Malocluzie sau insuficienta renala?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Luciana
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 26 Oct 2009, 15:06
Localitate: Rm. Valcea

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde Luciana » 20 Iul 2012, 11:01

ma gandesc ca nu o sa imi dea diazepam cei de la farmacie... as putea incerca insa cu ciproheptadina. nu geme, dar poate ca il doare totusi ceva...
bea apa plata, cu saruri de hidratare sau probiotice, ringer de asemenea, dar mancare nu vrea nimic, stramba din nas cand le miroase. eu insist un pic, cu seringa de 1 ml, dar tot molfaie acolo, de parca ii e greu sa inghita si mi-e teama sa il fortez...
azi am fost la al 4-lea veterinar, de fapt la asistenta lui, ca el a zis ca nu se pricepe la porcusori, ca fac galagie si se streseaza usor si ca la 3 ani ce mai vreau, are aproape 60 de ani umani... asistenta i-a facut 5 ml ringer subcutanat si cred ca l-a durut totusi... are 940 g... ma uitam de ce i-o fi crescut parul, ca abia ce i-am mai taiat din el, ca sa imi dau seama ca nu parul a crescut, ci el s-a facut mai mic sub blanita aceea... :(
intrebarea mea e daca sa insist cu mancarea sau risc sa il inec si daca sa ii dau pastilute pt durere si linistire...
daca se poate un raspuns mai prompt, ca timpul la noi, fiind asa bolnavi, curge altfel...

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde adelinatache » 20 Iul 2012, 11:23

incearca Meloxicam (un calmant pentru dureri mari). gasesti la farmacia umana si la un search pe forum mai multe informatii despre el.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde maria » 20 Iul 2012, 11:29

da, meloxicam, movalis, no-spa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 13:52

Luciana da ai descoperit pana la urma ce are? ca am vazut ca ati fost la o gramada de doctori..

Avatar utilizator
Luciana
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 26 Oct 2009, 15:06
Localitate: Rm. Valcea

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde Luciana » 20 Iul 2012, 23:30

multumesc, adelina si maria!
maria, am mai scris un mesaj privat...
am luat no-spa.
anne-marie, doctorii habar n-au. asa ca, in colaborare cu geda, pe site, cu dl.dr. ionescu, telefonic, cu alti forumisti ce au relatat despre alte cazuri, ne-am diagnosticat singuri cu malocluzie... e trist, e jalnic, dar ce sa-i faci?!

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde anne_Mary » 20 Iul 2012, 23:35

Imi pare rau! Sper sa isi revina micutu si o sa tin pumnii stransi :heart:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde Gemon » 23 Iul 2012, 13:28

Daca dintii din spate cresc prea lungi, singura solutie pentru salvarea porcusorului este pilirea dintilor la lungimea initiala ce asigura contactul intre dintii celor doua arcade, restabilind , numai in acest fel se poate asigura o tocire normala a dintilor care se realizeaza prin procesul de masticatie, prin mestecare hrana abraziva.

Se administreaza Meloxicam (suspensie orala Meloxidyl) dupa pilirea dintilor pentru incurajarea consumului de hrana, de la cea semilichida trecand treptat spre cea abraziva cu continut cat mai inalt de fibre (radacinoase, vegetale fibroase, fan), in scopul de a incuraja folosirea dintilor care la porcusor cresc in continuu, tocirea fiind esentiala si vitala.

Daca din diferite cauze ocluzia este compromisa,
- dintii nu se mai tocesc si cei inferiori cresc inspre interior si pana la urma formeaza un punte peste limba, iar cei superiori cresc spre obraz putand provoca in interiorul obrazului rani ce duc la abecese
vezi imaginile de pe pagina Dr. med. vet. Catalin Manea la http://www.petsmile.ro/?p=1
- dintii se tocesc doar partial, sufera abrazie asimetrica, rezultatul fiind acelas: cei inferiori crescand inspre limba, iar cei superiori inspre obraz
Imagine
(imagine foto: guinealynx.info)
Se ajunge la stadiul cand nu mai poate nici macar inghite, orice miscare a limbii provoaca durere, orice tentativa de a mesteca, este imposibila, simtind durere/disconfort porcusorul renunta sa isi mai foloseasca dintii, pana la urma moare de foame/sete. Este o moarte lenta, dar sigura. :(

In asemenea situatii nu se pot da sfaturi, exista trei solutii, una dintre ele este contactarea unui medic competent, in cazul de fata in Bucuresti, vezi viewtopic.php?f=2&t=2

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde silkeyes » 23 Iul 2012, 14:35

Tixi a avut malocluzie dentara de doua ori, cel mai bine se observa daca asculti atent cand mesteca daca se aude un pocnet de la dinti, in urmatoarra faza se ineaca cu saliva si tot da impresia ca e inecat, apoi dintii din fata sunt un bun indicator al malocluziei(in cazul meu) daca nu stau incalecati cum stau de obicei prima oprire e la medic. Scaderea in greutate e un alt semn si cand nu mai reuseste sa roada sau sa muste singur si trebuie hranit cu mancare pisata trebuie dus de urgenta la interventie. Initial am diagnosticat cu ajutorul celor de pe gemon problema iar a doua oara cand am patit acelasi lucru am sunat si am programat direct interventia. Ideea e ca trebuie sa fim cu cohii pe ei nn stop daca se observa una din aceste reactii sa intervenim cat de repede. Practic sunt doua solutii ori operezi si nu se mai trezeste ori moare de durere si foame si oricat de greu este sa zici il operez ne gandim ca facem pentru el ceva nu pentru noi. Sper ca n-am postat aiurea :tease:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Luciana
Initiat
Initiat
Mesaje: 39
Membru din: 26 Oct 2009, 15:06
Localitate: Rm. Valcea

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde Luciana » 26 Iul 2012, 23:55

Nu stiu daca va mai ajuta cuiva, fiindca fiecare caz pare aparte... In ultimele 2 zile nu a mai putut inghiti nimic, adica parea ca se ineaca si cu apa si avea un soi de huruit in spate, unde cred eu ca ar fi premolarii si molarii, deci nu in gat... foarte apatic, deja se ferea de mine, statea intr-un loc, pitit; daca il tineam in poala, doar capsorul il intorcea de pe o parte pe alta. ultima data i-am dat si no-spa in apa, poate ii va mai lua din durere... a decedat in dimineata aceasta.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde anne_Mary » 27 Iul 2012, 00:02

Imi pare rau Luciana! :cry:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde crisa24 » 27 Iul 2012, 10:41

Sincere regrete,ai facut tot ce s-a putut pentru el, dar boala a fost mai puternica! :cry:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
scrooge
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 21 Ian 2012, 21:54
Localitate: Bucuresti

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde scrooge » 27 Iul 2012, 11:22

Imi pare rau pentru pierderea suferita :cry:
Ultima oară modificat 27 Iul 2012, 16:30 de către scrooge, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde Ancu Toma » 27 Iul 2012, 14:42

Luciana, suntem alaturi de tine! Fii tare!
Imi pare foarte rau!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Malocluzie sau insuficienta renala?

Mesajde silkeyes » 24 Aug 2012, 22:18

imi pare rau :cry: pentru ingerasul mic :love: condoleante



Tixi se pare ca are parte de a treia malocluzie dentara. Partea proasta e ca doctorul se intoarce in septembrie peste 2 saptamani de acum si tixi s-ar putea sa nu mai manance de saptamana viitoare. Partea buna e ca colegii sai au fost intelegatori si in caz de urgenta vor efectua ei interventia pentru dintisorii batranicii (3 ani si 8 luni)... foarte nasol este ca asta e doua interventie din acest an pentru dinti si per total a 4a operatie a ei. Am sa revin cu vesti :?:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori