Porcusorii mei se bat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 19:20

ierarhia o stabilesc cand ii pui prima data impreuna. daca totul decurge asa cum trebuie, o perioada nu ai probleme.
poate ca ai facut ceva gresit cand le-ai facut cunostinta, fara sa iti dai seama si ierarhia nu s-a stabilit ca lumea. si
acum o iau de la capat...
eu as lua-o de la capat cu prezentarile. pui pe jos o patura curata, fara miros porcesc pe ea, pui ceva accesorii pe care
bestiile nu le cunosc (de exemplu o sticla mare de 5l o tai la capete si in interior pui un prosopel curat, mai cauta pe forum
si vezi ce mai poti face) si ii lasi sa se baraie, alerge etc. fara sa intervii decat atunci cand sare sange - la propriu. dupa ii
pui in cusca curata (spalata cu otet si clatita bine) cu asternut curat.
daca asa nu merge, inseamna ca trebuie sa invarti accesoriile si sa ii mentii curiosi.
n-ar fi rau sa pui o poza clara cu ranile piticilor. fara sa stim cum arata si sa vedem cat de grav e, e si cu sfaturile nitel mai
greu...

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 23:30

Cand le-am facut cunostiinta, impropriu spus cunostiinta pentru ca se stiau, doar sunt frati, deci cand l-am adus pe Miki i-am pus pe amandoi pe pat, pe o patura proaspat spalata, deci fara miros de Rontzi. Cusca o primisem cu o seara inainte si i-am pus pe amadoi in cusca in acelasi timp si nu am folosit nimic din vechile lucruri ale lui Rontzi.
La inceput doar Rontzi baraia si se legana, dar de o saptamana de cand se si caftesc, baraie si Miki.
Ranile nu cred ca se vor vedea in poze, nu dispun de camera si pozele le fac cu telefonul. Plus ca e impropriu spus rani, sunt doar niste piscaturi, nu e blanita lipsa sau ceva de genul, nici cu ochiul liber nu se vad foarte bine din cauza blanitei, eu le-am simtit la mana pentru ca aveau coaja! Doar ca nu imi place ca se musca si se reped unul la altul, apoi scot un sunet ciudat de zici ca sunt mai multi porci, nu 2 si dupa clantan din dinti, apoi o iau de la capat cu baraitul si umbaltul unul dupa fundul celuilalt!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde ramona_inka » 07 Mar 2012, 00:20


Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde crisa24 » 07 Mar 2012, 00:24

eu stiu ca cine sta in spatele celuilalt este cel care vrea sefia!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 00:27

Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde kityyna » 07 Mar 2012, 09:55

dupa pierderea suferita acum cateva zile prietenul meu mi-a facut cadou un porcut care seamana cu Ghizy. Este pui, cred ca are o luna si ceva. Luni cand l-a adus era foarte speriat, ieri parca s-a mai acomodat. Eu mai am doi porcuti, unul de un an si jumatate si unul puiut, cam de o varsta cu cel nou. Luni l-am pus in pat cu cel mare, care nu il prea baga in seama, isi vedea de treaba lui. insa piticul l-a fugarit putin si l-a compostat de fundulet, ramanand cu ceva blanita in gura. Ieri l-am pus cu cel mic, ma gandeam ca se vor ciondani, avand aceeasi varsta. Si asa a si fost, s-au fugarit prin tot patul, cel nou si-a aratat spiritul de lider si s-a urcat in spatele lui Pixie. Au tinut-o asa o perioada buna, apoi au inceput sa se clantane si sa se bata. Le-am pus gratii in cusca, stau amandoi si rod la ele si baraie tot timpul. Nu si-au facut rani, insa mi-e cam frica acum sa ii mai pun impreuna. Prietenul meu a zis ca il duce azi inapoi, insa eu am prins putin drag de el si nu as prea vrea. Cel mai mare, Puky ii simte lipsa celui plecat, sta cam suparat. Cu Pixie doar convietuieste, in sensul ca il agreaza prin cusca dar nu sunt cei mai buni prieteni. Oare ar trebui sa mai incerc si sa ii las sa isi rezolve problemele? Mi-e frica sa nu se lase cu sange...

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 12:56

Toata noaptea capcaunii mei s-au ciondanit, de dimineata i-am verificat si nu au aparut rani noi...am trecut la o noua strategie, i-am dus pe amandoi in dormitorul parintilor, teren neutru, in speranta ca isi vor rezolva problemele...ce credeti ca au facut?! Dupa ce s-au ciondanit un pic, Rontzi a barait de vreo doua ori, s-au asezat unul langa altul si s-au pus la somn,Iar cand i-am adus inapoi in camera au reinceput cu baraitul, clantanitul si muscatul!!~X( Porcoveniile astea se joaca cu nervii mei!!
Nu stiu ce nu le ajunge, pentru ca le-am lasat usita deschisa la cusca si au posibilitatea de a iesi singuri in camera cand au chef, deci nu spatiul e problema!
Am mai facut inca un experiment: L-am luat pe Miki in brate si pe Rontzi l-am lasat singur in cusca si a inceput sa planga si sa-l caute disperat, dar de cum l-am pus inapoi a reinceput cu baraitul! :noway:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 07 Mar 2012, 13:14

Deci se iubesc dar... cineva tre sa fie sef :D
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 13:26

Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 07 Mar 2012, 14:21

kityyna, la 3 porcuti apar problemutele cu stabilirea ierarhiei... adica tot ce a fost se da peste cap si se formeaza una noua...
sunt cazuri in care 3 porcuti convietuiesc pasnic impreuna, insa de cele mai multe ori nu... in general, masculii traiesc pasnic
in grupuri mai mari atunci cand sunt castrati, insa asa ceva in romania se exclude, pentru ca risti sa ramani fara porci.
ideea e ca trebuie sa o iei de la capat cu stabilirea ierarhiei si sa nu intervii. faptul ca ti-e frica sa nu se lase cu sange nu inseamna
ca asa se va si intampla. trebuie sa ii lasi sa isi "regleze conturile" si sa nu intervii. uneori dureaza 10 minute, alteori dureaza mai
bine de o ora... lasa-le timp, nu e graba si desparte-i doar atunci cand sare sange. altfel nu ii vei imprieteni.
cusca cat de mare e? la 3 porcuti ai nevoie de macar 1.50m lungime, si destul de mare in latime..
daca se bat si se lasa cu sange, va trebui sa renunti la unul din ei. eu te-as ruga insa sa nu il duci inapoi in pet, ci sa il dai spre adoptie
cuiva de incredere.

andreea, ce fac ei e normal. ce am scris si mai sus se aplica si la tine. iti faci prea multe griji pentru un comportament absolut firesc.
toti porcutii se baraie, se alearga, se clantane, nu doar ai tai. unul trebuie sa il puna la punct pe celalalt, asa e intr-un grup. insa nu e
dramatic atata vreme cat nu se lasa cu rani. nu incerca sa "le faci cunostinta" pe terenul neutru seara, ci in timpul zilei. porcutii nu sunt
animale nocturne, ca hamsterii, si e normal ca seara sa ii ia somnul si sa nu le mai arda de stabilit ierarhii. deci incearca in timpul zilei,
cum stii, pe o patura curata si lasa-i acolo pana cand isi rezolva problemele. tu stai nitel mai departe cu pulverizatorul si NU INTERVENI
decat daca se lasa cu sange (la propriu). multi stapani gresesc crezand ca daca se baraie, nu se inteleg si trebuiesc despartiti, ceea ce nu
e adevarat. nu la porcuti de 3 luni.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 14:52

I-am dus in camera parintilor azi in jurul orei 11, si cand l-am adus pe Miki era tot asa, in jur de 12 ziua, dar ai mei sunt cam lenesi si isi fac siesta cam 2-3 ore si ziua :lol:
S-au mai calmat, acum topaie sa le deschid usa la cusca ca sa iasa la plimbarica prin camera! Probabil ai dreptate si sunt un pic cam dramatica, dar parca ma doare pe mine cand ii vad cum se musca :worried: si mai ales cand am vazut si ceva urme de dintisori pe spatele lor...doar stii cum e sa fii mamica de porci, ca o rana mica, mica o vezi gigantica :lol:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 07 Mar 2012, 15:15

tu, stiu cum e. eu am dat-o in extrema cealalta - se bateau pe rupte si tot speram ca se calmeaza...
nici asa nu e bine. adica e normal sa nu incapa unul de celalalt si sa aiba momente cand nu se inteleg.
de aceea e recomandat ca la fiecare curatenie sa le schimbi accesorizarea. cand insa se lasa cu muscaturi
cum au avut ai mei, e mai bine sa te opresti, sa ii separi si sa te gandesti la donarea unuia din ei. dar dupa
cum ziceam, la 3 luni nu o sa ai parte de asa ceva ;) bataile ca la mine pot aparea cand au un an si o iau
hormonii razna rau de tot.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 15:36

Mai am cateva luni bune de liniste pana fac un an, desi sper sa nu se ajunga la batalii, dar cum vad de pe acum au ceva spirit de razboinic in ei si cred ca o sa-mi dea batai de cap!!
Ce sa zic, multumesc pentru sfaturi si multa bafta, nervi tari pentru tine in procesul de calmare al bestiilor tale si acestora din urma multa sanatate si sa auzim de bine! :dance:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 07 Mar 2012, 17:30


Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 07 Mar 2012, 17:48

De cum iau salariu o sa dau o fuga la petshop sau prin vreun supermarket care are raion pentru animale si vad ce achizitionez ca sa le distrag atentia capcaunilor mei(asa ii alint de cand sunt certareti). Sper sa ai dreptate si sa se calmeze. Momentan nu e nimeni sef, amandoi baraie, clantan, dar ce-i drept, Rontzi o cam ia pe coaja, desi fizic e mai mare, el are vreo 3 urme de dintisori, 2 pe spate si una la botic, in timp de Miki are doar una pe spate si tot Rontzi e cel care plange dupa Miki cand nu-l gaseste, invers nu!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori