Raceala sau altceva?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 29 Aug 2013, 12:38

Undeva pe la mijlocul lunii iulie Eros a racit. Ii pusesem in cusca 2 sticle cu apa rece invelite zdravan in prosop, pe care domnisorul le-a dezvelit cand nu eram de fata si s-a intins linistit langa ele, in contact direct cu sticla.
Deoarece Enrofloxacina nu se da puilor in crestere si pt ca nu ceda la vita c, beres si nazomer, i-am dat timp de 5 zile Doxiciclina. Am fost de asemenea cu el la vet aici in Buzau si ascultandu-l la plamani acesta a spus ca nu e racit la plamani ci e mai degraba o raceala la caile respiratorii.
Dupa 5 zile de antibiotic totul a fost ok, doar ca slabea constant si nu prea papa si la nici o sapt suieratul, horcaitul (un sunet ca atunci cand esti foarte infundat si te chinui sa respiri) a revenit. Au urmat inca 3 zile de antibiotic. La ceva timp insa observ ca acest suierat ii revine, initial crizele de respiratie erau matinale 4-5 dimineata, dupa care au inceput sa apara in timpul zilei. Odata l-am scos pe balcon la 5 dimineata ca sa respire cum trebuie......Vita C si beres primeste de aproape 3 sapt in continuu, a primit si cand era super racit. Ceai de patlagina la fel.....
I-am dat la indemnul Ramonei sirop de carbocisteina care vad eu ca il ajuta, la 15-20 min dupa ce ii dau stranuta si se opreste din suierat, ca si cum ar scoate mucus care il impiedica sa respire.
Am ajuns si la domnul dr Catalin Manea cu el, intamplator, pt ca au avut si acarieni, pe care ii tratam si acum. Dansul a confirmat ca la plamani nu are nimic si m-a sfatuit sa nu ii mai dau decat vita c beres si nazomer.
De slabit nu mai slabeste, posibil sa o fi facut-o de la acarieni, insa din cand in cand are niste crize respiratorii.....si scoate niste sunete...Cautand pe internet am identificat acest sunet, seamana cu ce numesc englezii Hooting sound si apare in raceli si boli de inima.....Nasul nu ii curge, nu e apatic, de papat papa, e mai mofturos uneori doar, dar face acest sunet si cand il face ti se rupe inima de mila ca nu stii ce are si cum sa il ajuti.
Ce spuneti, ce ar putea avea? Mi-e greu sa cred ca e o raceala pt ca l-am tratat pt asta, in rest nu stranuta des, nu ii curge nasul.
Talasul nu are foarte mult praf, in camera nu e praf sau curent.

Un video cu el facand acel sunet:

http://www.youtube.com/watch?v=mIwCq6Cq ... e=youtu.be

Video este din perioada cand era foarte slabit, acum are zile intregi sau o sapt cand totul e normal apoi face iar si tot asa. Greutatea e ok acum, e activ, se joaca. Doar ca din cand in cand face asa. :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde Gemon » 03 Sep 2013, 12:47

Ascultand acest sunet pare ca respira cu dificultate, se poate manifesta ca urmare a unei infectii acute, de obicei bacteriene, in unele cazuri sunet asemanator porcusorii scot si atunci cand au dureri. Procedeaza in asa fel, cum este descris in acest mesaj viewtopic.php?p=119648#p119648 , de preferat de doua ori pe zi. Musetelul are actiune antiseptica, bactericida, antiinflamatoare, emolienta, poate ajuta MULT si in prevenirea unor complicatii (infectia poate cobora din caile aeriene superioare spre arborele traheo-bronsic).
Ar mai fi benefica si introducerea unor plante medicinale proaspete in meniu, in special busuioc, poti ingriji in ghiveci (semeni tu sau cumperi cu radacina in piata), daca tai cu foarfeca florile inainte de a se forma, se face ca un tufis, apar noi tulpini cu frunze, si asa poti recolta in continuu o lunga perioada. Eu de ex. le dau periodic porcusorilor (de cele mai multe ori in forma proaspata, in forma uscata mai mult iarna) pe langa menta si busuioc faged, oregano, salvie. Cresc atat in ladita (vezi imaginile puse in luna iunie ), cat si in gradina la sat. Ai mei primesc odata la saptamana, odata la cateva zile sau odata la doua saptamani, variat/diversificat din fiecare pe rand, mereu impreuna cu tulpina. De fiecara data asteapta cu mare nerabdare, se emotioneaza in special la primirea busuiocului si a mentei. :smile:

Prima data ii oferi doar o mica frunza, apoi treptat maresti cantitatea, vezi cantitatea ce primesc ai mei
Imagine
Busuiocul are actiune antispastica, digestiva, carminativa, este un antiseptic respirator si intestinal, pe langa multe alte actiuni benefice stimuleaza si sistemul imunitar.

Sa aiba in aceasta perioada mereu la dispozitie un loc calduros, de ceea ce am observat ca si are parte.
Insanatosire ii dorim!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 03 Sep 2013, 13:00

Multumesc! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde khaos » 13 Sep 2013, 11:19

Of dragul de el, am vazut filmuletul si mi s-a strans inima. Ade, cum se mai simte acum?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 15 Sep 2013, 12:18

Ne-am facut bine! Nu ma intrebati cum, i-am dat sa pape musetel, menta,busuioc, oregano (nu toate in aceeasi zi normal :lol:, uscate pt ca nu am gasit proaspete, am incercat sa ii pun ceaiul de musetel langa cusca, dar fugea de aburi...... :( ) si am oprit cura cu vita c si beres, nu i-am mai dat carbocisteina si e ok. Nu mai face acel zgomot, greutatea e ok si are si nervi in poponet, il terorizeaza pe Fluffy, poate poate o deveni el seful.
Iar cu acarienii cred ca nu mai avem, dar mergem mai departe cu tratamentul! :smile:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde ramona_inka » 15 Sep 2013, 19:36

Ade, nu gasesti in piata plantele sub forma verde? Aici avem in piete cum sunt Obor, Rahova, Veterani... plante verzi precum busuioc, cimbru, salvie, tarhon... multe sunt cu radacina.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 15 Sep 2013, 22:55

Ramona, am trecut intr-o zi prin piata si nu mai era nici o babuta, ce e drept ajunsesem si tarziu. O sa ma mai uit cand ma duc din nou.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde roseta.stoned » 16 Sep 2013, 12:08

Of... nu stiu ce se intampla in perioada asta, insa vad ca numai probleme sunt. Ade, daca ai carrefour sau kaufland prin apropiere, incearca acolo. Am luat eu in ghiveci si busuioc si rozmarin. nu sunt scumpe, doar ca sunt micute plantele. Daca stii sa le ingrijesti, cresc.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 16 Sep 2013, 12:49

Incerc, Rose, dar stau si foarte foarte prost cu banii. Si tratamentul cu Stronghold, fanul, hrana speciala, legumele sunt cam aproape jumatate din somajul meu....
Am gasit busuioc si menta. La Kaufland, plantat direct in ghiveci. :smile: Si acum avem deci si verde, dar si uscat.
Si mai am uscat cimbru, musetel si menta, oregano.
Piticul e ok, creste in greutate si nu mai sunt probleme. :)
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 24 Oct 2013, 22:42

Cu scuzele de rigoare ca pun o postare dupa o postare anterioara tot a mea, vreau sa iti multumesc, Geda si tuturor care mi-ati fost alaturi cand Erosic se simtea rau.
Am urmat sfaturile voastre, mai putin cu aburii de la musetel ca m-am chinuit si tot degeaba, fugea porcu' de sticla mea ca necuratu' de tamaie :lol:
In schimb le-am dat musetel, am cumparat menta, busuioc si cimbru in ghivece si le dau o data pe saptamana din fiecare, le dau si oregano. Si nu mai sunt probleme deloc, baieticul meu este sanatos. :heart:
Va multumesc!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde Gemon » 25 Oct 2013, 08:03

O veste buna, sa il pupi din partea noastra! :kiss:

P.S. Mesajul anterior a fost postat mai demult, nu cu cateva minute in urma, e normal sa fie postat un alt mesaj in acest caz.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Raceala sau altceva?

Mesajde adelinatache » 25 Oct 2013, 16:22

Multumesc, il pup, il pup! :heart:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori