Porcusorii mei se bat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 14:59

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 15:51

exact cum zice si khaos, ideea e ca nu trebuiesc multe accesorii in cusca, ci atat cat sa aiba bariere vizuale.
nici prea mult, nici prea putin. eu am de exemplu hamac, casuta, pod si tunel. casuta si hamacul sunt intr-o
parte a custii, langa casuta e rezemat tunelul, pus pe post de scara sa se poata urca pe casuta, iar sub tunel
se pot adaposti, iar in coltul celalalt e un tunel de fan, si in rest liber.
ai tai se bat pe accesorii. cel putin asta e parerea mea, din filmulet. unul din ei este posesiv. de aceea ar fi
bine sa faci in asa fel incat fiecare sa aiba locsorul lui de refugiu, altfel se bat pe o chestie. nu cred ca se pune
problema de separare, ci ca va functiona cu reamenajare. spun asta pentru ca in cazul tau unul ataca si celalalt
fuge. atata vreme cat are unde sa fuga si sa se ascunda (cum s-a mai spus, ceva cu mai multe iesiri), nu se va
lasa cu rani. sau cel putin nu cu rani majore. la mine e alta poveste, amandoi sunt dominanti si cand ajung la
bataie, nici unul nu se lasa.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde crisa24 » 06 Mar 2012, 16:13

cam tot ce am vrut sa scriu si eu a fost scris:
locuri diferite pentru fan si mancarica, scara aceea pare periculoasa sincer, mai ales ca ei se bat si poate urca rapid si se va ranii, asta pentru a fugi.
te sfatuiesc sa iei un pod mai mare din acela de lemn sa il indoi la un capat si sa il sprijini de etaj este mai lat, asta va functiona in cazul in care nu ai unul ca mine(pusha) sa bage capul sub el si sa il rastoarne.

si incerca sa il pui pe etaj, direct nu pe gratii si poti pune daca ai lipit pe spate o bucata de mucava sau o bucata scandura din aia subtire, gen spatele unui sifonier, material din ala mai subtire pe scara pe care o ai, dar tot nu va fi destul de lata!

La mine pe langa faptul ca sori a crescut suficient de mult cat sa il domine pe zuzu(care domina inainte), a provocat ceva scantei dar zuzu a cedat,lasa de la el, cu toate ca cel care o incaseaza este sori.

Ai mei de exemplu cand ii scot in spatiu mare se certa, marcand continuu teritoriul fiecare, dar tot ii scot!
Dar sincer in cazul tau cred ca trebuie sa se stabileasca ierarhia :D, ai nevoie de mult calm.....si daca nu se ajunge la rani urate, atunci este ok, o buza, un nas ciupit un mic merge zic eu, asta pana se "Hotarasc care-i seful" sunt si de aceasi varsta.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 16:53

http://s1126.photobucket.com/albums/l61 ... eo0034.mp4

Linkul filmuletului.

Le-am scoc scara pentru ca si mie imi era teama ca se lovesc de ea, le-am facut un fel de cort dintr-un prosop, le-am scos casuta, tubul l-am suspendat si le-am pus un fel de perdeluta la parter:D ca sa aiba intimitate, fanul l-am ascunsc dupa un gratarel ca sa nu se mai poata urca pe el pentru ca il pisuleau si trebuia sa-l inlocuiesc destul de des, in plus le-am facut un fel de bila dintr-o bucata de dress umpluta cu fan la care nici nu s-au uitat! Rezultatul...5 minute de cercetare, dupa care au revenit la baraieli, clantaneli etc. In concluzie: capcaunii mei sufera de pubertate precoce!!! ~X(
Nu vreau sa ii separ, dar daca se ajunge la rani grave o sa ma vad nevoita sa o fac!

Cam asta a iesit, momentan bugetul nu imi permite sa le iau accesorii, deci m-am descurcat cu ce am avut:

Imagine

Imagine

Imagine
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 17:01

Sa stii ca de barait, si ai mei se baraiau toata ziua buna ziua :D Asta nu e neaparat rau.
Iar acum cel mare, Pixel, il baraie pe piticul Klaus mai mereu. Probabil preventiv :D Mai urmareste-i si om vedea.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 17:07

Sunt cu ochii pe ei, momentan vad ca se popcornesc, au mai barait dar nimic de luat in seama.
@Crisa24 Nu cred ca e cazul sa le pun fan si mancare separat pentru ca atunci cand mananca sunt cei mai cuminti, isi fura unul altuia mancarea, impart aceeasi bucata de leguma/fructa sau acelasi fir de fan si asta nu genereaza conflicte. Le-am pus bolurile in parti separate ale custii, dar manaca amandoi din acelasi bol...deci nu asta e problema...eu tind sa cred ca li s-a urcat sefia la cap si momentan niciunul nu cedeaza, probabil o sa cedeze mai intai nervii mei si apoi unul din ei :angry:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde crisa24 » 06 Mar 2012, 17:30

ai mei se bateau pe mancare :smile: si deasupra bolului, ridicau din cap gata de atac!
acum daca sunt doua, cel mai destept cedeaza si merge la rezerva...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 17:45

Ai mei daca ar manca toata ziua ar fi cei mai buni prieteni, dar cum nu pot sa le dau cate ceva de mancare de cate ori ii apuca fugareala si baraiala(as avea niste porci obezi :lol: ) ma multumesc cu momentele de liniste din timpul meselor!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 18:07

Cand se mai infig unul in altul, poti sa le arunci cate o mana de fan intre ei (asta apropos de mancare!). Le distrage atentie, macar pentru moment. ;)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 18:11

Buna idee, la asta nu m-am gandit! Mai e putin pana la ora mesei si o sa se potoleasca, cel putin pentru 10 minute cat le ia sa devoreze papica si apoi se odihnesc alte 10 si o iau de la capat! :noway:
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 18:19

andreea, eu nu cred ca pentru ierarhie se bat porcutii tai. m-am informat foarte mult incercand sa gasesc motivele pentru care ai mei se bat.
la 3 luni certurile nu sunt pe ierarhie, ci pe accesorii (unul pune stapanire pe casuta de exemplu si celalalt o ia pe coaja daca se apropie). da,
este si o dovada ca cel agresiv se vrea sef, insa la 3 luni sunt inca pui si au "altele pe cap". batai pentru ierarhie, care sa se lase cu rani serioase,
apar la aprox. 1 an, cand au trecerea de la adolescenta la maturitate. o cusca de 1m este teoretic suficienta pentru 2 porcuti (este minimul recomandat)
insa mai poti, pentru siguranta, sa le faci o extensie. asa au loc mai mult sa se manifeste si cel atacat are unde sa fuga.
in clipul pe care l-ai postat e clar ca pentru accesorii incepe scandalul - unul sta in casuta, iar cand celalalt se apropie, il fugareste.
asa ca parerea mea e ca situatia la tine nu e chiar atat de neagra precum o percepi :) ce fac ei e normal, fiecare dintre noi am trecut prin baraieli si mici
ciondaneli ;) ai nevoie de rabdare si idei de reamenajare, pe care le gasesti pe forum ;) bafta.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 18:25

Am uitat sa intreb, si parca nu ai mentionat - se cearta asa de multa vreme? Intreb pentru ca am avut si noi o perioada de "certuri" de vreo saptamana sau mai bine, pe vremea cand il aveam pe Batman, in care parca erau capiati! Nu se muscau (sau cel putin eu nu am vazut rani), insa era un scandal monstru mai mereu in cusca.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 18:38

@ Irena Din pacate loc de extensie nu mai am, camera mea e si asa mica, deabia i-am facut loc custii, in schimb ii las mai mereu pe jos, bineinteles asigurandu-ma ca nu au acces la fire si alte chestii pe care isi pot incerca dintii. I-am lasat pe jos fara a avea nici un accesoriu in preajma si degeaba, se baraiau,alergau si eventual se mai si clantaneau, deci nu stiu ce sa zic. Nu au mai mult de 3 luni, caci pe Rontzi l-am luat pe 26 decembrie 2011 si deabia avea 2 saptamani! Cat despre modul cum se manifesta mie mi se pare ca incearca sa stabileasca ierahia, pentru ca se baraie, se incaleca si merg leganat, ba mai incaleca si tubul si chiar au lasat unele urme pe paturica, care nu sunt de pipi, intelegi la ce ma refer!
@khaos Certurile serioase, adica cu muscaturi au inceput de vreo cateva zile, cred ca marti, saptamana trecuta, a avut loc prima bataie cu muscaturi cand mi-am furat-o si eu pentru ca am bagat mana intre ei fara sa ma protejez. Ranile le-am observat ieri cand ii mangaiam, dar aveau deja coaja, deci sunt mai vechi. Iar aseara Rontzi a mai capatat una la gurita pentru ca mereu ii miroase pe Miki pe la botic si acesta din urma il capseaza!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 18:48

Eu cred ca o sa le treaca, sunt inca puiuti, cum zice si Irena. Au ei o perioada acum... Tu sa ai nervii tari! :up:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 18:58

Multumesc pentru incurajari. Chiar sper sa le treaca si sa nu se ajunga la rani mai serioase, caci am luat 2 porcuti pentru a le fi bine impreuna , nu sa ii tin separat!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori