Intoxicatie cu plante toxice

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 20 Iul 2012, 22:40

Eu ma bucur ca l-am vazut cand a luat frunza in gurita, am citit azi ca e atat de toxic incat un copil poate sa moara dintr-o frunza de leandru...Si ca azi dimineata cand l-am vazut cum sta, am banuit exact ce are.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde anne_Mary » 21 Iul 2012, 10:16

ce mai face micutu? :heart:

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 21 Iul 2012, 19:28

Azi dimineata la 6 ne-am trezit in clinchetul picuratoarei si mie mi-a venit sa plang de fericire. :clapping:

Micutul e bine si-a revenit, inca nu vreau sa spun de tot, insa tocmai a terminat impreuna cu Rontzy o tura de alergat si popcorneala.

Spun ca nu e refacut de tot, pentru ca ieri a slabit de puteri si a pierdut din greutate cum nu a mancat foarte mult, inca e in convalescenta. Azi in schimb a recuperat: papa ca o termita si fan si morcovi si seminte. :love:

Pentru ca s-ar putea ca cineva sa aiba nevoie de informatiile acestea i-am adminstrat o capsula de carbune medicinal dizolvat in 2 ml de apa cand am vazut simptomele (dimineata la 8 ), dupa aproximativ o ora i-am dat 2 ml de ulei de parafina, dupa 3 ore i-am mai dat 1 ml de parafina, iar seara inainte de culcare a mai baut 1 ml de carbune si 2 ml de ulei de parafina, intre timp i-am mai dat 2-3 frunze de papadie, mult morcov, mult fan si apa cu seringa (pentru ca nu se putea ridica la picuratoare). Sper sa nu mai treaca nimeni prin stresul meu si sa fie toti porcutii sanatosi.

Va multumim pentru sfaturi si pupam burticile porcalanilor! :heart:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Abby11 » 21 Iul 2012, 21:24

Felicitari! :up: Ne bucuram pentru voi! :) Multa sanatate in continuare! :up2:

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde anne_Mary » 22 Iul 2012, 01:54

Ma bucur ca e mai bine sper sa isi revina micutu de tot si sa fie bine :hearts: :hearts: :hearts:

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 23 Iul 2012, 15:22

Muffin si-a revenit complet. :love: A revenit la greutatea normala si zburba prin cusca si casa ca in vremurile bune. :up2:

In seara aceasta am sa postez si niste poze cu el si cu Rontzy (pe care il cunoasteti deja :giggle: )

Va multumesc inca o data pentru pumnii/labutele stranse ca sa isi revina piciul meu. Se pare ca au avut efect. :winking:

Pupici pentru burticile tuturor grasanilor! :hearts:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde anne_Mary » 23 Iul 2012, 16:39

Doamne ajuta! ne bucuram pentru micut :heart: :heart: :clapping:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 23 Iul 2012, 18:08

vaaaiii, ce imi plac finalurile fericite!!!!!
sute de pupici pt muff
felicitari si tie si medicului care a stiut ce sa iti spuna
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde crisa24 » 23 Iul 2012, 18:44

Ne bucuram pentru tine, asteptam poze sa ne bucuram mai tare!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 23 Iul 2012, 19:17

Maria, din nefericire eu am avut si anul acesta patanii cu Fluffy care a murit din cauza unui blocaj renal. Si desi ii suna burtica ca o sticla aproape plina cu apa, medicul la care am fost a considerat ca e bine sa il hidrateze ca sa isi revina. Am dat cu Muffin peste un medic minunat, care in cazul in care nu stie rezolvarea iti spune in fata. Nu merge inainte ca orbul cu "hai sa vedem daca ii dam asta ce se intampla". I-am spus de voi, i-am spus ce tratament recomandati si a zis "e foarte bun, nu are rost sa ii dau antibiotice sau alte injectii. sa vedem cum isi revine si luam alte decizii in functie de el" Cand l-am sunat sa ii spun ca isi revine mai repede decat credeam l-am simtit ca s-a bucurat fara a fi ipocrit. Medici ca el ar trebui intr-adevar felicitati pentru ca fac cu suflet tot ce fac si nu pentru bani sau pentru a scapa de pacienti care ii "retin" (cum mi-a spus un medic).
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde maria » 23 Iul 2012, 19:30

da, si eu am toata stima pt medicii care spun: nu stiu si nu vreau sa fac rau
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Ancu Toma » 23 Iul 2012, 20:17

am postat pozele la "imagini suprinse".

Vizionare placuta! :giggle:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Baroquete
Initiat
Initiat
Mesaje: 32
Membru din: 13 Noi 2012, 16:05
Localitate: Craiova

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Baroquete » 18 Noi 2012, 11:35

Am citit toata povestea lui Muffin cu intoxicatia.
Pufica al meu a rasturnat azi dimineata o vaza si a ros din niste flori, flori de toamna, de gradina. Acestea mai exact,am gasit o poza pe net.
Imagine

Nu stiu daca sunt toxice :(
Nu m-as grabii sa-i dau carbune si ulei pentru ca el oricum are diareea, un abces, flora intestinala deranjata si mi-e frica sa nu-i fie mai rau :(
Da dintr-una intr-alta :((
Pufica

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde adelinatache » 18 Noi 2012, 14:22

eu i-as da, de ce sa risti?
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Intoxicatie cu plante toxice

Mesajde Gemon » 18 Noi 2012, 16:25

Este usor toxica, in functie de cantitatea ingerata poate produce diaree, salivare, inapetenta. Carbune medicinal trebuia sa ii dai imediat dupa ce a consumat din aceasta planta, cand inca nu era absorbita de intestine. Cum are diaree, o cantitate mica de carbune medicinal nu strica, deoarece absoarbe eventualele toxine bacteriene, combate diareea, dar se da numai o scurta perioada, pentru ca este un absorbant neselectiv.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori