Pet - nereguli

Intretinere si ingrijire, recomandari, constatari
Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Pet - nereguli

Mesajde -Vlad- » 26 Iun 2012, 13:18

O idee foarte buna! Sa se duca cineva si sa zica:Auziti,am vazut acum cateva zile 2 porcusori de vanzare.Ii mai aveti?Daca spune da,sa ii cumpere,si sa facem cheta daca doriti si aveti cum.
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde alecsutza » 27 Iun 2012, 13:48

s-a mai intamplat ceva???
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde Gea_Gea » 27 Iun 2012, 22:17

Din cate stiu eu nu s-a mai intamplat nimic, eu nu am mai ajuns la petshop, de tipul ala nu stiu nimic... nici de porcusori nu mai stiu nimic.

Cryssa tu mai ai noutati?

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pet - nereguli

Mesajde cryssa » 27 Iun 2012, 23:10

cu mare parere de rau va spun ca nici eu nu mai am noutati :( m'am mai dus o data luni dar era deja inchis. acum lucrez la o promotie si cred ca orele mele de munca pica fix pe programul de la pet :(
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde alecsutza » 28 Iun 2012, 09:39

am trecut astazi de dimineata prin fata pe la pet shop..si nu mai erau aceeasi porcuti, dar in fata pet shop-ului in 2 colivii una peste alta erau tinuti un porcusor cu 2 pui si in alta alt porcusor..erau tinuti pe asfalt afara :(
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde Gea_Gea » 28 Iun 2012, 12:15

Da asa cred ei ca sunt ingrijiti porcusorii, afara pe trotuar in soare si eventual fara apa. Cand am fost am vazut ca aveau si niste hamsteri, erau multi intr-un acvariu mic pe un raft sus.

Cel mai bine era daca aveam pe cine sa trimit, un barbat care sa para serios si sa le spuna ca a vazut copilul lui 2 porcusori acum o saptamana si ca de atunci il bate la cap sa ii ia si a venit sa ii cumpere. Cred ca asa reuseam sa aflam unde sunt, dar din pacate pe tata l-au vazut si pe altcineva nu am pe cine sa trimit. :(

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde maria » 28 Iun 2012, 12:42

gea
si daca reusesti sa dai de porcusori ce faci?
ii platesti si ii iei inapoi ?
parerea mea e ca porcusorii sunt pierduti, daca era ceva de facut trebuia facut atunci
fetele inimoase de pe forum te-au ajutat cum au stiut si cum au putut
acum plangem degeaba, de cand au fost gasiti si pana au disparut au trecut cateva zile in care se putea face rost de bani
in fond 2 mil nu e o suma exorbitanta, putea fi imprumutata
sa speram ca au ajuns undeva unde le va fi bine si ca nu vor fi despartiti
pacat de ei ca au avut asa soarta
de fapt tu de ce i-ai luat de la inka ?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde Gea_Gea » 28 Iun 2012, 13:06

Maria eu i-am luat pentru ca imi doream de mult porcusori, cand i-am luat aveam tot timpul din lume pentru ei si timp de 1 an si ceva nu am avut probleme cu ei, dar nu aveam de unde sa stiu unde ma angajez si ce program am si ca nu o sa mai am timp pentru ei. Au mai fost pusi la donatii dar nu am putut sa renunt la ei atunci. Dar din lipsa de timp si alte probleme am fost nevoita totusi sa renunt la ei.

De exemplu fetele de pe forum care acum sunt la liceu sau la facultate cand termina scoala nu au de unde sa stie ce program vor avea, daca lucreaza toata ziua si nu mai au timp de ei crezi ca nu ajung in aceeasi situatie?
Sunt multi cei care au luat porcusori de la inka si dupa o vreme au renuntat la ei tot din acelasi motiv.

Eu am aflat ca porcutii sunt la petshop seara si a doua zi eram acolo sa ii iau, patronul a inchis magazinul si a doua zi nu mai erau porcutii. Cand puteam sa strang bani?

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde alecsutza » 28 Iun 2012, 13:18

nu era inchis nici un pet shop..eu stau langa pet shop si l-am vazut inchis doar o ora pe zi cand are pauza de masa..trec in fiecare zi la ora 8:30 si la ora 18:00 si el este deschis.
Si eu muncesc si sunt la facultate..stau acasa doar cateva ore pe zi, asta nu mi se pare o scuza."nu am timp de ei",daca vrei iti faci timp berechet.conteaza si de vointa omului.
daca vroiai sa ii iei inapoi te duceai in momentul in care ai aflat si ii luai inapoi.
mie daca mi s-ar fi intamplat asa ceva ii demolam baraca si tot ii luam inapoi pentru ca sunt ai mei.
oricum toata povestea pe care tu ai zis-o este cam trasa de par.
fiecare cum il duce capul
acum e prea tarziu,ma rog din toata inima sa fi ajuns intr-un loc bun la cineva care intr-adevar sa ii merite.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde Gea_Gea » 28 Iun 2012, 13:27

Cryssa este martora ca dupa ce am fost noi acolo magazinul s-a inchis, ea s-a intors mai tarziu si nu era deschis. Este vorba de duminica.

De ce e povestrea trasa de par? Asta este adevarul.
Imi pare rau ca ganditi asa despre mine, chiar imi pare rau.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde maria » 28 Iun 2012, 13:34

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
alecsutza
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 380
Membru din: 22 Mar 2011, 18:21
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde alecsutza » 28 Iun 2012, 13:37

pai nu are ce sa mai faca acum,atata timp cat nimeni nu mai stie absolut nimic de ei. nu mai conteaza nimic, faptul este consumat
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pet - nereguli

Mesajde cristisz » 28 Iun 2012, 13:38

Singura remarca pe care pot sa o fac este ca inainte de a posta anunt la donatii sau chiar a-i da cuiva strain trebuia sa iei legatura cu Ramona.
Ea s-a chinuit cu ei pana i-a dat, ii iubea ca pe copiii ei si isi exprimase pe forum disponibilitatea de a lua inapoi porcusorii proveniti din crescatoria ei in cazul in care stapanul nu-i mai poate tine din diferite motive.

Ai putea sa spui ca n-a fost prezenta pe forum, dar existau si alte mijloace de comunicare, eventual te duceai la ea acasa.
Numai dupa ce Ramona iti confirma ca nu-i mai poate lua inapoi (ceea ce e absolut imposibil de imaginat, cunoscand-o) puteai sa alegi alta persoana drept stapan.
Obligatia ta era sa te agiti pana cand erai ABSOLUT SIGURA ca purceii vor avea o viata normala dupa ce pleaca de la tine.

Acum o mie de vorbe doi bani nu fac. Nu mai pot fi recuperati asa ca imi inghit eventualele cuvinte neortodoxe si inchei.
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde maria » 28 Iun 2012, 13:41

da asa e
e consumat
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gea_Gea
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 22 Dec 2010, 01:32
Localitate: Bucuresti

Re: Pet - nereguli

Mesajde Gea_Gea » 28 Iun 2012, 13:45

Maria daca aveam bani ii luam din prima de acolo. Salariul il iau pe 10. Vrei sa iti explic si de ce nu aveam bani in momentul acela si ce am facut cu ei?
Daca ii gasesc ii iau si mai departe vad eu ce fac, important este sa stiu unde sunt ei in momentul asta.

Sau doar sa stau si sa ma rog sa ajunga undeva unde sa le fie bine?

Se pare ca aici mereu va luati de oameni cand este o problema, decat sa cautam solutii mai bine aruncam cu pietre. Asa ati facut si cu Lili

Cristisz Ramona a stiut de cand am pus primul anunt ca vreau sa ii donez a pus si ea anuntul mai departe pe net si nu am gasit stapani in perioada aia. Am intrebat-o acum daca reusesc sa ii iau de la petshop daca poate sa ii tina ea si a zis ca poate sa ii gazduiasca 2-3 zile dar nu pot ramane la inka pentru ca daca toti porcusorii s-ar intoarce la inka ce s-ar intampla? Acesta a fost raspunsul ei. Eu am tinut mai mereu legatura cu Ramona stai ca baietii mei nu se intelegeau si ca Fram era cam agresiv cu Yum, nu am mai apucat sa o anunt ultima oara ca ii dau spre adoptie. Asta este tot si eu am incheiat subiectul pentru ca nu mai are rost.


Înapoi la “Porcusori in magazine de animale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori