Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Re: Diaree

Mesajde roseta.stoned » 30 Ian 2012, 01:14

Iulia, in Braila, din cate tin eu minte erau veterinarii galateni de langa cinema. Tot din cate tin eu minte, erau niste tineri mari iubitori de animale si receptivi si intelegatori. La ei au fost?
Daca sunt asa cum ii tin eu minte, sunt sigura ca sfatul de a-i pune sa citeasca forumul si sa deschida informatiile despre medicamente si trusa de prim ajutor din partea de sus a forumului nu i-ar deranja, ci din contra, i-ar ajuta foarte mult ca pe viitor sa trateze cu succes si porcusori de guinea.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 30 Ian 2012, 08:05

deci sa inteleg ca acum nu mai are diaree, dar ca nu mananca
gentaminica e un antibiotic puternic, nu inteleg de ce i s-a facut
da-i acum probiotic, erceflora sau pre-entric, asa cum am scris
vit c si picaturi pt copii de la beres
espumisan, doar o data sa nu fie si balonata
ceai de salvie e f bun
si neaparat ia legatura cu arin sa iti trimita rapid care
trebuie sa ii dai sa manance din 3 in 3 ore, cate putin, cat poate ea
da-i cavia complete de la versele laga, pelete
in stadiul in care e acum poate fi salvata
important e sa actionezi repede, e bolnava de multa vreme si timpul curge in defavoarea ei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Gemon
Site Admin
Site Admin

Inapetenta, flora intestinala degradata

Mesajde Gemon » 30 Ian 2012, 10:13

yulia_roxana scrie:avea diaree si se pare ca e normal scaunul la cat mananca.dar de 1 sapt nu vrea sa mai manance:(.Mama ii tot da diverse.

Ce inseamna diverse, ce a primit/reusit sa consume in ultimele zile?

Unul dintre parinti sa mearga la farmacia umana, si ca cumpere:

1. Metoclopramid (se poate gasi si sub denumirea de Cerucal, are aceeasi substanta activa) si o seringa de 3 ml
- prima data sa ii dea acest medicament, pentru a stimula motilitatea gastro-intestinala, porcusorii au intestinele lungi si are mare nevoie de acest medicament!!! Un comprimat sa imparta in doua, doar jumatate comprimat sa dizolve cu 2,5 ml apa si sa ii dea cate 0,5 ml de 3x/zi, mereu la aceleasi ore, pana nu incepe sa manance si sa aiba tranzit intestinal normal.

2. Vitamina C picaturi orale pentru copii 100mg/ml (sa nu contina arome si nimic altceva, decat acid ascorbic), daca gaseste doar cu arome si sau combinat cu altceva, sa cumpere doar vitamina C simpla sub forma de comprimate 180 mg/comprimat. Porcusorul acum vreo 3-4 zile sa primeasca de doua ori pe zi cate un sfert comprimat de vitamina C, apoi cate o optime comprimat de 2x/zi inca o saptamana. Daca e sub forma de picaturi orale, atunci 3-4 zile sa primeasca dimineata si seara aprox. cate 8 picaturi, apoi inca o saptamana de 2x/zi 4 picaturi, se poate amesteca si in hrana ce primeste, important e sa nu fie stresata si sa ajunga in organism. Are foarte mare nevoie de vitamina C, stimuleaza apetitul, intareste rezistenta organismului si grabeste vindecarea.

3. Asa cum s-a mai scris mai sus, neaparat probiotic, este foarte important pentru refacerea si echilibrarea florei intestinale. In starea in care e, fara probiotic este extrem de vulnerabila, trebuie administrat de 4x/zi, daca gaseste ErceFlora duo, atunci cate un sfert de capsula de fiecare data, si asta se poate amesteca in hrana sau se poate da separat, amestecat cu putina apa plata (atentie, nu apa cu clor, deoarece probioticul contine bacterii benefice ce trebuie sa ajunga intacte in cecumul porcusorului pentru a coloniza mucoasa la nivel intestinal), dupa cura de antibiotice acestea ajuta porcusorul sa se puna pe picioare si sa inceapa sa aiba interes fata de hrana, inhiba cresterea bacteriilor nocive, construiesc o bariera de protectie in intestin, accelereaza procesele de asimilare a alimentelor, au proprietati antiinflamatoare. Fara probiotic lupta este aproape pierduta, cu cat mai repede primeste, cu atat cresc sansele de recuparere. Flora intestinala degradata este ca o bomba cu ceas, daca se amana administrarea de probiotice si hranirea artificiala, sansele de recuperare scad cu fiecare minut/ora care trece, ficatul se degradeaza, intra intr-un cerc vicios de unde nu mai e intoarcere (nu are pofta, nu mananca, ficatul incepe sa se degradeze, din aceasta cauza pierde si mai mult pofta de mancare s.a.m.d. pana se stinge sub ochii stapanului).

Aceasta este Burtica sanatoasa
Imagine, in inapetenta trebuie oferita putina hrana mai des, chiar la fiecare 3 ore cate putin, intestinele trebuie ajustate la dieta, nu e bine sa primeasca deoadata mult, se creste treptat cantitatea in functie de apetit si stare.

Se lasa fanul in fata, si se incearca treptat sa se diversifice meniul, cand deja mananca mai bine, se amesteca in hrana si o lingurita de tarata de grau, se da pe razatoare legume radacinoase ce accepta mai usor, si acestea treptat, prima data foarte putin morcov/telina/sfecla rosie (sau in functie de stare la inceput doar zeama naturala a acestora, daca accepta doar hrana lichida si semilichida, inlocuind treptat cu legume date prin razatoare), se adauga la meniu si hrana speciala de buna calitate ce la fel se introduce treptat, vezi recomandarile noastre https://picasaweb.google.com/1040842857 ... cialaTapok

Fanul are un rol deosebit in digestie, trebuie stimulata sa consume mult fan! Cand e bolnav, se ofera cele care contin si plante medicinale (menta, papadie etc., vezi recomandarile noastre https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek ).

Insanatosire!

babriela84
Nou venit
Nou venit

Mesajde babriela84 » 30 Ian 2012, 17:42

Acum 2 zile porcusoara mea a facut diaree.Mananca fan,insa foarte putin,apa bea.Ce sa ii dau pt a trata?Vad ca parerile sunt impartite,in paginile anterioare sunt oferite mai multe solutii....ceai de menta?pro-biotic?erceflora sau pre-entric?Unde pot gasi medicamentele?

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 30 Ian 2012, 20:58

parerile nu sunt impartite. depinde insa si de starea in care e porcutul.
in primul rand scoti din dieta alimentele care ii pot provoca aciditate si pui accent pe radacinoase (morcov, patrunjel radacina, telina, sfecla etc.)
ii dai ceai de menta, neindulcit. ii dai si probiotic, erceflora e ok, un varf de cutit dizolvat in apa plata.
fa-i si o cura de vit. c si beres. fan si apa in permanenta.
citeste topicul acesta, vei gasi multe informatii.
starea porcutului care e? mananca singur? e activ? sau e apatic si refuza mancarea?
ce varsta are porcuta? ai una singura sau sunt mai multe?
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 31 Ian 2012, 09:38

Are partenera, ai pastrat un pui de acelas sex cu mamica din cei patru care s-au nascut in febriarie 2010? (ai scris mai demult ca pe Bubu l-ai primit cadou si credeai ca e mascul)

Ce alimente proaspete a primit inainte de a avea diaree? Te rog sa scri meniul ultimelor doua zile, poate fi o informatie pretioasa pentru prevenire in viitor.

Probiotic poti gasi la farmacia umana (ErceFlora duo sau Biotics), sau la farmacia veterinara, in acest caz intrebi daca au probiotic ce este bun pentru iepuri (poate contine pe langa probiotic prebiotice si eventual vitamine, enzime si minerale).

babriela84
Nou venit
Nou venit

Infectie intrauterina

Mesajde babriela84 » 31 Ian 2012, 14:01

Buna,
Am o porcusoara,aporx 3ani,acum 2 ani a devenit mamica,nu am avut probleme cu ea.De 3 zile am observat ca a devenit apatica si nu mai mananca,a doua zi fuga la medic...infectie intrauterina.A locuit in casuta cu fiica ei,o alta porcusoara,nu a avut contact cu alte animale.Le-am separat acum,insa,desi am fost la medic si i-a administrat injectie cu antibiotic si vitamina B12(ieri),a devenit putin mai vioaie,dar tot nu mananca.
I-am dat ceai de galbenele,sa nu se deshidrateze,dar nu mai stiu ce pot face.A pierdut putin in greutate....orice sfat este binevenit

maria
Calauza
Calauza

Re: Infectie intrauterina

Mesajde maria » 31 Ian 2012, 14:10

in primul rand nu ii mai da ceai de galbenele
e bun doar pt aplicatii externe
ii poti da ceai de salvie de exemplu
la ce medic ai fost, ce antibiotic i-a facut
de unde stie de infectie uterina , i-a facut ceva analiza, i-a luat temperatura, i-a facut ecografie?
da-i probiotic, se da la 2 ore dupa inj cu antibiotic
cel mai bun e erceflora duo, o jumatate de capsula pe zi
deci , raspunde-mi la intrebari, ca sa stiu ce iti spun

babriela84
Nou venit
Nou venit

Mesajde babriela84 » 31 Ian 2012, 14:37

porcusoara mea are un fel de scurgere,putin colorata(rozalie),urat mirositoare....nu stiu cum sa explic mai "estetic" de atat.Medicul s-a uitat la ea,a vazut ca are acea scurgere,m-a intrebat de simptome si a spus ca este infectie.Ceea ce ma ingrijoreaza este ca....inainte de a deveni ea apatica,partenera ei(fiica ei) a murit cu o seara inainte(toxiinfectie-patrunjel tratat).Complicat,Bubu nu are aceleasi simptome(gen diaree sau spasme)....medicul spune ca este doar aceasta infectie intrauterina.Partea cea mai buna este ca dupa injectii se simtea mai bine,era vioaie,doar ca nu are apetit(fanul este la dicretie,morcov ras,apa....cusca este schimbata,caldura)....
Nu stiu ce fel de antiobiotic,eram prea suparata,nu am intrebat decat de injectia cu vitamina B12....in seara aceasta am iarasi programare la medic...sunt la job,am lasat porcusoara singura,sunt ingrijorata:(

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 31 Ian 2012, 14:41

deci la ce doctor ai fost?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 31 Ian 2012, 15:34

Patrunjelul in cantitati mari sau oferit des intensifica circulatia sangelui la nivelul abdomenului, mare atentie la asta.
Dupa simptome poate fi racita (se incalzeste prosopel sau paturica pentru a sta pe ceva cald), o cura de vitamina C si o cura de probiotic poate ajuta mult.
Vezi medicii recomandati de noi aici viewtopic.php?f=2&t=2

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 31 Ian 2012, 15:59

te-am intrebat la ce medic ai fost pentru ca sunt putini care se pricep la porcusori
e foarte important sa stii ce antibiotic i-a facut pentru ca sunt antibiotice care ii omoara
din 2 injectii nu ii mai ai
e lista antibioticelor permise sus , pe forum
trebuie neaparat sa ii dai erceflora asa cum am spus mai sus
de asemenea e necesar sa ii dai vit k, 3-4 picaturi de 3 ori pe zi, sa opreasca sangerarea
sa speram ca antibiticul e bun dar daca nu se rezolva, e necesara operatia
eu il recomand pe dr diaconecu alexandru, specialitatea lui e ginecologia
o sa ii faca inainte o ecografie, sa vada ce e acolo
trebuie sa cantaresti porcuta, sa nu scada in greutate
sanantate , tine-ne la curent

babriela84
Nou venit
Nou venit

Mesajde babriela84 » 31 Ian 2012, 16:06

Eu nu ma pricep la medici...adevarul este ca nu am avut probleme cu ei de 2 ani(cu porcusorii,am avut 4,mama si 3 pui).Acum mai am mama si baiatul.Mama este bolnavioara.
Este un medic veterinar din sectorul 6,nu ii stiu numele,dar imi era usor pentru ca este aproape de casa(pe acest ger am zis sa nu imi plimb porcutza...).Cabinetul este pe Str Moinesti,pe la Gorjului..Medicul nu cred ca este specializat in probleme la porcusori,insa mi-a vindecat odata un porcutz.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 31 Ian 2012, 17:08

daca te duci azi la el nu il lasa sa ii faca antibiotic pana nu iti spune ce ii face
in mod normal se fac 3 sau 5 doze de antibiotic, in functie de cum reactioneaza porcuta

fa asa cum ti-am zis si tine-ne la curent

babriela84
Nou venit
Nou venit

Mesajde babriela84 » 31 Ian 2012, 17:10

ok....voi reveni cu detalii...sper sa reziste Bubu a mea,inca 1h si ajung acasa:)

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”