Mananca...MULT!!

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde khaos » 05 Mar 2013, 12:51

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 05 Mar 2013, 22:29

cativa din forum mi-au recomandat sa le dau doar 3 mese, insa cateodata nu se poate fara a 4-a. spre exemplu azi, in orice camera ii ascundeam tot ii auzeam tipand, poate nu s-or fi saturat cu frunzele de papadie de la cina...
o alta intrabare: e asa de grav daca mananca 4 mese fixe?

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Allma » 05 Mar 2013, 22:49

Pentru ca sunt invatati asa, daca nu le mai dai se invata minte, ale mele de ex. urlau la fiecare miscare, apoi au vazut ca nu obtin nimic :lol:
Old username: Andreea_Molly

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 06 Mar 2013, 09:51

pai in multe alte seri nu cer si deci in ziua aia au 3 mese, si pentru ca locuim la bloc nu am unde sa ii tot inchid sa nu se auda, si daca copiii sunt la somn, ii deranjeaza, si nu am incotro...
dar e asa de daunator o a 4-a masa? daca da, de ce?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde khaos » 06 Mar 2013, 14:21

Nu stiu daca e neaparat daunator... insa sa nu-i ingrasi prea tare. Daca devin obezi (pe termen lung), atunci poate fi o problema. Mai bine previi, decat sa tratezi :D
Si da, tipa pentru ca asa s-au invatat. Sunt maxim de cersetori si ei vad ca le merge.
As zice sa incerci, atunci cand tipa, sa le pui o mana de fan direct in cusca, pe jos. Asa le ataragi atentia si poate scapi cu atat ;)

Sau daca trebuie mortis sa le dai 4 mese, incearca sa le dai o cantitate mai mica de mancare.

Ai mei porcuti primesc 2 mese/zi, una dimineata si una seara. Mi-e imposibil altfel, pentru ca nu suntem acasa in timpul zilei. Si crede-ma ca sunt grasuni (in limitele bunului simt :D). Cel mare, Pixel are ~1100 g, ceea ce e ok pentru un mascul.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Stef » 06 Mar 2013, 21:04


Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde izopren » 07 Mar 2013, 23:06

ale mele incep sa se agite cand le tin in brate, semn ca vor sa faca pipi. Eventual tine-i in brate si da-le de mancare, dupa ce termina de papat, pune-i inapoi, mai mult ca sigur isi vor face treburile imediat... poate ii poti obisnui in felul asta sa nu faca in brate.
si de urlat, urla in general cand e ora mesei si ma simt ca incep sa le spal/tai legume, alte dati nu prea chitaie ca i-am dezvatat. De cate ori imi facau cor, le suieram scurt (probabil e un sunet tare dubios ptr ele si le-am distras atentia)... incearca ziua, poate va merge:)

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 08 Mar 2013, 23:12


Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde MaraC » 09 Mar 2013, 00:16

Cerealele de mai sus sunt plantate intr-un ghiveci, si tu tai iarba care creste din ele si le-o dai.

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde Stef » 09 Mar 2013, 00:20

Porcusorii nu ar trebui sa primeasca cereale ca atare (atata timp cat primesc o mancare speciala de buna calitate). Gaul, porumbul, orzul, ovazul, floarea soarelui, eventual semintele de brocoli se seamana si se dau verzi (cauta cu search mai multe detalii despre plantare/ timpul de recoltare).
Porcusorii tai fac scandal pentru ca asa s-au obisnuit, trebuie sa ii dezveti. Le dai o singura lingura de mancare speciala per porcusor pe zi si trei mese verzi. La fiecare masa verde le dai o singura leguma/ fruct, ce nu papa in juma de ora scoti afara. Daca refuza sa manance, dupa juma de ora le scoti afara si la urmatoarea masa le dai tot aia, pana la urma o sa cedeze. Vezi ca nu e bine ca papa doar frunzaraie si rosie, au nevoie de un meniu variat, NEAPARAT trebuie sa ii inveti sa manance si radacinoase. In aceasta perioada fetele mele papa morcov, patrunjel, telina, sfecla rosie, dovlecel, mar, banana, kivi, portocala, frunze de patrunjel, marar, fennel, andive, varza, conopida, gulie, cartof dulce, si toate plantele semanate in ghiveci amintite mai sus. Ideea e ca trebuie sa ii inveti sa manance variat, ai de unde alege. Rosia in cantitati mari nu e prea buna, pentru ca e acida. De asemenea si fructele se dau mai rar, accentul se pune pe radacinoase si pe diferitele plate semanate in ladite, in special pe grau.

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 09 Mar 2013, 22:14

multumesc pentru raspunsul detaliat. :idea:

azi au avut MINUS 3 mese de cruditati , le-am tot reintrodus morcov si telina dupa ce tot au refuzat si au tipat de ne-au surzit. vor numa frunze si punct. nu am cedat nici eu dar nici ei!
oare cat o dura obisnuirea asta cu radacinoase? :shock:

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 10 Mar 2013, 15:04

ce ma sfatuiti sa fac? S.O.S! :(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde chinchi2 » 10 Mar 2013, 15:21

Radacinoasele nu sunt pe placul tuturor porcusorilor.
Incearca sa le dai si altceva fara frunza si sa nu fie radacinoasa,de exemplu dovlecel.
Cand le dai morcov ,da-le cu frunza daca gasesti si telina la fel.O sa vezi ca o sa guste si din leguma,nu numai din frunza.

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde ali » 11 Mar 2013, 10:38

Incearca sa feliezi radacinoasele. Purcelele mele nu mancau telina, am tot incercat sa le dau, dar ele nimic, asa ca am feliat bucatile si asa au inceput sa mai guste, pana cand in final au ajuns sa manance chiar cu placere telina in orice forma.
Si inca ceva, nu pune multe bucati in cusca, pune doar 2 feliute, asa e posibil sa para mai tentante, nu cunosc logica, dar la mine functioneaza cu toate noutatile!

laura_st
Initiat
Initiat
Mesaje: 35
Membru din: 13 Feb 2013, 10:41
Localitate: Timisoara

Re: Mananca...MULT!!

Mesajde laura_st » 12 Mar 2013, 20:27

am reusit doar putina sfecla, si pastarnacul tot l-au mancat :shock:
nu vor sub nici o forma mar sau morcov! se scutura cand il miroase, si se departeaza...


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori