Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Anunturi pentru adoptii gratuite
Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 13:36

zuzupuff, eu as astepta momentan cu fetita. in prima faza pune custile una langa alta, sa se poata simti.
ai spus ca porcutii au stat impreuna si iti faceai griji ca porcuta ar putea fi gestanta. si nu e exclus. de aceea
as zice sa astepti si sa vezi ce si cum. daca va face pui, te vei trezi cu o mini ferma :) deci deocamdata mai
asteapta putin sa vezi daca porcuta e gestanta, daca e, poti pastra o fetita. si iti vei da seama in timp relativ
scurt. daca nu e gestanta, poti sa ii aduci o surioara. eu cel putin asa as face.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 01 Mar 2012, 16:35

Buna din nou! Multumesc pentru sfaturi. :D

Pai voi astepta putin oricum pana sa iau o fetita noua ori poate voi avea ocazia sa adopt o fiinta de aici...Sper din tot sufletul sa nu fie graviduta micuta mea!! Are sanse sa supravietuiasca unei sarcini atat de micuta ? Va rog spuneti-mi ca da :(

Daca as pune fetitele intr-un colt al camerei si baietelul in celalalt? Sau asta ar fi mai rau pentru el ? Momentan sunt unul langa altul, in custi separate... M-am resemnat putin cu ideea pentru ca l-am vazut si popcornind acolo, dragul de el:(. Mananca bine, oricand...E un scump...putin speriat, dar ne apropiem putin cate putin :D

In schimb fita asta mica mananca din cand in cand... Mai recurg si la salata, ca altfel nu merge... De asta vreau sa-i iau repede o surioara. Imi pare tare amarata...Piticul e mai tafnos. Pretinde ca nici nu-i simte lipsa :) Cred c-ar rontai fan si-n somn dac-ar putea :lol:

Va multumesc mult din nou pentru sugestii si sper sa nu fie nevoie sa mai fac si alte 2-3 oferte de adoptie pe-aici :worried: !
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 18:22

sa tii 2 fetite impreuna si baietelul in capatul celalalt al camerei nu e o solutie buna.
doar rau ii face.
urmareste femela si cantareste-o regulat. mi-e sa nu cumva sa fie bolnava, daca nu
mananca. noteaza-ti in fiecare dimineata cate grame are si urmareste daca creste sau
scade. daca scade, e semn de boala. o fii ea trista ca e singura, insa cand ii e foame,
mananca. custile fiind una langa alta, il vede pe mascul, il aude, stie cand masculul
papa si s-ar lua dupa el. ceea ce ma face sa cred ca la tine nu tristetea e problema...

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 01 Mar 2012, 20:20

Pai problema nu este ca nu mananca deloc... Ci-mi face figuri...insa cand vede salata o ia razna...
I-am pus o data mancarica, o parte dintr-un morcov, si nici n-o baga in seama si am incercat sa o ignor cand tipa dupa mancare. Dupa ce s-a plictisit a mancat ce-a primit :D nu mai stiu acum..



Da, intradevar cand il aude pe el ca rontaie, infuleca una doua papa :lol:
:Tomy and Zoey: :)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 01 Mar 2012, 20:28

Ti-am dat mai in spate niste linkuri despre hranire. Scrie pe acolo si cum sa incerci sa obisnuiesti porcusorul cu anumite legume, pe care nu le accepta din prima.

De exemplu, ii dai morcov dimineata, il scoti dupa maxim o ora, apoi pana la urmatoarea masa mananca doar fan si apa si atunci cand vine masa ii dai din nou morcov, iar de data aceasta poate are mai multa curiozitate si pofta.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 01 Mar 2012, 22:11

Multumesc pentru pont!! Am citit raspunsul tau si-am dat click doar pe primul link, cel cu mancarea speciala, omitand restul. Ma bucur sa aflu ca nu sunt singura dupa care chitaie cand intru si cand ies din camera.. Vecinii ma-ntreaba daca mi-am luat papagali :lol:


Este ok daca ii cantaresc pe un cantar normal ? Ori este nevoie strict de unul pentru alimente ? :D
Am crezut ca-mi fac un bine indepartand cantarul de mine, uitand de obsesia de a ma cantari non stop, dar cred ca va trebui sa revenim la vechile obiceiuri pana la urma daca este bun si acela :D...

P.S. Nu prea stiu unde as putea pune intrebarile, daca este obligatoriu sa ma integrez la topicul acela, este un lucru atat de grav daca intreb aici unele amanunte ? :worried:

Piticul a invatat sa bea apa singuuuuur, acum l-am vazut. :surprised: Am scapat de-o munca :lol:
Ultima oară modificat 04 Mar 2012, 18:14 de către zuzupuff, modificat 1 dată în total.
:Tomy and Zoey: :)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 01 Mar 2012, 22:49

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde jaded2death » 02 Mar 2012, 15:16

sunt superbi amandoi...as vrea eu baietelul dar nu am cum sa ajung in Oradea :(
Ioana, cei 7 ingerasi : Biluta, Piticul, Guralivul, Monstruletul, Grasanul, Bondocelul, Busu si dinamic duo : Zorro si Jacky ! :heart:

Avatar utilizator
amy
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 23 Ian 2008, 13:02
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde amy » 03 Mar 2012, 09:48

buna!
eu sunt Amy si sunt din Oradea si daca doresti mai multe informatii despre veterinarii si magazinele de unde poti lua cele folositoare pt porcuti, ma gasesti la adresa de mess amy_mamy_05.O cunosc pe tipa la care ai fost la vet.Desi are si ea porcusori,din pacate la diagnostice merge pe ghicite.Eu am patit-o in toamna cand mi-au murit ambii porcusori. :cry: Cu regret te anunt k in Oradea cu greu vei gasi un veterinar bun la porcusori.Eu ink nu l-am gasit!
Studiaza site-ul in amanuntime,el si oamenii generosi te vor ajuta la sigur.
Succes!
LOVE ANIMALS!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde crisa24 » 03 Mar 2012, 21:17

amy te sfatuiesc sa iti lasi id in privat,sunt care vaneaza id pt glume proaste.te pup!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 03 Mar 2012, 21:45

Buna, Amy!
Ma bucur sa vad si pe cineva din Oradea pe forum. Imi pare rau pentru porcuti tai :( M-am gandit ca merge pe ghicite acolo la veterinar, pentru ca baietelul meu face brrrr cand ii mangai parul in sens invers( de asemenea daca-i ating cusca din greseala, uneori ma distreaza :D cel putin interactionam :lol: ), semn ca ii displace acest lucru si asistenta de-acolo suparandu-l astfel imi spune ca "de obicei asta-i semn ca-i place".....
Totusi e printre putinele persoane de incredere din cate-am citit chiar pe forumul acesta.. Parca mai era un domn tot in Oradea care se pricepe si la purcelusi un pic, doar ca n-avea sediu, din cate am inteles eu.


Eu le achizitionez lucrusoarele de la ZooMania, doar aici am vazut pana acum produse de la Vitakraft, si talas confortabil pentru micuti :D
Daca ai in minte si alte magazine utile, te rog sa le-mpartasesti si cu mine :confused:
:Tomy and Zoey: :)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 03 Mar 2012, 21:53

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 03 Mar 2012, 22:03

Ultima oară modificat 03 Mar 2012, 22:12 de către zuzupuff, modificat de 2 ori în total.
:Tomy and Zoey: :)

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 03 Mar 2012, 22:06

Cand se tolaneste si se relaxeaza e un semn bun :).
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 03 Mar 2012, 22:39

eu zic ca nu are sens sa te pui sa inveti sunetele pe de rost, deoarece depinde foarte mult de situatie.
e bine sa stii ce sunete scot si ce inseamna in general. insa cum spunea si florin, baraie din mai multe
motive. uneori e de bine, inseamna ca le place, alteori baraie cand ii deranjeaza ceva. de asemenea,
baraie cand sunt in calduri. dupa o vreme ajungi sa ii cunosti, sa stii ce le place si ce nu si stii sa interpretezi
si sunetele ;)

off topic - flo, nu ar fi rau si nu cred ca se supara nimeni daca faci un update la pozele cu fetele. nu le-am mai
vazut de mult prea multa vreme si mi se pare inuman sa le tii doar pentru tine!! :)


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori