nu stiu ce e, dar o sa ma interesez de un medic in Cluj-Napoca pt un diagnostic.
Mi-am adus aminte, mai cunoscusem pe forum o persoana care avea un porcusor cu micoza, parca s-a molipsit si al 2-lea dar stiu sigur ca si ea avea ceva mincarimi, la noi sint excluse aceste lucruri. Doar Ciufulina e afectata.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde adelinatache » 06 Oct 2013, 15:57

Micoza e contagioasa, da, dar depinde si de sistemul imunitar al fiecaruia. La fel si cu parazitii.
Raclajul este o analiza la piele, se razuie de pe piele si se analizeaza la microscop.
In cazul parazitilor este de ajuns sa scuture deasupra unei coli albe blanita porcutului si ce pica (fire de par, eventuali paraziti sau ou) se pun pe o lamela cu putina glucoza si se analizeaza la microscop.
Vita C si Beres trebuie sa le dai, eu le dau cu suc de portocale, Fluffy ia singur, lui Eros ii dau fie ca vrea fie ca nu, ii dau pt ca trebuie si nu dupa cum vrea / nu vrea porcu'.
Imi spui ca e ok greutatea, dar le cantaresti periodic?
Caderea blanitei poate fi cauzata chiar de o deficienta de vitamine.
Ce mananca ele de obicei?
Si repet, probiotic primeste? Este important ca atunci cand un porcut are o problema, de orice natura, sa il sustinem administrandu-i vita c si beres si probiotic!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde vladdia80 » 06 Oct 2013, 16:05

Nu am cintar ce poate cintari porcutele, dar apreciez "la mina". 100 g in plus sau in minus mi-as cam da seama.
De mincat maninca orice. Iarba, fin, pelete, ardei, castravete, rosiile ii plac mult, proumb, fructe, din cind in cind salata, morcov dar mai rar il maninca Ciufulina, etc.
Pina gasesc un medic o sa ii dau si ce mi-ati recomandat voi.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde adelinatache » 06 Oct 2013, 16:14

Ce tip de pelete?
De ce nu le dai mai des morcov, sfecla rosie, telina, pastarnac, radacina de patrunjel?
Apoi de 2 ori pe sapt patrunjel si marar?
Iarba proaspata cat se poate de des, porumb numai panusele si doar porumbul cand e in lapte, nu uscat.
Rosiile sunt foarte acide, se dau rar, iar fructele de asemenea, cam odata pe saptamana, datorita continutului ridicat de zahar si pt ca fermenteaza in burtica.
Eu salata nu dau alor mei si nici nu recomand, da-le odata pe sapt varza, de 2 ori pe sapt gulie, da-le dovleac de placinta, dovlecel, papadie, rocoina daca ai de unde sa iei din sursa sigura, tarate de grau.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde vladdia80 » 06 Oct 2013, 16:27

Peletele sint Cavia Clasic de la Versele Laga.
Morcovi pot sa le pun un munte, ca nu il maninca decit Mica. Nu ma pune sa ii dau cu seringa suc de morcov. :)
Cit timp au iarba nu prea maninca patrunjel si marar, dar cu toate astea le dau din cind in cind. Curind se duce iarba si vor minca mult mai des aceste verdeturi.
Ce am enumerat mai sus aia maninca cu placere. De dat le dam de toate, cumparam majoritatea legumelor pt noi pt mincare si le dam si lor mereu, doar ca nu prea se omoara cu ele. Gusta un pic si citeva zile sa nu mai auda de ele. Deci ca sa iti faci idee, le dam toate legumele ce se folosec pt mincare iar ele maninca ce vor cind vor.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: I-a cazut parul incit are zone de piele neacoperite

Mesajde maria » 06 Oct 2013, 17:54

eu am avut 2 porcute in aceiasi cusca, una avea micoza cealalta nu
depinde de sistemul imunitar
poate fi si un chist ovarian http://www.gemon.ro/boli5.htm#chist
asta se vede la o ecografie sau se simte la palpare de un medic bun
micoza se trateaza f bine cu imaverol. cauta pe forum si ai sa vezi cum se face
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori