Porcusorii mei se bat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde anisoara » 02 Mar 2012, 09:39

Of, Doamne, Ire!
Le urez bestiutelor sanatate si mult calm!
Totusi, gandeste-te ca tu esti mai norocoasa decat noi, in sensul ca poti castra porcutii - aici in Romania acest subiect e tabu!
Mult noroc si tie !
Si rabdare!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 02 Mar 2012, 11:19


Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 02 Mar 2012, 13:08

Ire, sunt alaturi de tine cu sufletul si cu pumnii stransi stransi. Mi-au zis si baietii mei sa va transmit toate cele bune si asteptam sa vedem din nou bestiile tale in pace si armonie :)
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 02 Mar 2012, 18:49

mersi tare mult. atat de bine imi prind cuvintele de incurajare...
momentan inca domneste linistea. azi noapte au dormit cu mine in camera si
nu a fost deloc scandal. azi dimineata au popcornit cand le-am dat de mancare.
pe charlie l-am scos din cusca si i-am dat sa pape, fra a ramas in cusca, insa in
loc sa manance, bocea dupa charlie. asa ca i-am lasat impreuna si au papat fiecare
portia lui. sunt mereu cu ochii pe ei si deja la cel mai mic zgomot ma apuca panica.
azi le-am reamenajat si se pare ca le-a distras atentia de la cearta. asa ca asteptam
si vedem cum se manifesta. peste 3 saptamani mergem din nou la vet si daca baietii
au revenit la greutatea normala (si daca reusesc sa adun banii pana atunci), ii castrez.

intrebare intrebatoare: oare ar fi bine sa cresc putin cantitatea de mancare? nu as vrea
sa incep procese de indopare, insa avand in vedere ca au slabit atat de mult, nu prea stiu
cum sa procedez... ei primesc 3 mese pe zi, incerc sa le dau zilnic aceeasi cantitate si papa
foarte diversificat. hrana speciala le dau cam la 2 zile.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 02 Mar 2012, 18:54

Eu zic ca mai bine ii lasi cu mesele cu care sunt obisnuiti. Ar trebui in cam o saptamana sa se simta, zic eu. Asta daca nu se mai bat, ca sa fie stresati.
Ma gandesc ca hranirea suplimentara ar trebui sa apara atunci cand animalul nu se hraneste singur, si ii dai tu, de mai multe ori pe zi :confused:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde Lili » 02 Mar 2012, 18:57

Eu cred ca nu s-o intoarce pamanul cu dosu'n sus daca vreme de 3 saptamani le dai hrana speciala zilnic. Ajuta-i sa revina la o greutate normala si dupa aia o sa ai vreme sa te preocupi de silueta lor.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 02 Mar 2012, 18:59

Da, asta cu hrana speciala zilnic e buna. Sa le dai ca la "bebelusi", cavia complete in fiecare zi :D sa se faca mari.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 02 Mar 2012, 19:11

multam, am sa maresc cantitatea de hrana speciala. am 3 tipuri de versele laga, pro, complete si crispy :)
slava cerului mananca singuri, mai mult decat atat, baloteaza fix ca si pana acum - parca nu ar fi vazut mancare
de o vesnicie :) de aceea nu-mi place ca slabesc. ma tot uit la ei si nu inteleg cum de amaratul de charlie, plin de
rani si slabit, are totusi putere si chef de popcornit...

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 01:02

Nu-mi place ca trebuie sa scriu la acest topic, dar Rontzi si cu Miki se bat, am observat muscaturi pe spatele lor, nu foarte grave, dar imi e teama sa nu se ajunga la ceva mai rau!
Am incercat sa le reamenajez cusca, la fiecare 2-3 zile le fac modificari, cand sunt acasa le dau drumul prin camera, hrana suficienta au, fan la fel...nu stiu ce as putea sa le mai fac! L-am luat pe Miki in speranta ca se vor intelege si Rontzi nu va mai fi singur, dar acum Rontzi mi se pare stresat, nici popcorn nu mai face ca inainte :cry: in schimb, Miki, pare fericit si a inceput si el sa baraie si sa mearga leganat, asta nu m-ar ingrijora daca nu s-ar repezi si sa muste :( si apoi nu ar clantani din dinti amenintator...sper ca lucrurile sa se calmeze, caci nu vreau 2 porci stresati si batausi!

Tocmai a avut loc inca o repriza in urma careia Rontzi s-a ales cu o rana la gurita, pe Miki nu l-am putut prinde sa-l examinez, oare ar fi cazul sa-i separ?!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde crisa24 » 06 Mar 2012, 11:51

Ce dimensiuni are cusca?
ne poti pune o poza cu ea de sus amenajata?
Eu inca nu i-as desparte in locul tau, doar daca se ajunge la rani atunci as face-o fara ezitari, sunt trecuta prin lupte si am avut doi la care s-a lasat cu ureche perforata, buza rupta, rani usoare si au stat foarte bine in custi separate unul langa celalalt, am incercat tot in cazul lor dar fara rezultatate(zuzu si pusu).
Acum am doi luptatori de ocazie, dar certurile lor nu sunt grave si se intampla rar, asa ca nu intervin des.
Se pot bate pe teritoriu, pe castroane, pe adapatoare, pe accesorii, eu am doua din fiecare.
Pune cate-o mana de fan mica in diferite colturi, la etaj daca ai,intr-o bila de metal si incerca sa le improvizezi casute cu dubla iesire, pentru a nu se bate inauntru si nu baga niciodata mana goala intre ei!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 12:22

eu zic ca e important sa stii de ce se bat. stiu de la medicul veterinar ca porcutii la 1 an devin adulti.
atunci este varsta la care in general stii exact daca ambii sunt dominanti sau nu. daca sunt 2 porcuti
dominanti, iti spun din experienta ca nu prea ai ce face, decat sa ii separi...
insa din cate tin minte, porcutii tai au sub 1 an. deci tind sa cred ca se bat pe un accesoriu, un loc in
cusca. daca bataia e pe accesorii, un spatiu mare si accesorizat corespunzator poate rezolva problema.
deci fa cum ti-a spus crisa si pune o poza. sigur gasim o solutie ;-)

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 13:29

Imagine

Imagine

Au in jur de 3 luni, sunt fratiori. Nu vad pe ce s-ar bate, au doua castronele cu mancare, fan din belsug, nimic care sa miroasa a Rontzi pentru ca i-am pus pe amandoi in acelasi timp in cusca, care are 100x53(e luata din Hornbach), e drept ca adapatoare am doar una, dar Rontzi nu prea bea apa, ii scot frecvent in camera si ii las sa alerge, dar si afara se baraie si se incaleca. Rontzi am vazut ca are obiceiul de a pune botul pe botul lui Miki, care il musca si altfel s-a ales cu o rana la gurita. Miki are o singura muscatura pe spate, Rontzi are vreo 2 si una la gurita. Nu stiu ce i-a apucat, si nu stiu ce sa le fac!


Fotografiile de sus sunt facute acum cateva zile, si cele de mai jos le-am facut azi:

Imagine

Imagine

Imagine

Am vazut ca mi-ati spus ca aiba casuta cu 2 iesiri, dar ai mei nu prea stau in casuta, mai mult urcati pe ea si pe canapeaua home made.
Plus ca am vazut ca se bat in zona cu fanul si bolurile de mancare, niciodata sub etaj sau la etaj, sa inteleg ca acolo e factorul declansator?!
Dar daca ar fi asa, de ce si cand ii scot in camera se baraie si daca au ocazia se si capseaza?!


@crisa24 : Mana goala intre ei am bagat-o si m-am ales cu un porcusor atasat la ea! Eu zic ca pe sefie se cam bat, pentru ca baraie unul la altul si se incaleca reciproc :noway:


Uitati o noua repriza desfasurata acum 20 de minute, cand se aflau pe jos si nu in cusca:

http://s1126.photobucket.com/albums/l61 ... eo0034.mp4

Nu e tot filmat pentru ca nu m-a rabdat inima sa ii vad cum se bat si am intervenit cu pulverizatorul! ~X(
Ultima oară modificat 06 Mar 2012, 14:21 de către p_andreea, modificat 1 dată în total.
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 06 Mar 2012, 14:06

Ce-mi vine acum in cap este sa incerci sa pui cele 2 castronase in locuri diferite, nu unul langa altul. Si eventual si fanul sa-l pui in 2 locuri. De preferat nu pe jos, ca de obicei o data ce au calcat pe el, nu-l mai mananca.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 06 Mar 2012, 14:09

cateva sfaturi:
- fa cu schimbul - 2 zile pune-le un etaj, 2 zile hamac. tot ce e nou le starneste interesul. alor mei ajunge sa le scot un accesoriu
si deja se pun pe cercetat
- tunelul suspenda-l cumva, prinde-l de gratii la o inaltime nu prea mare (cat sa se poata urca in el)
- cumpara un pod de lemn (sunt modelele acelea mari), poti sa faci cu schimbul, il pui o data ca podet, cu fan peste, alteori il
indoi putin, bagi un capat intre gratii si capatul celalalt sa vina pe jos. asa le mai faci un ascunzis
- alor mei le-am cumparat ceva gen "garaj" - acoperis si 4 picioare. se pot ascunde sub el si cand unul din ei e atacat, are pe unde sa
fuga.

din cusca ta lipsesc barierele vizuale. ai etajul, insa daca se intalnesc pe jos, dau nas in nas. de asemenea te sfatuiesc sa cumperi 2
suporturi de fan, daca spui ca acolo se cearta. unul sa fie intr-un capat, unul in celalalt. la fel si adapatorile.
legat de bolurile pentru hrana, am primit un sfat de la veterinar - sa nu le mai folosesc. ca urmare le pun hrana speciala direct in cusca.
asa au de lucru, cauta si sunt ocupati, deci nu se cearta.
sper sa te ajute.

sfatul meu e sa incerci cat mai multe combinatii legate de amenajare, insa daca niciuna nu functioneaza, nu te intinde prea mult. daca
citesti cu cateva pagini in urma, ai sa vezi ce am patit eu cu ei. cu toate astea, la 2 porcuti de 3 luni nu are cum sa nu se rezolve. inca
nu sunt in perioada in care hormonii sa o ia razna de tot si eu tind sa cred ca nu ierarhia e problema. din ce am mai citit eu incercand sa
gasesc solutii pentru ai mei, porcutii sub un an in general se cearta din cauza unei accesorizari nepotrivite. abia la un an incep sa o ia
hormonii razna si exista riscul sa se bata urat, asta in cazul in care ambii sunt dominanti. asa ca deocamdata inarmeaza-te in primul rand
cu betadine pentru rani si cu multa, multa rabdare. fii mereu cu ochii pe ei, schimba-le mereu accesoriile si fa in asa fel incat sa le orientezi
atentia spre altceva si nu spre bataie. in acelasi timp, cantareste-i regulat si daca incep sa scada in greutate, separa-i neaparat.

legat de bestiile mele batause - in continuare domneste linistea, ceea ce ma bucura enorm. cu charlie e putin problematic cu ranile, cum
face coaja, cum se scarpina. am sunat la medic si mi-a spus ca nu prea am ce face si ca in timp se vor vindeca. ii dau mereu cu aloe-vera
(am o solutie si crema) si incet-incet ne punem pe picioare. tot incet-incet crestem si in greutate, nu mai suntem "rahitici" si nu ni se mai
simt toate oasele. am marit "usor" doza de hrana speciala, de la 2 linguri la 3 (pentru amandoi) si le dau in fiecare zi. e foarte important sa
ia in greutate, altfel nu ii pot opera. asa ca in continuare mut si invart accesorii si ma rog ca in 2 saptamani cat mai avem cu tratamentul sa
fie cuminti.

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde p_andreea » 06 Mar 2012, 14:42

O sa incerc sa va urmez sfaturile, chiar acum lucram la un hamac si ma mai gandeam ce as putea sa le mai fac pentru ca momentan sunt cam stramtorata cu banii pana la salariu si nu imi permit sa le mai iau nimic. Nu stiu daca ati urmarit filmuletul, acolo se vede clar ca Rontzi isi leagana fundul si baraie si acum sunt pe jos in camera cu spatiu destul de alergat si ascuns si tot se baraie, iar episodul din filmulet tot pe jos s-a desfasurta, deci nu stiu daca accesorizarea o sa rezolve problema, dar o sa incerc!
@irena Am citit ce au patit porcusorii tai si am vazut si rana, tocami de asta ma tem, nu vreau sa se ajunga aici. Mometan ai mei au rani nesemnificative!
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori