Cele trei mese verzi zilnice

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde khaos » 13 Iun 2013, 16:54

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Alexandra-Mihaela » 13 Iun 2013, 16:57

Aaaa............ Scuze nu prea intelesesem. Dar nu numai pt. porcusori ci si pt. alte vietati. Mai vorbim maine ca plec afara.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Elena44 » 04 Aug 2013, 22:46

are ceva daca le-am dat mai mult de 3 mese pe zi???
Si voiam sa intreb cam cat ar trebui sa ia in greutate normal, pe saptamina? ale mele au crescut ambele cu cate 40g pe saptamina. E mult? e putin? E ok?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 10 Aug 2013, 18:56

@Elena44" - depinde si cat inseamna cantitativ cele 3-4... mese pe zi. Daca ai da mai multe detalii cat si ce anume dai in acele mai mult de 3 mese pe zi ne-ar ajuta sa iti raspundem.

Astazi porcusorii nostri au avut pregatit acest meniu:
1. dimineata: dovlecel fraged (spalat bine si dat cu tot cu coaja)
2. pranz: pepene rosu (mai mult coaja verde pe care erau 3-4 mm de miez rosu)
3. seara: telina (si radacina si frunze)

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 11 Aug 2013, 10:41

Meniul de azi:
1. dimineata: mere de Voinesti
2. pranz: sfecla rosie
3. seara: castravete

Pentru maine am pregatit:
1. dimineata: morcov
2. pranz: ardei capia rosu
3. seara: patrunjel

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Elena44 » 12 Aug 2013, 12:11

le dau mincare speciala de la magazin Cavia clasic, au o singura troaca amindoua, deci o umplu de doua ori, dim si seara. In restul zilei...fin luat tot de la magazin...patrunjel, marar...de doua ori pe zi, pe la 11 dim si 7 seara. in afara de asta le dau morcov odata, castravete de doua ori...cantitativ sa zic un morcov gros de 2 cm si lung de 10 cm, il maninca impreuna dar totdeauna mai lasa o bucatica mica...castravetele este preferatul lor. cate un cornisor pe zi de fiecare in parte, fireste marime mica. le mai dau banana dar in cantitate infima, pt ca se altereaza instantaneu...caisa nu a avut succes...marul l-au mincat, dar in canitate ff mica...un cubulet mic de fiecare. le-am dat si pepene dar uite ca acuma am vazut la tine cum tre sa le dau pepenele rosu..eu leam dat cate o bucatica de miez si nu au fost prea incantate...salata am renuntat pt ca nam incredere in ,,starea ei bio"...si cam atat deocamdata. Azi le-am cantarit si cea mare a luat 80g intro luna, iar cea mica doar 50g....sper ca nu e nimic grav cu cea mica...cei drept e mai activa decat cealalta, alearga mai mult, sare mai mult...cealalta e mai puturoasa...si se lasa condusa de asta mica in orice. Trebuie sa le maresc spatiul neaparat ca aia mica ma musca pina la singe si se repede si la cealalta daca sunt in cusca...de parca ar deranja-o s-o atinga...e si canicula cei drept...le-am mutat la geam pe timp de noapte si le-am facut un fel de cort in cusca sa nu fie in batatia vantului...sper ca e bine, da? Am citit ca sunt sensibile la curentii de aer.
Deci, ar trebui sa le dau mesele la ore fixe, in cantitati stricte? unde gasesc detalii despre asta? Nu prea ma pricep la website...am cautat eu pe ici pe colo...dar nu mam descurcat... :cry:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde MaraC » 12 Aug 2013, 15:03

Castravetele NU trebuie dat zilnic!!
Baloneaza foarte tare! Maxim la 2 zile!

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Elena44 » 13 Aug 2013, 21:11

draga Mara
uite material direct din acest site:

Atentie!
Conopida, gulia, broccoli si varza doar in cantitati mici, deoarece provoaca balonare. La fel si frunza de ridichi, se va da doar in cantitati mici.
Frunza de telina se va da treptat, prima data doar putin. Tulpina groasa se va arunca, fiind greu de digerat.
Salata verde se va da mai rar (!) si numai cateva frunze, deoarece in cantitati mari afecteaza rinichii. Daca este cultivat biologic (e bio), in cantitati mici se pot da. Vom evita cele care provin din surse nesigure, deoarece pot contine pesticide, reziduri chimicale in cantitati ce dauneaza sanatatii porcusorului (femelele gestante si puii fiind cei mai vulnerabili in acest sens). De preferat se vor alege frunzele interioare, cele exterioare putand acumula mai multi nitrati in cazul in care totusi sunt tratate.
Spanacul si frunza de patrunjel contin oxalat, in cantitati mari/prea des repetate pot contribui la formarea pietrelor in rinichi.
Toate fructele se vor da fara samburi iar citricele se vor taia in cubulete mici pentru a nu fi invelite in pielita. In asa fel porcusorii le vor simti imediat gustul, si le vor consuma mai repede.
Cartoful nu (!) este o alegere buna si nu este recomandat. Din cauza continutului inalt de amidon este nesanatos (!) ptr. porcusori. Daca totusi vor primi, se va da f. putin, si vor fi curatate si aruncate straturile verzi de sub coaja cartofului (se formeaza, de obicei la incoltire, un strat verde otravitor - solanina - sub coaja).
Fasole verde nu (!) se va da porcusorilor, in stare cruda contine fazina, o substanta toxica (o lectina) ce se descompune doar prin incalzire.
Nucile, din cauza continutului inalt de calorii, nu sunt recomandate!
Se vor alege in primul rand legumele si fructele de sezon, cat mai proaspete, si se va opta mereu pentru o dieta cat mai variata posibil.
Rebarbara (este toxica pentru ei!) si fasole uscata nu se va da niciodata porcusorului!

eu pe cine sa cred acuma???

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 13 Aug 2013, 21:32

Elena, eu nu inteleg unde este nedumerirea, explica te rog ca sa te ajutam.
Mara a scris ca raspuns la meniul tau ca nu este bine sa dai zilnic catravete si a si scris de ce. In paragraful citat de tine nu se spune nimic de castravete. Noi toti la un moment dat avem ca punct de plecare informatiile de pe gemon.

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Elena44 » 14 Aug 2013, 12:51

pai asta nu inteleg eu...de ce nu e trecut castravetele la cele care baloneaza....? eu vreau doar sa stiu daca e adevarat sau nu...nu contest cunostintele nimanui...cas prea mica in materie ca so fac...
pot doar sa va spun ca fetele mele sunt innebunite dupa castravete si ca de 3 luni maninca dar nus balonate deloc...am citit insa despre patrunjel ca nu e bun prea mult....desi de la magazin mau sfatuit sai dau zilnic pt vit. C
le voi da mai rar...
azi leam dat dovleac o bucatica dar fara coaja....fara seminte fireste...si l-au devorat. Eu abia le am de 3 luni si invat si eu din mers...dar mie frica sa nu pateasca ceva ca eu mor inaintea lor....sincer.
deci??? cum fac cu castravetele.. :D ...ca asta era problema mea...baloneaza sau doar pe unii porcusori?
multa sanatate la toti purcelusii pufosi

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde FlorinG » 14 Aug 2013, 15:40

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Elena44 » 15 Aug 2013, 11:25

multumesc pentru clarificare si scuze de deranj...
O sa fac schimbari in meniul lor, inshaAllah.
Multa sanatate la purcelusi

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 15 Sep 2013, 19:55

Meniul de vineri
dimineata: dovlecel (nu este preferatul tuturor dar il dau la prima masa a zilei tocmai pentru ca fac mai putine nazuri si mananca :-) )
pranz: putin porumb fraged + panusi din belsug + matase proaspata
seara: varza

Meniul de sambata
dimineata: mar
pranz: telina radacina + frunza
seara: coaja de pepene rosu

Meniul de duminica
dimineata: morcov radacina + frunze din belsug :-)
pranz: castravete
seara: sfecla rosie radacina si cateva frunze

Pentru luni am pregatit:
dimineata: dovleac de placinta
pranz: patrunjel
seara: ardei

Luminita _gl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Feb 2013, 20:25
Localitate: galati

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde Luminita _gl » 15 Sep 2013, 21:13

Ramona asta e meniu de regim...figo al meu face silueta asa:)))

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cele trei mese verzi zilnice

Mesajde ramona_inka » 15 Sep 2013, 21:50

Adica??! :shock: Detaliaza te rog!


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori