Probleme blanitza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
linda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 23 Apr 2012, 22:33
Localitate: tg mures

paraziti?

Mesajde linda » 25 Apr 2012, 21:19

buna,
ma poate ajuta cineva? oare ce afectiune a pielii este si cum poate fi tratata? am fost la medic cu ei dar medicul nu stie despre ce este vorba, ne-a dat tratament cu un lichid, a zis ca este antibiotic.
mersi


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: paraziti vegetali?

Mesajde Gemon » 26 Apr 2012, 09:54

Nu sti ce denumire are sau ce substanta activa contine acel lichid? Ce indicatii ai primit, sa aplici acel lichid direct pe piele in zonele afectate sau e nevoie inainte de asta sa amesteci cu o anumite cantitate apa (asa cum se face la solutia Imaverol 10 % care se dilueaza in 50 parti apa calduta, pentru a obtine o emulsie laptoasa cu care se aplica tratamentul) si dupa aceea sa aplici?

Cu atat de putine informatii este greu sa dai sfaturi, nestiind ce contine acel lichid. Dupa poze pare sa fie infestare cu ciuperci parazite. Micoza poate fi combatuta cu aplicarea emulsiei Imaverol odata la trei zile, vezi detaliat cum trebuie procedat si ce masuri de igiena trebuie aplicate, sau poate fi dezinfectata pielea in zona afectata cu solutie Betadine si apoi dupa cateva ore aplicata o crema antimicotica cum e Nizoral.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: paraziti?

Mesajde irena » 26 Apr 2012, 11:38

Din pacate, bolile de piele seamana foarte mult intre ele si se trateaza diferit... E trist ca medicul nu a stiut ce sa iti spuna, teoretic doar un medic iti poate pune un diagnostic.
Mergand pe banuiala ca ar fi micoza, iti recomand sa folosesti in prima faza sampon si crema nizoral. Nu stiu exact cum se aplica, insa gasesti pe forum.
Imaverolul este o substanta puternica si nu o recomand daca nu stii sigur ce are. Eu cu Imaverol mi-am tratat porcutul de micoza, insa aveam un diagnostic de la medic. Imaverolul poate ataca ficatul, de aceea nu l-as recomanda din prima...
Legat de acel antibiotic - daca nu ma insel, chiar daca e vorba de un unguent pe baza de antibiotic, trebuie dat probiotic. Daca ma insel, rog sa fiu corectata.

Avatar utilizator
linda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 23 Apr 2012, 22:33
Localitate: tg mures

Re: paraziti?

Mesajde linda » 26 Apr 2012, 19:28

este un lichid care se administreaza oral 1 pic/zi. a spus ca nu stie despre ce parazit poate fi vorba pentru ca in scuame nu s-a vazut parazitul, a verificat la microscop. este suspectata o foliculita.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: paraziti?

Mesajde maria » 26 Apr 2012, 19:50

linda, eu cred ca e vorba de micoza
fa asa cum ti-a spus geda nu ii mai da ce ti-a dat doctorul, mai ales ca nu stii ce e
daca e antibiotic trebuie neaparat sa ii dai probiotic, pt protectia florei intestinale
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: paraziti?

Mesajde Gemon » 26 Apr 2012, 19:58

Este foarte important :!: sa sti ce antibiotic i-a fost prescris, deoarece unele sunt toxice pentru ei, vezi http://www.gemon.ro/antibiotice.htm

Chiar si in cazul in care ar fi suspectat de foliculita bacteriana, nu ar fi justificat sa primeasca antibiotic oral, pentru a nu afecta flora intestinala, ar putea fi tratat local cu solutie antiseptica si unguent antibiotic prescris de medicul vet. De cele mai multe ori se intampla sa fie micoza ce se dezvolta pe fondul scaderii imunitatii organismului (stres, alimentatie unilaterala/dezechilbrata, altele) porcusorul avand nevoie pe langa tratament local, adica aplicat pe piele (sistemic foarte rar, in cazuri justificate) si de Vitamina C, aceasta grabind vindecarea.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: paraziti?

Mesajde crisa24 » 24 Mai 2012, 16:59

Publicat de Korponay Ferenc de infoveterinarul!

Paraziţii intestinali: Sunt prezente ca şi paraziti ai porcuşorului de Guinea protozoarele (Toxoplasma gondii, Eimeria caviae,etc ), nematode ( Paraspidodera uncinata ), cestode( Hymenolepis nana ), păduchi ( Gyropus ovalis şi Gliricola porcelli ) şi dermatomicoze( Trichophyton mentagrophytes şi Microsporum gypseum ). Tratamentul împotriva acestora se efectuează cu Niclosamid 100 mg / kg p.o. ( pentru cestode ), Ivermectina 0.2-2 mg / kg g.c. p.o. sau parenteral ( pentru ectoparaziţi ), Griseofulvina 2.4 mg / 100 g g.c. ( pentru dermatomicoze ).


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 19 Aug 2015, 09:27

Buna ziua!speram sa nu mai revin aici cu probleme.dar tot aici suntem...
De ieri am observat ca Dudy se scarpina rau si uneori plange,l-am luat in brate,l-am verificat si surpriza toata blanitza lui (partea de sub urechi, gat pana cam la mijloc ) e plin cu punctulete mici dar nu se misca, sunt pe firele de par, nu sunt la baza firelor de par si pielea e curata...rani nu are si in rest e vesel si mananca orice.Medicul la care mergem deobicei e in concediu, n-a putut sa imi dea nici un sfat pana nu il vede, altundeva nu as vrea sa merg cu el...dar nici nu vreau sa astept..ce as putea sa ii dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 19 Aug 2015, 09:53

Ai verificat foarte atent pielea pe toata suprafata de la gat si pana la abdomen? Sigur are aspect sanatos?
Daca da, cumpara sampon antimicotic cu Ketoconazol 2% de la farmacia umana, http://www.farmaciastejara.ro/dan-free- ... -8705.html
Imagine
si spala blana in asa fel, incat sa lasi 3-5 minute samponul amestecat cu apa pe blana.
Dupa ce ai uscat blana, sa fie pus pe talas curat, nou schimbat, si accesoriile spalate in prealabil cu apa cu otet, toate, chiar si adapatoarea, pieaptanul/peria etc.

Administreaza-i timp de 10 zile vitamina C, zilnic odata 30-50 mg.
Creste-i grau verde sau orz verde in ladita, neaparat, si incearca sa diversifici meniul si cu plante medicinale cum este busuiocul, cimbrisorul, salvia.

In cazul in care observi o ameliorare, dupa o saptamana ii faci iar baita. Asteptam sa revi cu vesti despre starea lui peste cateva zile.
Insanatosire!

P.S. M-am uitat la filmuletul cu el, pus de tine mai demult.
https://vimeo.com/127285378
Pupici pe nasucul lui dulce!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 21 Aug 2015, 12:25

Multumim! :heart:
Am cautat ieri toata ziua sampon si nu gasesc niciunde :( peste tot au vrut sa-mi dea altceva...off
Altceva nu as putea cumpara?
Am vazut azi ca si in partea de la funduletz pe blanitza e plin :(
Am incercat sa fac poza dar nu se vede nimic,e plin cu punctulete mici nergre,nu se misca dar se scarpina mult, imi dau seama cat de mult il deranjeaza...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 22 Aug 2015, 00:06

Intreaba doar de substanta, un sampon ce contine Ketoconazol 2%, este OK, de ex. SeboderM sau Nizan Forte la fel contine aceasta substanta.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 22 Aug 2015, 11:46

Am gasit samponul azi dimineata,cum ajung acasa facem curat si baitza
Revenim dupa!
Inca ceva..etajul e facut din lemn,trebuie sa o arunc? Si cu covorul cum fac? Din cate am inteles eu trebuie curatat peste tot unde a umblat porcutu adica cam toata camera...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 22 Aug 2015, 19:18

Sterge etajul (materialul) cu apa cu otet si pune la soare cateva ore atunci cand se va incalzi vremea, apoi poti pune inapoi in cusca.

Covorul speli si apoi clatesti cu apa cu otet, sau si mai bine: poti spala covorul cu acel sampon si apoi sa clatesti cu apa curata.

Succes in eradicare!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 22 Aug 2015, 22:50

Acum am terminat curatenia!Am decis cateva zile sa scot toate accesoriile si sa tin porcusoru mai mult in cusca si nu pe afara..
Covorul l-am spalat cu apa+ otet+sampon, iar etajul momentan l-am lasat in apa cu otet...
Nu prea ne-a placut baitza dar a fost ok...un mic video dupa baitza :(
https://vimeo.com/137019451
Se scarpina foarte mult.. :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 24 Aug 2015, 12:55

In acest filmulet el se spala, isi face toaleta, isi usuca blana.
Urmareste-i comportamentul in urmatoarele zile, pentru a putea observa daca samponul a ajutat, incepe sa se linisteasca incet-incet, sau se scarpina in continuare intens. Verifica din nou pielea intre firele de par, pe tot coprul, si scrie-ne ce culoare are si cum este asceptul in general. Cu un pieaptan cu rand de dinti mai desi pieaptana blana punand porcusorul pe o hartie alba si vezi daca acele punctulete cad sau raman pe firul de par. Descrie mai amanuntit cum iti par acele punctulete, pentru a incerca sa identifaam ce este (un fel de matreata, ou de paraziti sau ce se pot observa foarte greu cu ochii, avand o marime foarte mica.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori