Sare si face miscari bruste in aer!/Sarituri popcorn

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

iolanda22
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 05 Ian 2013, 17:45
Localitate: Piatra neamt

Re: Are comportament normal?

Mesajde iolanda22 » 29 Ian 2013, 22:23

isi taraie funduletul de vreo 10 zile...adica...atunci cand il scot topaie si are momente cand il lasa jos si il taraie. Este ceva normal?

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Are comportament normal?

Mesajde chinchi2 » 29 Ian 2013, 22:55

Pentru un mascul,eu zic ca e in regula.
Masculii atunci cand isi tarasc fundul,le intra mizerie in acel sac anal.
Incearca sa te uiti poate are ceva resturi de la fan sau ceva care il incomodeaza dar eu zic ca nu are nimic.

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Miscari ciudate rau

Mesajde Andradasisi » 25 Mar 2013, 10:46

Buna,nu stiu cum se procedeaza pe site am vazut ca mi-a fost mutata intrebarea,nu stiu unde si cum trebuie sa postez dar sunt speriata,porcusorul meu e ciudat.....pe langa faptul ca se urca pe ascunzisul lui,sare de acolo,fuge,sare in sus,alearga si isi schimba directia in aer,are momente in care da din cap,adica se plimba prin cusca si isi scutura capu,nu stiu cum sa explic ca face dar e ciudat,nu face mereu asa.....dar ma sperie....fuge dintro parte in alta si isi misca capu ciudat,uneori se mai si loveste de casuta lui......imi e frica sa nu fie ceva grav.....am inteles ca atat timp cat se zbenguie papa,bea apa nu are nimic......al meu papa si inca mult:P.....si apa bea,a inceput sa pape si cavia complete,i le rup bucatele si le papa,dar ma sperie miscatu lui ciudat din cap,pe care nu il are toata ziua dar se repeta in fiecare zii.......am citit pe aici la boli si nu am gasit nimic care sa semene cu ceea ce face el......va rog sa imi raspundeti......va multumesc ptr celelalte raspunsuri.....AAAa si am uitat sa spun,am scris data trecuta ca ma linge pe detele si cineva zicea ca si porcuta ei face asa cand vrea sa faca pipi,am vazut ca si sisi face la fel,cand se satura de mangaiat ciupeste usor si cand vrea sa faca pipi sau caca atunci ma linge pe mana si cum ii dau drumu si face:P....peste tot nu tine cont ca e in pat sau nu:P...numa la mine in palma nu face.....si urina lui e galbena......cand il tin pe jos ii pun prosopel din acela ptr caini,ptr lipsuri si cand face pipi e galben ........

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde ali » 25 Mar 2013, 12:10

In primul rand sariturile, datul din cap, alergatul prin cusca si schimbarea directiei in aer sunt lucruri normale!
Porcuta ta e vesela si asa se manifesta ea.
In al doilea rand urina galbena iar este un lucru normal. Ai sa vezi ca daca mananca sfecla rosie urina va fi mai inchisa, chiar rosie.
Dupa cum descri comportamentul porcutei, mie mi se pare absolut normala si vesela. Daca ar avea si o alta porcuta alaturi de ea i-ar fi si mai bine, s-ar juca impreuna si ar fi mult mai fericita si mai putin singura!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde maria » 25 Mar 2013, 13:58

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Andradasisi » 25 Mar 2013, 14:20

Doamne dai sa fie asa si sa nu aibe probleme la capusor.....uneori cand ma uit la el cum face ma gandesc ca poate o fi inebunit.....ca asa face ca un om nebun cu capu:))).....o sa incerc sa ma linistesc si sa nu imi mai fac griji......sunt speriata acum din orice,datorita experientei trecute.....dar nu se compara,cealalta care a murit.....era:(( trista mai mereu....nu se juca,nu am vazuto niciodata sarind asa cum face asta:)).....chear si atunci cand sta pe loc isi misca capu asa ciudat de zici ca a inebunit dar e atat de dulce si scump.....multumesc ptr raspunsuri:*:*:* porcusori sanatosi si cu siguranta saptamana viitoare ii voi cumpara un porcut ca sa aiba cu cine sa se joace daca cu mine nu prea vrea:P

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde maria » 25 Mar 2013, 14:34

cauta pe youtube sarituri pop corn si o sa te linistesti :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Gemon » 25 Mar 2013, 15:51


Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Andradasisi » 25 Mar 2013, 16:12

Deci m-ati linistit muuuult.....exact asa face porcusorul......cand e liber pe pat sau pe jos sare ca nebunelu:P.....dar cand e in cusca face mai usor si eu mam speriat ca poate are ceva.....deci mam linistit inseamna ca atata timp cat face asa e fericit si in regula.....ce ma bucur.....va multumesc mult mult......

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Gemon » 25 Mar 2013, 16:17

Fericit si in regula va fi cand va avea un partener de acelas sex cu el. Este animal social si are nevoie de compania unui congener.
Faptul ca sare asa, nu inseamna ca este multumit si din punct de vedere comportamental, in acele filmulete poti vedea ce bine se simt atunci cand pot avea un alti porcusori langa ei. :clipici: :spin: :smelling:

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Andradasisi » 25 Mar 2013, 16:21

pai clar ii voi cumpara altul dar nu am vrut sa ii cumpar odata cu el ptr ca am avut unu ce a murit dupa 5 zile,luat din pet shop si nah nu vroiam sa ma atasez de 2 si doamne fereste sa moara amandoi.......si asa sisi asta a meu mic,care sa dovedit a fi baietel:P.....are deja 3 saptamani de cand e la mine,aproape 3:P.......are 3 luni aproape si 220 gr....lam cantarit cu cantarul faina:P......saptamana viitoare ii mai cumpar 1 si atunci va fi impacat de tot......deabea astept......va multumesc...app ce parere aveti de greutate???daca va stresez cu intrebarile va rog frumos sa ma scuzati.....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Gemon » 25 Mar 2013, 19:22

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de el si viitorul sau partener!
Oricand ai avea nelamuriri sau probleme, nu ezita sa ne scri, ne ajutam reciproc si ne face placere sa auzim cum se simt porcusorii colegilor de forum. :heart:

Despre greutate, ritmul de crestere si crestere staturala vezi informatii la viewtopic.php?p=43760#p43760
Daca este de 3 saptamani la tine, probabil avea doar cateva saptamani atunci cand l-ai dus acasa, la varsta de 3 luni in general un porcusor are greutatea de 550-800 grame.

Pentru a-l ajuta sa se dezvolte cat mai armonios, cumpara la farmacia umana Beres Drops Plus si vitamina C sub forma de picaturi orale
Imagine Imagine
si administreaza-i zilnic odata 1 picatura Beres si 4-5 picaturi vitamina C pe o perioada de 14 zile, apoi dupa 2-3 saptamani pauza repeti iar cura, pentru a-i intari rezistenta organismului si a ajuta sa asimileze mai bine nutrientii necesari. Va avea o influenta pozitiva si asupra pielii si blanii, va avea un aspect mai stralucitor si mai sanatos. Intre timp creste-i si orz verde in ladita, in acest topic este descris modul in care se poate creste viewtopic.php?f=22&t=1699

Avem un topic cu titlul Greutate porcusor unde membri au postat informatii despre greutatea porcusorilor lor, iata topicul viewtopic.php?f=3&t=1437

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Andradasisi » 25 Mar 2013, 19:30

Nu chear 3 saptamani sunt decand e la mine,cam 2 sat si 2 zile cam asa:P......acum ma duc la farmacie sa ii cumpar......multumesc mi-ati fost si imi sunteti de mare ajutor,inca ceva:D......am cumparat de la pet shop o pudra care cica curata porcusorii daca sunt prea mici si nu ai voie sa ii speli,cica se aplica pe blanita si apoi se sterge dupa 1 minut pudra,fara apa.....pe ea scrie pentru rozatoare si arata si porcusori.....o fi buna sau sa nu dau pe el cu asa ceva?......de cand il am nu lam spalat ca imi e frica.....trebuie sa ii tai si gherutele.....:D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Miscari ciudate rau

Mesajde Gemon » 26 Mar 2013, 09:50

Porcusorii se spala singuri, stapanul trebuie dar sa le asigure un mediu curat, sa schimbe asternutul la timp si sa ofere acestor mici mamifere posibilitatea de a-si manifesta comportamentul natural (social de grup/interindividual ierarhic, cel explorativ/de cercetare-cautare) ce creste bunastarea. Ei de regula nu au nevoie de imbaiere sau spalare uscata, baie se face numai in cazul in care este absolut necesara (chiar si in cazul infestarii cu paraziti exista solutii spot contra acarienilor si paduchilor sau solutii specifice pentru combaterea micozei), de ex. cand este pregatit pentru expozitie sau in unele cazuri specifice cand anumite parti ale corpului necesita o curatare partiala (la plimbare in afara custii porcusorul cu blana lunga accidental se murdareste de urina etc.).

Vezi aici informatii despre samponul uscat viewtopic.php?p=117777#p117777

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Sare si face miscari bruste in aer!/Sarituri popcorn

Mesajde Alexandra-Mihaela » 23 Mai 2013, 17:41

Foarte straniu :thinking: Poate ca mai are momente cand simte nevoia de a sari.
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori