Probleme dentare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 11 Apr 2012, 19:35

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde khaos » 12 Apr 2012, 10:27

O sa le dau la amandoi :) Probabil nici lui Pix nu-i strica niste Vitamina C (si Beres, eventual).
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Probleme dentare

Mesajde criss1 » 12 Apr 2012, 16:39

si eu recent am terminat cu vit C la fete, si Bella a avut probleme cu dintisorii de cand am luato de la petshop...dar acum is frumosi si albi... :smile:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 29 Apr 2012, 19:31

Buna! Va rog un sfat. Porcuta mea de 2 ani are o falca umflata, e mult mai mare ca cea lalta si este tare.Nu poate manca si bea apa, insa pofta are. Probleme cu alimentatie au aparut vreo 10 zile in urma, dar credeam ca e din cauza tratamentului cu Enrofloxacina (a fost racita), am oobservat azi cand ii faceam "tunsoare de vara". Ii dau legume date pe razatoare si suc cu lingurita. A slabit foarte mult. Presupun ca e o problema cu molari, dintii din fata au lungime normala. Maine dimineata mergem la medic, dar nu stiu cat de bine se precepe la porcusori. Ma intereseaza daca taierea dintilor se poate face fara anestezie generala, sau poate pentru porcuti este recomandata o anestezie anume. Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 29 Apr 2012, 20:07

dupa enrofloxacina i-ai dat probiotic?
daca nu , da-i acum

problema falcutei necesita un medic
poate fi un abces sau o inflamatie a glandei parotide
http://www.gemon.ro/boli6.htm#limphadenitis
nu e nevoie de anestezie pt taierea dintilor
e nevoie de un aparat special de deschis gurita, cauta pe site si vai vedea cum e
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 29 Apr 2012, 21:56

Iam dat probiotice dupa administrarea antibioticilor, ii dau si acum cate un pic, maine numaidecat vom merge la medic, sper sa ne ajute.
Multumesc mult pentru raspuns.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 29 Apr 2012, 22:45

as dori sa completez mesajul
sunt cazuri in care medicii fac un pic de anestezie pt aranjarea maselutelor
sa ii spui medicului ca a facut antibiotic, cat a facut si cand l-a terminat
stiu ca e nevoie de o saptamana, parca, intre 2 reprize de antibiotice
daca e o punga de puroi trebuie dat cu tinctura de iod, pana sparge simgura sau trebuie facuta o incizie mica, sa curga
trebuie curatat apoi f des si pastrata o igiena stricta
se vindeca greu, o luna, poate mai mult
asta spun din ce stiu de la o amica
dar sa vedem ce zice doctorul maine
tinem pumnii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 30 Apr 2012, 16:24

Am fost astazi la trei medici, din pacate totul e mai grav decai ma asteptam. Primul medic mia spus ca e cancer, ca nu este mobil fiind crescut pe os, ca nu este operabil ...., cel deal doilea medic ma trimis la altu care a mai intilnit astfel de cazuri. Pina la urma acesta a confirmat ca e o tumoare, dar nu a putut intalege de ce tip, deoarece la pipait ar seamana cu cea maligna iar lipsa de durere in zona afectata ca e benigna. Medicul este optimist, a spus ca porcuta este destul de vioaie si are prognoze bune, ia prescris ceva medicamente , cel de baza fiind "citostat" - pastile pentru tratarea si prevenirea tumorilor de ambele tipuri, e pe baza de plante. Nea mai prescris "Gomovit" - vitamine , minerale si alte componente pentru intarirea organismului. Si un medicament "ACD 2f" - e un stimulator, antiseptic, reduce inflamatii regenireaza tesururile, are o foaie mare de indicatii, se scrie ca e facut din ceva natural, are miros puternic de urina. Ma scuzati ca sunt off topic, ar am atatea emoti ...Sper sa o ajute acest tratament. Poate aveti ceva recomandari
Va multumesc anticipat.

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde Abby11 » 02 Mai 2012, 14:47

Buna ziua!


Si porcuta noastra are ceva asemanator. Initial a avut o mica problema cu o masea, care s-a rezolvat repede. Dupa scurt timp i s-a umflat falca, care, dupa parerea noastra, poate doar e o coincidenta ca a aparut dupa problema cu maseaua.

Asa cum a spus si doamna Maria, dureaza mult recuperarea. Avem deja o luna si de tratament. Cand credeam ca e pe drumul cel bun i s-a umflat din nou. Oricum suntem optimisti ( si noi si doctotrul ).

La noi s-a tratat altfel; cu punctie si apoi cu incizie. In afara de tratamentul "clasic" pentru deranjare la stomac, pentru ca la inceput nu putea manca, nu ne-a mai recomandat alte medicamente. Doar curatarea inciziei cu tinctura de iod.

Imi cer mii de scuze, poate e alta situatie la noi, dar ma mir ca la tine doctorul nu a apelat macar la punctie. Tind sa cred ca acolo s-a strans puroi, chiar daca se simte tare.

Sunt curioasa si te rog mult sa imi spui cum au evoluat lucrurile.

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 02 Mai 2012, 15:12

viky, din pacate nu stiu nimic despre medicamentele care ti-au fost date pt porcuta
nu am gasit pe google nici unul
daca i-a dat un citostatic banuiesc ca trebuie dat si ceva pt protectia ficatului
noi dam liv 52
eu cred totusi ca e o punga de puroi si ca trebuia incizata, asa cum s-a intamplat cu porcuta lui abby
iar daca e tumoara nu poate trece decat cu operatie
in ambele cazuri nu cred ca ajuta medicamentele
eu asa gandesc
sa speram ca gresesc si ca va fi totul ok cu ceea ce ti-au dat doctorii
ps
la dantura s-au uitat, e ok?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 02 Mai 2012, 22:02

Porcuta a trecut aparatul cu ultra sunete, sau ceva de acest gen, si a aratat ca nu e lichid acolo, e carne crescuta pe os... Medicul a spus ca peste 2 saptamaini o sa inceapa sa scada tumoarea, daca nu vor fi rezultate vom mai merge la el. Problema e ca la mine in oras nu este nici un cabinet veterinar dotat, asa ca tre sa facem peste 40 de km paina la Chisinau, iar pe caldura asta e periculos pentru ea.
La dantura s-a uitat fugitiv, nu putea pune acel aparat fara ca sai dea ceva sedativ, dar a spus ca din cate a reusit sa vada dantura e in regula.
Eu nu mai stiu in ce sa cred , astept sa treaca aceste 2 saptamani, sper sa fie bine.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde maria » 03 Mai 2012, 06:27

dupa mesajul tau nici eu nu mai stiu ce sa cred, ce sa zic
sa dea D-zeu sa mearga tratamentul si sa ne spui si noua ce medicamente au folosit, cum se numesc , sa le putem gasi pe net
Ultima oară modificat 03 Mai 2012, 11:50 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 03 Mai 2012, 11:40

Multumim mult pentru sustinere

Avatar utilizator
m.viky86
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 29 Mai 2009, 21:32
Localitate: R. Moldova/Orhei
Contact:

Re: Probleme dentare

Mesajde m.viky86 » 23 Mai 2012, 14:29

Buna. Mam gandit sa va povestesc ce sa mai intamplat cu fetita mea.. Dupa 3 saptamani de tratament "anti tumoare" sa dovedit a fi un abces urias. Luni , sub anestezie usoara acesta a fost spart. La nici 2 ore dupa interventie porcuta a inceput sa manance cate ceva. Zilnic mergem la vet, acesta ne "spala " locul abcesului din interior cu peroxid de hidrogen, introduce unguentul "Levomicol", Baytril, Ketorolac si vitC injectabil . Vizual dantura pare a fi in regula, doar ca e prea galbena spune medicul. Mananca mai bine, dar nu suficient, asa ca o mai hranesc cu seringa uneori, insa apa nu be singura. Ce parere aveti despre acest tratament? Ce as putea sai mai dau sa se refaca mai rapid?
Va multumesc anticipat.

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Probleme dentare

Mesajde ali » 23 Mai 2012, 14:54

Buna Abby!
Care dintre porcute are a avut problemele dentare si abcesul, Papucica sau Browny?
Oricare dintre ele ar fi ii doresc multa sanatate si sa se faca bine cat mai curand.
Te rog sa ne mai povestesti cum se simte :heart:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori