Plange cand face caca....va rog ajutati-ma

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Plange cand face caca....va rog ajutati-ma

Mesajde Andradasisi » 15 Mar 2013, 12:20

Buna ziua, aici cand mi-a murit porcusorul meu drag si am zis ca nu imi mai trebuie altul,dar nu am putut sta fara si de 3 zile mi-am luat altul,e ok papa si e foarte speriat,dar e energic,in schimb ce am observat ieri la el e ca atunci cand face caca plange,si face caca destul de mult,chear mam mirat de unde scoate atata de mult,face cate 3 sau 4 bobite odata in repetate randuri si plangand....mi se rupe sufletul si nu stiu ce sa fac,am incetat sa ii mai dau granule sau cereale ce or fi si lam lasat doar pe fan,acum nu stiu cum e ptr ca nu sunt acasa dar ce ar putea fi??e micut are vreo 2 luni....va rog o parere....

si cred ca are pureci ca se scarpina destul de des si spun ca are pureci ptr ca atunci cand il tineam in brate a sarit pe mine :(ce sa ii fac cu ce sa ii dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Gemon » 15 Mar 2013, 15:01


Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Andradasisi » 15 Mar 2013, 17:28

de unde pot lua cavia complete?sunt din timisoara dar la petshop de unde lam luat nu aveau decat fan si diferite blocuri de minerale,fan are mereu nu ii lipseste niciodata,iam dat si niste cereale ptr ei tot din pet shop luate dar aseara i leam oprit sa vad daca mai plange,miau sugerat cei din pet shop sa cumpat ceva praf ptr curatarea lui ca e prea mic inca si nu il pot spala dar cica prafu asta il curata,o sa ajung acasa sa ii dau coasa de mar si o sa ii cumpar o surioara ca nu imi place cum e,adica se zbenguie dar nu imi place ca e speriata si plange cand face caca.....Adevarul e ca pana acum de marti de cand lam luat iam dat doar fan uscat de a lui si cereale tot ptr el si ffff putina banana,si umpic de iarba verde dar fffff putina ca a papat asa repede si mam speriat ca poate nu e buna ptr el....nu stiu ce sa ii dau sa nu mai faca asa:(.....ciudat imi e ca mia ramas de la celalalt porcusor bloc de minerale si i lam dat sa il miroase sa vad daca ii place,nu cu intentia de ai da ca am inteles ca nu e bun,dar nu a fost interesat de el.....

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Gemon » 15 Mar 2013, 19:53

Ar fi trebuit sa te informezi inainte de a o aduce acasa, sa ai macar cunostinte elementare despre nevoile sale nutritionale si comportamentale, vad ca sti foarte putine despre aceasta specie.

Mai sus ti-am inserat un link care duce spre topicul (da un click pe acest link), scri ca nu sti ce sa ii dai. Daca ai fi vizitat deja acel topic, ai fi aflat ce oferim noi, la unele posturi am inserat chiar si fotografii, te poti inspira de acolo, noi ne-am facut timp sa le scriem tocmai pentru a veni in ajutorul noilor stapani. :love:

Creste-i si grau verde in ladita, gasesti indicatii in acest topic viewtopic.php?f=22&t=1699
Ofera-i si diferite radacinoase (sfecla rosie, telina, pastarnac), dovleac galben, morcov etc., mereu una singura la o masa, cat mai diversificat posibil, tot ce este nou, introduci treptat. Ceea ce nu consuma in jumatate ora, scoti din cusca si pana la urmatoarea masa lasi doar fanul si apa in adapatoare, si incerci sa o hranesti mereu la aceleasi ore, pe cat posibil.

Hrana Cavia Complete gasesti la Animax din Iulius Mall (magazinul se afla langa Auchan) sau la ZooShop de pe Bv. Cetatii (colt cu Gheorghe Lazar).

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Andradasisi » 15 Mar 2013, 19:59

Nu la asta ma refeream ca nu stiu ce mancare sa ii dau ptr ca am tras printat tot ce are legatura cu hrana boli etc de aici de pe site,stiu ce are voie si ce nu,ma refeream ca nu stiu ce sa ii dau ca sa o fac sa nu mai planga cand face caca.....dar multumesc pentru respunsuri,ii voi cumpara si o surioara sa ii fie mai bine...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Gemon » 15 Mar 2013, 20:07


Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Andradasisi » 15 Mar 2013, 20:18

Dar toate acestea leam luat de aici de pe site....ii voi introduce treptat ce ai spus si tu doar ca il am de 3 zile si stiu ca nu e indicat sa ii dau detoate,multumesc.....offff sunt atat de sensibili.....nu vreau sa pateasca si porcuta asta ceva.....poate fi grav sau doar o dereglare nutritionala?.....o sa cumpar acum mar sa ii dau in seara asta si pe dimineata iarba verde apoi o bucatica de castravecior,si seara sa ii dau putin morcovel....e ok asa??multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde Gemon » 15 Mar 2013, 21:55

Starea ei nu se poate aprecia dupa descrierea ta care este subiectiva (neavand experienta necesara unele simptome pot ramane ascunse fara ca tu sa le observi).

Da-i doar coaja de la mar acum (bineinteles fanul si apa sa nu lipseasca!), ar fi bine sa primeasca zilele acestea si frunza de papadie daca poti procura din locuri curate, nevizitate de caini. Castravetele contine multe chimicale, dimineata este Ok iarba verde, apoi la pranz poate primi de ex. sfecla rosie, dupa masa putina telina radacina, seara morcov s.a.m.d., pe cat posibil cat mai diversificat, evitand astfel o dieta monotona, unilaterala. In tot acest timp ii urmaresti tranzitul intestinal (scaunul), si ii cantaresti greutatea zilnic dimineata si seara, asa poti vedea ce strategie sa aplici in continuare in functie de cum se simte, si cum asimileaza substantele nutritive etc. Procura cat mai curand hrana care am recomandat, deoarece aceasta este formulata in asa fel, incat sa satisfaca nevoile sale nutritionale, continand printre altele si prebiotice, fibre cu un procent ridicat de silicat (ajuta peristaltismul), vitamine.

P.S.
Sa ii aduci o prietena cat mai curand posibil, de preferat femela adulta sau cu cel putin 6 luni mai in varsta, ar avea o influenta deosebita atat asupra starea ei, cat si asupra apetitului, comportamentului, stresul ar fi mult diminuat datorita prezentei congenerei.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde maria » 15 Mar 2013, 22:23

PAREREA MEA
e ca porcusorul nu plange cand face kk ci cand face pipi
daca ar plange cand face kk ar fi din cauza unei rani in zona genitala sau din cauza constipatiei, dar nu e cazul de nici una
deci daca plange cand face pipi poate fi o infectie, e greu de crezut ca e vorba de eliminare de piatra, la varsta lui.
cred ca un ceai de merisor i-ar face bine. eu zic sa ii dai cam 3-5 ml pe zi
de asemenea 2 picaturi de no-spa ar fi ok, i-ar mai potoli durerile, daca le are si cred ca le are
bine ar fi sa ii colectezi urina si sa ii faci un sumar si un sediment

daca spui ca face mult kk eu i-as da biotics baby, o saptamana, o data pe zi sa ii regleze un pic digestia
dupa o saptamana mai vedem cum merge
tot ce ti-am zis eu nu face rau, daca nu face bine
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plange cand face caca....va rog ajutatima

Mesajde khaos » 19 Mar 2013, 12:25

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Andradasisi
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 03 Ian 2013, 12:49
Localitate: timisoara

Ce poate avea?e ok sa faca asa?

Mesajde Andradasisi » 21 Mar 2013, 20:04

buna tot eu sunt am mai scris si acum o saptamana de porcusorul meu care plange cand face caca,si acum tot asa face doar ca uitanduma la sunetele de pe site am observat ca nu e sunet de durere seamana mai mult cu cel de al doilea sunet.....tot asa face si acum,iam cumparat granule de care a spus cineva de aici de la versele cavia complect sau cum se numesc ca nu am retinut dar nu le mananca deloc,nu ii plac.....si am observat ca nu prea mai bea apa,e un semn rau?Aseara lam pus pe pat si a inceput sa fuga dintr-o parte in alta,se oprea brusc,se intorcea dintro data din alergat,sarea in sus,nu am stiut ce se intampla cu el....era comic dar sper sa nu fie ceva rau in asta,cand lam pus in cusca a facut la fel doar ca acolo fiind spatiul mai mic se mai si lovea cu capusorul,dar era ffff vitezoman,acum era aici iar in urmatoarea secunda in cusca si tot asa.....eu sper ca e un comportament normal si nu e ceva rau....in rest a inceput sa ma linga pe degete cand il tin in palma.....asta de ce o face?ca ii e foame?ca atunci cand ma linge si il pun in cusca nu papa decat dupa ceva timp....Va multumesc frumos ptr sfaturi......aaaa si iam luat talas din Real,era 5 lei parca un pachetel mic,si i lam pus dar avea un miros cam intepator la inceput si e fff marunt,are ceva??

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Ce poate avea?e ok sa faca asa?

Mesajde Irutss » 21 Mar 2013, 21:36

daca alearga si topaie si face sarituri si se zbenguie, nu-ti face probleme :)) cand sare si isi schimba brusc directia in aer, sau pare ca-si arunca picioarele (eu cand am vazut asta prima oara am zis ca poate are un atac cerebral:))) aia se numeste saritura popcorn, popcornuiala :))) inseamna ca e fericit cand face asa
despre mancare..cred ca e primul porc de care aud sa nu-i placa cavia complete :)) iar despre apa,trebuie sa bea..poate nu mai e buna adapatoarea..eu am patit asa..cand o aveam doar pe suki,si nu stiam de ce nu mai bea apa..si defapt se stricare adapatoarea si nu mai curgea

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ce poate avea?e ok sa faca asa?

Mesajde Abby11 » 21 Mar 2013, 23:49

Felicitari! Ai un porc ce popcorneste :D
Prima fata pe care am avut-o nu vroia sa bea apa deloc, asta in primele luni. Apoi a inceput dintr-o data sa bea, parca abia atunci isi dadea seama cat e de buna :))
In legatura cu faptul ca te linge pe degete: Brauni incepe sa ne linga atunci cand vrea jos din brate, caci este o fata educata si nu face pipi pe noi, asa cere ea voie la toaleta. Vivi ciupeste incetisor de deget cand se plictiseste de "mociofoiala" :D (fiecare cu stilul sau ... )
Talasul trebuie sa nu fie foarte marunt si sa miroasa frumos a lemn, nu stiu daca cel din real e chiar bun dupa cum spui. Pare dubios ... Eu iti recomand Chipsi clasic
Imagine
asta daca n-ai o tamplarie buna pe aproape :)
Ah, si inca ceva: sa stii ca pe noi ne-a ajutat foarte mult acest site. Si nu-ti spun cum am savurat forumul :)
Spor la citit!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ce poate avea?e ok sa faca asa?

Mesajde Gemon » 22 Mar 2013, 03:40


Crisss`02
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 27 Iun 2013, 23:24
Localitate: Cluj

Re: Plange cand face caca....va rog ajutati-ma

Mesajde Crisss`02 » 27 Iun 2013, 23:27

buna ! am si eu o intrebare..
daca porcusorul meu plange cand face caca si e moale ce trebuie sa fac? :( :cry:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori