Porcusori certareti

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
claudia
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 25 Ian 2010, 18:55
Localitate: cluj-napoca

Cusca

Mesajde claudia » 03 Mar 2012, 23:33

Salut
Am doi porcuti minunati, dar care de un timp incoace nu prea se mai inteleg, mai exact de cand unul dintre ei a avut o problema la dintisori si a inceput sa manance mai putin.
M-am gandit sa le fac o cusca, suficient de mare pt amandoi (respectand dimensiunile date pe site), care sa fie despartita la mijloc cu niste gratii. Ce ziceti, ar fi ok?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca

Mesajde irena » 03 Mar 2012, 23:42

iti raspund aici, insa maine am sa mut discutia intr-un topic potrivit.
daca nu se bat rau, si anume sa se lase cu rani, nu ai motive sa ii desparti.
in general schimbarea ajuta foarte mult. muta accesoriile prin cusca, amenajeaza
cusca in asa fel incat sa aiba bariere vizuale, fanul pus strategic ajuta.
pune o poza cu cusca si mentioneaza ce dimensiuni are, iti putem da niste idei.
eu am doi porcuti care se bat, insa la mine e urat. momentan sunt impreuna.
le mut accesoriile de cateva ori pe zi si momentan e liniste.
ca sa te putem ajuta, avem insa nevoie de nitel mai multe detalii. raspunde prima
data la intrebari si vedem ce si cum.

Avatar utilizator
claudia
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 25 Ian 2010, 18:55
Localitate: cluj-napoca

Re: Cusca

Mesajde claudia » 04 Mar 2012, 00:34

situatia e destul de urata, practic nu prea se mai suporta: clampanesc unul la altul, se ranesc unul pe celalalt -au avut rani destul de urate la buze, unul dintre ei ii zmulgea blanita la celalalt. asta se intampla atat in cusca cat si afara, in ambele cazuri situatia era exact la fel si mi se par destul de agitati cand sunt impreuna.acum sunt despartiti temporar.
cusca este destul de mica are cam 85 cm in lungime si 40 in latime si o casuta prevazuta cu o scara pe care se pot urca. pana acum cusca nu a fost o problema, am observat ca s-a destabilizat ierarhia atunci cand cel mare, cel dominant a avut probleme cu dintii si a slabit, atunci cel mic a inceput sa aiba tendinta sa domine. niciunul nu se lasa. iar acum cel mic il fugareste pe cel mare, care a inceput de putin timp sa manance normal si sper sa mai puna un pic pe el.
nu imi dau seama daca mai sunt sanse sa se impace si sincer mi cam frica sa ii pun din nou impreuna ca sa nu se raneasca si sa se streseze unul pe altul.

p.s. am incercat faza cu fanul pus strategic si nu a mers.
imi pare rau dar nu prea am posibilitatea sa pun poze cu cusca...sper ca is ok info pe care le-am dat despre ea.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cusca

Mesajde FlorinG » 04 Mar 2012, 00:48

In primul rand ai nevoie de o cusca mai mare. Dimensiunea minima pentru doi porcusori este 1m/60cm, dar eu zic ca nu strica daca reusesti sa le asiguri una si mai mare de atat, cat de mare se poate, in functie de spatiu, ca, in caz ca se ajunge la despartirea lor, sa aiba destul spatiu amandoi.

Eu cred ca ai destule sanse sa se impace daca au un spatiu mai mare si accesoriile alese astfel incat sa nu ramana niciodata vreunul din ei incoltit, iar dupa ce fuge, sa dispara din campul vizual al celui care ataca, iar mai tarziu iei in calcul despartirea de gratii.

Sanatate pentru amandoi!
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca

Mesajde irena » 04 Mar 2012, 01:58

eu zic contrariul... din experienta. e bine sa incerci sa ii impaci, insa nu face greseala mea...
porcutii mei au fost cei mai buni prieteni pana cand au implinit un an si hormonii au luat-o
razna. s-au batut urat de tot si le-am reamenajat pana am ramas in pana de idei. dupa reamenajare
e liniste o perioada scurta, dupa care o iau de la capat. eu am insistat mult prea mult, porcutii au slabit
mult si s-au imbolnavit din cauza stresului. deci nu face gresala mea.
ideea e urmatoarea: tine-i momentan separat. cand ii lasi impreuna pe jos, asigura-te ca sunt pe o patura
curata, fara mirosuri de la vreun porcut si ca au bariere vizuale si ascunzatori. dupa ce iei o cusca mai mare,
poti incerca sa ii impaci, insa daca nu reusesti, nu insista mult. da-le timp sa se inteleaga, asigura-le un spatiu
mare, cu accesorii diverse pe care sa le schimbi regulat, insa in momentul in care unul dintre ei nu mananca, slabesc
si mereu se bat, e mai bine sa renunti... eventual sa donezi unul din ei si sa aduci un pui, care se supune automat..

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Cusca

Mesajde FlorinG » 04 Mar 2012, 02:08

Irena are dreptate, eu am vrut sa spun ca eu cred ca se vor impaca, dar asta nu inseamna ca trebuie tinuti in continuare impreuna in cusca mica si lasati sa se bata.

Faci cum a zis Irena si cand reusesti sa le asiguri spatiul necesar mai incerci, fara insistente, sa ii imprietenesti.

De cat timp se cearta? Am avut si eu la un moment dat cearta intre doua porcusorare (dar doar una din ele era "certata" si batuta, nu riposta), care a durat cam o saptamana, dar cum le-am pus in spatiu mai mare problema a disparut foarte repede.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
claudia
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 25 Ian 2010, 18:55
Localitate: cluj-napoca

Re: Cusca

Mesajde claudia » 04 Mar 2012, 03:17

mersi mult de raspunsuri
faza e ca ei se cearta deja de vreo doua luni jumate trei si au fost episoade urate care s-au lasat cu rani
cand i-am pus intr-un spatiu neutru, care nu era marcat si care avea bariere vizuale tot erau cam agitati
is numa 3 luni diferenta intre ei si au cam 2 ani fiecare.
va dati seama ca mi-s foarte foarte dragi si aproape ca am exclus varianta sa il dau pe unul dintre ei, de aceea m-am gandit sa fac o cusca mare pe care sa o despart la mijloc din start....si mai incolo eventual sa ii las impreuna...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca

Mesajde irena » 04 Mar 2012, 12:16

trebuie sa urmaresti cum evolueaza toata situatia. intr-adevar, gratia e o solutie. eu slava cerului am si alte
variante, fiind intr-o tara cu veterinari buni, insa sincer, daca as avea de ales intre a-i tine tot restul vietii
separati sau a renunta la unul dintre ei, as alege a doua varianta. ei au nevoie de un companion cu care sa
poata interactiona, prin gratie se pot simti si... atat... sigur ca asta e parerea mea si ca nu toata lumea o
impartaseste. tu esti stapana lor, ii vezi si poti urmari cum se comporta si reactionezi ca atare.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

cearta

Mesajde Marius1986 » 07 Aug 2012, 21:32

Buna seara, salutare la toata lumea, si imi cer scuze pentru absenta indelungata. Dar am o mica problema, de circa 2 saptamani Narcis si cu Jerry nu se mai inteleg deloc, ii tin separat, si cum ii scap de sub supraveghere 2 min se si iau la harta, Narcis fiind mai mare il capaceste imediat pe Ronatail(Jerry), azi le-am facut curatenie , iam lasat in sufragerie jos dar tot cu gratia pusa, si nu sau batut, am zis ca gata si-au revenit, am stat la masa si cand am venit lam gasit pe Jerry plin de sange...

posibil sa fie in calduri si de aia sa reactioneze asa , la inceput Jerry se suia pe el acum 2 saptamani, acum vad ca Jerry s-a ales cu asa ceva, cred ca acum a intrat Narcis, in calduri, un sfat va rog :(. Si inca odata scz , dar numai la voi puteam apela :|
Scz, dar pozele o sa incerc sa le pun mai tarziu, se uploadeaza greu nu stiu de ce, la muscat de nasuc :|

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 07 Aug 2012, 21:40

ai betadina? daca da, da repede la nasuc.
cat despre batai, eu is patita, baietii mei au o gratie din acest motiv. fluffy a iesit cam sifonat, fara o bucata de ureche si cu un testicul muscat rau. :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Marius1986 » 07 Aug 2012, 21:42

nu am betadina, l-am sters asa cu un servetel ca un an de zile nu s-au paruit deloc, acum pun si pozele

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

Imagine
Imagine
Acolo in dreapta e doar sange, e un pic ciupit de nara atat :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 07 Aug 2012, 22:02

off, ceai de musetel o merge?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Taifas

Mesajde Marius1986 » 07 Aug 2012, 22:18

Un lucru bun ce am observat este ca, se spala incontinuare normal la botic, s-a strambat el oleaca cand l-am sters cu un servetel, dar i-a trecut, si de mancat, mananca normal :sweating:

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 08 Aug 2012, 09:14

offf, mititelul. sper sa se vindece bine rana. asteptam sa vedem ce zic si ceilalti membri, insa parerea mea este ca ar trebui sa ii separi cu o gratie, eu asa as face.
urmareste-i greutatea, sa nu scada, din cauza stresului, sa pape bine si nu ar strica sa ii dai si niste vitamina C.
imi pare rau ca lui Narcis i-au venit aere adolescentine si se doreste dominant. :(
aveti grija de voi si sa ne auzim cu bine!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Taifas

Mesajde khaos » 08 Aug 2012, 10:24

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori