Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Anunturi pentru adoptii gratuite
FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 27 Feb 2012, 17:07

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 27 Feb 2012, 17:09

Legat de posibilitatea sa fie gestanta... ce sa zic? Pot fi suficiente si 2 minute, daramite 2 zile. Acum nu poti decat astepta, zic eu.

Nu ii mai da salata, nu e buna deloc, nu aduce nimic util in dieta, nu are vitamine. Pe termen lung afecteaza ficatul ori rinichii, nu mai stiu sigur.
Ofera-i o singura leguma la o masa, nu toate de-o data. Daca nu vrea, iei mancarica si ii mai dai la urmatoarea masa. Asta in caz ca face fitze la mancare.
E posibil sa nu manance daca are o problema, stiu eu, se simte rau. Ai observat ceva neobisnuit la ea in ultima vreme? In afara ca nu mananca. E apatica, sta stransa intr-un loc?

Acum nu mai are sens sa dai cu feonul, zic pentru baitele urmatoare. E iarna, e frig, nu ii mai lasa neuscati. Cred ca si tie ti-ar fi rece daca ai face baie pe cap si nu te-ai usca cum trebuie. Stiu sigur ca mie mi-ar fi :winking:

Fa-ti timp si citeste site-ul. Cum spunea o data Maria, daca noi ne facem timp sa iti raspundem, trebuie sa incerci si tu un minim de efort. E pentru binele porcutilor tai.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 27 Feb 2012, 17:10

in primul rand trebuie sa te documentezi despre alimentatie. alimentele date de tine in cantitati mari fac rau.
pe zi se dau 3 mese, preferabil la aceeasi ora. la fiecare masa se da un alt aliment, care daca nu se consuma, se
scoate dupa aprox. jumatate de ora. hraneste-i cat mai variat. in pet-shop nu sunt obisnuiti cu multe alimente si
trebuie sa ii inveti tu sa pape cum trebuie.

banana se da foarte rar. poti incerca si morcovi, patrunjel frunze si radacina, gulie, sfecla rosie, din cand in cand putina
varza, vanata, finocchio, dovlecel etc. citeste te rog topicul despre hranire, e foarte important sa il hranesti cum trebuie.

daca e gestanta e greu de spus. doar cu timpul iti poti da seama...
un medic priceput iti poate spune cu siguranta, insa din postarile anterioare reiese ca nu prea ai medici priceputi la tine
in oras (altfel ti-ar fi spus corect ce sex au). si intr-un fel nici nu are rost sa o stresezi cu drumul la medic.. afara e frig
si ar putea raci.

nu mai tine cusca langa calorifer! caldura mare le face rau. tine-i intr-o camera unde temperatura e constanta, nu prea rece
si nu prea cald. daca blanita e uscata, nu mai are sens sa il usuci cu foen-ul. insa e bine de stiut pe viitor.

deci pentru ce anume i-ai spalat si cu ce?

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 27 Feb 2012, 17:12

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde FlorinG » 27 Feb 2012, 17:14

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde adelinatache » 27 Feb 2012, 17:16

daca nu ai observat mici vietati in blanita nu avea rost sa ii speli cu Ectocid.
matreata a avut si unul dintre porcutii mei si s-a dovedit a fi micoza. tratament insa pt micoza se face cu nizoral sampon si nizoral crema.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 27 Feb 2012, 17:25

am uitat sa citesc cu o pagina in urma, tipic mie :)
oricum, asta e si parerea mea - daca nu are paraziti, ii chinui inutil cu baia. cum zice si adelina, daca au matreata,
e mai probabil sa se dezvolte in micoza. insa ai nevoie de parerea unui medic! un tratament aplicat gresit nu actioneaza
(in cel mai bun caz) si boala se dezvolta, sau in cazuri mai nefericite ii poate face rau. de aceea eu una (si nu cred ca sunt
singura) nu sustin aplicarea tratamentelor dupa ureche. o micoza e mai usor de depistat prin poze, insa la fel de bine poate
fi altceva si e nevoie de alt tratament...

in mod normal, un medic veterinar ar trebui sa iti poata spune ce are, chiar daca nu e specializat pe animale exotice. micoza
apare si la alte animale. asa ca da o cautare pe google dupa cabinete la tine in oras, vezi care e mai recomandat si mergi acolo.
pentru micoza/ ciuperti nu e nevoie de injectii, antibiotice etc. deci ai nevoie doar de un diagnostic...

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 17:56

Multumesc mult pentru raspunsuri!!

M-am mai calmat putin acum, eram destul de agitata, voi vedea in timp cum decurc lucrurile cu problema gestatiei. Imi cer scuze pentru exprimarile pripite si lipsa de informatii temporara. Voi mai citi sigur in continuare, iar cu putin timp si perseverenta ne vom descurca... :D

Micuta a mai ciugulit dintr-o feliuta de mar si-una de castravete, o sa incerc de-acum incolo sa le dau 3 mese pe zi...
Mancare speciala am cumparat : https://redmart.com/vitakraft-menu-vita ... -food.html sper ca pot pune link-ul aici;

I-am mutat de langa calorifer nu cu mult inainte sa citesc raspunsurile voastre, am notat observatiile cu mare atentie :D
Cu blanita nu stiu ce sa fac. Medicul la care am fost e cel mai recomandat pe net si au fost foarte dragute doamnele, dar probabil ele-si fac mult mai bine treaba cu pisicute sau catei, deci dupa cum v-am spus, nu ai unde...


Imi cer scuze si pentru "agitatie", promit ca ma voi informa mai bine de-acum. Multumesc din nou mult pentru interes si raspunsuri! Am tot citit pe acest forum si inainte sa public anuntul cu adoptia, dar nu ma gandeam ca voi primi atat ajutor. Sunt foarte placut surprinsa si cu siguranta porcutii mei vor fi mult mai fericiti dupa ce ne rezolvam "piticii" :D
:Tomy and Zoey: :)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 18:03

Doamne, cat e de usor de fapt si cat am gresit cu porcusorii...!

Ar trebui sa fie inmanat obligatoriu un pliant gemon oricarui viitor sau deja detinator de porcut/i, :D in cazul in care netul minte prea mult sau e inaccesibil.... :lol:
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 27 Feb 2012, 18:05

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 18:09

O sa incerc si eu cu 2 mese...
Atunci sa nu le las bolul cu mancare speciala la dispozitie tot timpul ?
Cu patrunjelul cum fac, cat le dau la o masa? Eu am patrunjel crescut intr-un ghiveci la geam, n-as vrea sa fie nevoie sa-l sec in 2 ture :lol:
Pot sa-i educ cu apa mai incolo, oare? Abia incerc acum sa ma imprietenesc cu ei, nu vreau sa-i inspaimant de tot.
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 27 Feb 2012, 18:17

Apa este foarte importanta pentru un porcusor. Sa cauti pe forum, vezi cum ii poti invata sa bea, daca ei nu stiu.

Bolul cu bobite speciale il poti lasa, insa nu il umple toata ziua, buna ziua. Desi cred ca am omis faptul ca ai tai sunt micuti, pot manca si mai des mancarica speciala. Cauta pe forum, gasesti tot ce trebuie. Cand sar de 6 luni trebuie moderata un pic, 2 linguri/porc dimineata.

Patrunjel eu le dadeam cam o legatura la amandoi, asta ca erau adulti. Nu-mi dau seama la puiuti... cateva fire? Vezi si tu cat mananca. Insa sa nu le dai prea des patrunjel. Nimic nu este bun in exces.
Ultima oară modificat 27 Feb 2012, 18:45 de către khaos, modificat 1 dată în total.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 18:34

Multumesc mult pentru sugestii !! :D
:Tomy and Zoey: :)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 29 Feb 2012, 20:31

Buna!

M-am gandit mult zilele acestea... Vreau ca baietelul meu sa aibe un partener de joaca acolo unde merge. As dori sa ma pot intalni cu persoana respectiva si sa ma asigur ca va fi capabila sa aibe grija de purcelusul meu. De asemenea as dori ca noi sa putem pastra legatura... In cazul in care persoana respectiva nu are un purcelus mascul deja in posesie, nu vad niciun motiv sa-mi ofer purcelusul spre adoptie acesteia, deoarece iubire pentru el am si eu destula!! :D Va multumesc enorm pentru sfaturile oferite. Sper ca purcelusii mei sa fie fericiti, oriunde sunt, la mine ori la altcineva care ii poate iubi la fel de mult.

P.S. Ar fi o problema daca as dori sa-i cumpar micutei o prietena? Ma refer din punctul de vedere al masculului... S-ar putea simti "suprasolicitat" in cazul in care vor fi 2 femele in aceeasi camera( doar camera, custi diferite )cu el ? Se vor certa piticele din pricina lui ? :D

Multumesc mult!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde crisa24 » 01 Mar 2012, 13:01

nu inteleg ps-ul!
adica vrei sa aduci deja o fetita pentru fata ta, asta este ok.
insa baietelul pana il dai va trebuii sa ramana singur, nu il pui cu fetele....
de preferat ar fi sa gasesti cat mai repede un partener pentru micut, pentru ca daca le ti in aceasi camera cu fetele si el va sta singurel in cusca, va roade gratiile si va fi destul de agitat, pentru ca le va vedea pe ele impreuna si el singurel, dar va face fata, nu are de ales.
sper sa ii gasesti un partener la alt stapan, ai rabdare va fi unul si pentru el! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori