Faceti cunostinta cu...

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 04 Aug 2013, 22:09

Florin
te cred...pentru ca este adevarat. De altfel pe mine ma intreaba cine le ia in brate daca le fac baie in fiecare zi sau le dau cu parfum???/ Nu le vine sa creada cand spun categoric nu, pt ca baia e indicata doar la necesitate mare. Dar ele se spala atat de frumos de iti vine sa le maninci. Eu le percep ca pe copiii mei...Bella a avut doua rani pe ambele coapse ...undeva aproape de picorusele din spate ca sa zic asa. Erau ca niste rani cu coaja...Ma crezi ca mam rugat la Dumnezeu sa le vindece ??? Le-am vindecat cu 5 zile de tratament cu un unguent pentru dermatite...luat de la farmacie. Nam ajuns inca la doctor cu ele ca nam bani. Chiar voiam sa intreb, e musai nevoie sa merg la doctor??? sau doar daca vad ceva suspect? Ca site-ul acesta are sfaturi suficiente sincer. Eu o vazusem pe Bella la magazin...dar am crezut ca este hamster...si desi imi placuse de ea si 2 saptamini o vizitam tot timpul so vad....ezitam sa o cumpar...Dar cand am citit pe eticheta ca e porcusor...am cautat pe net sa vad ce e cu specia asta de animalute si am gasit acest site. Dupa ce am citit putin si am inteles ca interactioneaza cu oamenii mam hotarat imediat sa o cumpar....si nam sa regret niciodata, chiar daca am dat o avere pe ele...Pentru mine conteaza mai mult sa am grija de ele si sa le ofer un habitat bun si sa le fac fericite, decat banii...care oricum se duc...Am fost criticata de unii si cineva lea numit panarame...Am suferit cumplit neintelegand cum poate cineva sa le vada asa...cand sunt atat de dragalase si nemiscate, daramite cand se joaca...Iti spun sincer, eu le vad ca pe niste bebeluse, si le iubesc precum copiii mei. Ne-am mobilizat toti patru si avem grija de ele mai ceva ca de niste sugari....Cred ca daca as sta la casa as face crescatorie. Cineva a zis ca Bella mea nu poate fi american cu creasta...pai...la magazin mia spus ca sunt aduse de la crescator....toate animalele care le au sunt numai de la crescatori.
Mersi pt ajutor cu pozele...desi inca nu mam dumirit...dar nici nam avut timp sa jonglez cu PC-ul...sper curand....

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde MaraC » 04 Aug 2013, 22:16

Sunt de la crescatorie doar daca primesti cu ele un act de identitate cu parintii, bunicii si strabunicii, numid Pedigree. Daca nu ai asa ceva, nu e de la crescatorie, e de la inmultitorie. Multi oameni le incurca.

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 04 Aug 2013, 22:18

multumesc Mara
e ok...numi pasa...le iubesc si fara pedigree, dar are creasta :D ...asa ca... :!:
ma declar fericita ca le am oricum :heart:


Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 05 Aug 2013, 15:36



aici sunt pufoseniile mele Bella si Sweety dormind una linga alta. Cateodata se musca...nu stiu de ce. Sper sa nu trebuiasca sa le separ ca totusi plang una dupa cealalta. Si mai e o chestie, aia mica Sweety daca o mangai pe Bella se repede sa ma muste. Si nu stiu daca e geloasa ca no mangai si pe ea sau e geloasa ca o mangai pe ,,iubita ei" :idea: sper ca sunt in afara ,,deviatiilor sexuale" ???
multa sanatate la toti porcusorii!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde FlorinG » 05 Aug 2013, 15:47

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 05 Aug 2013, 19:36

Florin
este doar antimicotic, nu contine antibiotic. Ne-am uitat si eu si vanzatoarea si fata mea, dupa ce am vazut pozele aici, si noi zicem ca Bella e fata la fel ca sweety, problema e ca se tot miros pe la fundulet si...asta m-a pus pe ganduri, dar nu-i nimic pina la urma....daca sweety apare cu burtica...atunci nu voi mai avea dubii cred :D

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde FlorinG » 05 Aug 2013, 21:38

Ce varsta au?
Poate avea o varsta prea mica pentru gestatie (asta pe langa faptul ca noi nu avem experienta cu inmultitul animalelor si nu ar trebui sa lasam asta pe mana sansei) si ar trebui sa fii sigura daca una din ele e baietel pentru a le desparti si stabili ce e defacut in continuare.

In general mirositul la fundulet si apoi urcatul uneia din ele pe cealalta nu inseamna decat dominare. Mai fac asa si atunci cand sunt in calduri. Daca se musca si apare sange atunci e mai grav.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 05 Aug 2013, 22:08

Bella este cea cu 3 culori si cu creasta alba. Face 7 luni pe 12 august. Ne-am uitat iar la fundulet si se vede Y ffff clar. Sweety este cea blonda :D si e mai mica cu doua luni. S-au cunoscut si imprietenit exact cand le-am cumparat, pentru ca Bella era singura si pe ea o vroiam si tocmai cand am ajuns eu la magazin descarcau din ladita alti pui de 3 luni. si mi-am ales-o pe sweety pt ca era tot fetita. S-au inteles minunat de la inceput...sau lipit una de alta, si-au impartit mincarica cuminti, isi maninca una de la alta cateodata...nu se bat niciodata pe mincare . Aia mica era la inceput mai infipta si o dadea la oparte cand voia sa bea ea apa :D ...dar asta mai mare a lasato sasi faca mofturile si acuma beau pe rand.
Da, ai dreptate cu dominatul...aia mica de la inceput a facut pe sefa. Ea este cea care exploreaza prima, cea mare o urmeaza si ce face aia mica face si ea. Au cucerit dormitorul deja :D si acuma se orienteaza spre sufragerie. Am vazut pozele si filmuletul tau...cred ca ai o pasiune mare pentru ele ...se vede pt ca le-ai cedat aproape toata camera...Acuma din cauza ta...vreau si eu unul alb... :lol:
sunt frumosi tare ai tai. Sati traiasca si sa ai parte de ei sanatosi si vioi.
multam pt reply

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde FlorinG » 07 Aug 2013, 17:14

In caz ca te hotarasti cumva sa aduci o a treia porcuta trebuie sa ai grija cum le pregatesti sa se cunoasca. In functie si de personalitatea lor poti avea si ghinionul sa se strice echilibrul dintre Bella si Sweety cand va veni a treia fata, am mai citit cazuri pe forum. Si la mine au fost probleme dar au disparut cand le-am mutat intr-un spatiu mai mare.

Multa sanatate fetelor!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Elena44
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2013, 21:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Elena44 » 10 Aug 2013, 22:03

Buna Florin
multam fain pt reply...nici nu se pune problema de o a treia fetita...oricat de mult mias dori...eu ma gindesc la ce le pot oferi. Am luat doua doar pt ca am citit aici ca asa este mai bine pentru ele. Daaar, pot sati spun ca dupa ce se vor duce.....imi voi luat alti porcusori sa am grija de ei si sa le ofer o viata frumoasa si fericita. InshaAllah. Oricum, eu glumeam mai mult, ...realitatea este ca sunt toti ffff dragalasi si e greu sa le rezisti. Da...cred ca stii deja asta...
Nu stiu cum sa fac cu cusca.....mam tot uitat la pozele tale si la altele de pe site...dar nu am din ce improviza si nici nam bani deocamdata sa iau ceva mai mare...
dar noi le scoatem fff des afara...supravegheate fireste cas tare shmechere :lol: :lol: ....aia mica sare sa muste citeodata...nu infinge dintii...dar loveste cu ei....am verificato pe Bella nu are nici o zgarietura...ranile care lea avut erau fireste de la magazin...cat a stat cu vreo 3 sau 4 in cusca amestecati fete si baieti...Ma bucur ca am aleso si ca am reusit sa o fac bine.
Am avut un episod cam ...naspa sa zic...iam dat drumu la papagal si a venit sa le pupe....lam invatat sa vorbeasca si sa pupe si s-a asezat pe spatele lui Bella...aoleu...mititica...am pupato o ora intreaga....s-a speriat si a venit fuga direct in bratele mele si sa cuibarit la gatul meu si a scos un sunet care nu lam auzit aici pe site....la informatii...nu a zgariato nimic, dar sa speriat...numi vine sa cred reactia ei...caci eram departe de ea si a fugit la mine fuga...de parca eu as fi ,,mama ei". exact ca un copilas micut care fuge de bau bau.
Cand le vad cu picorusele alea mici insirate ...leam vazut si pe ale tale...imi vine sa le maninc sincer. le mangai pe spate si se intind pe burtica si casca....si ...ce mai...sunt un deliciu. Ahh, si mai nou acuma vin dupa mine prin casa si ma cauta...ma striga...,,guit guit" si cand le raspund aoleu, se ridica sau vin repede spre mine...sunt minunate. Nu miam inchipuit ca un animalut asa mic se poate atasa atat de mult de oameni si sa ofere atata dragoste.
Ma uit la ele si ma incarc pozitiv....desi nu am nevoie... :D
Nu inteleg bine cum e cu greutatea....cand sami fac probleme? cand nu maninca, da? cand nu iau ingreutate deloc sau scade ritmul? E vreun tabel pe aici sau info de stiu eu cam cat ar trebui sa ia ingreutate saptaminal sau lunar? spunemi doar daca e si caut eu cand am timp....scuze de deranj...
Multa sanatate la copilasi :love: :smelling:

Avatar utilizator
Mimzy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Sep 2013, 13:33
Localitate: Adjud

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Mimzy » 12 Sep 2013, 14:18

Bubu (alb) si Mishu (maro) ,sunt doi masculi foarte prietenosi. :D au in jur de 5 ani. :)
Daca mai este cineva din Adjud pe forum as dori si sa imi recomande un doctor bun ca sa-i fac un control general .
http://postimg.org/image/i9hzjyb0x/
http://postimg.org/image/inymfhepx/
http://postimg.org/image/mbcb5s86d/
http://postimg.org/image/b7zo8gcg7/
http://postimg.org/image/a9ual9jan/

Sanatate voua si animalutelor voastre ;)

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde MaraC » 12 Sep 2013, 15:34

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sper ca nu te superi ca am pus eu pozele :lol:
(Cum faci: unde ai pus tu pozele, dai clic drepta pe poza-copiaza adresa URL a imaginii, apoi vii aici pe forum, dai clic pe butonasul "Img" de la mesaj, si pui codul intre [img]si[/img])

Sunt foarte frumosi, sa iti traiasca! Nu este neaparat nevoie sa ii duci la veterinar, doar daca gasesti tu ceva in neregula la ei, altfel e un stres in plus degeaba :(

Bine ai venit pe forum si sper sa iti placa aici, desi e cam parasit....

andreiiustin
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 01 Iul 2012, 18:26
Localitate: Bucuresti

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde andreiiustin » 07 Oct 2013, 19:07

El e Ghita. In martie implineste doi ani https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/ ... 1341_n.jpg
Imagine

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Allma » 28 Oct 2013, 00:05

Foarte frumos Ghita al tau! :heart:
Old username: Andreea_Molly

Felicia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 26 Ian 2014, 10:27
Localitate: Ludus

Re: Faceti cunostinta cu...

Mesajde Felicia » 26 Ian 2014, 10:32

Buna ziua.

Mi-am luat doua fetite, le-am botezat Puchis si Bella. Una e mai micuta si cea mare o cam bate. Ce sa fac? Si as vrea sa va rog sa imi spuneti
unde gasesc VetBed?
Nu prea ma stiu inca cu acest site, deci as avea rugamintea sa imi scrieti un mesaj pe mail: feli_eci@yahoo.com
Va multumesc.
Felicia


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori