Comportament

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Comportament

Mesajde anisoara » 10 Ian 2013, 16:02

Nu mi se pare sa respire mai greu.am luat-o in brate si am pus urechea si pe burtica ei si nu se aude nimic dubios.
O singura data (dar mai demult) am auzit-o pe bella facand asa tot in momentul in care manca si am spus ca e haplea si mananca cu pofta.
Nu stiu de la ce ar putea fi pt ca nu a mancat /baut rece ca sa zic ca e gatul.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament

Mesajde khaos » 10 Ian 2013, 16:32

Si Pixel scoate niste sunete uneori cand mananca, insa diferita de cele ale Mayei. Doar cand mananca mar sau castravete sau ardei scoate niste sunete ca si cum se ineaca. Doar pe el l-am auzit facand asa. Concluzia a fost ca mananca prea cu pofta... Stiu ca am scris si pe forum cand m-a speriat prima data cu sunetele lui. :)

Maya face tot timpul, indiferent de mancare? Daca spui ca ai observat si la Bella, poate e ceva nu foarte important, poate mananca cu pofta, cum spui si tu.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Comportament

Mesajde anisoara » 10 Ian 2013, 16:39

Da, indiferent de mancare - am incercat si cu bobite, dovlecel si cu marar. Am observat ca scoate sunetele si cand mananca fan.La mancare ea este mai calculata, niciodata nu a infulecat precum Bella.
Am mangaiat-o sa vad cum reactioneaza - scartaie a placere, fara a scoate acele sunete ragusite.
O mai supraveghez sa vad ce mai e.
Oricum de la ce e sunetul...nu stiu, nu am idee si sper sa fie ceva temporar , sa nu fie nimic grav.
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Comportament

Mesajde anisoara » 11 Ian 2013, 10:54

Revin cu noutati si imi este teama sa ma bucur prea devreme!
Dupa ce toata ziua de ieri, noaptea cand manca fan si o parte din dimineata (tot la mancatul fanului pt ca inca nu primise masa de dimineata) Maya a continuat sa scoata acele sunete, gata, acum nu le mai aud.
Ce s-a intamplat?! Banuiesc ca a avut ceva ramas in gat pt ca,dimineata s-a agitat din cauza Bellei (sunt in calduri si sunt mai nervoase).Bella tot o necajea iar Maya a inceput sa se agite, sa sara si apoi - gata sunetele.La masa de dimineata si apoi la fan nu am mai auzit nimic!
Si sper sa nu revina. Acum dorm amandoua ! Sa vad mai tarziu ce se intampla!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Comportament

Mesajde khaos » 11 Ian 2013, 11:24

Tin pumnii sa fie ok :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: Comportament

Mesajde Pukka » 19 Ian 2013, 16:14

Am zis ca mie nu o sa mi se intample, dar na!
Am zis ca nu scriu aici, dar sunt suparata
Poarcele au inceput sa se bata, rau! Pana acum Sophie era "femela alpha", dar de miercuri Pukka&Rosie fac un fel de revolutie impotriva liderului! O inghesuie si o bat de urla saraca de ea, prima oara cum auzit cum urla am zis ca gata, o gasesc pe una din ele cu vreun ochi scos. E tunsa de celelate(intr-un fel ma "bucur" ca a avut blana lunga, desi o ciuntisem eu acum ~2 sapt., caci a portejat-o si nu a capatat rani in aceste "pitt-like fights"). Am bagat odata mana in cusca sa o scot din "coltii" celorlante si m-a ciupit Pukka, care eu credeam ca ma iubeste cel mai mult! M-am enervat cumplit, le-am separat, "regina" renegata sta la etaj si batausele stau jos. Pukka si Rosie nu se bat intre ele, dar daca deschid la etaj si se intalnesc cu Sophie, o ataca. Le-am mai tot lasat de miercuri cate 5-10min/zi impreuna dar la fel reactioneaza, eu tot sper ca o sa le treaca.
O sa incerc sa le mai las impreuna si sa le urmaresc, dar daca tot continua sa o hartuiasca pe S., o sa le las pe P.&R. jos, iar Sophie va sta singura sus, iar de weekend-ul viitor va sta cu Renee(atunci ajunge la mine). Sunt suparata, eu care credeam ca mie nu mi se va intampla sa-mi vad "copii" batandu-se intre ei, cineva cred ca s-a rugat sa mi se intample reversul.
Any suggestions? De ce si-au schimbat atitudinea asa brusc fata de "sefa"?
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Comportament

Mesajde Stef » 19 Ian 2013, 16:50

Cred ca s-au gandit ca daca se unesc sunt mai tari impreuna... Atata timp cat nu se ajunge la muscaturi urate, nu cred ca e bine sa le lasi separate, asa iti va fi si mai greu sa le impaci. Mai vezi ce mai zic si alti membrii.
Si vezi ca este un topic "Porcusorii mei se bat", cred ca ar fi mai bine sa intrebi acolo.
Aaa... si inca ceva. Vezi ca daca urla nu inseamna neaparat ca urla de durere. Dupa ce am pus prima data fetele impreuna, Mobie urla ca din gura de sarpe de cate ori se apropia Panda de ea. La inceput am crezut ca e din cauza ca o bate, dar apoi mi-am dat seama ca nici macar nu o atingea. Pur si simplu daca iesea Panda din casuta, de exemplu ca sa bea apa, Mob incepea sa urle de zici ca o jupuia de vie.

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: Comportament

Mesajde Pukka » 19 Ian 2013, 19:04

NU e vorba ca urla pt. ca le simte in preajma ei, urla pt. ca o musca/ciup. Efectiv o inghesuie si Pukka cel putin ciupe consecutiv de mai multe ori si dupa sta langa ea baraind-o. Am bagat mana intre ele sa o iau pe S. intr-un astfel de episod si m-am ales cu o zgarietura, chiar m-am mirat cum de ea nu a capatat una(am controlat-o atent in raspar si am pipait-o dar nu am gasit "bube"). :(
O sa iau a rasfoit si topicul mentionat de tine. Merci!
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

salutare

Mesajde mihaelapufy » 22 Ian 2013, 00:29

bunaaa! am si eu o intrebare... porcutza nou venita (1 luna) e dependenta de cea mare (cca 5 luni) se tine numai dupa ea... asta inseamna ca vrea sa domine sau ca vrea pe cineva alaturi in locul mamicii ei ?:D de la inceput a fost mai "tupeista" si a incercat sa se impuna ..dar acum vad ca s a potolit..cea mare o lasa in pace in schimb nu i lasa loc nici sa respire;)) au doua casute ...dar cea mica vrea sa stea amandoua in una singura;)) a incercat cu cedarea locuintei dar degeaba ..prea insistenta;)) si a cedat intr un final sa doarma cu ea..;)) vreau in schimb sa nu ajunga s o bata ce a mica atunci cand ajunge la 5-6 luni ... merci :)

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: salutare

Mesajde chinchi2 » 22 Ian 2013, 00:45

Casuta trebuie sa aiba 2 iesiri ca sa poate iesi purcelusele din ea.Este normal sa se tina una dupa alta,sa se baraie si sa se urce una pe alta.
Asa sunt ei.
Atunci cand clantane din dinti si sta fata in fata,atunci se vo batea.Dar nu cred ca e cazul.Este normal sa fie apropiate :up:

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: salutare

Mesajde mihaelapufy » 22 Ian 2013, 00:53

poi da o sa ma uit de o casuta cu doua intrari/iesiri:P mai pufy e calma..dar ea e "muta" nu scoate nici un sunet ... ciufulita e ..guraliva rauuuu;)) la inceput clantanea ce a mica la ce a mare :)) dar s au potolit...plus ca ciufulita i a tras o karata la ce a mareee de nu s a vazut:))

Ps:la inceput imi era frica sa nu se accepte ( la pufy..k de e mare si nu a mai stat langa un porcusor de 2 luni dar socotelile de acsa nu s au potrivit cu cele din targ in privinta noastra dupa doua ore zici k erau amandoua d cand lumea ,,,iar pufy e mama ei;))):P acum ma sperie apropierea lor brusca;)) asta mare nici sa manance nu poate cu toate ca au separat mancarea si in mod egal ..dar degeaba...:)) si sa le vezi ce sar prin cusca ..aaa si culmea pufy e mai blanda;)) parca se roaga de mine sa nu o mai las cu bestiuta;)) dar cand vine la mangaiat ..hop si ciufulita langa;)))

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: salutare

Mesajde chinchi2 » 22 Ian 2013, 00:58

Asa facea si porcusorul meu,parca ma implora sa il scot de langa nou venit.
La mine s-a lasat cu batai si cu rani destul de mari.
Inno ii era frica sa si manance langa Boomer si imi era frica ca nu au cum sa se inteleaga,amandoi fiind baieti de 1 an cu diferenta de 2 saptamani intre ei.
Dar pana la urma se accepta si isi tin unul altuia companie,si asta e cel mai important.
Pufy se va obisnui cu micuta adusa ,este normal sa fie asa.
Cand le dai mancare incearca sa pui in toata cusca nu numai intr-un loc.
Cea mica va creste mare si se va potoli,acum e puiut :giggle:

mihaelapufy
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 06 Ian 2013, 04:43
Localitate: bucuresti

Re: salutare

Mesajde mihaelapufy » 22 Ian 2013, 01:03

mica cu ghilimele de rigoare ...e cat a mea..care dupa calculele mele ..adica o am de 2 luni (azi) si cei de la pet au zis k are 4 luni atunci ..ar avea cam..6 luni ...ce a mica..face 1 luna pe 23 acum ;)) si e cat pufulina mea...poate e din cauza ca a durat ceva timp pana si a revenit...aa si ce a mica are 450 Gr ..pe pufy nu am cantarit o dar are la fel asa la mana ;)) cat trebuie sa aibe porcusorii normali la 1 luna si la 6 luni ..nu i obeza aia mica dar e in alta stare fatza de cum a fost adusa ce a mare ...

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Comportament

Mesajde Gabici » 26 Iun 2013, 14:48

M-a rugat cineva sa am grija de porcusoarele ei cat timp e plecata in concediu; cum eu am baieti si ele sunt fete...nu stiu cum sa procedez; daca le asez cusca in camera alaturata oare se vor simti unii pe altii, mai ales ca pe vreme caniculara sunt nevoita sa tin toate usile deschise zi-noapte?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori