Chaby, mandretea mea...

Un colt al amintirilor
Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Chaby, mandretea mea...

Mesajde Crissi » 01 Mar 2012, 18:20

Salut tuturor! :)
stiu ca nu am mai intrat de 100 de ani pe acest forum, dar nu vreau sa credeti ca am uitat toate momentele frumoase pe care le-am petrecut aici.
Le multumesc din suflet celor care m-au ajutat si m-au sfatuit atunci cand am avut nevoie, deoarece eram foarte neexperimentata cu privire la ingrijirea porcusorilor.

Nu stiu daca vi-l mai amintiti pe Chaby, baietelul meu... El a fost primul meu porcusor, iar dupa ce am primit mai multe sfaturi, am decis sa-i iau un prieten, dar care de fapt s-a dovedit a fi femela (Tessy), iar dupa ce mi-am dat seama a fost deja prea tarziu, deoarece ne atasasem cu totii de ea, si am refuzat sa o dam.
Ei bine, de la bun inceput toti membri familiei l-am indragit si ne jucam tot timpul cu el... imi amintesc ca il puneam sa alerge prin camera si chiar il invatsem sa sara din pat.
Au trecut 4 ani de atunci, si nu l-am ami tratat cu aceeasi dragoste. Eu cu scoala si activitatile extra-scolare, parintii cu munca, sora mea cu serviciul si facultatea, nu am mai avut timp de ei..


Dumnezeule, nu mi-am imaginat ca doare asa de tare, sa-l vad nemiscat, cu gura si ochisorii deschisi... presupun ca a murit chinuit, nu?...
Regret atat de tare...

Vreau sa spun ca nu las aceast "discurs" doar pt. a ma afla in treaba.
As vrea sa spun tuturor cat de dureros este, sa te simti neputincios langa bietul animalut, nestiind din ce cauza a murit.
Nu i-am oferit suficienta dragoste, nu am avut timp pentru ei si nu m-am gandit niciodata ca nu am sa-l mai vad intr-o buna zi.
Avea 4 ani si vreo 3 luni...
Era asa de silentios, nu deranja pe nimeni, nu se plangea, desi la mine in brate nu se simta prea confortabil, in bratele mamei mele isi gasea linistea, se relaxa complet.
pot spune ca in ultimul timp nu prezenta niciun fel boala, doar ca se chinuia f mult atunci cand isi facea nevoile, si asta ma ingrijora de fiecare data. Regret atat de mult ca nu m-am documentat mai mult cu privire la asta...

Imi amintesc ca l-am luat acum 4 ani, exact pe data de 29 feb 2008, in an bisect...
Ma gandesc ca asa a fost sa fie, sa il primesc intr-o zi de neuitat si sa moara intr-o zi cu o semnificatie la fel de speciala...

Vreau sa ii sfatuiesc pe toti cei care nu au timp de porcusorii lor sa lase pentru o ora pe zi macar munca, curatenia sau altele si sa isi tina in brate "copilasii", pentru ca nu se stie pt cat timp ii vor mai avea.
Dumnezeule, suntem atat de distrusi, stiu doar ca a murit azi de dimineata, cand am pus mana pe el era inca cald.
Imi este atat de rusine, nu am nici macar o poza cu el in calculator, nu pot sa cred ca nu mi-am facut timp nici macar sa salvez niste poze cu el. Ultima poza i-am facut-o acum 2 zile, cand bea apica din noua adapatoare, o am inca pe telefon.

Tot ce pot sa spun este ca nu-l vom uita niciodata, eu,. sora si tatal meu am inzbuncit in lacrimi, doar mama, care este mai puternica nu a plans, desi il iubea foarte mult :)
Am sa ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de el, acolo in Rai. Stiu ca ii este mult mai bine, dar imi va fi intotdeauna dor de el, pentru ca il iubeam cel mai mult.

Inca o mai am pe Tessy, si de acum voi avea grija sa o iubesc la fel de mult ca si pe Chaby, si am sa imi fac mai mult timp pentru ea, promit asta.
Las acest topic in amintirea lui, sper sa-si gaseasca mai multi prieteni acolo unde este el :)

Va doresc multa fericire si sanatate atat voua, cat si porcutilor vostri. Sa aveti grija de ei si sa-i pretuiti cat timp mai puteti, niciodata sa nu ii raniti sau sa le spuneti cuvinte urate... sunt si ei niste sufletele ce asteapta sa fie iubite:)
Ultima oară modificat 02 Mar 2012, 10:17 de către Crissi, modificat 1 dată în total.
:X:X Tessy and Chaby :X:X

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Chaby, mandretea mea...

Mesajde Lili » 01 Mar 2012, 19:26

:cry: La vesti din astea, cuvintele sunt inutile....
Doar lacrimi.
Suntem alaturi de tine....Dumnezeu sa-l odihneasca.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chaby, mandretea mea...

Mesajde crisa24 » 02 Mar 2012, 12:32

Acum a scapat de orice chin!
Este peste podul curcubeului linistit si se joaca cu cei pe care i-am pierdut si noi!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Re: Chaby, mandretea mea...

Mesajde Crissi » 02 Mar 2012, 13:52

Da, sunt sigura ca ii e bine acolo.
Multumesc mult pentru incurajare.

Mi-am rascolit toate postarile anterioare ca sa gasesc poze cu ei si am sa inramez una, sa-l am intotdeauna aproape:)
:X:X Tessy and Chaby :X:X


Înapoi la “Album memorial”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori