Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Diaree

Mesajde AndreeutzaYo » 01 Mar 2012, 13:20

Maine o sa ma duc cu Sconcsy sa ii fac o radiografie/radioscopie la gat si dinti, pentru ca el nu mananca nimic ce este mai tare, cred ca nu poate, am incercat cu un fir de fan mai gros putin sa il enervez nelasandu-l sa treaca de el in speranta ca il va roade si va trece incearca sa roada dar apoi casca dura de parca nu poate sa mestece si apoi trage de el cu dintii nu mai incearca sa mestece. Ieri cand am fost la doctora cu el i-am spus sa se uite la dintii din spate, a zis ca nu sunt crescuti in schimb i-a taiat putin din cei din fata fiindca cei de jos erau putin cam mari. De cand i-a taiat aseara si astazi dimineata era ud sub barbie. De mancat mananca doar andive, patrunjel, marar si cavia complete cand cu cimbrisor, cand cu salvie. Tin sa mentionez ca in continuare nu bea apa singur din adapatoare, ii mai dau eu cu seringa din cand in cand (nu ii dau multa pentru ca ii dau ceai cu pelete mai multe).

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 01 Mar 2012, 13:47

legat de dinti, e bine ca iei masuri. eu as apela la un alt medic. in general cand nu papa, nu dintii din fata sunt problema, ci cei din spate.
si medicii din pacate nu se pricep, asadar nu stiu la ce anume sa se uite...
iti doresc bafta multa si sanatate, sper din tot sufletul sa isi revina bestiuta

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Diaree

Mesajde AndreeutzaYo » 01 Mar 2012, 14:04

Nici nu are aparat special sa ii deschida gura, a incercat cu coada de la doua pensete de marime medie si s-a uitat la ei si a spus ca nu sunt crescuti. Sper ca poate maine la radioscopie sa se vada dintii cum sunt crescuti si poate asa sa ne dam seama de ceva. Nu mai poate nici macar coada de la patrunjel sa o reteze. O fi de la muschi ... nici nu mai stiu ce sa zic ...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 01 Mar 2012, 14:24

da, varianta asta cu muschi mi-a dat-o si mie medicul in cazul Pushei care apuca mancare cu retineri mereu si mananca foarte incet, insa la ea am descoperit la timp un mic abces sub mandibula, pe care l-am dat cu betadine pana a spart, acum totul este ok :smile: , mananca normal, insa nu are forta in muscatura ca ceilalti.
eu ii fac masaj la muschii laterali ai obrajilor.
la noi s-a uitat la fel cu doua pensete in gurita si chiar mi-a aratat maselutele :smile:.

ps: trebuie sa ne mutam insa la topicul potrivit!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 02 Mar 2012, 10:44

Soricelul primeste de mai bine de o saptamana dimineata si seara Redigest si praf de roscove; i le amestec cu apa si ii dau cu seringa; arata ca si ciocolata si ii place la nebunie dar bobitzele sunt tot moi si uneori lipicioase; uneori bobitele ies mici, ca si cum s-ar rupe in doua cand le face sau ca si cum asa ar fi initial de mici, nu stiu? Uneori il observ ca parca icneste (se forteaza) cand le face, parca il doare, dar nu sunt sigura. De aproape doua saptamani primeste mancare normal: de trei ori pe zi legume/fructe (un singur fel de fruct/leguma la o masa), fan, Cavia Complete si seara si tarate muiate in apa. Primeste si probiotic, cura de intretinere, odata pe saptamana.

Nu stiu pana cand ar trebui sa ii mai dau Redigest si roscove?

Pe deasupra, iarasi haraie, ieri s-a agitat tare in timp ce bea apa si cred ca a inspirat din ea. Oare va trebui sa ii fac din nou tratament cu antibiotice din cauza asta? ~X(
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 02 Mar 2012, 10:55

redigest, o optime de pastila, poti sa ii dai o luna
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 02 Mar 2012, 11:32

Bine, am sa-i dau, sper sa aiba si efect.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Diaree

Mesajde AndreeutzaYo » 08 Mar 2012, 15:04

Sconcsy meu e mai bine. Maraitul meu rasfatat (care e acum si mai rasfatat :laugh: ) s-a intors si toate acestea multumita voua ca m-ati ajutat cu sfaturi. Va multumesc mult! :flowers:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 24 Mai 2012, 16:11

sursa:infoveterinarul publicat de de kORPONAY FERENC!

Diarea: În caz de diaree imediat trebuie întreruptă administrarea de antibiotice pe cale orală, dacă animalul consumă furajele trebuie să primească fân de iarbă de calitate foarte bună ( pentru restabilirea motilităţii intestinale ), se scot toate cerealele din raţie, deoarece acestea conţin amidon în cantitate ridicată şi pot favoriza acţiunea E.coli şi a Clostridium spp. ), se limitează consumul de hrană peletată, se aplică rehidratarea subcutanată cu fluide. Administrare de vitamina C comprimate sau lichide ( 30-50 mg/kg g.c. 1-2x/zi încetineşte absorbţia de enterotoxine prin peretele cecal. Se administrează până când fecalele devin tari. Dacă nu consumă apă sau mâncare este necesar aplicarea unei tratament mai agresiv, folosind metronidazol 20 mg/ kg g.c. p.o. de 2x/zi, dacă nu Clostridiile sunt răspunzătoare de diaree se poate folosii Baytril şi în paralel se administrează fluide sc sau i.v., având în vedere faptul că în caz de diaree masivă prognosticul este unul rezervat spre grav.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

URGENT..... Diaree de ceva timp

Mesajde teodorasuteu » 14 Iun 2012, 05:20

Buna seara tuturor.

Va scriu despre Pupa-o-as, pe care o cunoasteti din 2009 cand am avut o operatie reusita pentru un nodul. Dl. dr. Ionescu a facut minuni si a salvat-o.
De cateva saptamani avem o problema foarte mare....diaree puternica....va rog nu ma criticati nu am fost impasibila, am fost cu micuta la dl. dr. Ionescu si am incercat cu Debridat si ceai de colici, apoi mi-a dat un antibiotic, ii pun permanent pe seminte Probiotics.......

Problema lui Pusu nu s-a rezolvat, a slabit foarte mult, bea cate un biberon de apa pe zi (in care ii pun picaturi BERES) in schimb mananca foarte bine seminte si fan....mititica doar atat mai primeste de cateva saptamana.... si ....degeaba... face diaree in continuare atat de rau incat cacutza ei este o pasta care se intinde pe prosop, pe burtica ei. In fiecare seara o spal pe burtica si la fundeata, ii pun prosopel curat, mai nou ii pun prosopel si pe talaj tocmai pentru a-i oferi conditii bune.

Am fost la dl. dr. in mai multe randuri, imi este teama pentru ca dansul stie cat am suferit cand a operat-o si ca nu-mi spune totul despre PUSU.

Pe langa toata aceasta nenorocire, Pusu respira si fornaie destul de greu (si acest lucru dureaza destul de mult), parca are nasucul infundat, insa am luat-o noaptea in pat, este ferita de curent, si totusi are aceasta problema....

A treia si cea mai urata parte..... i-a mai aparut un nodul pe spate, de data aceata pe coloana...........

Sunt foarte trista, motiv pentru care va impartasesc situatia prin care trec. Anul acesta in ianuarie, am suferit foarte mult pentru catelusa mea Obi, pe care mi-au omorat-o niste vecini cu masina, o poveste foarte trista dupa ce au accidentat-o au dus-o la 60 de m de acsa si au lasat-o sa moara fara sa ma anunte. Cand am gasit-o era cu fata spre casa. Si acum plang cand imi aduc aminte de ea.

De aceea nu cred ca as suporta inca o pierdere. Pusu este ca un copil al meu, o am de 4 ani si jumatate si am ungrijit-o ca pe un copil poate chiar prea exagerat uneori. acum ma simt neputincioasa si nu stiu ce sa fac. Ma gandesc la cauze, poate cand am lipsit cine i-a facut curat nu i-a facut bine si s-a dezvoltat o bacterie, poate din cauza mancarii, a varstei... nu stiu.

Sa-i fac niste analize? Maine voi merge cu ea din nou la dr. Ionescu... imi e mila de ea sa o tot chinui sa o scot din casa....
Ca si stare generala, ea mananca foarte bine seminte Verselle, fan. Ma saluta cand intru in camera, nu este un animal apatic, dar o simt ca nu este bine problema dureaza de prea mult timp.

Acum cand va scriu este ora 5 dimineata, Pusu m-a trezit cu fornaiala, mi-e mila de ea si sunt disperata stiu ca aici, voi ma intelegeti.

Sper sa fie bine........... :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 14 Iun 2012, 08:03

din tot ceea ce spui diareea si fornaiala mi se pare cel mai grav
eu te sfatuiesc si te rog sa mergi la ana pantu
nu zic ca ionescu nu e bun, dar ana a tratat probleme din astea de care zici tu
deci te rog , mergi la ana
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 14 Iun 2012, 08:51

O strategie buna in perioada cat are tranzitul dereglat ar fi sa i se ofere mai putina hrana speciala pentru a consuma o cantitate cat mai mare de fan ce se poate da diversificat pentru crestere apetit: diferite sortimente, amestecate cu diferite plante medicinale ce ajuta digestia si contribuie la restabilirea sanatatii sistemului digestiv, si alimente bogate in fibre cum e tarata de grau amestecata cu putin ceai de salvie sau ceai de menta, cu alta ocazie tarata de grau amestecata cu suc proaspat de telina radacina, oferite in cantitati mici si mai des, nu cantitati mari. Daca primeste o cantitate mai redusa de hrana speciala, va fi motivata sa consume mai multe fibre cu structuri lungi si bogate in celuloza, acestea vor pune la contributie dintii, vor accelera tranzitul intestinal, vor favoriza peristaltismul intestinal si coprofagia foarte necesara pentru o digestie buna si sanatoasa. Este un proces de autovindecare care trebuie sprijinit corespunzator prin dieta adecvata.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 14 Iun 2012, 09:08

ai putea sa ii dai si tarate inmuiate in apa, iar beres si vita c da-le cu seringa, puse in adapatoare nu au efect. niste burtica sanatoasa de la nestle, ceai de menta. multa sanatate si pupici micutei. suntem alaturi de voi!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde cristisz » 14 Iun 2012, 09:34

si eu tot la ana pantu ma gandesc sa mergi si asta cat mai repede
seminte mai putine, fan si probiotic, ceai de menta la seringa sau la pipeta, iar ca hrana doar radacinoase
si rapid care de la arin e foarte folositor, amestecat cu burtica sanatoasa de la nestle

va tinem pumnii si va pupam
poza cu copiii mei

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Re: URGENT..... Diaree de ceva timp

Mesajde teodorasuteu » 15 Iun 2012, 10:02

Buna.

Scuze pentru intarziere. am fost la dl. dr. Ionescu si m-a trimis sa-i fac analiza. In functie de rezultat imi va putea face schema de tratament. Mi-a spus ca trebuie sa ii dau burtica sanatoasa. Aseara i-am dat 4 ml cu seringa si dupa ce a papat a alergat prin casa ca atunci cand nu avea nimic. I-am pus ceai de menta in adapatoare, dar nu prea bea, tot timpul merge la biberon si face cale intoarsa dupa ce gusta. Fan foarte mult...

Respiratia greoaie este datorata faptului ca a slabit foarte mult, are 849 de grame si dl dr. mi-a explicat ca din aceasta cauza respira greu pt. ca nu mai are forta. Starea ei generala nu e tocmai buna....dar sper sa ne insanatosim.

Si in aceasta dimineata i-am dat papica de la Nesttle.

Va multumesc ca sunteti alaturi de noi!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori