Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 03 Dec 2012, 23:33

A murit!
S-a comportat atat de ciudat, era atat de nervos si agitat cum nu l-am vazut niciodata si casca ochii larg!
Nu inteleg ce s-a intamplat!
Inca nu imi vine sa cred!
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Diaree

Mesajde Allma » 03 Dec 2012, 23:44

Off.. :cry: Imi pare foarte rau, desi nu postam urmaream aici...ai facut ce ai putut :( Acum, incearca sa te tii tare
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde biancadumy » 04 Dec 2012, 01:36

Gabici,imi pare EXTREM de rau :( fii tare pentru ceilalti 2 :cry:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 04 Dec 2012, 09:47

imi pare rau....
iti doresc putere sa poti sa treci peste.
ai facut tot ce se putea, ai incercat. l-ai iubit enorm si a avut alaturi de tine o viata foarte frumoasa. fii sigura ca el stie asta si ca acolo sus, la podul curcubeu e bine, nu il mai doare nimic, e numai iarba si el e vesel.
porcutii astia...traiesc putin, dar lasa in urma lor un dor imens.....
nu cred ca dispar de tot, vreau sa cred ca raman langa noi asemenea unor ingerasi.
si astfel cum in memoria mamei dedic tot ce e bun in viata mea, grija fata de celalalt porcut si poate salvarea unui altuia i le voi dedica lui blue cand va fi momentul.
fii tare, suflet bun, plange-ti durerea cat simti tu nevoie, dar apoi capul sus si mergi mai departe, fratiorii lui au nevoie de tine.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 04 Dec 2012, 11:00

Va multumesc mult pentru incurajari.
Povestea lui nu a fost una prea frumoasa, poate unii dintre membrii mai vechi tin minte ca acum un an a ajuns la mine, bolnav, pentru ca stapanii spuneau ca nu sunt in stare sa il hraneasca ei cu seringa; m-am chinuit si eu si el peste o luna, pana se-a revenit cat de cat; au fost probleme cu dintii, cu digestia, a avut apoi si Trixacarus, si raceala.
Unele probleme ca diareea i-au tot revenit insa nu am mai vrut sa il tot stresez cu tratamentul, si observasem ca disparea de la sine dupa o zi-doua.
Ma buur ca am reusit cel putin sa ii prelungesc viata cu un an, sa i-o fac mai frumoasa ca inainte, sa aiba parte si el de atentia cuvenita si nu in ultimul rand de un partener cu care s-au inteles uimitor de bine; Pufuletz a fost pur si simplu inragostit de el, imi erau atat de dragi cand ii vedeam cum statea lipiti sau dormeau bot in bot.
Oircum, pentru mine el a fost o adevarata minune, cand ma uitam la el imi lumina ziua stiind ca l-am salvat, amintindu-mi prin cate am trecut si de cate ori am crezut ca va muri. Oare mai exista minuni?
Acum, nu stiu ce va fi...deocamdata tot caut raspunsuri, oare unde am gresit, oare ce a avut de fapt?
Cel mai mult as vrea sa stiu: oare i-a putut fi fatal tratamentul? Voi ce credeti? Am vazut ca nici Gentamicina si nici Enteroguard nu e interzis porcusorilor. E adevarat?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 04 Dec 2012, 11:59

Va rog, sa imi spuna si mie cineva, putea sa moara de la Enteroguard??? ~X(
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 04 Dec 2012, 12:33

contine oxitetraciclina..... :( , antibiotic interzis la porcuti.
Metronidazol ......................................................................................................................... 50 mg

Oxitetraciclina hidroclorică .................................................................................................. 30 mg

Furazolidonă ......................................................................................................................... 10 mg

Bismut subnitric .................................................................................................................... 10 mg


Un medic cu experienta in tratarea porcusorilor de Guineea niciodata nu va prescrie/administra nici una dintre
urmatoarele antibiotice, nici macar in cazul in care nu exista alta alternativa! Aceste antibiotice fac ca starea lui sa
se agraveze si mai mult:
Penicilina in orice forma, Amoxicilina (Clavamox), Eritromicina, Lincocin (Lincomicin, Lincorex),
Lincospectin, Streptomicina, Clortetraciclina, Oxitetraciclina, Dihidrostreptomicina, Ampicilina,
Cefalexin, Cefadroxil, Cefalosporinele, Cefazolina, Clindamicina, Bacitracina, si derivatele acestora.

Imi pare rau ca trebuie sa ne dam seama acum. :cry:



http://www.romvac.ro/p/ENTEROGUARD-40-COMPRIMATE
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 04 Dec 2012, 13:54

Da, acum am invatat si eu ca Oxitetraciclina nu e indicata, si nu mi-am dat seama ca nu e acelasi lucru cu Tetraciclina normala.
Sa ii fi fost fatala, sa moara de la ea in 5 ore de la administrare???
Poate cineva sa imi raspunda la asta, Geda?
E important ca sa stiu pe viitor. :cry:
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 04 Dec 2012, 15:51

Probabil ati uitat ca ati discutat aceasta tema aici viewtopic.php?p=111647#p111647 :(
(Nota: a nu se confunda cu )

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 04 Dec 2012, 21:55

Da, regasisem si eu azi acea discutie cautand depre enteroguard, insa spre rusinea mea nu imi aminteam nimic, mi s-au intamplat multe anul acesta.
As vrea sa reusesc sa imi dau seama insa daca a murit atat de subit si rapid din cauza acelui enteroguard+gentamicina sau o fi fost din cauza bolii, ca am vazut ca au fost aici pe forum porcusori care au supravietuit si dupa una-doua adiministrari de enteroguard chiar daca au avut o stare generala proasta; eu apucasem sa ii dau la doua ore dupa antibiotic, probioticul, insa la tre ore dupa acesta a murit pur si simplu.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 05 Dec 2012, 11:05

Imi pare rau pt tine si pt micut.
Stiu povestea lui iar acum ma gandesc ca Tu i-ai oferit cele mai placute momente din scurta lui viata!
Acest fapt ar trebui sa te consoleze cat de cat!
Noi te imbratisam cu mare drag !
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 12 Dec 2012, 10:00

Bella are iar probleme cu burtica.
Duminica la pranz a mancat brocoli iar bobitele moi au aparut luni dupa aniaza cand am observat ca e si balonata (nu putea sa stea pe burtica.
I-am facut ceai de menta si salvie, i-am dat smecta, espumisan si biotics ( respectand dozele si timpul dintre administrari).A mancat fan, morcov, telina si sfecla rosie, i-am dat si tarate, si cavia complete. Ma asteptam sa-i treaca pana acum dar nu am vazut nici o schimbare.
Este vioaie, mananca si nu a slabit.
Nu mai este balonata (aseara dormea intinsa )
Cu ce ar trebui sa continui, ar trebui sa-i schimb tratamentul sau sa merg cu el in continuare?
Am citit ca ar fi bun si sucul de morcov - cat ar trebui sa-i dau?
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 12 Dec 2012, 10:43

Pe langa fanul ce se gaseste in suportul obisnuit, pune acum mai des fan in diferite locuri, de ex. direct pe asternut, pe langa sau deasupra unei accesorii, intr-un suport improvizat ce astfel indeplineste functia de bariera vizuala sau ascunzis, modul acesta de servire trezind comportamentul de cercetare, o indeamna sa consume mai mult fan ceea ce are o influenta deosebit de benefica asupra intestinelor, regleaza peristaltismul acestora, ajuta la echilibrarea florei intestinale si a tranzitului. Este important sa nu introduci in aceste zile nimic nou in meniu, sa primeasca mai putina hrana speciala (reduci doar putin cantitatea, nu si frecventa care pastrezi, oferind ca si pana acum - asa va consuma o cantitate mai mare de fan), si sa ii oferi cateva zile mai ales radacinoase. Sub forma de recompensa poate primi putina frunza de menta, daca ai in casa.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 12 Dec 2012, 11:12

Spatiul lor arata aproximativ asa
Imagine
Modificate sunt casutele din interior - acum avand etaje din parchet iar in exterior casutele sunt expuse altfel. Fan are si in interior si in exterior si chiar mananca.
Este interesata de mancare - cum intru in camera vine repede si miroase, sa vada daca i-am adus ceva.
Voi continua tratamentul si meniul cu radacinoase.
Sper sa fie bine.
Of, si toate acestea se intampla exact de ziua ei - lasam tortuletul pt mai tarziu!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 12 Dec 2012, 11:40

Este un loc bine amenajat. :up: Ideea e noutatea in ceea ce priveste gasirea fanului in acest spatiu amenajat, fiind animale extrem de curioase orice mica schimbare este observata si studiata (iar fanul gustat) cu interes, punand in alte locuri sau altfel servit (in alt suport ce e la indemana prin casa sau agatat in alt loc) le va indemna sa se bage in acesta, sa il rontaie etc.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori