Iritatie pe labutze

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde maria » 06 Mar 2012, 13:00

pedpad nu ar merge?
ma gandesc ca ar calca pe bobite , deci tot vet-ul ar fi fost mai bun
of, porcii astia!
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 13:06

O sa incerc din nou cu vetbedul diseara :) Nu stiu ce poate gasi atragator in a smulge puful din el. (am observat, asta apropos de puf, ca il cam trage si pe Klaus de blanita, care e tot pufoasa, ca un vetbed :lol: )
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 22:16

Intrebare intrebatoare: dupa ce ii dau Fluocinolon, trebuie sa ii dau si probiotic? :confused:
Vad ca este produs de Antibiotice SA, dar nu vad sa scrie daca contine antibiotic. Sau nu stiu eu sa citesc bine pe el...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde FlorinG » 06 Mar 2012, 22:34

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 23:35

Merci Flo. Eu il am pe cel cu N... Ar trebui deci probiotic dupa? Sau fiind unguent nu e atat de puternic ca un antibiotic injectabil?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde FlorinG » 06 Mar 2012, 23:49

Da, trebuie probiotic si dupa unguente cu antibiotic. Mie asa mi-a spus doctorul si oricum probioticul nu poate sa ii faca decat bine.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde ramona_inka » 07 Mar 2012, 00:15

Da, dupa orice fel de antibiotic in orice fel este administrat (oral, injectabil, cutanat) trebuie administrat probiotic.

Din pacate problema atractiei fatale dintre pui si textile o incerc si eu regulat cu unuii din ei. Nu toti pricep imediat ca nu e de papa ci e de stat pe ea... cand esti tanar e numai buna de ros, cand esti batran si te dor oasele e buna de stat pe ea :lol:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde khaos » 26 Mar 2012, 11:37

Am uitat sa mai updatez aici... :D Iritatia a dat inapoi repede, chiar dupa tamponarea cu betadina din prima seara, cand am si observat-o. L-am mai dat oricum cateva zile si cu crema de galbenele. De antibiotic (Fluocinolon) am considerat ca nu mai e cazul, daca roseata nu a persistat.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde Claudia_Cristina » 14 Sep 2013, 21:25

Porcutu meu are o plaga (nu mare) la una dintre labute, iar cealalta ii e iritata. Doctorita mi-a dat antibiotic si mi-a recomandat sa il tin doar pe ziare cateva zile pana se vindeca.
In cazul lui, nu stiu ce sa zic de varianta cu ziarele pt ca el face destul de multa mizerie cum are o maaare pofta de mancare :lol: . Deci, va rog sa imi recomandati:
a) un alt fel de asternut
b)eventual cum sa il bandajez astfel incat sa ii stea pansamentul, ca sa pastrez talasul. :?:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde ramona_inka » 14 Sep 2013, 21:48

Ar fi bine sa vedem cum arata labutele. Poti pune niste poze?
Ce fel de antibiotic a primit? Cum se numeste? Pe cale bucala? In acest caz trebuie sa primeasca si probiotic la 1.5-2 ore de la antibiotic.

1. il poti pune pe asternut textil (prosop), pe un pet pad sau chiar pe talas peste care ai pus un cearsaf vechi. Ai grija sa aduni des boabele cecale pentru a nu calca in ele.
2. cum adica sa pastrezi talasul?

Porcusorii nu prea stau bandajati la picioruse, deci va trebui sa primeasca tratament local si 10-15 min stai cu el in brate si ii dai ceva bun pana ii intra substanta in piele. La talpi e bine sa se aplice Betadina solutie alternativ cu unguent de galbenele.Dai cu Betadina, astepti sa intre in piele apoi dai cu unguent. Faci asa de doua ori pe zi. Neaparat dai si vit C zilnic pana la insanatosire pentru a ajuta sistemul imunitar.

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde Claudia_Cristina » 15 Sep 2013, 19:11

Deocamdata nu am posibilitatea sa fac poze insa cu prima ocazie am sa le pun. E o plaga destul de minora pentru care s-a recomandat un antibiotic local, nu stiu cum se numeste pt ca mi l-a dat doctorita direct intr-o seringa pe post de recipient.
Am observat si eu aseara ca bandajul la piciorut nu e o solutie, asa ca am sa pun un asternut textil pana i se vindeca rana.
Ms mult pt feedback! Sanatate!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde maria » 15 Sep 2013, 19:38

cel mai bun asternut in cazul asta e vetbed-ul.
porcusorul sta pe asternut uscat, bobitele se ingroapa in perisorii asternutului astfel incat labutele nu se pot infecta de la urina sau kk.
stiu asta pt ca eu am avut o porcuta paralizata timp de 2 ani de labutele din spate. in ultima vreme, pt ca se sprijinea numai pe labutele din fata a facut pododermita la ele
da un search pe forum dupa pododermita si vezi daca e ce are porcusorul tau
pt vetbed suni la arin ( viewtopic.php?f=5&t=2443&start=0) si iti poate trimite prin curier, crede-ma merita, mai ales ca il scuturi de fan si alte resturi , il bagi la masina de spalat si il folosesti iar.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Claudia_Cristina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 10 Sep 2013, 23:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Iritatie pe labutze

Mesajde Claudia_Cristina » 16 Sep 2013, 00:29

Maria ms mult, intr-adevar vetbed-ul pare cea mai buna solutie, am sa il comand. Am sa va tin la curent cu starea labutei.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori