Custi home made

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Confectionare cusca

Mesajde Allma » 23 Ian 2013, 12:54

Mie imi par la fel :thinking:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde Stef » 24 Ian 2013, 00:54

Atunci de 15 cm va fi si la mine :D

Am fost azi prin Praktiker si Dedeman in cautare de materiale, si am gasit ulei de in sicativat. E bun?
De asemenea, initial ma gandeam sa folosesc o placa de OSB de 6mm (grosime), iar bucatile sa le unesc cu imbinari dinacelea de metal, cum au mai facut si alti membri. Dar prietenul meu a zis ca ar fi mai bine sa iau o placa de 10mm, si in loc de imbinari sa prind bucatile de OSB direct intre ele cu holsuruburi (adica sa pun holsuruburile in asa fel incat sa intre in una din placi, sa iasa si sa treaca si prin cealalta) si in plus sa le lipim si cu silicon. La pret as iesi la fel cu ambele variante, banii pe care ii dau pe placa de OSB mai scumpa ii economisesc pe imbinari, si siliconul il am deja. Avantajul ar fi ca as avea o cusca dintr-o placa mai groasa, si prin urmare mai rezistenta, plus ca prietenul meu zice ca s-ar prinde mai bine asa. Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 24 Ian 2013, 12:43

Sicativare, , inseamna uscare.
Uleiul de in crud (nefiert) se usuca mai greu, avand caracteristica de sicativare mai mica (uscare lenta). Uleiul de in nefiert se aplica pe suprafata lemnului, in sensul fibrelor lemnului, in asa fel, incat sa acopere bine lemnul. Se lasa asa putin timp dupa care excesul de ulei de la suprafata se sterge cu o carpa uscata, apoi lemnul se lasa sa se usuce. E nevoie de 3-7 zile pentru a se usca bine, deoarece sicativarea naturala se produce lent.

Ulei de in nefiert (in maghiara lenolaj)
Imagine

Uleiul de in fiert se obtine prin incalzirea acestuia la aprox. 280 - 300 grade Celsius, tratamentul termic imbunatateste elasticitatea lui, are o vascozitate mai mare. Pentru accelerarea vitezei de uscare deci se fierbe uleiul si/sau se adauga (si) agenti de uscare (sicativare artificiala). In acest caz din urma poate contine substante ce dauneaza sanatatii.

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde Stef » 24 Ian 2013, 13:44

Deci sa inteleg ca cel sicativat nu e bun... Si ulei de in bun unde gasesc?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 24 Ian 2013, 14:00

Vezi ce scrie pe ambalaj, ce anume contine (aditivat cu ce agenti de uscare).

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde Stef » 26 Ian 2013, 00:46

La Praktiker am gasit de un singur fel, nu scrie in mod explicit ce agenti de sicativare foloseste (sau poate nu mi-am dat eu seama din cauza ca nu ma prea pricep).
Ulei de in sicativat Ekonomic
Compozitie: ulei de in, solventi, aditivi.
Contine: solvent nafta alifatic mediu (petrol)/ nafta grea (petrol)
hidrotata/ solvent stoddart/ nafta grea (petrol), hidrodesulfurata.

Uite, asa arata ambalajul.

La Dedeman erau de mai multe feluri, daca asta nu e bun o sa ma duc si acolo sa vad.
Fişiere ataşate
ulei.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 26 Ian 2013, 15:38

Eu folosesc ulei de in natural fara aditivi, deoarece ei pot roade lemnul, fapt care justifica folosirea unui produs natural ce nu dauneaza in niciun fel sanatatii.

Datorita aditivilor lemnul se va usca mai repede, deoarece acestia grabesc procesul de sicativare, dar va avea un miros caracteristic/neplacut ce dispare dupa ce se evapora/usuca complet (valoarea COV trecut pe ambalaj inseamna continutul maxim de compusi organici volatili, fiind poluant pentru mediu, trebuie sa respecte prevederile Directivei din 2004/42/UE). Cum ei pot roade materialul, sigur si sanatos e sa folosesti ulei de in simplu, fara solventi/aditivi.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde crisa24 » 27 Ian 2013, 00:41

va recomand acest site, eu de aici am luat: http://www.uleidein.ro/


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

dany_nike007
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 10 Dec 2012, 17:52
Localitate: brasov

Casuta micutilor mei :D

Mesajde dany_nike007 » 11 Feb 2013, 02:04

Va prezint vila micutilor mei :)
http://i46.tinypic.com/34sl4eb.jpg
Fişiere ataşate
34sl4eb.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Confectionare cusca

Mesajde Gemon » 11 Feb 2013, 17:43

Dany_nike, ai putea fotografia si din lateral, pentru a vedea mai bine rampa exterioara ce duce spre etaj?

Ti-am recomandat sa schimbi scaritele aflate la etaj, :!: isi pot prinde pisiorusele lor delicate intre trepte, nu sunt deloc recomandate, chiar daca tie iti pare ca pot urca si asa.

Membri au cerut cateva detalii, si anume:
Ce materiale ai folosit, cum preintampini trecerea umezelii/urinii in materialul lemnos (se recomanda a folosi ulei de in sau un material ce nu lasa sa se imbibe urina in lemn).

Membri vor veni si ei cu sugestii si sfaturi ce te ajuta sa creezi un spatiu cat mai potrivit porcusorilor.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Confectionare cusca

Mesajde Irutss » 12 Feb 2013, 01:53

mie mi se pare ca si cea de la parter este foarte abrupta..aceea e ok facuta,nu-si prind piciorusele..dar unghiul pare foarte ascutit iar panta prea abrubta

dany_nike007
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 10 Dec 2012, 17:52
Localitate: brasov

Re: Confectionare cusca

Mesajde dany_nike007 » 12 Feb 2013, 02:13

poi scaritele de sus nu le voi schimba pt ca am si lucrat mult sa le fac si iam supravegheat foarte mult sa vad daca cumva se ranesc sau isi prind piciorusele dar nu sa intamplat nimic si deaccea nici nu le schimb ... pentru ca sunt dese nu au nici 2 cm intre ele si eu sunt sigur ca porcuti nu patesc nimic de 3 luni stau in ea si nu au patit nimic ...

pe la sfarsit se vede si cusca


a da si momentan cusc este lemnul netratrat cand va da caldura am de gand sa o lacuiesc ... momentan e doar asa umezeala nu patrunde in lemn deoarece are o tavita de linoleu in ambele parti spatiul total este de 1.60 pe 50 + etajele intermediare care mai fac inca 80 cm pe 40
Ultima oară modificat 12 Feb 2013, 02:31 de către dany_nike007, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde Stef » 12 Feb 2013, 02:23

Ai grija ca lacul este toxic pentru porcusori. Cred ca teoretic linoleumul ar trebui sa fie suficient cat sa nu patrunda umezeala, dar daca vrei o masura de protectie extra poti sa dai cu ulei de in.

dany_nike007
Initiat
Initiat
Mesaje: 48
Membru din: 10 Dec 2012, 17:52
Localitate: brasov

Re: Confectionare cusca

Mesajde dany_nike007 » 12 Feb 2013, 02:30

lacul as vrea sa il dau pe dinafara sa mai uniformizez culoarea lemnului ... dar si eu mam gandit ca nu e chiar sanatos si ... am zis ca mai bine las asa

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Confectionare cusca

Mesajde Stef » 12 Feb 2013, 12:56

Uleiul de in are cam acelasi efect... da putin luciu, nu lasa umezeala sa patrunda. Eu zic ca ar fi bine sa dai mai ales pe scarite, si pe placa accea de osb (cred) de la etajul 2, in caz ca se pisulesc acolo sa nu patrunda umezeala. Sau ai putea sa pui si acolo linoleum sau autocolant si eventual o paturica fleece deasupra, sa le fie caldut la poponete.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori