Extensie la cusca - idei

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde adelinatache » 05 Dec 2011, 00:23

du-te la magazinul de covoare si cere tuburi de carton pe care le vin covoarele infasurate.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 05 Dec 2011, 00:26

Dar nu le roade? Ca ea si alapteaza si nu vreau sa se duca chestii toxice in laptic...Eu vreau sa iau tuburi de plastic, cum au majoritatea, dar nu stiu cum se numesc....
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde irena » 05 Dec 2011, 00:30

mergi la un magazin gen hornbach, unde se vand chestii sanitare. mergi la raionul cu wc-uri, chiuvete,
vani s.a.m.d. si acolo gasesti tuburi. pe raft. imi scapa cum se numesc. iar autoservirea rezolva problema
cu numele.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 05 Dec 2011, 00:34

Eu stau intr-un orasel micut...dar la mine am magazine nmai cu asa ceva, mai marisoare decat cele din magazinele mari, ca au mai mult spatiu la dispozitie...o sa ma uit, am unul aproape de bloc :D Ma uit maine si prichindeii o sa aiba tubusoare, si mama le poate folosi fara probleme :D Acum sa nimeresc si masura, o sa iau dupa ochi, dar cu cat mai mare cu atat mai bine, ca sa poata folosii si mama si puii cand vor creste :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde khaos » 05 Dec 2011, 19:39

Cred ca daca spui la magazin 'tuburi de plastic' o sa fie OK. Insa nu prea vad unde ai avea spatiu sa pui mai multe... Poate unul intr-o cusca si unul in cealalta.
Sustin si eu recomandarea anterioara - incearca sa pui ceva pe usita aceea care e folosita drept pod intre cele doua custi, ca sa nu le scape piciorusele porcutilor si sa se loveasca. Orice ai pune, insa, sa ai grija sa prinzi bine, sa nu alunece.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 09 Dec 2011, 12:49

Am cautat pe site, se numesc PVC...am fost la magazinul de langa bloc si am vazut cata nesimtire pot avea vanzatorii...statea la cafea cu un prieten, si am intrebat daca au si au zis ca nu, dar nici macar nu a ascultat ce ziceam, am intrebat si a zis nu..nu.... stiti accentul ala, si aveau un raft plin ~X( Da' e plin de magazine in oras, ce sa imi dau eu banii la nesimtiti astia? Asa fac mereu, dar nu credeam ca sunt chiar asa....si nici nu era pauza de masa ~X( .... cat despre acoperitul scaritei....mai are cineva idei :wasntme: ? Am pus carpute, prosopele si mereu ajung tarate prin cusca si udate de astia mici dar si de mamica lor....oricat fixsez oricum trec prin gratiute sau cat leg tot asa fac....chiar sunt bestiute, imi dau mie treaba =))
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 16:43

Da si la noi la magazine se intampla cam la fel :giggle: Uneori mai spun ca le trebuie ...poate la dau inapoi,cine stie.M-am uitat pe aici si mi-a venit o idee! :idea: Am vazut o cusca dintr-un sertar...cred ca voi putea sa dezasamblez unul din camera bunicului meu,care s-a mutat acum la Timisoara.A spus ca este camera mea acum deci nu cred ca va fi o problema insa am o intrebare..cum fac curat? :shock:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde irena » 12 Dec 2011, 17:50

cat e de mare sertarul? trebuie sa tii cont de mai multe aspecte...
ce imi vine acum in minte e in primul rand sa fie mare, macar 1m,
latime 50cm. cu cat e mai mare, cu atat mai bine. in al doilea rand,
sa nu fie lacuit. porcutii vor roade, iar daca e lacuit, e toxic.
trebuie sa il ungi cu ulei de in si sa lasi sa se usuce. ma gandesc ca trebuie
si modificat, ca sa poti face curat... si anume sa pui plexiglas in fata, care
se poate scoate. asa poti da cu matura si faras, dupa stergi cu apa si otet.

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 19:51

Da din pacate este lacuit :( Il voi da cu ulei de in...Nu stiu sigur cat este.Si nu sunt inca sigura ca voi putea...poate nu va fi deacord.Cred ca in acest caz doa pe propriile puteri ma pot baza. :smile:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 20:01

Si eu eram ca tine, incercam orice :lol: Fa si tu ca mine....uitea-te prin casa ce ai folosibil apoi te uiti daca a mai fost sau nu folosit si intrebi :lol: Sau furi o idee de aici :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 20:03

Am furat eu multe :giggle: Dar au esuat toate...O sa ma uit prima data prin casa,poate maine ca acum am niste treaba cu....scoala.... :(
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 20:21

Irena, sunt mandra sa iti zic ca am reusit sa fac ceva cu scarita :lol: Am descoperit cum sa o fac sa sa nu il mai scoata...si ei il mai folosesc si ca un mini-accesoriu :D Am vazut ca acele gratii sunt moi si le manevrez cum vrea muschiu' me ca sa zic asa :lol: Am luat un prosopel mai mare si mai gros decat cel pe care il puneam pana acum, am facut loc intre gratiile de pe usita si l-am bagat pe acolo si am strans bine...si are prosopel pe ambele parti :D Puiutilor le place sa doarma sub scarita si lui Molly si lor, dar mai mult ei, pe ea :D Ca e foarte molcut :D Am reusit sa aranjez ca sa nu il mai taraiasca insfarsit :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 20:23

Foarte bine,Andreea,esti foarte inventiva.As fi furat si eu vreo idee de la tine dar din moment ce nu am gratii... :( Cea mai buna solutie ramane acum sa construiesc/cumpar o cusca. :giggle:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde Allma » 12 Dec 2011, 20:33

Sau sa o accesorizezi :D Eu iubesc sa ma uit la astia mici cum se joaca, sunt comici :lol: Se urca unul peste altul si se cearta care sa se bage primul, daca e sa se bage in o casuta vor neaparat toti odata :lol: Si mai vine si asta mare :lol: Daca ai accesorii se vor distra si ei si tu, parca nici nu mai ai nevoie de televizor cand ai porcuti in casa :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Extensie la cusca - idei

Mesajde -West- » 12 Dec 2011, 20:35

Si cand muti canalele cum faci? :giggle: Am vazut la pet-shop ca au multe accesorii voi cumpara si eu,am vazut un pod din lemn.Este bun nu?Ca am mai vazut ca au si altii in cusca prin poze. :winking:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori