Podul Curcubeu

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde crisa24 » 27 Iun 2011, 19:00

Nu ii iau apararea, nu o cunosc , dar sper ca nici una din noi sa nu ii urmeze soarta prea curand!!!!!!!!!
ca de judecat am judecat-o cu totii fara sa fim o secunda alaturi de ea
si tie si mie ne poate murii unul din micuti in lipsa noatra
si atunci nici una/unul din noi nu ii va fi alaturi micutului.

Condoleante si fi tare!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adriana13
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 157
Membru din: 16 Ian 2011, 22:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde adriana13 » 01 Iul 2011, 12:30

Moartea unui sufletel neajutorat e intotdeauna grea de suportat. Eu una am suferit foarte mult dupa putinele animalute pe care le-am avut...

Primul nostru porcusor a murit la varsta de 8 ani (si un pic), era un mosulica sarmanul de el...ochii erau destul de albiti, mai vedea, dar nu foarte bine, avea o mica pareza la un picior din spate, era destul de afectat de batranete. Era un alintat, Tzitzi. Isi stia numele, si raspundea la el, se tinea dupa noi prin casa, ne striga, ne rodea ciucurii de la covor, si trigourile mamei. Era mai atipic el...mancarea lui preferata era laptele...(el am murit cam acum 7 ani, deci cand a ajuns la noi nu prea aveam de unde sa ne informam). Cel mai mult regret ca a trait singur, si nu a avut un spatiu prea mare de locuit, nu a avut jucarii in cusca...
Pentru o scurta perioada de timp am avut si o femele, care dupa ce a fatat doi masculi, a ramas iar gestanta si a murit. Tarziu dupa a aflat mama despre ritmul lor de imperechere. :speachless: Puii i-am adoptat un coleg de-al tatei.
In ziua in care a murit, i s-au lipezit ochii, si se uita prin toata casa, si la noi, parca stia ca e pt ultima data...

Totusi Tzitzi a avut un prieten, catelul Max, o corcitura de Welsh Corgi, alb, pe care l-am adus dupa ce il aveam deja pe porky. A fost sigurul prieten a lui Max, care il pazea cand umbla prin casa, ii facea freza, dar mai ales ii placea sa il gadile, ca sa popcorneasca...il apasa cu nasul pe fund ca sa topaie. Max crezandu-se si el un guinez ceva mai mare, ii fura morcovii lui Tzitzi, si plescaia cu asa o pofta...

S-a stins la varsta de 10 ani, pe 1 dec 2008, din acuza unui atac cerebral partial.
Totul a inceput cand nu mai urina, ne-am gandit ca are probleme cu rinicii, am fost cu el la medic, i-a facut tratament injectabil, ne-a recomandat un ceai, i-a golit vezica. Asta a fost intr-o joi. Vineri am fost iar cu el, fiindca nu dadea semne de imbunatatire, si vezica trebuia golita. Era destul de apatic. Ne-a comunicat doctorul ca sambata trebuie sa plece din oras la un parastas. Sambata noapte am chemat salvarea pt el. Deja nu ne mai recunostea, era o leguma. Nu mai reactiona la nimic, statea in picioare, mergea putin pana dadea de un perete si ramanea proptit cu capul in perete, si asa statea. Nu mai manca, nu bea apa, nu isi mai facea nevoile, nu mai stia de el. Cei de la ambulanta i-au facut perfuzii, l-au hidratat, i-au dat ceva pt eliminarea urinei, s-au gandit ca fiindca nu isi mai facuse nevoile, desi noi ii dadeam ceai si apa cu seringa, s-au infiltrat reziduurile in sange, si atunci de asta erau si celelalte efecte. Au zis neaparat sa ii facem analize de sange. Duminica la prima ora am fost la doctorul nostru, care a vazut o pata sangerie intr-unul din ochi, si atunci a realizat ce s-a intamplat. Max avea destul de des conjuntivita, si de obicei avea ochii mai rosii - chiar si medicul de pe ambulanta s-a mirat de el...
Am inceput imediat tratamentul de drenare prin perfuzii, iar doctorul ne-a zis ca daca vor fi rezultate le vedem cam in 24 ore. Pe cand el, deja a doua zi era mai rau...nu prea mai statea in picioare, plangea, se speria de noi ca nu ne mai cunostea, nu mai era caine...era o umbra.
Luni m-am intors cu el la medic si a trebuit sa iau decizia de a il eutanasia. A fost o decizie cruda, dar a trebuit sa o iau, fiindca nu mai era cale de intoarcere pt el. Am stat langa el pe tot parcursul...

De doua ore ma chinui sa scriu mesajul sa nu ma buseasca plansul, fiindca sunt la servici, si se sperie clientii de mine...
La doua saptamani dupa ce a murit, a gasit sora-mea un motanel - vai de soarta lui - pe care l-am oprit noi. Va jur ca este reincarnarea lui Max. In afara ca este felina, are exact aceleasi tabieturi...
(eu acum nu mai stau la mama - la ea la bloc a ramas motanul cu cei trei papagali, eu la curte am 3 caini, cei patru guinezi, si o pisica aschilambica care s-a aciuat de vreo saptamana si deja ne-a cucerit)

ce sa mai zic...cam asta a fost. si acum dupa aproape 3 ani mai plang dupa el. cand am fost cu motanul la vet sa il examineze am avut un soc...plangeam intruna.

lolita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2010, 21:27
Localitate: Bacau

Noaptea l-a rapit pe Loly

Mesajde lolita » 24 Noi 2011, 16:11

Aseara a fost o noapte cumplita pentru mine si prietenul meu ,ne-a murit baietelul in brate.Ieri toata ziua porcutul parea ok.Ne-am trezit la 1:30 si primul instinct a fost sa mergem la porcuti sa-i alintam.Loly era la noi de aproape 2 ani ,aseara prietenul meu a observat ceva schimbat in comportamentul lui si l-a luat in brate sa vada ce are .Micutul nu era bine ,era lispit de puteri ,deodata, l-a tinut in brate ceva timp cand a inceput sa tina capul intr-o parte dadea din picioruse se zvarcolea vroia sa plece din brate(cauta un loc de odihna) noi ne-am panicat total si tot il strigam si mangaiam ,statrea micutul se inrautatea globul ocular se misca rapid si micutul rau si rau .Am cautat de urgenta medic NIMICCCCCCCCC nimeni nu raspundea la 2 noaptea , prietenul meu ma striga in timp ce cautam medic micutul dadea din picioruse ,am incercat sa il lasam pe pat ,incerca sa se ridice isi pleca capul si cadea noi mai panicati am continuat sa il tinem in brate .Asa s-a mai chinuit micutul pana intr-un moment cand am vazut cum a deschis gurita si a tras o gura de aer cum niciodata nu a facut-o ,inca o data si apoi micutul nostru a plecat pe podul curcubeu :cry: :cry: :cry: .Nu am cuvinte sa va povestesc cat a suferit micutul pana si-a gasit linistea :cry: .Noi suntem devastati total si ne facem mii de ganduri de ce ?
Aseara ca niciodata prietenul meu a venit la serviciu si nu a trecut pe la ei abia la 1 cand ne-am trezit ,oare il astepta pe el ?De ce a trebuit sa dormin cand micutul avea nevoie de noi?Oare noi plangand ,mangaindu-l ,si vorbind cu el nu il lasam sa isi gaseasca pacea?(adica il intorceam de la moarte cum e expresia sau realitatea?).Durerea e inspuportabila .Trec prin camera si vad ca nu ma asteapta nimeni pe casuta .
A fost bolnavior acum 2 saptamani ,ii curgeau ochii ,nasucul ,diaree.Am fost la medic i-a facut 3 zile Antibiotice si vitamine(nu mai manca)Isi revenise atunci am hotarat sa ii luam un prieten un porcut micut de 4,5 luni .Stateau separati porcutii ca asa am citit pana sa fiu sigura ca nu are ceva noul venit.Seara ii lasam putin impreuna sa socializeze si sa se acomodeze ,primind amandoi aceeasi iubire din partea noastra chiar cel mai vechi mai mult ca era putin gelos cred, dar se lua cu cel mic si manca sau faceau cu randul la apa .Acum ma intreb daca nu cumva credea ca i-am luat inlocuitor? :worried:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Podul Curcubeu

Mesajde maria » 24 Noi 2011, 16:25

din ce spui tu cred ca a facut atac cerebral si nu cred ca l-ar mai fi putut salva cineva.
sa fii multumita ca ati fost cu el pana in ultimul moment, ca a avut cine sa il iubeasca, cine sa il ingrijeasca
multi porcusori nu au parte de o mangaiere, de un pupic
multi porcusori se chinuie saptamani intregi, nu mananca, merg la doctori care ii chinuie, au dureri, etc
el nu a suferit si si-a avut stapanii aproape
cat despre inlocuitor , eu cred ca s-a bucurat ca a avut un prieten, atat cat l-a avut
D-zeu sa il odihneasca
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde irena » 24 Noi 2011, 17:53

imi pare groaznic de rau pentru porcut :( in aceste situatii, cuvintele sunt de prisos.
sper sa gasesti puterea de a te ierta (desi din punctul meu de vedere nu ai gresit cu
nimic!). fii sigura ca faptul ca ai fost alaturi de el a contat enorm de mult, si fara sa
iti dai seama, ai facut ca totul sa fie mai usor. dumnezeu sa il odihneasca.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde crisa24 » 24 Noi 2011, 18:12

condoleante, am plans cand am vazut postul tau, de nu m-am putut oprii, dar din pacate toti trecem prin asta si durerea este mare!
eu cred ca trebuie sa ii aduci celui ramas un partener de acelasi sex si incearca sa ii ti mereu impreuna(un pui de 1 luna)!
ce antibiotic i-a facut sti?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

lolita
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 19 Oct 2010, 21:27
Localitate: Bacau

Re: Podul Curcubeu

Mesajde lolita » 24 Noi 2011, 18:21

:cry: :cry: cel mic acum se zbenguie in cusca lui Loly nu stiu daca a simtit ce s-a intamplat il am de 11 zile dar incearca sa ma faca sa zambesc si sa fiu tare ca trebuie sa am grija de el de acum .Multumesc tuturor !!

crissa nu stiu :speachless: am mai fost la acest medic cand a avut raie si il facuse sanatos deci aveam incredere si medicul celalalt are 6 porcuti

Avatar utilizator
ganu_andreea
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 17 Iul 2010, 15:19
Localitate: bucuresti

Face parte din viata

Mesajde ganu_andreea » 07 Aug 2012, 16:31

Din pacate daca vrem sa ne umplem viata de iubire si puiuti mici de care sa avem grija trebuie la un moment dat sa ne luam la revedere.... si oricat de mult timp ne-am bucura de ei mereu vom spune daca am fii avut inca o zi! Iubiti-va puiutii si stati cu ei cat mai mult. Un minut pt ei e mult!
Dutica si azi ma gandesc la tine!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Face parte din viata

Mesajde crisa24 » 07 Aug 2012, 16:40

Adevarat! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: Face parte din viata

Mesajde Ella Roxette » 18 Noi 2012, 14:56

Asa este si cred ca toti suntem constienti ca o data si o data trebuie sa ne luam la revedere,dar tot doare.
Si este o durere foarte rea :(

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Re: Podul Curcubeu

Mesajde teodorasuteu » 16 Ian 2013, 18:16

Totul a inceput acum 7 ani când nepotica mea a primit un porcusor.La prima intalnire cu Tzica m-am îndrăgostit de ea, tot atunci logodnicul meu mi-a promis ca o sa ne cumpăram si noi un pui. Acum 5 ani eram in Pitesti la Auchan, si i-am zis iubitului meu ca daca gasesc un pet shop si care are la vânzare si porcusori eu o sa cumpăr. El nu a crezut, era ora inchiderii si am zărit un pet shop care tocmai închidea,pe jumatate era tras oblonul. Am zis "aveti porcusori? Daca aveţi lăsati-ma sa intru pentru ca nu plec fara un porc" si am intrat.Era un acvariu imens si Pupa-o-as era in mijloc, cea mai frumoasa si am zis pe acesta il vreau", iar angajatii "este preferatul nostru".Si asa a intrat draga de ea in viata noastra. De atunci, totul s-a schimbat ea era totul pentru noi si noi totul pentru ea. Nu plecam in concediu fara ea si micuţa de-abia astepta sa meargă cu noi. I-am luat jucării (toata familia o rasfata ) si cand primea o jucărie noua se comporta ca un copil. Era foarte sociabilă cu toata lumea inclusiv cu celelate vietati din curte. Uneori ii spuneam ca e si câine si pisica si porc asa era de alintata. Dar pe langa fericire a fost operata de dl dr. IONESCU de un nodul si a supravietuit inca vreo trei ani. Atunci am salvat-o pana ieri. A mai avut probleme cu burtica si Emil de la Inka m-a sfătuit de bine si in trei zile am readus-o la normal, a mai trait 6 luni (facut diaree si nu si-a revenit decât cu cărbune si rcflora data din 3 in 3 ore).Le multumesc inca o data pentru tot ce au facut.
Cosmarul meu a inceput duminică când in cuşca ei am găsit sânge, am inceput sa plâng si l-am sunat pe dr. IONESCU si mi-a recomandat un medicament l-am cautat in tot Bucurestiul, dar l-am gasit. A doua zi am fost la cabinet pt. Tratament, starea ei era din ce in ce mai rea nu m-am mai dezlipit de ea , simteam ca nu mai sunt sanse.O rugam sa reziste pt. mine sa lupte, starea si ma asculta. Se plimba duminică seara prin casa si credeam ca e mai bine chiar si luni seara..insa nu mai mânca si nu mai bea apa. Am hrănit-o eu cu suc de morcovi i-am dat apa mereu ea întindea capătul sa mănânce si sa bea si nu mai putea. Plâgeam si o imploram sa nu ma părăsească, dar ea micuţa era sleita de putere.Luni noaptea am dormit cu ea, un piciorus il tara. A dormit când in pat cu mine, când in cuşca ei când in cuşca de plus. Eu am pazit -o toata noAptea era ca un om
neputincios.am mângâiat-o toata noAptea. Ieri dimineata era si mai sleită si cazuta pe o parte picioarele din spate nu le mai misca buzitele s-au invinetit atunci am intrat in panica am vorbit cu dl dr.Ionescu la telefon si am fugit spre cabinet. Pusu le-iubit foarte mult pe soacra si bunica noastră am zis sa o duc sa le mai vada. Cât era de sleită s-a ridicat pe piciorusele din fata si a deschis ochii larg iar dupa ce am iesit pe usa s-a trântit din nou pe o parte.Am ajuns la cabinet ecografie avea deja hemoragie interna câteva injecţii si la 15 min de când am intrat in cabinet ....a deschis gura larg o data, de doua ori si gata nu maI respira. Era in bratele mele.s-a rupt ceva in mine.pana sa ajungem la cabinet a venit cu capul in mâna mea,isi lua ramas bună de la mine si multumea pt viata frumoasa de care a avut parte. Nu pot crede ca ea nu mai este. Nu pot curata cuşca nu ma pot abtine din plâns. Pe drumul spre cabinet ii povesteam de momentele frumoase din viata ei asculta. Acum nu mai e, mai
am doar amintiri. E groaznic momentul nici nu stiu cum am rezistat.Ea micuţa nu varia sa plece pt ca m-a iubit enorm, dar asta a fost soarta ei. Acum este pe acest drum de curcubeu si eu nu pot crede ca nu mai este. Nu pot crede ca acum scriu despre ea la trecut. Pusica mea, iubita mea te iubesc enorm si imi e foarte dor de tine.....

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde crisa24 » 16 Ian 2013, 22:56

Ne lasa un gol imens cand pleaca, dar acum este in raiul porcutilor, cum imi place sa cred si e bine!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde roseta.stoned » 29 Aug 2013, 10:55

Pentru ca totul a inceput aici, si pentru ca sunt persoane care ne-au cunoscut si indragit, care ne-au indrumat si ne-au fost alaturi cand am avut nevoie, as vrea ca pe podul curcubeu sa ramana scris si numele primului meu porcut, pe care l-am iubit enorm si care va ramane intotdeauna in sufletul meu: Yoshi
A inceput sa se simta tot mai rau, si desi am incercat sa aflam ce se intampla cu el, am aflat prea tarziu cauza - maselute crescute peste masura. In ciuda eforturturilor de a-l face bine, starea lui s-a deteriorat tot mai mult. In noaptea de 26-27 august, sufletelul lui a parasit trupul slabit, pe care Keops nu l-a parasit o clipa...
Adio, prieten bland si iubitor!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Podul Curcubeu

Mesajde adelinatache » 29 Aug 2013, 12:23

Imi pare rau, Rose..... :(
Te imbratisez din suflet!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Podul Curcubeu

Mesajde FlorinG » 29 Aug 2013, 15:42

Ce veste trista...
Imi pare rau!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori