Nelamurire ....

Prezentari, loc de intalnire cu membri noi
Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 25 Iul 2012, 10:45

Am grija :D pisicile nu au acces decat cu mine in camera :up: ....... si cand intra stau pe scaunu de la pc si se uita cate o ora la ei, fara sa schiteze un gest.

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Ancu Toma » 26 Iul 2012, 12:30

buna daniel, si bun venit pe forum!

sunt foarte frumoase porcutele tale. sa te bucuri de ele si sa fie sanatoase.

as avea o sugestie in ceea ce priveste cusca. din poze imi pare ca prea inalta, nu ai putea sa ii reduci inaltimea la 2 palme de exemplu? asta ar veni cred (!) vreo 20 de cm. si incearca sa nu pui autocolant de jur imprejurul custii, lasa lumina sa intre ele. daca le micsorezi inaltimea, nu le vei mai creea senzatia de acvariu. lasa aerul sa circule in cusca lor. eu de exemplu am pus cam 10 cm de policarbonat si inca vreo 10 gard de sarma. fiind sociali, dupa perioada de acomodare se vor urca cu labutele pe marginea custii sa iti ceara mancare. nu vrei sa ai un porcusor chinuit pentru ca aluneca pe policarbonat, nu? in plus, te vor vedea mai bine si nu se vor mai speria atat de tare.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 26 Iul 2012, 13:31

Salut! Cusca are 40cm inaltime si nu prea as vrea sa mai tai din ea deoarece cand o sa creasca o sa iasa afara din ea ..... cel putin asa fac ale colegei de la care le-am luat, cusca ei cred ca are vreo 30 de cm si se trezeste cu ei pe afara. Lumina au suficienta deoarece stau langa geam. Eventual as putea sa fac niste gratii cu ajutorul policarbonatului, sa tai din el din 2 in 2 cm pe lungime :roll:

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Ancu Toma » 26 Iul 2012, 13:41

de ce nu iei gard de sarma, e 7 lei un kg si iti intra cam 3m intr-un kg. in prinzi in jurul custii si gata treaba. :winking:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 26 Iul 2012, 16:43

Nu ma prea incanta ideea plasei de sarma ........ mai bine tai 15 cm din gemuletu de plastic .......... dar din punct de vedere al luminii si al aerisirii mi se pare ok :confused:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde crisa24 » 26 Iul 2012, 16:51

ps: suntem off topic cred!
poti decupe un perete, faci un cadru o sina "II" pe care sa pui o bucata de pexiglas, priveste poza de mai jos, cusca are 35 cm inaltime, dar fetele mele stiu sigur ca nu ies :D, baieti sunt mai curajosi, asa ca pentru ei am ales ceva mai sigur! :giggle:

http://1.bp.blogspot.com/-c4SfxaKaHZA/T ... 121291.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-7CEIlDDJmYw/T ... 121266.jpg


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 04 Sep 2012, 16:37

Salut din nou, am observat ca adora sticksurile, pot fi nocive pentru ei? Oricum le-am dat doar sa vad daca le pace, doua bete la numar ...... si in mai putin de un minut nu mai era nimic :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Nelamurire ....

Mesajde Allma » 04 Sep 2012, 16:41

Nu cred ca sunt nocive, insa nu sunt deloc bune, da o cautare pe forum si vei vedea zeci de motive
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 04 Sep 2012, 16:44

Nu am reusit sa gasesc nimic legat de sticksuri, de aceea am intrebat :wasntme:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Nelamurire ....

Mesajde Allma » 04 Sep 2012, 17:26

Geda a zis:
"Unul din motive este continutul mare de chimicale. Acele seminte nu stau lipite pe baton de la sine ;-) La unele batoane se foloseste
miere, iar pentru porcuti dulciurile sunt total interzise. Porcutii de Guineea nu au nevoie de batoane, blocuri minerale si alte bazaconii care se gasesc in pet.
Are nevoie de fan, hrana speciala de calitate , legume si fructe proaspete. Ca si "gustare" poti sa ii dai iarba (culeasa din sursa sigura,
spalata bine si uscata), poti creste iarba de grau, sau ii poti da marar si patrunjel (nu cred ca exista bestie care sa nu le adore)."
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Nelamurire ....

Mesajde chinchi2 » 04 Sep 2012, 17:56

Buna :hi: !
Ei sunt animale rozatoare si mananca plante,legume,fructe,fan.Te rog nu le mai da ,ca nu le face bine.
Chiar daca le place,nu trebuie sa te iei dupa ei.
Nu au voie,da-le legume,iarba,fan.

Avatar utilizator
Daniel_art13
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 54
Membru din: 11 Iun 2012, 03:33
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Nelamurire ....

Mesajde Daniel_art13 » 04 Sep 2012, 23:59

Ok, multumesc frumos, semnat si bagat la cap :up2: Oricum au fost doar doua betisoare, in rest mananca numai iarba, fan, morcovi,castravete, sfecla furajera, patrunjel, mere, lubenita, varza siiiiiiiiiiiiiiii casuta :shock: adora sa roada la ea ..... cred ca nu uitai nimic din ce le dau momentan :smile:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Nelamurire ....

Mesajde Allma » 05 Sep 2012, 00:01

Si niciodata nu e prea tarziu sa adaugi noi alimente in meniu :up:
Old username: Andreea_Molly

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Nelamurire ....

Mesajde chinchi2 » 05 Sep 2012, 00:18

Le mai poti da marar,pastarnac,dovlecel,struguri,piersici,telina,porumb in lapte,ardei,pastai de Mazare,trifoi,frunze de papadie(porcusorul meu le adora :clapping: ).Le mai poti adauga si altele,ai de unde sa alegi :giggle:.
AI grija de fete :hi:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire ....

Mesajde khaos » 05 Sep 2012, 16:17

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Membrii despre porcusorii lor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori