Extensie la cusca - idei

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 20:45

E foarte bun...cam toti au :lol: Cand merg sa iau mancare si chestii o sa iau unul sau 2....dar nu e nevoie sa cumperi! Cheltuiesti degeaba ca majoritatea la 30 lei din petshop le poti face tu acasa....eu am facut cortulete, cu nustiu cate intrari...ametit de tot :lol: Dar ala era cand era Molly gestanta...trebuie sa fac altul la puiuti....ca era din material l-a pisunit si acum e distrus....dar voi face casute...uita-te la "accesorii homemade" o sa vezi multe idei! Si poti inventa si tu! Eu vreau sa fac o casuta cum sunt cele de acolo si saculete....si alt cortulet :lol: :lol: Incearca! E si distractiv :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 20:48

Da am vazut am vrut si eu sa incerc dar nu am avut curaj..ca poate iara incepeam si o lasam asa ca era prea greu sau ca nu imi iesea...As vrea sa inventez si eu dar trebuie sa recunosc ca nu sunt asa inventativa... :wasntme:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 20:54

Vezi ce ai prin casa...aproape orice e folosibil :D Din o sapuniera am facut un castronel frumos! Din material poti face casute, sau il aranjezi si atarni de gratiile de sus si il mai aranjezi sa aiba camerute si diverse...si faci un cort minunat pentru ei :D Gen labirint...hai sa nu mai fim off topic....ca practic e incarcare nu extensie cusca :lol: Uita-te la ideei si accesorii sau accesorii Home-made...vei vedea ca din aproape orice poti face:D Si dintr-un lighenas,castronel de plastic poti face o casuta minunata :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 20:57

Da din castron poti face o casuta..dar tot nu este ca cea de la magazin,chiar daca este originala...dar parca mai frumos a iesit cea de la magazin,asa si cu cusca... :lol: Ai dreptate sa nu mai fin off topic...sa vorbim despre extensi pentru custi.
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 21:09

Cele de material sunt minunate! Decat plasticurile alea comune si scumpe din magazine....ca te simnti minunat cand ii vezi ca se bucura de munca ta :heart: Te simnti apreciata rofl
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 21:15

Apreciata de proprii porcuti...ei te apreciaza si cand le dai mancare si ii iei in brate si ii pupacesti! :giggle:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

un spatiu mai mare!

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 22:06

buna,momentan am un porcusor pe nume pufi.Nu il am de mult de aprox 2-3 luni si nefiind foarte informata de spatiul pe care trebuie sa i-l ofer i-am cumparat o "ladita" de 55x35x15 :worried: M-am gandit ca,fiind totusi pus pe acest raft sa-l transform de tot in "cusca" lui si in loc de rumegus sa pun mai multe straturi de ziar peste care un cearsaf iar din casa cea veche sa-i fac un etaj.Pe margine neavand alt material m-am gandit sa pun carton.Ce parere aveti?

Imagine

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde Allma » 15 Ian 2013, 22:10

Prin cearceaf trece imediat orice lichid, prin ziar nu mai zic...deci va sta pe ud, se va strica mobila de la umezeala si lemnul respectiv poate fi toxic, il va roade cu siguranta...Incearca sa faci tu una ieftin daca nu iti permiti sa cumperi una, ca sa nu risti sa cumperi un dulap nou si nici sanatatea porcinei :up:
Old username: Andreea_Molly

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 22:15

As putea sa-i fac in locul ramas liber(unde este cutia aceea galbena)un etaj,dar ar trebui sa-l ingradesc cu ceva...am gratii de la fosta cusca a hamsterului sau sa ingradesc cu alt material,pentru ca gratiile le cam roade si daca ar fi ingradit cu altceva nu ar avea aerisire buna... :speachless:

Avatar utilizator
Stef
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 155
Membru din: 19 Iun 2012, 00:34
Localitate: Cluj-Napoca

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde Stef » 15 Ian 2013, 22:28

Gratiile le roade pentru ca se plictiseste... sta intr-un spatiu mult prea mic, si nici nu are un partener cu care sa se joace. Bine ar fi daca ai putea sa-i faci o cusca de minim 100x50 cm, etajul e un bonus, porcusorii nu sunt maimutule sa se catere, pentru ei cel mai bine e sa aiba spatiu de alergatura jos. Cauta pe forum, este un topic in care sunt idei despre cum sa-i faci tu cusca, sau cum sa-i pui o extensie la cusca existenta. Si daca poti, ia-i si un partener (!de acelasi sex) cu care sa se joace :up:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde Allma » 15 Ian 2013, 22:30

Mai demult, cineva de pe forum a unit mai multe ladite cam ca aia, si a decupat usite ca sa poata porcusorul sa treaca dintr-un spatiu un altul...Asta ar fi o solutie temporara buna
Old username: Andreea_Molly

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 22:33

momentan este imposibil sa-i iau un partener :cry: dar ma straduiesc sa am unul cat mai curand...in legatura cu topicul acela,l-am vazut si de joi ma apuc de treaba :giggle: pana atunci strang materiale si voi vedea de ce sunt in stare :confused:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde khaos » 16 Ian 2013, 11:59

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

vesti excelente!

Mesajde izabela » 16 Ian 2013, 16:49

hei :smile: revin cu vesti excelente :up2: am facut un pact cu ai mei :shock: daca pana la pasti voi obtine rezultate foarte bune pufi va primi o prietena :love: dar,problema cu spatiul inca este valabila :worried: astazi am fost la magazine..o cusca speciala este 200-250 lei,ceea ce bugetul nu-mi permite :puking: daca are cineva de donat sau sa cumpar maxim pana in 100 lei :cry:

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: un spatiu mai mare!

Mesajde khaos » 16 Ian 2013, 16:58

Uite aici: http://www.zooplus.ro/shop/animale_mici ... _cm/299761
Este un spatiu excelnt, 1.2 m, iar un pret mai bun nu cred ca mai gasesti decat la Hornbach.
De asemenea, tot la Hornbach este cusca de 1 m, la un pret mai accesibil, ~130 lei. Poate reusesti in vreun fel sa iei una de acolo.
Daca nu, exista intotdeauna varianta construirii unei custi proprii.

Inca o data iti recomand: mai bine nu mai lua inca un porcusor daca nu ai un spatiu adecvat in care sa-i tii. Nu vreau sa ma gandesc cum ar sta 2 porcusori adulti in 50 cm...
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori