Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

rodeo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 17 Aug 2013, 20:51
Localitate: Alba Iulia

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde rodeo » 17 Aug 2013, 23:11

Multumesc mult pt ajutor ramona; pana sa citesc sfatul tau, am citit postarea lui Gemon de mai sus si am cumparat carbune si eubiotics; dupa administrare carbune, e mai vioaie, se ridica in 2 picioare ....inca nu are pofta de mancare sau apa; intr timp am cumparat de la Kaufland Nestle Fibre Delicate pt copii peste 8 luni( nu am gasit burtica sanatoasa) si tocmai ce i-am administrat cu seringa 2 ml si o sa-i dau si apa cu eubiotic; fan i-am dat de la amiaza la discretie(de firma Vitapol)

Sper sa se faca bine; mii de multumiri pt sprijin

rodeo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 17 Aug 2013, 20:51
Localitate: Alba Iulia

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde rodeo » 18 Aug 2013, 18:23

Iti multumesc si tie maria pentru sfaturi si pentru promptitudine
Purcica e cu probleme...azi de dimineata i-am mai administrat carbune, apoi la 2 ore eubiotic si nestle cu seringa; apoi din 2 in 2 ore nestle; pana la ora asta i-am dat de 2 ori eubiotic
Inca nu i s-a intarit scaunul si e tot molesita; ea ciuguleste fan dar nu ca sa se sature, iar la apa nu prea se da....am incercat sa-i dau morcov ras, dar nici nu se atinge de el
Imi place ca s-a obijnuit cu seringa si sta la ea, nu se mai trage

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Tratat cu antibiotic toxic pentru porcusori!

Mesajde maria » 18 Aug 2013, 20:09

suna la arin, 0722983442 si roaga-l sa iti trimita prin curier , e o pulbere super buna pt porcusori inapatenti, cu probl de sanatate. sfatul meu e sa cumperi 2 pliculete, pt ca mai ai un porcusor si nus tii cand ai nevoie. e cam scump. dar e ff bun si porcusorii il adora.
eu am acum la mine un porcusor cu probl digestive
ii dau smecta si enteroseptin+rapid care, pe langa probiotic
ii mai dau ceai de menta si chiar menta uscata, frunze
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 15:11

Porcusorul meu ,Fifi, a inceput de aseara sa faca moale. Azi de dimineata am vazut ca face diaree incontinuu. Nu i-am dat nimic diferit. 4 ani a mancat aceeasi mancare. Ieri i.am dat morcov si fan. Nimic diferit. Am incercat sa ii dau acum fan,dar nu vrea sa manance... :cry: Sta intr-un colt... Vrea sa se intinda dar cred ca il doare tare burta. Cand se aseaza sta 3 secunde si se ridica. Si se vede in ochi ca ii e rau.. I.am dat o bucatica de biscuite simplu si a muscat de 2 ori,dar dupa l-a abandonat.... :cry: Il vad ca ii e rau,dar nu stiu ce sa ii fac.. :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 29 Ian 2014, 15:48

Pentru diaree se poate da SMECTA, gasesti la farmacie, pui un varf de cutit (e praf) in apa plata si ii dai cu seringa. Eu, cand a avut porcuta mea diaree i-am presarat pe morcov ras SMECTA si si-a revenit, dar daca nu manaca ii dai cu seringa (fara ac). Poti sa ii dai de doua ori pe zi, si dupa cateva ore de la administrare SMECTA, poti sa ii dai si probiotic, la fel gasesti pliculete la farmacie EuBiotic. Se da un varf de cutit in apa plata.

E important sa te grabesti cu tratamentul pentru ca boala avanseaza foarte repede la ei, fugi acum si cumpara medicamentele daca nu ai in casa si da-i.
E important sa manace mult fan, si sa bea apa azi pentru a nu se dezhidrata. De maine da-i doar radacinoase pana isi revine : morcov, telina, pastarnac etc.

Spui ca i-ai dat biscuite? La ce biscuite te referi, porcusorii nu ar trebui sa manace biscuiti, nici batoanele acelea cu cereale ce sunt vandute prin pet-shop ca fiind special pentru ei nu sunt bune!!

Multa sanatate lui Fifi, sa isi revina cat mai repede! :love:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 15:55

Multumesc mult de tot pentru sfaturi!!! Acum fug la farmacie. Multumesc!! :(

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 16:15

Un varf de cutit de Smecta la ce cantitate de apa ? Am seringa de 10 ml.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 29 Ian 2014, 16:35

Eu pun cam 1, 2 ml de apa in seringa.

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 16:37

I.am dat cam 8 ml de smecta si mama i.a pus in combinatie cu Penicilina (antibiotic). La inceput nu vroia sa inghita... O sa ii mai dau diseara pe la 9. Se poate sa ii fie rau si din cauza ca acum vro 3-4 zile i.a mancat toata coada partenerei ? :?: :cry: Am vazut ca e umflat in burta rau rau :!: :cry: :cry: :cry: :cry:

Edit:
Apropo ,daca Fifi se face bine :cry: , o sa dau porcuta si o sa il las singur. E obisnuit asa si e mai bine pentru toti.... :cry:

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Scaun moale

Mesajde anca » 29 Ian 2014, 16:45

Penicilina este un antibiotic INTERZIS la porcusori, NU trebuia sa ii dai asa ceva!!!Starea lui se poate inrautati din cauza acestui antibiotic! De ce nu citesti site-ul? :( Chiar pe prima pagina este o lista cu antibiotice permise si interzise!! Sincer nu stiu ce sfat sa iti dau acum, sper ca Gemon sau altcineva cu experienta sa te ajute cat mai curand

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 16:47

Ok. Nu o sa ii mai dau :( Doar smecta.. Multumesc mult! :cry:

Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 17:07

Hei. Porcusorul meu de Guineea Fifi, a mancat ""coada" partenerei si acum face diaree incontinuu
si E UMFLAT RAU RAU IN BURTA! As vrea sa merg la Dr. Pantu Ana maine (IN CE SECTOR ESTE ? ). Cam cat ma costa o consultatie ??? Va rog mult help !!!!!! :cry: Azi i.am dat 8 ml de smecta amestecat cu penicilina :| (nu stiam ca nu ii face bine. nu o sa ii mai dau niciodata antibiotic :( ) :!: :!: :!: Am incercat sa ii dau fan si banana dar nu se atinge de nimic (el care era disperat sa manance tot!!! ) :cry: :cry: :cry: HEEEELP !!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Bucuresti

Mesajde Gemon » 29 Ian 2014, 18:13


Avatar utilizator
Irenne
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 69
Membru din: 25 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scaun moale

Mesajde Irenne » 29 Ian 2014, 19:00

I.am dat Smecta un varf de cutit cum mi s.a spus amestecat cu apa si.... penicilina :( ... acum nu ma duc la farmacie pt. ca fac febra de 1 sapt si sunt si eu pe antibiotic si multe altele... i.am spus mamei si maine cumpara ea tot ce trebuie. scriu pe hartie si ii dau ei. Multumesc mult ptr. sfaturi. Am citit acum antibiotilece care are voie si care nu... eu nu stiam asa ca i.a dat mama penicilina.. iti dai seama ca daca stiam nu vroiam sa ii fac rau.. Plus ca nici nu vreau sa ma gandesc sa il pierd... e cel mai bun prieten al meu si toata ziua am stat sa il pazesc langa cusca :cry: ... acum nu mai face asa diaree.. a mancat o frunza de salata.. nu vrea altceva :cry: :cry: O sa scriu aici maine cum se simte dupa ce ii dau tratamentul acesta.. Multumesc mult! :worried:

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Scaun moale

Mesajde FlorinG » 29 Ian 2014, 19:27

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori