Porcusor cu un ochi alb

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 18 Iun 2012, 23:10

Da, antibioticul este in cazul unor complicatii(infectii)asa cum spune si Domnul Doctor.
Majoritatea porcusorilor au diabet de tip doi, non-insulino-dependendent, din fericire!
Sunt si medicamente care se administreaza oral, fara injectie, medicamentul se numeste in Canada-gliburida, in in Statele unite -glipiza si in Marea Britanie-glibenclamida, exista si suspensie orala cu diferite arome si sub forma de comprimate care se farama si se dau impreuna cu mancare de bebelusi cu seringa!
Micronase de uz uman ( Globurida ) este un medicament care acţionează ca şi hipoglicemiant. Deci rolul ei este de a reduce glicemia.
Insulina NPH-este insulina umana,NPH vine de la Neutral Protamine Hagedorn si este de trei feluri cum a spus si Paula, mai sus si Domnul Doctor.


ps: ce este cu web-ul? :wasntme:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde maria » 19 Iun 2012, 08:13

OAAUUU
bravo 24, m-ai impresionat
multam pt lamuriri
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde Gemon » 19 Iun 2012, 09:08

Crisa, atunci cand in Răspunsuri Infoveterinarul! se includ si informatii de pe site-ul gemon, corect e sa se mentioneze sursa, vezi in mesajul tau recomandarea privind dieta ce este copiata de aici http://www.gemon.ro/boli7.htm#diabet si cea cu probiotice http://www.gemon.ro/boli.htm#probiotice
Multumim.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde FlorinG » 16 Dec 2012, 02:25

Am si eu nevoie de niste sfaturi urgent, pana ajung luni la medicul in care am incredere.

Problema este cu Trei si inainte vreau sa explic ce se intampla de obicei. Din cauza piciorului stanga spate, care nu o sustine prea bine, din cand in cand se rostogoleste si daca nu reuseste repede sa ajunga singura in picioare (nu sunt mereu sa o asez pe picioare) intra in panica si se misca haotic si se zbate. In plus, ea in mod normal sta stramba catre stanga si de cele mai multe ori face stanga, nu dreapta.

Noaptea trecuta am auzit zgomot puternic, s-a auzit ca atunci cand se rostogoleste sau daca se mai cearta una pe alta cand se intalnesc (pana acum niciodata nu s-au muscat, doar clantaneli singulare in aer si ridicari de boturi). De dimineata a venit la mancare, a mancat, am observat ca parca sta un pic prea mult indreptata spre stanga dar nu am observat ochiul. Seara am observat ca sta foarte incovoiata spre stanga (in cerc, cu capul spre fund) si am vazut cum arata ochiul ei. Eu cred ca a nimerit-o in ochi Ruby cu dintii (mai probabil) sau s-a rostogolit si s-a frecat cu ochiul de fan.
Ma gandesc ca sta spre stanga pentru ca o doare ochiul. Am observat ca Ruby e putin mai agresiva in ultimele 2 zile, pentru ca o mai loveste din cand in cand, iar atunci cand e lovita, Trei se incovoaie brusc si sta asa 1-2 minute.

Pe langa asta, atunci cand se incovoaie brusc i se si misca ochiul stang stanga-dreapta, dupa ce incepe sa se miste normal nu mai face asta.

Vreau sa stiu si eu ce sa iau de la farmacie sa ii dau pana ajung luni la medic cu ea.
Am si trei poze de rezolutie mai mare:
Imagine

Imagine

Imagine

Eu am citit pe site si scrie sa ajung cu ea urgent la medic. Astept, va rog, un sfat. Multumesc!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde FlorinG » 16 Dec 2012, 15:03

In acest moment sunt intr-un sat, unde e si un cabinet veterinar si am intrebat acolo. Unul din doctori mi-a dat Gentocin Plus si mi-a spus sa ii pun in ochi, iar celalalt mi-a spus sa cumpar pe care sa il aplic si apoi sa masez cu pleoapele. Nu am facut inca nimic.
Mai merg in curand si in Ploiesti la un doctor cu pozele sa intreb.

Se intampla ca niste crize in care se incovoaie spre stanga pentru cateva minute si ii e putin mai greu sa manance cand sta asa, dar isi si revine din asta. Curge foarte putin ochiul.


Later Edit: I-am aplicat Corneregel, asta mi-a zis si doctorul de la Ploiesti. Il sun maine pe dr. Ionescu (azi nu era) sa cer o parere.
Ultima oară modificat 16 Dec 2012, 22:53 de către FlorinG, modificat 1 dată în total.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde MaraC » 16 Dec 2012, 22:50

Eu am avut probleme cu ochii la doi porcusori.
Acum mult timp, in ochiul lui Alvin a intrat un fir de fan (nu imi aduc aminte cum arata ochisorul lui) si mama a sunat-o pe doamna doctor Ana Pantu iar dumneaei ne-a spus sa ii aplicam unguent cu kanamicina; ochiul a trecut rapid.
Acum 3 saptamani, lui Corb i s-a pus o pelucula alba pe ochi (ca la Trei) si i s-a umflat zona de langa ochi. Am incercat cu kanamicina, dar se inrautatea (in afara de acea pelicula alba, intrase si un tesut rosu), asa ca am plecat la doamna Ana. Dumneaei ne-a spus ca, de fapt, fusese muscat, ochiul fiind pierdut deoarece iesise umoarea apoasa. Ne-a spus sa il curatam cu ser fiziologic (din acela fiole, de la farmacie) picurand direct in ochi si sa incepem sa il dam cu Mibazon (unguent de uz veterinar cu antibiotic, pentru ochi sau piele, il mai folosisem mai de mult pentru o infectie a pielii a catelului meu) o data pe zi si sa venim iar la vizita peste 3 zile. De la prima aplicare ochiul s-a dezumflat remarcabil si, spre fericirea mea, a inceput sa se cicatrizeze, nefiind necesara o operatie de scoatere a tesutului ce a ramas acolo.

La Corb arata mult mai rau ca la Trei, mie mi se pare ca e doar putin zgariata, nu atat de infipta. Dar nu ma pricep foarte bine. Incearca sa o suni pe doamna Ana si sa ii descri cum arata, poate iti ofera ceva.

Mult noroc si insanatosire grabnica!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde FlorinG » 16 Dec 2012, 23:00

Multumesc Mara! Sun maine sa mai intreb.
Din momentul in care i-am pus gelul sta incordata/incovoiata maxim. Sper sa isi revina repede.

Sanatate lui Corb!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde MaraC » 16 Dec 2012, 23:20

Multumesc, si mult noroc cu Trei, sa se faca cat mai repede bine!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde Gemon » 17 Dec 2012, 01:55

Bine ai facut, gelul oftalmic Corneregel contine Dexpanthenol (Provitamina B5), asta recomanda si medicii vet specializati pe porcusori in asemenea situatii, au folosit cu succes la porcusori multi membrii si de pe forumul maghiar, are efect cicatrizant si regenerant. Picaturi oftalmice cu antibiotic se aplica in cazul in care se doreste a preintapina o eventuala infectie.
Vezi de ex. la acest porcusor era mult mai urat,
https://lh5.googleusercontent.com/-A5Gi ... ohotom.jpg
dupa 2 saptamani de tratament s-a vindecat complet.
Fişiere ataşate
tohotom.jpg

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde FlorinG » 17 Dec 2012, 12:23

Multumesc, m-am mai linistit, nu gasisem nicaieri exemple in care a fost tratat porcusorul cu asta, si credeam ca ii prelungesc durerea nefacand nimic folositor.

De dimineata era mult mai activa si nu am vazut-o sa se incordeze/incovoaie cat am urmarit-o. Iar ochiul nu ii mai curge.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
izopren
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Aug 2011, 18:44
Localitate: Timisoara

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde izopren » 27 Dec 2012, 16:48

Buna tuturor... si Sarbatori Fericite!

Scriu in legatura cu ochii albi la porcusori...
Am avut o porcuta care suferea de asa ceva, la ambii ochi, intr-un timp foarte scurt a orbit, nu stiu de ce, medicul a zis ca are diabet. Adevarat, in urina, nivelul de glucoza era foarte ridicat, dar asta e doar un test dupa care sa te ghidezi, nu e foarte eficient.

In fine, vreau doar sa va spun ca am inceput un tratament in noiembrie-decembrie, iar in martie-aprilie ochii porcutei au revenit la culoarea normala, nu mai era urma de cataracta, iar vederea s-a imbunatatit, nu se mai lovea de obiecte prin casa, nu mai mergea pe langa mariginile peretelui.

Tratamentul consta in picaturi de la PlantExtrakt, din mladite de afin. De 3 ori pe zi, cate 3-4 picaturi (daca tin bine minte).
http://www.plafar.net/produse/Plantextr ... i8741.html

sper ca va ajuta cu ceva:)

multa sanatate voua si porcutilor!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 10 Iul 2013, 19:45

Buna ziua!
Din cauza unui spic din acela de iarba, bruna are un ochisor alb.Initial am crezut ca diabetul ei sa agravat, insa la un control amanuntit s-a descoperit de catre veterinar ca are un corp stain acolo.



A primit cavasan de 3 ori pe zi, pentru ca cornergel nu se mai gaseste.
Daca nu era descoperit la timp, se infecta si isi putea pierde ochisorul.
Ce parere aveti despre acest produs cavasan?
Din cate vad eu este atibiotic, deci dupa 2 ore probiotic.
Inainte de a ajunge cu ea la cabinet i-am pus tobradex, pentru a nu se infecta si este si antiinflamator+biotics baby dupa 2 ore.



am sa iau si tinctura de mladite de afin.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde Alexandra-Mihaela » 11 Iul 2013, 13:19

Am observat zilele trecute ca Mimi are un punct alb in mijlocul ochiului si pe marginea lui, pielea un pic alba. Ochisorul nu ii curge.
P.S. De la ce fac porcusorii diabet?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde Gemon » 11 Iul 2013, 19:06

Am patit-o si noi in urma cu doi ani, s-a infipt deasupra ploapei lui Dagi o arista, vezi aici viewtopic.php?p=115754#p115754
Cu varful ascutit la miscare se deplaseaza doar inainte, patrunde usor in piele si este greu de indepartat.
Cavasan contine Cloramfenicol (acest antibiotic am folosit si noi, sub forma de picaturi oftalmice) si Vitamina A (retinol) ce previne inflamarea si este esentiala pentru vedere.

Alexandra-Mihaela, despre diabet poti citi . Pe langa alte cauze (alimentatie nepotrivita, altele) un porcusor poate dobandi diabet si in cazul in care este expus la stres intens/continuu. Punctul alb in mijlocul ochiului poate aparea si in cazul ranirii ochiului, pentru a avea un diagnostic si pentru a putea lua masurile necesare, este bine sa o vada un medic veterinar care poate examina atent ochisorul.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor cu un ochi alb

Mesajde crisa24 » 11 Iul 2013, 21:48

Deja dupa 2 zile, ochiul arata foarte bine :), pun poze cu refacerea ochisorului, in cateva zile.Multumesc!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori