Partenerul adus este de sex opus, ce sa fac?

Anunturi pentru adoptii gratuite
zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 19:09

Vorbeam cu prietenul meu si spunea ca in cel din urma caz sa incerc sa-l inapoiez sau sa il dau la un petshop.
Si ma gandesc ca asta ar fi mai ok, decat sa-l las sa sufere asa, pentru ca dand bani pe el nu cred ca ar intentiona cineva sa-l tortureze ``pe banii lui``, nu?
Plus ca la petshop-uri sau cu adoptiile mai riscant e cu fetitele din cate am priceput, ele pot fi folosite pana la inepuizare la monta
Sa incerc eventual la cel mai scump din oras... Nu mai stiu...
Doamne, acum 2 zile eram cea mai fericita persoana din lume acum sunt total pe dos!

Multumesc mult!
Incerc si cu donatia pe site... Sper sa gasesc un doritor de porcusor in Oradea, care sa-i ofere dragoste... In momente ca acestea urasc sa nu locuiesc in Bucuresti sau un oras mai ``populat`` de porcusori.


Ma uit la ei acum si parca ma detesta ca nu-i las ``sa se iubeasca`` :lol: , de m-ar intelege!!
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde Allma » 26 Feb 2012, 19:16

Petshop!!!????? :surprised: Ma gandeam ca tii la el....PetShopul e cel mai urat loc in care un porcusor sau orice alt animal poate ajunge....nu le taie gherutele, nu au apa, fan si sunt foarte multi intr-o cusca minuscula.....va fi batut de ceilalti masculi si nimeni nu va acctiona.....copii ii vor bate in geamul acvariului toata ziua si e posibil sa il ia cineva care nu stie ABSOLUT nimic despre porcine si sa il chinuie fara sa vrea.....Molly a mea era plina de rani si inca are semn la nas din petshop, aia e o lumea rea pentru el, va avea mereu doar mancarea speciala si nicii aia adegvata :(
Old username: Andreea_Molly

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 19:39

Tin la el!!! Dar nu am ce sa ma fac daca nu gasesc pe cineva in Oradea care sa-l iubeasca...Asa separati nu pot sa-i tin o vesnicie... Sunt mult mai amarati. Comparand cu ziua de ieri cand topaiau acolo fericiti, azi parca sunt morti.. Stau acolo si mananca doar cand le dau eu si ii `fortez`` un pic...
Cat timp pot astepta ? Nu vreau sa-i pierd pe amandoi.. Asa pe rand isi pierd tot apetitul stand singurei, ma gandesc ca nu mor de tristete ei, dar de imbolnavit sigur o vor face refuzand mancarea...
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde Allma » 26 Feb 2012, 19:46

In petshop crezi ca ar fi mai fericiti? Cand am fost acolo ultima data toti porcutii stateau speriati si nemiscati ca statuile...nu vei vedea popcorneala acolo....mai bine mai astepti si nu te lasi sa repede....
Eu am dat 2 porcine in orasul meu, care e mult mai rupt de civilizatia porceasca....
Uite ce mai poti face: La o farmacie veterinara sa puii un anunt, si te vor suna oameni interesati....eu asa am facut cu unul din puiuti, si tin legatura cu acea familie, pot vedea porcuta cand vreau si stiu ca e ingrijita :smile:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 19:55

zuzupuff, decizia iti apartine. eu insa nu mi-as duce porcutii in pet. as prefera sa astept pana cand gasesc pe cineva ca lumea si
sa il donez. daca ajunge din nou in pet, ai siguranta ca va fi cumparat imediat si ca o va duce bine? eu nu as avea-o...

tu esti acolo cu ei, vezi cum se comporta. comportamentul lor e normal - erau obisnuiti impreuna, acum dintr-o data sunt singuri,
insa simt in continuare prezenta celuilalt. spui ca nu vor sa manance. nu mananca deloc? esti sigura ca din cauza disperarii (pe care
o inteleg perfect), nu vezi lucrurile putin exagerat?

eu as zice asa - daca e foarte urgent si crezi ca nu mai poti astepta pana cand gasesti stapan, posteaza un anunt si poate il ia cineva
"in gazda" pana cand gasesti pe cineva potrivit. eu insa in locul tau m-as aduna si m-as pune pe cautat. eu una nu cred ca stau porcutii
sa moara de foame pentru ca i-ai despartit... iti inteleg si tristetea, insa nu esti nici prima, nici ultima in aceasta situatie, si daca tii
la porcuti vei actiona in avantajul si spre binele lor.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 20:19

Cu cat astept mai mult, cu-atat ma atasez mai mult de el...Daca asa sunt acum dupa 4 zile nu vreau sa ma gandesc cum voi fi mai incolo..
Am sa incerc si cu anuntul...Nu mai stiu ...
Multumesc foarte mult pentru sugestii.
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde adelinatache » 26 Feb 2012, 20:43

Buna. Iti inteleg tristetea si amarul, insa aceasta decizie este una egoista. Ce vina are sufletelul acesta ca a nimerit intr-o circumstanta nepotrivita? E normal sa te atasezi, dar mult mai uman si mai ok e sa faci lucrurile asa cum trebuie. Pentru ca atunci cand el va fi ok la casa lui sa simti ca ai facut ce era corect.
Crezi tu ca cine da un ban il si ingrijeste corect? Poate nimereste la cineva neinformat, alaturi de o fetita pe care o va monta de fiecare data. Crezi ca e ok chiar si pentru un mascul sa isi simta mereu instinctele sexuale la maxim?....
Nu toata lumea este deschisa la nou si responsabila sa se documenteze inainte de a lua in grija un animalut din pet. Si din pacate la noi vanzatorii ofera prea putine informatii si acelea pe care le dau sunt eronate. :!: Inainte sa am eu porcuti sora mea vitrega a primit de la prietenul ei un porcut. Vreau sa iti spun ca la inceput a facut destul de multe greseli in cresterea si ingrijirea lui. Spre exemplu odata i-a pus in loc de talas hartii rupte, celuloza nefiind tolerata de porcuti.
Ce vreau sa iti spun este sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie. S-ar putea ca tu singura sa ii semnezi sentinta la o viata plina de chin, sau chiar sansa de a nu mai fi... :!:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 26 Feb 2012, 21:57

Ma gandesc constant la asta, credeti-ma...
Voi intreba totusi cunostinte, daca ma gandesc la anuntul acela, cine stie de ce persoane dau...
Da, aveti dreptate... El n-are nicio vina...Si poate sunt si eu prea emotiva.. Totusi nu ma lasa sufletul sa-l dau nici acum, daramite mai incolo.. E incomod pentru puiuti acum ca stau unul in cusca si altul in cutie...Am incercat sa pun si fetita in cusca(sa mai faca cu schimbul, sa nu fie neindreptatiti pana la noua casuta), dar baietelul meu face nazuri :D, poate e mai bine asa si pentru mirosul pe care il pot simti reciproc..
deci vom ramane asa momentan, pana mai gasesc vreo solutie.
Sper din tot sufletul sa-mi gasesc un raspuns la problema adoptiei pe site!
Am sa citesc si contractul acela de donatii-adoptii..
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 26 Feb 2012, 23:08

cat de mare e cusca in care sta baietelul?
eu te-as sfatui ca daca tot vrei sa ai 2 (ceea ce e si foarte recomandat, atata vreme cat sunt de acelasi sex)
sa cumperi o cusca de minim 1m. asa poti in prima faza sa pui si fetita intr-o cusca mai mare si sa lipesti
custile una de alta. asa vor fi unul langa altul si mai putin tristi. asta pana cand gasesti un stapan pentru unul
dintre ei.

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 12:33

Acum baietelul sta in cusca si fetita in cutie, dupa cum am mai zis.. Dar asta pana maine, cand le pun baza pentru conturul noii casute.
Aceasta va avea dimensiunile de 60 ori 70 cm , e mai mult un patrat decat in dreptunghi, dar ma gandesc ca nu asta e problema, ci spatiul.
Pe aceasta o voi putea extinde ulterior, dar momentan eu zic ca e ok asa. Acolo va sta fetita cu viitoarea ei prietena, iar baietelul ramane in cusca lui iubita. Oricum nu m-ar lasa sa-l mut de-acolo :lol:

Le-am facut acum baita pe rand, pentru scarpinatul acela.M-asteptam sa intampin problema la baietel, dar dimpotriva..Ca un ingeras a stat!! In schimb fetita se zbatea intr-una, desi partea cu uscatul i-a placut mai mult. I-am ciufulit bine pe aman2 pana erau aproape uscati si i-am tinut mai mult timp in prosopel. Pe el n-am apucat sa-l usuc cu uscatorul ( de la o distanta mare bineinteles ), dar l-am aiurit bine in prosop :D I-am acoperit cusca putin cu o paturica, am citit pe-aici pe undeva despre asta.
Sper ca am procedat corect...

Pai daca nu gasim pe nimeni sa ne iubeasca, nu-i nimic... Oricum il iubesc eu prea mult deja! :heart:
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde irena » 27 Feb 2012, 14:18

vei gasi pe cineva, insa procedura dureaza. sigur ca il poti da pe fuga, insa daca vrei sa ajunga la cineva ca lumea, mai bine ai rabdare.
daca tot faci cusca, fa-o mai mare. ti-am zis intr-un post anterior, minimul pentru 2 porcusori e de 1m/60 cm.

pentru ce le-ai facut baita, mai exact? si cu ce i-ai spalat? baie la porcuti se face doar la recomandarea medicului, in cazul unei boli de piele.
si atunci conteaza foarte mult cu ce il speli. nu e ok ca ai lasat porcutul ud, chiar daca ai pus patura pe cusca. poate raci.
deci pentru ce i-ai spalat?

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 15:24

Pai am mentionat anterior ca se cam scarpina si veterinarul spunea ca n-au nimiiiic...Dar ei se scarpina incontinuu, acum s-au mai oprit putin...
Si am citit pe forum ca daca ii spal cu sampon ectocid pentru pisicute o data pe saptamana timp de 3 saptamani parazitii trec.
De aceea mi-am facut curaj si i-am spalacit un pic, pentru ca am citit si faptul ca nu le va face niciun rau samponul...
Nu l-am pus ud in cusca!!! :surprised: L-am smotocit bine, bine in prosop, doar ca n-am finalizat cu uscatorul.
Am spalat cusca baietelului si am schimbat cutiuta fetitei. El e bine acum, e voios in cusca. Ea e mai amarata putin si face putina greva a foamei pe-aici :( Diseara primim si fan si sper sa le fie ok apoi...Macar acum .. Sper ca nu gresesc...
:Tomy and Zoey: :)

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde khaos » 27 Feb 2012, 15:46

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 16:26

Sa-i dau si acum cu feonul ? I-am plasat in zona caloriferului sa le fie caldut.. Acum se mai misca pe-acolo... Ma sperie micuta, nu papa nimic.. incerc mere, banane, morcovi, castravete, o sa-ncerc mai tarziu si cu ardei, ieri cand ii dadeam salata din cand in cand mai papa ceva... Pentru ea daca n-are salata parca nu-i masa... Probabil tot cu asta o obisnuiau la petshop... Dar din cate am citit nu e atat de buna in exces... Ma termina iarna asta, de-abia astept sa vina vara sa isi faca de cap !! :heart: Grasunul papa n-are treaba de ea :D Va rog.. putin ajutor cu pitica ? :worried:

Mentionez ca micutii nu au habar de apa...Ii cam sperie prototipul picurator :)
:Tomy and Zoey: :)

zuzupuff
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 61
Membru din: 26 Feb 2012, 11:55
Localitate: Oradea

Re: Ofer spre adoptie un porcusor-baietel (2-3 luni) !!

Mesajde zuzupuff » 27 Feb 2012, 16:43

Va rog spuneti-mi cum imi dau seama daca porcuta este gravida??? I-am lasat doar 2 zile pentru ca nu stiam ce sunt... Eram sigura ca sunt fete!! Sper ca n-au apucat sa faca nimic... Nu vreau sa-mi moara micuta acum pentru o PROSTIE, va rog sa-mi explicati, nu am atentia necesara sa citesc pe gemon.ro acum detaliile acelea, ceva concret imi puteti spune? Fetita are secretii albicioase in zona intima..
:Tomy and Zoey: :)


Înapoi la “Ofer porcusor(i) spre adoptie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori