Porcusorii mei se bat

Probleme privind socializarea, acceptarea partenerului, altele

Moderator: ramona_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde Lili » 01 Mar 2012, 16:19

Asta e problema. Castrarea le diminueaza agresivitatea. Dar nu stiu daca o elimina de tot....Adica in esenta, nu mai pot face urmasi. Dar asta nu inseamna ca le "atrofiaza" caracterul. SPER sa fie o solutie.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 01 Mar 2012, 16:47

Daca nu, Irena, oricum iti doresti tu un angora mic si negru, nu? :up: Acum, un angora, doi angora, cine mai tine socoteala? :tease:
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde -Vlad- » 01 Mar 2012, 17:38

:suicide: Offf...imi pare rau. :( chiar ca arata groaznic rana... :( Tinem pumniii!
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde anisoara » 01 Mar 2012, 18:07

Doamne dar ce urata este rana- imi inchipui in realitate cum e!
Imi pare rau si pet tine dar si pt baieti!
Sa treci cu bine, sanatate!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 18:18

ne-am intors de la vet cu un diagnostic nu tocmai placut... deci nici urma de micoza sau boala de piele, bestiile se bat.
din cauza ca se bat, sunt foarte stresati. din cauza stresului, charlie a slabit 200 de gr (acum are 800...) si fra a slabit
de la 1300 gr la 1000gr. tot din cauza stresului au facut paraziti.
pentru paraziti facem tratament cu ivomec. la cabinet au primit cate o injectie si acasa continuam timp de 3 saptamani
cu ivomec administrat pe cale orala.
solutiile sunt urmatoarele:
1. imi iau lumea in cap (ceea ce am exclus instantaneu)
2. ii separ pentru totdeauna cu o gratie si evit sa ii mai pun impreuna (ceea ce eu una nu concep si nu as face nici in ruptul capului)
3. dupa ce terminam tratamentul, ii castrez.
4. renunt la unul dintre ei, aduc un pui si ma rog sa nu se bata cand puiul ajunge la maturitate (ceea ce la fel, am exclus).


in prima faza medicul mi-a spus sa ii separ in aceste 3 saptamani. avand in vedere ca totusi a fost liniste timp de 2 saptamani
mi-a spus ca ii pot lasa impreuna, sa ii urmaresc constant si sa ii hranesc separat. este foarte important sa inceapa sa ia in
greutate, mai ales charlie, care este mult prea slab pentru varsta lui.
asadar reamenajez cat mai des, ii las mult la plimbare prin casa (desi la fel am facut si pana acum...), iar dupa ce terminam
tratamentul ii castrez.
conform vet-ului e cea mai buna solutie. sansele sa se bata scad enorm de mult. sa aduc cate un puiut la fiecare nu ma ajuta
prea mult. am liniste un an, pana cand puiul ajunge la maturitate, dupa care o iau de la capat. procedura dureaza undeva la
15 minute, dupa jumatate de ora isi revin complet si redevin vioi. operatia nu le afecteaza comportamentul in sensul ca vor
fi vioi si se vor juca, insa le reduce foarte mult agresivitatea.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 01 Mar 2012, 18:33

Mai, mai, capiatii astia mici :(
Bafta cu tratamentul si... bine ca acolo unde esti tu exista solutia asta. Ca aici, nu stiu cine ar indrazni.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 18:46

multam mult. ce-i drept, desi sunt in germania, am traumele mele si emotii. insa pe de alta parte, 90% din detinatorii de porcuti
(de unde elimin crescatorii) au masculi castrati. am cautat pe forumuri si nu am gasit nici un porcut mort in urma castrarii. aici e
o procedura sigura, recomandata de toti crescatorii.
aici fiind atat de popular, ma gandesc ca e total legitim sa exclud cu desavarsire separarea sau donarea unuia dintre ei...

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde khaos » 01 Mar 2012, 18:52

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde Lili » 01 Mar 2012, 19:14

Castreaza-i pe amandoi si la sfarsit dupa ce o sa-i iei mai putin masculi, dar cu nervii mai calmi:) fa-le morala: Vedeti fraierilor? Puteati fi si voi ditai barbatii....dar nuuuu, voi ati vrut sa fiti soprane rofl

P.S. Glumesc pentru ca incerc sa-ti ridic moralul deoarece stiu EXACT ce-i in sufletul tau. Hai ca-i "rezolvi" tu. Ca doar nu-s doi porci (o foca malefica si un zbarlit fara ochi) mai tari ca tine. Suntem aici cu toti pumnii stransi la maxim.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 19:57

m-am gandit sa castrez unul singur, insa conform vetului nu ar rezolva problema... si deci cel mai bine e sa ii
castrez pe amandoi. si sincera sa fiu nu ma vad trecand inca o data prin tot stresul in cazul in care as castra
doar unul si nu ar fi suficient. din pacate amandoi sunt dominanti. fra isi vede de treaba pana cand charlie il
agaseaza. si atunci reactioneaza violent. rare sunt momentele in care de la frankie incepe scandalul, insa nici
el nu e de pus in rama. sincer mi-e tare mila de ei, pentru ca sunt amandoi muscati, au slabit si sunt vai de
steaua lor. ma mir ca inca sunt activi si ca le mai arde de popcorneli din cand in cand. dar imi e mila si de mine.
chiar nu mai stiu cum sa le reamenajezi si ce sa le mai fac ca sa nu se mai ia la harta...
vet-ul mi-a spus ca e un comportament absolut normal la masculi si ca atat varsta (amandoi au un an) cat si
caracterul si diferenta mica de varsta intre ei duc la asa ceva... dna doctor era de-a dreptul socata ca tin 2
masculi necastrati...
multumesc mult de incurajari, imi prind tare bine.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde maria » 01 Mar 2012, 20:35

irena
eu stiu de la lady
ea a stat 6 luni cu cici care o capsa doar pentru ca exista
incepuse sa slabeasca si tipa doar cand o vedea pe cici apropiindu-se
statea si astepta muscatura
am insistat prea mult si imi pare rau
ea traia intr-un stres continuu
nu manca , nu dormea linistita
un om ar fi facut ulcer
o data separata, situatia s-a schimbat
acum am mai pus-o in tarc cu pisy si cu vasile
daca se apropie pisy de ea tipa isteric si cand o iau in brate e super speriata, inima ii bate cu putere si mai repede
daca o pun cu vasile o ignora
deci lady se simte bine singura, asa se simte ea in siguranta
iti povestesc toate astea pt ca nu trebuie sa insisti prea mult sa ii impaci
ii lasi sa se certe, schimbi decorul, dar totul are o limita
sincer iti spun eu nu am putut sa ma uit la pozele cu rana lui cha
tinem pumnii
sa ne spui daca chitaie mai subtire :D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 22:20

mersi mult, maria. si te cred cu pozele. mie imi e groaza sa il iau in brate. arata foarte urat, si nu e vorba ca imi e scarba, dar
mi-e atat de frica sa nu cumva sa il ating si sa il doara...
si da, ai dreptate, totul are o limita... si la noi cred ca am atins-o... si mie imi pare rau ca am permis ca bestiile sa slabeasca si
sa ajunga sa se imbolnaveasca din cauza stresului :( momentan e liniste, cred ca sunt amandoi epuizati dupa ce i-am plimbat pe
strazi cautand cabinetul. charlie doarme in tunelul de fan si fra in casuta. de cand ne-am intors, nu s-au batut deloc. insa daca o
vor face, cred ca voi apela la gratie pana cand terminam tratamentul... mi-e groaza sa o pun, pentru ca daca ii separ, tipa intr-una,
dar prefer sa imi provoace mie probleme la urechi prin tipete decat sa fie mereu raniti...
de mancare le dau separat, nu le mai pun in casuta, ci ii scot pe rand si ma asigur ca papa cat trebuie. nu de alta, dar daca nu revenim
la greutatea normala, nu putem face operatia. pe timpul noptii voi duce cusca cu noi in dormitor, in caz ca se bat sa pot interveni (si
cred ca martin ma va muta pe balcon cu porci cu tot :) ).
sper ca in curand sa pot povesti si chestii vesele. deja sunt eu extrem de stresata si cred ca porcimea e si mai si.
multumesc mult inca o data pentru toate cuvintele incurajatoare!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde biancadumy » 01 Mar 2012, 22:36

Ire,imi pare foarte rau...sper din suflet ca dupa ce ii castrezi sa fie pace.

Rana arata foarte nasol,dar o sa fie bine si nu o sa mai aveti probleme :up2: :heart:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde cryssa » 01 Mar 2012, 23:29

doamne irena in ce hal arata cha :cry: muscatura de porcalau e ffff dureroasa si ti'o zic din proprie experienta ca mereu am nimerit eu intre ei(norocul meu =.=) ca'i vedeam unul intr'un colt unul in celalalt si sareau la atac si ma aruncam intre ei...iar ei ramaneau agatati de fiecare de cate o mana de a mea(imi amintesc cu haz ca la un moment dat am ridicat mana stanga, kien nu atacase din dreapta, si kyong a plutit vreo 2 secunde in aer ca tot nu dadea drumu, aburit de nervi credea ca nimerise dusmanul :lol: ).si iti jur ca imi paralizau mainile de durere, trebuia sa il ia mama pe unul dintre ei sa'l tina vreo 15 minute pana imi reveneam eu(si nu sunt chiar o persoana care se smiorcaie din orice porcarie)
eu nu as avea curaj sa ii mai las impreuna daca fac atat de urat. mai bine bune o gratie, lasa'i sa se certe ca nebunii, sa faca acolo radio sant si dupa ce'i castrezi pune'i la loc si zi'le 'nah fraierilor, ati vazut cu cine v'ati pus' :lol:
multa sanatate!!
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusorii mei se bat

Mesajde cristisz » 02 Mar 2012, 09:34

mai baieti, va tinem pumnii sa va ingrasati, sa duceti operatiile cu bine si sa va calmati
ca pe urma sa avem de ce rade ca guitati mai subtire ca cio cio san cand a fost parasita de pinkerton
poza cu copiii mei


Înapoi la “Comportament, gestatie/reproducere”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori