Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 12 Dec 2012, 12:41

Multumesc!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

ingrid77
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 04 Ian 2013, 02:03
Localitate: viena

Re: Diaree

Mesajde ingrid77 » 04 Ian 2013, 02:59

La diaree se evita a se mai da legume precum salata castravete :: etc
Se da iarba spalata si stearsa bine pt a se putea reface la stomacel si f mult fan, radacinoase precum morcov.

iolanda22
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2013, 17:45
Localitate: Piatra neamt

Re: Diaree

Mesajde iolanda22 » 05 Ian 2013, 17:48

Buna. Am si eu un porcusor care face moale de cateva zile. Ieri i-am dat smecta amestecat cu apa dar nu am vazut nici o schimbare. Mananca doar concentrate, lucerna si morcov...nu stiu ce sa ii dau sau sa nu ii mai dau ca sa ii treaca. Imi poate da cineva un sfat? Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 05 Ian 2013, 19:22

Sa manance mult fan, va consuma mai mult daca vei reamenaja cusca in asa fel, incat sa gaseasca fan si pe langa un accesoriu sau pus pe asternut, pe langa cel aflat in suport. Hrana speciala, , sa primeasca in cantitate mai redusa (pentru a stimula consumul de fan), si cateva zile pe langa acestea doar radacinoase: telina radacina, morcov, sfecla rosie, dovleac galben (de placinta), pastarnac. Este bine sa i se ofere si cateva frunze de menta uscata, putina salvie (vezi la viewtopic.php?p=123725#p123725 ), daca exista la magazine de produse naturiste in forma cat mai mare, nu marunta (vezi si , in ce forma primesc ai mei menta), sau in care este amestecat si putina menta.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 05 Ian 2013, 19:35

Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 19:34

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

diana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Apr 2013, 16:56
Localitate: galati

diaree

Mesajde diana123 » 30 Apr 2013, 17:36

Buna ! Am un porcusor de guineea de o saptamana ,iar acum doua zile a facut diaree si i-am dat sa manance in acea zi doar fan si mancare speciala .De baut apa proaspata . :speachless: . Ieri ii revenise scaunul la normal si era foarte vesela! spre surprinderea mea ,azi diareea a revenit ,numai ca aceasta e mai grava (este apoasa).Nu stiu ce sa ii fac...Nu i-am dat nici un fel de medicamentatie .Am cautat tot felul de informatii despre acesta problema dar nimic una care sa se portiveasca . Astept raspunsuri ! Multumesc anticipat :up: !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Functia Cautare

Mesajde Gemon » 30 Apr 2013, 18:04

In aceasta perioada ar fi bine sa primeasca doar fan si lichide (apa din adapatoare schimbi zilnic, ii dai ceai de menta sau chiar putina frunza de menta uscata, ceai de afine si/sau salvie), si cateva zile sa primeasca si vitamina C administrat odata pe zi. Avem un topic cu aceasta tema, citeste si mesajul ce am scris acolo viewtopic.php?p=124424#p124424

Smecta se gaseste la farmacia umana, cumpara si asta pentru a avea la indemana in cazul in care pare sa nu dea rezultate cele scrise mai sus, vezi informatii despre acest medicament aici viewtopic.php?p=117062#p117062

diana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Apr 2013, 16:56
Localitate: galati

Re: Functia Cautare

Mesajde diana123 » 30 Apr 2013, 18:17

Multumesc foarte mult pentru raspuns ! :up: Care ar fi cauzele acestei probleme ?...
Ultima oară modificat 30 Apr 2013, 18:54 de către diana123, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Functia Cautare

Mesajde Gemon » 30 Apr 2013, 18:23

Ce varsta are si cum a fost harnit, ce a primit in general?

Cauzele pot fi multiple. In general mare atentie la tot ce este nou in dieta, se introduce treptat, prima data se da doar putin.
La mesele proaspete cele ce nu consuma in jumatate ora, se scot din cusca, ca pana la urmatoarea masa sa aiba doar fanul si apa in adapatoare, cu aceasta strategie (si cu un partener de acelas sex langa, intr-o cusca bogata in stimuluri, amenajat corespunzator) se pot preintampina multe probleme atat pe plan fizic, cat si mental (oferindu-le bunastarea de care au nevoie).

diana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Apr 2013, 16:56
Localitate: galati

Re: Functia Cautare

Mesajde diana123 » 30 Apr 2013, 18:57

porcusorul are in jur de o luna si ceva ..nu stiu sigur varsta deoarece il am de la petshop...in general i-am dat morcov , salata verde , paine uscata , mar , banana ,mancare speciala, fan, frunze de stevie...

Tin sa precizez ca e primul meu porcusor..si abea acum ii invat si ii descopar nevoile :worried:

diana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Apr 2013, 16:56
Localitate: galati

Re: Functia Cautare

Mesajde diana123 » 30 Apr 2013, 19:06

Nu are pofta de mancare. :worried:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Functia Cautare

Mesajde Gemon » 30 Apr 2013, 21:54

Salata verde poate provoca diaree, perturba tranzitul intestinal si este nesanatoasa, mai ales in cantitati mai mari sau repetate, fie si in forma bio.
Stevia are un continut ridicat de acid oxalic, poate afecta rinichii daca se da des sau o mare cantitate. Este prea mic pentru a fi tinut singur, trebuia sa faca fata si schimbarilor majore (alimentatie, mediu) ce a trait ca un stres, are nevoie de ingrijire speciala acum. Daca nu il hranesti tu, va tot scadea in greutate si rezistenta organismului va scadea si mai mult in aceasta stare.

Cateva mesaje ce merita sa le citesti, pentru a intelege nevoile lui viewtopic.php?p=117100#p117100
si vezi exemple de hranire cu ajutorul seringii - prima data ii dai putin, apoi maresti treptat cantitatea in functie de stare si apetit viewtopic.php?p=87168#p87168
Sper ca ai cumparat Smecta, in loc de vorbe este bine sa treci cat mai curand la fapte, pentru a-i da sansa sa castige lupta cu boala.
Te sprijinim si te ajutam, dar pentru asta este nevoie sa incepi sa aplici sfaturile ce aduc rezultate cat mai bune, in timp cat mai scurt, pentru a se reface.
Insanatosire ii dorim!

diana123
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Apr 2013, 16:56
Localitate: galati

Re: Functia Cautare

Mesajde diana123 » 01 Mai 2013, 14:45

Porcusorul meu se simte mult mai bine acum,mananca ,bea ceiut de menta si se joaca.Iam dat aseara Smecta si imediat i.a revenit pofta de viata. multumesc foarte mult. O sa mai apelez la site-ul acesta :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Functia Cautare

Mesajde Gemon » 02 Mai 2013, 11:48

Ne bucuram, multa sanatate ii dorim!
Sa ii aduci cat mai curand un congener de acelas sex cu el, are nevoie de compania unui porcusor pentru a trai in bunastare. :love:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori