Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Intrebari la care nu s-au gasit raspunsuri citind site-ul gemon.ro

Moderator: ramona_inka

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Hanelore » 22 Noi 2012, 19:39

multumesc crisa24 tu tot timpul m-ai ajutat cu sfaturi bune...:D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 22 Noi 2012, 19:56

Ocazional o bucata mica de coaja de banana in forma proaspata s-ar putea da porcusorilor, daca aceasta ar fi culeasa atunci cand e coapta (in forma bio), si nu verde. Cea care ajunge la noi din import, este tratata cu diferite pesticide si e supusa unui tratament cu etilena, vezi http://www.ziare.com/valeriu-tabara/sti ... na-1078211 .
Poti usca panusele de la porumb, la fel poti usca diferite plante medicinale ce le poti da sub forma de recompense sau amestecate cu fan.
Hrana speciala contine proportii echilibrate de fibre, minerale, vitamine, aminoacizi etc., fructele si legumele ce oferim noi, este bine sa primeasca in forma proaspata, nu recomand sa se dea lor in forma uscata.
Vezi si viewtopic.php?p=101470#p101470

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde crisa24 » 22 Noi 2012, 21:14

fara gemon.ro nu as fi putut sa iti dau nici macar un sfat, informatiile pe care le stiu, cu toate ca recunosc ca din 2010, nu am citit tot si in fiecare zi invat ceva nou, sa ii multumim lui gemon ca exista! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Hanelore
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Noi 2012, 18:37
Localitate: Suedia

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Hanelore » 22 Noi 2012, 21:32

da asa este si eu am invatat multe de pe gemon si inca mai am multe de invatat si tot timpul vom avea de invatat multumesc inca o data...

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 14 Dec 2012, 23:15

Meniul porcusorilor mei pe ziua de azi:
De dimineata
2-3 lingurite de mancare speciala
1 legatura pe patrunjel
Dupamiaza:Un sfert de sfecla si 2 feliute de portocala doar pulpa :giggle: .Le-am dat pentru prima data portocala si chiar le-a placut :heart:
Seara
Cand ii scot afara ii resplatesc cu putina mancare Krok Crispy si cand i-am bagat in cusca le-am dat jumatate de dovlecel.

CRedeti ca le dau prea multa mancare?
EI sunt foarte multumiti cu ce primesc si nu rateaza nicio masa :lol: ,cum faceau inainte.
Ce legume se pot da iarna??
Acum nu prea mai sunt legume romanesti si nu stiu ce sa iau ca sa le fie bine :thinking:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 15 Dec 2012, 20:52


chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 15 Dec 2012, 21:40

Pai le iau pastarnac,telina,marar,patrunjel,sfecla,dovleac de placinta.
Multumesc,o sa cresc :up: Deocamdata am pus doar grau dar voi incerca sa pun si restul... :winking:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ramona_inka » 16 Dec 2012, 00:35

Iti garantez ca va fi o reusita toate aceste cereale crescute de tine in casa! Acum iarba mai poti profita si de varza, dovlecel/zuchini, chiar daca sunt importati. Brocoli iar le place foarte mult si este foarte bun. Asta poti creste chiar tu in casa exact asa ca pe iarba de grau. Cumperi seminte de brocoli si pui la incoltit. La fel poti face si cu semintele de floarea soarelui. cand au crescut de cativa cm si au deja 2 frunze (nu mai mult!) tai si dai sa manance. Poti manca si tu in salata, este delicios :-)

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde MaraC » 16 Dec 2012, 00:38

Brocolii cam cate "capatani" (stiu ca partea pe care o mancam noi e floarea, dar nu stiu cum sa ii spun) ar avea voie (pe cap de porcusor)? Sau au voie doar frunze/tulpina?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde ramona_inka » 16 Dec 2012, 01:00

Se numeste buchetel daca tot vorbim de "flori". Initial dai unul foarte mic, cam cat o cireasa, apoi vezi cum reactioneaza ei la nou. Ulterior cresti portia pana ajunge la o masa de sine statatoare, adica cateva buchetele (ai mei adora acum iarna dovleacul, sfecla si brocoli, alaturi de varza). Pot primi si de la conopida si de la brocoli si inflorescenta si frunza si tulpina frageda.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 16 Dec 2012, 01:12

As putea sa le iau si alte seminte de flori sau legume?
Daca da,atunci ce?
O sa le iau seminte de brocolli(sper sa gasesc),seminte de floarea soarelui,boabe de grau,porumb,orz si ovaz pentru ca sunt bune pentru ei :heart: :loving:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Gemon » 17 Dec 2012, 01:26

Iti arat recolta noastra, pentru a vedea la ce distanta sa pui semintele

Vlastari de floarea soarelui (Helianthus annuus)
Imagine
Aprox. asa o cantitate primeste un porcusor dupa ce a fost introdus treptat, prima data oferind doar putin
Imagine
Aici am scris cand trebuie taiate http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... 38#p101738


Vlastari de broccoli (Brassica oleracea convar. botrytis var. italica) - seminte se gasesc in pliculete, eu de ex. am cumparat la Kaufland
Imagine
(aici am umplut lada numai pana la jumatate cu pamant, avand doar atat pamant atunci seara cand am semanat, aveau firele putin mai lungi, dar la fel de gustoase, din aceasta cauza :smile: ).


Seminte de salvie (Salvia officinalis) am pus in ghiveci la sfarsitul iernii, tinand la temperatura camerei.
Imagine

Aici sunt 9 fire in ghiveci. Dupa doua luni aveau aceasta marime, am pus des pe tarasa la soare ziua cand era cald
Imagine
fiind prea inghesuiti, la aceasta marime trebuie pus deja fiecare fir separat in alt ghiveci - avand gradina la sat, in luna mai am pus acolo in pamant la o distanta de 20 cm.

Recoltez inainte de inflorire, dupa ce rup, cresc altele avand ramuri tot mai dese si baza lemnoasa - porcusorilor le dau in forma uscata numai cateva frunze odata la 7-14 zile
Imagine
Nu se va da la femelele gestante si cele care alapteaza.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 17 Dec 2012, 02:45

Multumesc mult :love: .
O sa pun si eu ce pot.Prima data ma gandesc sa pun grau,porumb,floarea soarelui si brocolli.
Multumesc inca o data :hi:

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde Stef » 08 Ian 2013, 01:03

De unde se pot lua seminte de orz, ovaz si floarea soarelui? De grau si porumb am facut rost, dar restu nu gasesc pe la cunostinte si nu stiu de unde sa cumpar...

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Meniul porcusorilor mei, ai tai, ai lui...

Mesajde chinchi2 » 08 Ian 2013, 01:12

Nu stiu daca se cumpara de undeva.
Eu am o matusa si de la ea am luat orz si floarea-soarelui :up:
Iti recomand sa pui Floarea-soarelui pentru ca ,creste destul de repede si porcutii mei au mancat tot :up: .Chiar azi le-am dat.
Orzul si porumbul mi-au dat batai de cap ~X(
Porumbul creste in 20-22 de zile


Înapoi la “Ingrijire, hranire”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori